Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'in lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,751 Bölümdeki 165,071 Yemek Tarifine
6,169,460,159 defa bakıldı

Yemek Tarifleri > Sakatatlar > PAÇA DONMASI (7 adet - 197,152 defa bakıldı)

PAÇA DONMASI


Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Çorba Tarifleri
Salatalar
Makarnalar
Pilavlar
Yumurta Yemekleri
Sebze Yemekleri
Zeytinyağlılar
Dolmalar
Baklagiller
Et Yemekleri
Kebaplar
Köfteler
Sakatatlar
Beyin Tarifleri
Böbrek Tarifleri
Bumbar Tarifleri
Ciğer Tarifleri
Dalak Tarifleri
Dil Tarifleri
İşkembe Tarifleri
Kelle Tarifleri
Kokoreç Tarifleri
Paça Tarifleri
Taşlık Tarifleri
Tavuk Ciğeri Tarifleri
Uykuluk Tarifleri
Yürek Tarifleri
Tavuk Yemekleri
Balıklar
Soslar
Reçeller Marmelatlar
Hoşaflar Kompostolar
Turşular Konserveler
Diğer Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye Ol


PAÇA DONMASI

Yasemin Tarakçı
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 08.07.2007
Mesajlar: 47
Şehir: Anıttepe Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc16129
Gönderme Tarihi: 08.Tem.2007
2,050 defa indirildi / yazdırıldı
12 Paça
10 Diş sarımsak
1 Çorba kaşığı zeytinyağı,
3 Kahve kaşığı karabiber,
1 Bardak sirke,
1 Limon
12 Bardak su
tuz.

Paçayı iyice temizleyip haşlayın ve pişirin. Piştikten sonra bu paçaları delikli bir kepçeyle sudan alarak kemiklerini çıkarın ve fındık büyüklüğünde doğrayın ve karabiber serptikten sonra karıştırıp bir tarafa bırakın. Sonra suyu biraz daha kaynatın ve altı bardak kadar kalınca bunu süzerek bir başka tencereye aktarıp, soğutun. Soğuyunca içine ölçülere göre dövülmüş sarımsak, sirke koyup iyice karıştırın. Koyulaşma durumuna gelince içerisine teker teker paçaları atın ve kâseyi buzdolabına kaldırak beş saat kadar bırakın. Sonra kâseyi ılık su bulunan bir kabın içine oturtun ve 15 dakika burada tuttuktan sonra limonla birlikte servis yapın.


PAÇA DONMASI

gülahmer
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 12.08.2008
Mesajlar: 20
Şehir: Çankırı
Kısa URL: https://ml.md/lc26532
Gönderme Tarihi: 12.Ağu.2008
1,874 defa indirildi / yazdırıldı
Malzemesi:
10 adet koyun paçası,
12 bardak su,
1 adet soyulmuş limon kabuğu,
6 diş sarımsak,
1/2 çorba kaşığı zeytinyağı,
1/2 çorba kaşığı tuz,
Ayrıca:
1 bardak sirke,
1 kahve kaşığı karabiber
1 adet limon,
yeterince tuz.

Hazırlanışı:
Bir tencereye 12 bardak su, 1 adet limon kabuğu, 1 diş sarımsak, yarım çorba kaşığı zeytinyağı, yarım çorba kaışğı tuz ile üstleri kazınmış, çatallarının aralarındaki kıl keseleri kesilerek çıkarılmış, tütsülenmiş ve yıkanmış koyun paçalarını koyarak tencereyi kuvvetli ateşe oturtun. 10 saat pişirin. Sonra bütün kemiklerini çıkararak, fındık büyüklüğünde doğrayın, üzerine karabiber ekerek bir tarafa bırakın. Diğer tarafta 8 bardak paça suyunu kaynatarak 5 bardak olmasını sağlayın ve soğutun. Buna bir bardak sirke ile 5 diş dövülmüş sarmısağı ilâve ederek karıştırın. Paça suyunu büyükçe bir kalıbın üçte iki kısmına kadar doldurun. Buzdolabında donmasını sağlayın. Sonra hafifçe koyulaşmış bu suya paçaları ilâve ederek, buzdolabında 4-5 saat donmaya bırakın. Sonra bu çaça kalıbını ılık suya batırıp çıkararak üzerine bir tabak kapatın. Ters yüz ederek kalıptaki paçayı tabağa alın ve yanında dilimlere kesilmiş limon olduğu halde servis yapın.


