Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'in lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,757 Bölümdeki 170,747 Yemek Tarifine
6,229,792,165 defa bakıldı

Yemek Tarifleri > Turşular Konserveler > Domates Salçası (20 adet - 933,905 defa bakıldı)

Domates Salçası


Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Çorba Tarifleri
Salatalar
Makarnalar
Pilavlar
Yumurta Yemekleri
Sebze Yemekleri
Zeytinyağlılar
Dolmalar
Baklagiller
Et Yemekleri
Kebaplar
Köfteler
Sakatatlar
Tavuk Yemekleri
Balıklar
Soslar
Reçeller Marmelatlar
Hoşaflar Kompostolar
Turşular Konserveler
Dondurulma Tarifleri
Konserve Tarifleri
Kurutma Tarifleri
Salamura Tarifleri
Turşu Tarifleri
Diğer Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye Ol


Domates Salçası

PELIN
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 04.09.2005
Mesajlar: 40
Şehir: Çandarlı
Kısa URL: https://ml.md/lc273
Gönderme Tarihi: 04.Eyl.2005
3,562 defa indirildi / yazdırıldı
10 kg. domates
250 gr. tuz
Zeytinyağı

Domatesler yıkanır, dörde bölünür, bir sıra domates, bir sıra tuz şeklinde bir sepete yerleştirilir. 3 gün sonra bir tepsiye kalburdan geçirilir, güneşe bırakılır ve ara sıra karıştırılır. Domates iyice koyulaştıktan sonra 1 kaşık zeytinyağında yoğrulur, sırlı, yağlanmış bir kap içine salça konur, üzerine hafif zeytinyağı dökülerek saklanır.


ML® Biber Salçası için tıklayın
Domates Salçası

Gönül Hırsızı
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 17.11.2005
Mesajlar: 66
Şehir: Kırıkkale
Kısa URL: https://ml.md/lc621
Gönderme Tarihi: 17.Kas.2005
3,218 defa indirildi / yazdırıldı
Salçalık domateslerin çürük yerlerini ayırdıktan sonra doğrayıp mıncıklayın. Bir gece kalsın. Ertesi gün ince kevgirden geçirerek çekirdek ve kabuklarını ayırarak süzün. Çıkan pelteyi ataeşe oturtup iki taşım kaynatın. Sık dokumalı bir torbaya koyup, asın. Bir kaç saat sonra indirip tuzunu karıştırın. Suyunu tamamen çekene kadar güneşte bırakın.


ML® Kışlık Domates için tıklayın
ML® Kışlık Domates (görsel)


DOMATES SALÇASI

vardar
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 09.02.2007
Mesajlar: 394
Kısa URL: https://ml.md/lc11865
Gönderme Tarihi: 10.Şub.2007
3,292 defa indirildi / yazdırıldı
Domates salçası aşağı -yukarı her yemekte kullanılan, başta C vitamini olmak üzere çeşitli vitaminlerin kaynağı bir besindir. Domatesten vakum usulüyle yapılan salçada C vitamini boldur. Ama piyasada satılan salçaların genellikle besin değerleri yoktur Zira, pek çok imalâthanede, domatesler yıkanmadan ezme makinesinden geçirilir, sonra torbadan süzülür. Torbadan süzülmüş domates püresine de kesif tuz katılarak salça elde edilir. Tabii, bu şekilde yapılan salçada, vücuda yararlı madenî maddeler, seker ve organik asitler ziyan olur gider Bu bakımdan biz, her ailenin, domatesi bol ve ucuz mevsiminde alarak salçasını kendi evinde yapmasını salık vereceğiz.

Salçaya elverişli domates çeşitleri: Salçaya elverişli domatesler, son derece olgun, çekirdeği az ve eti fazia olanlardır. Susuz yetiştirilen kır domateslerinden iyi ve bol salça alınır

Kullanılacak kaplar: Salça yapımında kalaylı bakır, tahta ve emaye kaplar kullanılır. Domates suyunun uçurulması için, geniş kalaylı bakır veya emaye tepsiler elverişlidir. Koyulaşmış ve tuzlanmış salçalar teneke kutularda ve cam kavanozlarda saklanır.

