Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,700 Bölümdeki 156,547 Yemek Tarifine
6,055,015,853 defa bakıldı

Yemek Tarifleri > Diğer Konular > Hamsi (6 adet - 131,477 defa bakıldı)

Hamsi


Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye OlHamsi

tiryaki
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 28.05.2008
Mesajlar: 45
Şehir: Yenimahalle-Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc24172
Gönderme Tarihi: 29.May.2008
2,310 defa indirildi / yazdırıldı
Geniş ağızlı, karın kısmı keskin yapıda kılçıklı, küçük yapılı ince uzun, büyükleri 15-20 santimetre uzunluğunda, basık bir balıktır. Ağzı gözlerin kenarlarına kadar uzanır. Sırt tarafı yeşil, mavi, yan ve karın tarafları parlak gümüşi renktedir. Vücudunu ince, parlak renkli pullar kaplamıştır. Çabuk kopar, ele hemen bulaşır. Hamsinin rengi, ölünce mavileşir. Bayat hamsilerde renk siyaha kaçar. Hamsi ülkemizde Karadeniz kıyılarında bulunur. Kasım ayından itibaren sürüler halinde ortaya çıkarlar. Bu akış mart sonlarına kadar sürer. Izgarası ve tavası yapılır. Küçük hamsiler kılçıklarıyla yenebilir. Hamsi, tuzlanır, fıçılara konup saklanır. Tuzlu hamsiler zaman uzadıkça lezzetlenir. Temmuz ve ağustos aylarında yakalanan iri hamsilerin tuzlamasına "Ançuez" denir. Hamsi tuzlamasının aksine ançuez tazeyken yenmelidir. Yumuşak kılçıklıdır. Yağlı yüzgeçleri yoktur. Hamsi balığı ailesi içinde "sardunya, ringa ve tirsi" balıkları bulunur.


Hamsi

Banu Atabay
Yazar

Kayıt: 26.05.2005
Mesajlar: 1486
Şehir: Beşevler ÇANKAYA
Kısa URL: https://ml.md/lc24457
Gönderme Tarihi: 09.Haz.2008
1,939 defa indirildi / yazdırıldı
İBB Su Ürünleri Hali Müdürlüğü

Hamsi özellikle Karadeniz'de kıs aylarında gırgır adı verilen çevirme ağlarıyla avlanan doğal ürünümüz. Hamsi (Engraulis) genellikle bütün tropik ve subtropik denizlerde yasayıp, kıyı kesimlerinde sürüler olusturuyorlar. Hatta zaman zaman nehir deltalarında da görülebiliyorlar.
Hamsi özellikle Karadeniz ve Azak Denizi'nde bol miktarda bulunan bir balık türü. Bu balığın Karadeniz'deki türleri, Engraulis encrasicolus ponticus ve Engraulis encrasicolus maeticus.
Bunlardan Engraulis encrasicolus ponticus, Karadeniz hamsisi olarak sıkça bahsedilen tür.
Karadeniz hamsisinin boyu 18-20 cm'ye kadar büyüyebilir. Engraulis encrasicolus maeticus ise Azak hamsisi olarak bilinir ve boyu 15 cm' ye kadar ulasır.
Azak Denizi'nde ürer ve beslenir ve kıslarken kuzey Kafkasya'dan Sukumi'ye kadar ve kısmen de Kırım açıklarında dolasır.
Kıslama döneminde bu tür yalnız BDT üyelerince avlanır. Yalnız bazı arastırmacılar, bu türün Türkiye sahillerine kadar indiği ve avlandığını ileri sürüyorlar.
Karadeniz hamsisi kuzey-güney yönünde kıslama, beslenme ve üreme göçü yapar. Güney yönünde kıslamak ve kuzey yönünde de beslenme ve üreme göçünün hızı günde 10-20 mil olur. Sürüler, genellikle Anadolu, Kafkasya ve Kırım sahillerinin ılık alanlarında kıslarlar ve sık sürüler olustururlar.
Sürü yoğunluğu, gündüz olusan sık sürülerde metreküpte 500 - 800 birey, seyrek sürülerde 200-400 birey/m3 iken bu, geceleri 20-60 birey/m3'e kadar iner. Hamsi gece gündüz arasında dikey göç yaparak, gündüzleri derin suya (70-90 m) inerken geceleri sahillere doğru ve yüzeye (10-40 m) çıkar.