PAÇA DONMASI

kılavuz
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 05.03.2009
Mesajlar: 20
Şehir: Aydın
Kısa URL: https://ml.md/lc34318
Gönderme Tarihi: 05.Mar.2009
2,241 defa indirildi / yazdırıldı
12 adet paça
12 bardak su
1/2 baş sarımsak
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kasığı tuz
İLÂVESİ:
1 bardak sirke
2—3 kahve kaşığı karabiber
10 diş sarımsak
1 adet limon

1 İncelerinden 12 adet paçayı, 12 bardak su, tuz ile haşlayarak iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar pişirmelidir.
2 Sonra paçaları bir delikli kepçe ile suyundan çıkararak, kemiklerini çıkarmalı ve fındık büyüklüğünde parçalara doğradıktan sonra buna; 2-3 kahve kaşığı karabiber katmak suretiyle iyice bir karış-tırmah, bir tarafa bırakmalı; tenceredeki aşağı yukarı 8 bardak gelmekte olan suyunu da bir süre daha kaynatarak, 6 bardağa indirmeli ve bir tencereye süzerek serince bir yerde iyice soğumaya bırakmalıdır.
3 Soğuyunca; buna 1 bardak sirke ile, dövülmüş 10 diş de sarımsak ilâve ederek, iyice bir karıştırdıktan sonra, sirke ve sarımsaklı paça suyunu büyükçe bir forma ya da kâsenin ancak üçte iki kısmına kadar doldurmah ve serince bir yerde suyun belli belirsiz donar bir duruma gelmesini beklemelidir. (Suyu kesinlikle tam donmuş bir duruma getirmemelidir).
4 Hafifçe koyulaşmış bir duruma gelince; bu suya, bir tarafa bırakmış olduğumuz paçaları birbirlerinden ayırmış olarak ilâve ederek, paçanın iyice donması için forma ya da kâseyi serince bir yerde ya da buzdolabında 4-5 saat bırakmalıdır. (Formadaki paça suyu hafifçe donar bir duruma gelmeden paçaları atmak doğru olmıyacağm gibi, fazla dondurulmuş olarak atmak da kesinlikle yersizdir. Aksi halde paçalar ya altta veya üstte kalmış olurlar.)
5 Beş saat sonra paça kabını ancak çeyrek dakika kadar ılık suya (sıcak değil) sokup çıkardıktan sonra, üstüne bir tabak kapatmak ve alt üst etmek suretiyle paçayı tabağa almalı, vanında bir adet limon olduğu halde servis yapmalıdır.


PAÇA DONMASI

kılavuz
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 05.03.2009
Mesajlar: 20
Şehir: Aydın
Kısa URL: https://ml.md/lc34319
Gönderme Tarihi: 05.Mar.2009
2,145 defa indirildi / yazdırıldı
10 adet keçi ya da koyun paçası
12 bardak su
5 diş sarımsak
1/2 çorba kaşığı zeytinyağı
Tuz
5 adet yumurta akı
AYRICA:
2 bardak tavuk ya da hindi suyu
2 komprime et suyu özü (varsa)
2 kahve fincanı limonun suyu
2 küçükçe kornişon (küçük yeşil turşu, hıyar)
1 çorba kaşığı dolusu kapari
1 çok küçük turşu havuç
5 diş dövülmüş sarımsak
8 adet jelatin yaprağı