Yapımı: Olgun domatesler bol suya yıkanıp temizlenir ve küçük parçalara kesilir. Kesilmiş domatesler hiç bekletilmeden kalaylı bir bakır tencereye veya kazana konur ve kendi suyuyla yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Kaynama sırasında domates kabın dibine yapışmaması için karıştırılır. Haşlanıp yumuşamış domatesler, altına bir tencere oturtulmuş küçük delikli kevgirden geçirilir Bu işlem sonunda domateslerin kabukları ve tohumları kevgirde kalır, sırası ise tencereye akar. Elde edilen domates şırası, geniş kalaylı bakır veya emaye tepsilere dökülür. Tepsiler, evin bütün gün güneş gören, temiz bir yerine konur. Tepsilerin üzerleri siyah renkli birer tülbentle örtülürse, koyulaşma çabuk ve temiz olur. Salça, suyu uçup koyulaşmaya başlayınca tartılır ve % 5-10 oranında tuzlanır.
Az tuzlu salçayı küflenmekten korumak için, havayla temas etmiyecek şekilde kaplara doldurmalı ve üzerine bir parmak zeytinyağı koymalı. Az tuzlu salçayı kavanozlara yerleştirdikten sonra, kaynar suda 20 dakika pastörize etmek uygun olur. Salça yapımında başka bir usul de elde edilen domates şırasını sık dokunmuş Amerikan torbalara koyup süzmektir. Ama bu usulde, domates şırasının suda eriyen en önemli maddeleri ve C vitamini ziyan olur. Susuz yetiştirilmiş domateslerin de 10-12 kilosundan 1 kilo salça elde edilir.


Domates Salçası

MeryemYücel
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 16.06.2005
Mesajlar: 29
Şehir: Nallıhan
Kısa URL: https://ml.md/lc15844
Gönderme Tarihi: 30.Haz.2007
2,695 defa indirildi / yazdırıldı
(Rahmetli anneannemin anısına)

5 kg. olgun domates
2 çorba kaşığı kaya tuzu

Domatesler mümkünse kıyma makinesinden geçirilir, yoksa rendelenir. Kevgirden geçerek, çekirdekleri ve kabukları ayrılır. Yayvan bir kaba konur, üzerine kaya tuzu eklenir, karıştırılır, güneş gören bir yere konur, günde iki kere tahta kaşıkla karıştırılır. Salça kıvamını alınca kavanozlara yerleştirilir. Kavanozun en üstüne bir tatlı kaşığı sıvıyağ konur, kavanoz sıkıca kapatılarak saklanır.


Domates Salçası

aylinakışık
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 14.04.2008
Mesajlar: 48
Şehir: Muğla
Kısa URL: https://ml.md/lc23220
Gönderme Tarihi: 15.Nis.2008
2,654 defa indirildi / yazdırıldı
5 kg. olgun domates
Tuz

Domatesleri iyice yıkayıp, büyük bir tencerede kapağı kapalı olarak bir gece bekletin. Ertesi gün ince delikli bir kevgirden ezerek geçirin ve kabuklarıyla çekirdeklerini ayırın. Domates suyunu bir tencereye koyup iki taşım kaynatın ve ocaktan alın. Ilınınca çok sıkı dokulu bez bir torbaya doldurup 2 saat suyunun süzülmesi için asılı tutun. Torbadaki suyu süzülmüş domatesleri yayvan bir tepsiye döküp yeterince tuz ilavesiyle iyice karıştırın. Tepsiyi güneşe koyun. Üzerini toz girmemesi için ince bir tülbent ile örtün. Salçayı, yoğurt kıvamında oluncaya kadar güneşte bırakın. Sonra kavanozlara doldurun, kapaklarını kapatın. Arzu ederseniz üzerinin küflenmemesi için, salçanın üzerine yarım cm. geçecek kadar zeytinyağı dökebilirsiniz.


DOMATES SALÇASI

iksir
Aşçı
Aşçı

Kayıt: 21.05.2008
Mesajlar: 19
Şehir: Amasya
Kısa URL: https://ml.md/lc23979
Gönderme Tarihi: 21.May.2008
2,737 defa indirildi / yazdırıldı
Malzeme:
40 kilo domates
tuz

Yapılışı:
Domatesler yıkanıp dörde kesilip içinin çekirdekleri çıkarılır. Bol tuzlayıp temiz bir çuvala koyup bekletilerek suyu süzülür. Kevgirden geçirilip, kaynatılıp tepsilerde güneşe verilir.


DOMATES SALÇASI

Dilek Akovalı
Aşçı
Aşçı

Kayıt: 14.04.2009
Mesajlar: 16
Şehir: Adana
Kısa URL: https://ml.md/lc35425
Gönderme Tarihi: 14.Nis.2009
2,857 defa indirildi / yazdırıldı
1 kg salça için 5 kg domates
Tuz

Domatesleri yıkayın. Ortadan ikiye bölün. Üzerine tuz serpin. Bu şekilde 1 gece bekletin. Ertesi gün blendirdan geçirin. Mutfak robotunuz yoksa kevgirden de geçirebilirsiniz. Daha sonra bez bir torbadan ya da tülbentten fazla suyunu süzün. Tülbentte kalan domates peltesini büyük bir tencereye alın. Ateş üzerinde 1 saat kavurun. İyice katılaşsm. Kaldıracağınız zaman tuz katın. Gam kavanozlara doldurun. Kavanozun ağzını kapatın. Ters düz edin. Serin bir yerde bekletin.


DOMATES SALÇASI

marifetlim
Aşçı
Aşçı

Kayıt: 27.01.2011
Mesajlar: 16
Şehir: Amasya
Kısa URL: https://ml.md/lc61151
Gönderme Tarihi: 10.Mar.2011
2,909 defa indirildi / yazdırıldı
4 - 5 kilo olgun domates
Tuz

Evin ihtiyacını karşılayacak kadar 4 - 5 kilo olgun domates alınır. İyice yıkanır. Tencerenin üzeri örtülüp bir gece bırakılır. Ertesi gün çok ince delikli kevgirden ezilerek geçirilir. Böylece domateslerin kabuk ve çekirdekleri alınmış olur.
Süzgeçten geçirilerek başka tencereye alınmış olan bu domates suyu ateşe oturtulup kaynatılır. İki taşım kaynadıktan sonra ateşten indirilir. Biraz soğuyunca çok sıkı kumaştan yapılmış torbaya konup süzülmesi için bir saat asılarak bırakılır. Sonra torbadan tepsilere boşaltılır. Tuz konur. Tahta kaşıkla iyice karıştırıldıktan sonra tepsilerle güneşe konur, Üstlerine ince bir tülbent örtülür. Salça kendi kendine suyunu çekip iyice koyulaşarak, yoğurt kıvamında oluncaya kadar güneşte bırakılır. Sonra temiz bir kâseye basarak doldUrulur. Üstüne bir bez örtülür. Kâsenin kapağı kapatılıp kaldırılır. Kullanılacağı zaman bundan 1 - 2 kaşık alınır. Sulandırıldıktan sonra kullanılır.

Not: Salçanın üzeri zeytinyağı ile kapatılırsa küf yapması önlenir.