1 10 adet paçayı, haşlayarak, çok yumuşak bir hale gelinceye kadar pişirmelidir.
2 Pişince; paçaları bir delikli kepçe ile sudan çıkararak içlerindeki bütün kemikleri temizlemeli, sonra paçaları fındık büyüklüğünde parçalara doğradıktan sonra bunlara; gayet küçük doğranmış 1 adet kornişon yine gayet küçük doğranmış 1 çok küçük turşu havuç, 1 çorba kaşığı dolusu kapari, 5 diş dövülmüş sarımsak ile bir miktar da tuz ilâve etmeli ve hepsini iyice karıştırdıktan sonra bir tarafa bırakmalıdır.
3 Diğer taraftan, aşağı yukarı 8 bardak gelmekte olan paça suyunu ince bir süzgeçten geçirdikten sonra, yarısından fazlası buharlaşıp aşağı yukarı üç buçuk bardağa ininceye kadar kapaksız kaynatmak suretiyle paça suyunun azalmasını sağlamalı ve ateşten almalıdır. (Paça suyunun üstündeki bütün yağları aldıktan sonra kaynamaya bırakmalıdır.)
4 Kaynatarak azaltmış olduğumuz paça suyuna, 2 bardak tavuk ya da hindi suyu, 1 kahve fincanı limon suyu, varsa 2 adet komprime et suyu özü ile, birkaç kez döverek hafif köpük haline getirilmiş 5 adet yumurta akı ilâve etmeli ve hepsini iyice bir karıştırdıktan sonra ortadan daha az ateşte kapaksız olarak' 30 dakika hafif kaynamaya bırakmalı; sonra buna, on dakika kadar soğuk su içinde yatırmak suretiyle yumuşak bir hale getirilmiş 8 adet jelatin yaprağı katmalı ve iyice bir karıştırdıktan sonra ateşten almalıdır.
5 Ateşten almış olduğumuz paça suyunu; pek ince olmayan bir peçeteden geçirmek suretiyle bir kaba süzere suyu berrak bir hale ge» tirdikten sonra buna; kalan 1 kahve fincanı limon suyunu ilâve etmeli, sonra da bu paça suyunu büyükçe bir forma ya da kâsenin ancak üçte ikisine kadar doldurmalı ve su koyulaşarak donmaya yüz tutar bir hale gelmesi için serince bir yere bırakmalıdır.
6 Formadaki su koyulaşmaya başlayınca, buna; küçük küçük kesmiş ve çeşitli malzemelerle karıştırmış olduğumuz paçaları ilâve etmeli, sonra da formadaki paçaların iyice donması için serince bir yerde ya da buzdolabında 4 - 5 saat kadar bırakmalıdır. (Paça suyu hafifçe koyulaşmaya yüz tutunca, kesmiş olduğumuz parçalan suya atmalıdır.)
7 Sonra, iyice donmuş paçaları en çok bir çeyrek dakika kadar ılıkça suya (sıcak değil) sokup çıkardıktan sonra üstüne bir kapak ka-patlamalı ve formayı altüst etmek suretiyle tabağa almalı ve arzu edilirse yanında bir kahve fincanı limon suyuna bir kahve jincanı rendelenmiş hardal kökü katılmış salça olduğu halde servis yapmalıdır.


PAÇA DONMA

A.L.O.
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 29.05.2010
Mesajlar: 42
Şehir: Manisa
Kısa URL: https://ml.md/lc52337
Gönderme Tarihi: 31.May.2010
2,262 defa indirildi / yazdırıldı
8-10 adet koyun ya da keçi paçası iyice temizlendikten sonra mahalle fırınına gönderilir. Fırından tencere gelince, paçaların kaval kemiklerini çıkarıp silkdikten sonra tuzu ilave edip kaynatılacağı sırada döğülmüş sarımsaklı sirke koyunuz. Tekrar kaynamağa bırakınız. Kaynadıktan sonra paçaları çıkarıp tabaklara diziniz. Üzerlerine paça suyunu bölüştürünüz. Sonra sahanları düz bir yerde dondurunuz. Ya da tabaklara paça ve suyu bölüştürdükten sonra süzülmüş limon suyu gezdiriniz.

Not: Donma paça yenirken de limon sıkılabilir.


PAÇA DONDURMASI

Peynir Gemisi
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 02.07.2010
Mesajlar: 30
Kısa URL: https://ml.md/lc53204
Gönderme Tarihi: 02.Tem.2010
3,768 defa indirildi / yazdırıldı
Paçaları haşlayınız, süzünüz. Büyük kemiklerini çıkarınız etleri tabağa diziniz, kalan suyu tekrar ateşe koyunuz. Kaynarken içine dövülmüş sarımsaklı sirke ilâve ediniz, iki taşım kaynatınız, bir limon sıkınız, karıştırıp indiriniz. Bu suyu tabaklardaki paçalara taksim ediniz, düz bir yerde soğutunuz.


PAÇA PELTESİ

Ali Baba'nın Tarifleri
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 05.10.2010
Mesajlar: 40
Şehir: Kocaeli
Kısa URL: https://ml.md/lc56545
Gönderme Tarihi: 06.Ekm.2010
2,156 defa indirildi / yazdırıldı
Haşlanmış paçalar, kemiklerinden ayrıldıktan sonra, tabaklara alınmalıdır.
Suyu da, diğer bir kaba süzüldükten sonra, o kabı da tekrar ateşe oturtmalıdır.
Tuzunu serpmeli. Havanda dövülmüş sarmısağı bir miktar sirke ile karıştırarak, içine dökmelidir. Biraz daha kaynattıktan sonra, limon suyunu ilâve etmelidir. Bu suretle, pişirme işi tamamlandıktan sonra, bu suyu tabaklardaki paça etlerinin üzerlerine bölmeli ve serin bir yerde donmasını beklemelidir.


PAÇA DONMASI Tarifleri Sakatatlar(7 adet PAÇA DONMASI 197,152 defa bakıldı)

1 2 3 4 5 6 7

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2022 Bütün Hakları Saklıdır