Domates Salçası

mukaddes
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 17.07.2007
Mesajlar: 33
Şehir: Bornova İZMİR
Kısa URL: https://ml.md/lc76029
Gönderme Tarihi: 25.May.2012
2,390 defa indirildi / yazdırıldı
4-5 domates
1 tatlı kaşığı tuz

Domatesleri haşlayıp kabuklarını soyun. Kevgirden geçirip posasını atın. Kalan domates suyunu blenderden geçirip büyük bir tepsiye alın. Tuz ekleyip karıştırın.
Domates salçasını güneş gören bir yerde bekletin. Rengi koyulaşıp katılaşınca kavanozlara alın. Kaynar suda pastörize edip kuru bir havlu üzerinde soğumaya bırakın. Serin ve kuru bir yerde saklayın.

Not: Domates salçasını güneşe kavrulmaya bırakırken içine sıvıyağ ilave edebilirsiniz. Güneşte kaldığı süre içinde ara sıra karıştırın.


Ev Yapımı Salça

sarı fadime
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 29.05.2019
Mesajlar: 24
Şehir: Trabzon
Kısa URL: https://ml.md/lc143118
Gönderme Tarihi: 30.May.2019
736 defa indirildi / yazdırıldı
10 kilo domates
3 su bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz

Domatesleri geniş bir kapta bol suyla yıkayın. İri iri doğrayarak tuz serpin. Üstü kapalı bir şekilde 1 gün kadar bekletin. Bu süre sonunda dibinde oluşan suyu süzün. Domateslerin çekirdeğinden ve kabuğundan ayrışmasını sağlayarak ve tekrar 3-4 saat bekletin.
Delikli bir süzgeci derin bir kovanın üzerine koyun. Domatesten bir miktar süzgece alıp elinizle bastırarak suyunun ve püresinin alta geçmesini sağlayın. Bu püreyi geniş tepsilere paylaştırın ve sık sık karıştırın. Salçayı kaplara almadan önce tuzunu kontrol edin. Üzerine zeytinyağı gezdirerek kapağını kapatın. Hazırladığınız salçayı buzdolabında saklayın.Domates Salçası

anka kuşu
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 30.05.2019
Mesajlar: 40
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc143128
Gönderme Tarihi: 31.May.2019
484 defa indirildi / yazdırıldı
10 kilogram domates
100 gram kaya tuzu
6 yemek kaşığı zeytinyağı

Domateslerin yeşil kısımlarını koparın ve dörde bölüp derin bir kaba koyun. İçine tuzun yarısını ekleyin ve 3-4 gün bekleyin.
Daha sonra iyice ezilen domatesleri kabuklarından ayırın. Çekirdekleri ve sulu domatesleri bir tülbentle sularından arındırın. Çekirdeklerinden, sularından ve kabuklarından arındırdığınız domatesleri geniş bir tepsiye alın. Kalan tuzu ve zeytinyağını içine ekleyin ve karıştırın. Tepsinin üstünü bir tülbentle iyice kapatın ve günde 2-3 defa karıştırın.
3-4 gün içinde salçanız hazır olacaktır. Daha sonra kavanozlara doldurun. Karanlık bir yerde veya dolapta saklayabilirsiniz.Salça

Al Pay
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 14.11.2019
Mesajlar: 30
Şehir: Gaziantep
Kısa URL: https://ml.md/lc146759
Gönderme Tarihi: 15.Kas.2019
526 defa indirildi / yazdırıldı
Domatesleri iyice yıkayıp soymadan dörde bölün ve robottan geçirin. Bütün domatesleri robottan geçirdikten sonra tencereye aktarın ve kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Domatesler kaynadığı esnada tahta bir kaşık yardımıyla ara sıra karıştırın. Salçanın suyu çekildiğinde ve kıvamı koyulaştığında bir el blender'ı yardımıyla yeniden tüm malzemeyi pürüzsüz bir kıvam alana dek iyice ezin. İçine 3-4 çorba kaşığı kadar kaya tuzu ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra tepsilere paylaştırıp üstüne ince bir tülbent koyarak güneşte kurumaya bırakın.

Not: Salça yaparken fazla güneşe maruz kalan domatesler salçanın rengini bozabilir. Doğru bir şekilde domatesleri kurutmak için 9.00-11.00 veya 15.00-17.00 saatleri arasında domatesleri güneşe çıkarabilir ve kolayca kurutabilirsiniz.Salça

gül
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 08.08.2007
Mesajlar: 4971
Şehir: izmit
Kısa URL: https://ml.md/lc159611
Gönderme Tarihi: 13.Ağu.2021
162 defa indirildi / yazdırıldı
10 kg domates
Turşuluk tuz
Zeytinyağı

İlk olarak domatesleri yıkayın ve küçük parçalar halinde kesin.
Saha sonra domatesleri robottan geçirin ve tencerenin içerisine boşaltın.
Çok kısık ateşte püre haline getirmiş olduğunuz domatesleri, koyu kavama gelinceye kadar pişirin.
Domatesleri ateşten aldıktan sonra içerisinde parça kalmadığından emin olmak için blenderdan geçirin.
Tuz miktarını kontrol edip ekleyerek tepsilere paylaştırıp güneşe koyma işlemine geçebilirsiniz.
Hazırladığnız domates salçasını soğuduktan sonra steril edilmiş kavanozlara doldurun. Üzerlerine zeytinyağı ilave ederek sıkıca kapatın. Zeytinyağı hava ile teması keser, bozulmadan saklanmasını sağlar.

Not: Salça koyduğunuz kavanozların içerisine muhakkak zeytinyağı ekleyin. Eklediğiniz zeytinyağı salçanızın küflenmesini önleyecektir. Salçayı ateş üzerinde kurutmak istiyorsanız muhakkak başında beklemelisiniz ve bu işlemi kısık ateşte gerçekleştirmelisiniz. Salçayı tencere içerisinde kavurma işlemi gerçekleştirirken muhakkak tahta kaşık kullanmalısınız. Aynı zamanda salçanın bozulmaması için içerisine az bir miktarda kekik ilave edebilirsiniz.


Salça

gül
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 08.08.2007
Mesajlar: 4971
Şehir: izmit
Kısa URL: https://ml.md/lc159610
Gönderme Tarihi: 24.Ağu.2021
162 defa indirildi / yazdırıldı
5 kg domates
Kaya tuzu
Sıvı yağ

Domatesleri yıkayın ve dörde bölün.
Daha sonra bölmüş olduğunuz domatesleri cam kavanozların içerisine koyun. Daha sonra içerisine kaya tuzu ilave edin. Kapağını tam kapatmadan geniş bir tepsinin içerisine koyun. Kavanozun kapağını tam kapatmamanızdaki amaç, domatesler erimeye başladığında, kavanozun içerisindeki fazla su dışarıya sızacaktır.
Daha sonra Domatesleri tel süzgeç içine alın altına büyük temiz bir kase koyun. Tahta kaşık ile ezerek kabuklarını ve çekirdeklerini ayırın.
İyice püre haline gelmiş olan domatesleri temiz tepsilerin içerisine boşaltın. Tuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra üzerini temiz bir tülbentle örtün, güneşe bırakın. Arada karıştırıp kontrol edin. İçerisinde yer alan su miktarına göre salça suyunu çekerek istediğiniz kıvama gelecektir.
Hazırlamış olduğunuz domates salçasını temiz cam kavanozların içerisine boşaltıp, üzerine yağ ilave edin. Böylelikle bozulmaz ve küflenmez.


Fotoğraf "Somuncu" tarafından gönderildi. 24.08.2022


Domates Salçası

Domates Perisi
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 12.10.2021
Mesajlar: 2171
Şehir: Mamak
Kısa URL: https://ml.md/lc161908
Gönderme Tarihi: 18.Arl.2021
192 defa indirildi / yazdırıldı
10 kilogram domates
Kaya tuzu

İlk olarak domatesleri güzelce yıkayın ve soymadan dört parçaya ayırarak robottan geçirin. Akabinde robottan geçirdiğiniz domatesleri tencereye koyun ve kısık ateşte kaynatın. Kaynama esnasında tencerenin başından ayrılmayın. Kaynamaya başladığında tahta kaşıkla ara sıra karıştırın. Salçanın suyu çekildiği zaman ve aynı zamanda koyu kıvamlı olduğunda el blender’ıyla tüm malzemeyi ezin. İçerisine 4 çorba kaşığı kaya tuzu ekleyin. Güzelce karıştırarak tepsilere dökün ve güneşte kurumaya bırakın.Domates Salçası

Domates Perisi
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 12.10.2021
Mesajlar: 2171
Şehir: Mamak
Kısa URL: https://ml.md/lc161909
Gönderme Tarihi: 18.Arl.2021
131 defa indirildi / yazdırıldı
10 kilogram domates
Kaya tuzu

Öncelikle domatesleri yıkayarak kabuklarını soymadan dört parçaya ayırın.
Domatesleri cam kavanozlara koyun ve üzerlerine de bir miktar tuz serperek karıştırın.
Kapaklarını hafif gevşek bırakarak, kavanozları tepsinin içine koyun.
Güneşte 3 saat kadar bekletin. Bekleme sürecinde domatesler eriyerek sularını kavanoz içine atarlar.
İyice eridikten sonra da tüm malzemeleri tel süzgeçten geçirin.
Tahta kaşıkla ezerek, kabukların ve çekirdeklerin süzgecin üzerinde kalmasını sağlayın.
Püre haline gelen domateslere tuz dökün ve tepsilere koyun.
Tepsilerin üzerini tülbentle örtün ve güneşte suları iyice buharlaşana kadar kurutun.
Arada karıştırmayı da unutmayın. Domates salçası bu şekilde 5 gün içerisinde hazır hale gelecektir.Domates Salçası

Somuncu
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 25.05.2007
Mesajlar: 4911
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc166005
Gönderme Tarihi: 11.Tem.2022
175 defa indirildi / yazdırıldı
https://www.dogrusucarrefoursa.com

Ağustos ayından itibaren sebze reyonlarında yerini almaya başlayan salçalık domateslerin öncelikle bir güzel yıkanması gerek. Kaynatma ya da güneşte kurutma işlemlerinden önce yapılması gereken, yeşil saplarından ayrılmış domatesleri 4 parçaya böldükten sonra aralarına kaya tuzu serperek 2 gün kadar kapalı bir tencerede bekletmektir. Domatesler bu şekilde çekirdek ve kabuklarından çok daha kolay ayrılacak ve ekşi suyunu salacaktır. Bir kevgirden geçireceğiniz beklemiş domatesleri tülbent ile süzdükten sonra güneşte kurutma ve kaynatma yöntemlerinden birini tercih ederek salçaya dönüştürebilirsiniz.

Güneşte kurutma
Domatesleri geniş tepsilerde en fazla 5 gün boyunca fazla suyunu çekip koyu bir kıvam alana kadar güneşin altında karıştıra karıştıra salça haline getirebilirsiniz. Bu işlemi bahçeli bir eviniz varsa, bahçenin en yoğun güneş alan kısmında ya da evinizin güneş alan camı önünde ya da balkonunda da yapabilirsiniz. Salça, kıvamını aldığında kavanozlara doldurulmalı, kavanozlar karanlık ve serin bir erzak dolabında saklanmalıdır. Özellikle yoğun bir iş hayatınız varsa ve kaynatmanın zaman kaybı olduğunu düşünüyorsanız, güneşte kurutma yöntemi sizin için uygundur.

Kaynatma
Tuzlayıp tencerede beklettiğiniz domatesleri hazırlık aşamasında belirttiğimiz gibi çekirdek ve kabuklarından ayırdıktan sonra tülbent ile süzün ve elde ettiğiniz domates püresini kuru bir tencereye koyduktan sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar kaynatın. Aralıklarla tahta kaşıkla karıştırın. Kıvam alan salçayı sıcakken, önceden kaynatılmış kuru kavanozlara doldurun. Kapaklarını sıkı bir şekilde kapattıktan sonra ters çevirip en az 24 saat bu şekilde bekletin. Kavanozları karanlık ve serin bir erzak dolabında saklayın.

Kaç kiloya ne kadar tuz?
20 kg domatese 300 gr kaya tuzu yeterlidir. Tuz oranını, arada bir salçanın tadına bakarak da ayarlayabilirsiniz.Domates Salçası

Somuncu
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 25.05.2007
Mesajlar: 4911
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc167124
Gönderme Tarihi: 05.Eyl.2022
130 defa indirildi / yazdırıldı
Canan Karatay

5-10 kilo domates
Kristal kaya tuzu
Sızma zeytinyağı

Domatesleri yıkayın ve kabuklarını soymadan, iri iri doğrayıp, geniş bir tencerenin içine koyun. Tencereyi orta ısıdaki ocağın üstüne koyup, ara sıra karıştırarak, kaynamaya başlamasını bekleyin ve kaynamaya başlayınca ateşi kısın, ara sıra karıştırıp dibinin tutmasını önleyerek suyunu çekene kadar(60-90 dakika) kısık ateşte kaynatın.Ev Yapımı Salça

gül
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 08.08.2007
Mesajlar: 4971
Şehir: izmit
Kısa URL: https://ml.md/lc167230
Gönderme Tarihi: 10.Eyl.2022
173 defa indirildi / yazdırıldı
Domates
Biber
Kavanoz

Salça yapımı için öncelikle domates ve biberleri güzelce yıkayın. Biberlerin çekirdeklerini çıkarın.
Domatesleri küçük parçalar hâlinde doğrayın. Sonra tencereye koyup, kaynatma işlemine başlayın.
Kendiniz ezebilir ya da makineden geçirebilirsiniz. Her şekilde sıvı hâle gelmelidir. Sonra tekrar kaynatıp, güneşin altına sererek, kurumaya bırakın. Kıvama gelince salçalar kullanıma hazır.

Not: Salçaları kavanoza doldurduktan sonra üzerine zeytinyağı gezdirilmesi küflenmesini önler. Ayrıca uzmanlar cam kavanozu öneriyor. Salça yapımında tahta kaşık sulanmayı önler.Domates Salçası

Somuncu
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 25.05.2007
Mesajlar: 4911
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc170650
Gönderme Tarihi: 05.Mar.2023
70 defa indirildi / yazdırıldı
https://www.vestel.com.tr

1,5 kg domates
15 gr kaya tuzu

Domatesleri yıkayın ve tepelerine artı şeklinde bir çizik atıp önce kaynar suda 10-15 saniye sonrasında da hazırladığınız buzlu suda 15-20 saniye tutarak şoklayın.
Tüm domateslere aynı işlemi yaptıktan sonra soyun ve dörde bölün. Domatesleri ve kaya tuzunu cam hazneye alın. Sos yapma programını 60 dakikaya programlayarak çalıştırın.
Domatesler salça kıvamı alınca daha önceden yıkanmış cam kavanozlara salçanızı sıcak olarak koyun. Kavanozları yeni kapaklarla kapatıp ters çevirin. Bu şekilde salçanız 1 gece beklesin.
Ardından güneş almayan kuru bir yerde salçanızı dilediğiniz kadar muhafaza edin.
Salçanızın kapağını açtıktan sonra üzerine zeytinyağı koyun ve buzdolabında saklamaya devam edin.Domates Salçası Tarifleri Turşular Konserveler(20 adet Domates Salçası 933,905 defa bakıldı)


lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2023 Bütün Hakları Saklıdır