ÜREME DÖNEMİ: Karadeniz hamsisi cinsel olgunluğa bir yılda ulasır. Mayıs-Eylül ayları arasında 10 ve daha çok batında yumurtlama gerçeklesir. Bir yasındaki genç balıklar ilk kez yumurtlama sezonunun sonuna doğru yumurta bırakırlar. Bireysel ortalama doğurganlık 42,000 yumurta olarak bulunmustur.
Hamsinin ömrü 2-3 yıldır. Geçirdikleri birinci kıstan sonra olgunlasırlar. Yumurtlama 17- 18°C'deki kıyıya yakın sığ sularda 5-10 metreler arasında gerçeklesir. Yumurtlamanın olduğu suyun tuzluluğu 12-18 ppt ve pH'si da 8-3 ile 8.4 arasında değismektedir. Yumurtalar elips seklinde olup suda yüzerler (pelajik). Su sıcaklığına bağlı olarak 24 saat içerisinde larva olusur. Daha çok 5-30 metreler arasında dağılan planktonik larvalar diğer planktonlarla beslenirler. Genellikle (Mayıs ayında) bırakılan (erken batın) yumurtalardan çıkan larvalarda yüksek ölüm oranları görülmektedir. Bu durum larvaların dikey göç sırasında soğuk suyla karsılasmalarından kaynaklanır. En yüksek yasam oranıysa Haziran sonu-Temmuz basında bırakılan yumurtalarda görülüyor.
AV YASAĞI: 1 Mayıs-31 Ağustos tarihleri arasında avcılığı yasaktır. Minimum Avlanma Boyu: 9 cm
TÜKETİM ŞEKLİ: Yağlı ve çok lezzetli eti olan hamsinin ızgarası, tavası, buğulaması, haslaması, içli tavası gibi kendine has çesitli yemekleri yapılır. "Hamsur" ekmek denilen mısır unuyla pisirilmis ekmeğin içine katılan hamsi parçaları ekmeğe ayrı bir lezzet verir.HAMSİ BALIĞI

XXL
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 16.02.2009
Mesajlar: 33
Şehir: Bursa
Kısa URL: https://ml.md/lc33794
Gönderme Tarihi: 16.Şub.2009
1,919 defa indirildi / yazdırıldı
Siyah etli olan bu balığın en lezzetli zamanları aralık ortalarından mart sonuna kadardır. Özellikle 11-12 santim uzunluğunda olanlar makbul sayılırlar. Buğulama, ızgara ve tavaya elverişlidir.HAMSİ BALIĞI

kurabiyem
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 22.10.2010
Mesajlar: 30
Şehir: Artvin
Kısa URL: https://ml.md/lc56821
Gönderme Tarihi: 22.Ekm.2010
1,858 defa indirildi / yazdırıldı
Hamsi balığını, her mevsimde bulmak ve yemek mümkündür. Çünkü, salamurası mevcuttur. Ve kutu sardalyalarına nazaran daha makbuldür ve münebbih hassası vardır.
Karadeniz sahil halkının başlıca sevdiği meziyetli balık hamsidir.
Yumurta ile, salata ile ve konservesi tereyağlı ekmek arasına konularak pek tatlı yenilir.
Lezzetli ve kalorisi çok olmak itibariyle besleyici bir balıktır.
Cüsselerinin küçüklüğü itibariyle tavası yapılır 3-4 dakikada pişer. Eti ağırdır.


Hamsi

hünerli kız
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 06.11.2012
Mesajlar: 85
Şehir: Artvin
Kısa URL: https://ml.md/lc103413
Gönderme Tarihi: 04.Arl.2014
1,251 defa indirildi / yazdırıldı
Anadolujet Magazin

Hamsinin esas vakti, denizin iyice soğuduğu aralık ve şubat ayları arasıdır derler. Bu dönemde hamsi yağlanır ve damağınızda bambaşka bir lezzet bırakır.
Hamsi, küçük bir balık olmasına rağmen boyundan büyük lezzete sahiptir. Pişirmesi kolay, tadı enfestir. Uğraşmadan, kılçığıyla yenebilir.
Hamsi ile 40 kadar yemeğin yapılabildiği söylenir; ister buğulamasını yapın ister kiremitte tavada pişirin, güveç yapın, salataya koyun, isterseniz börek ve pidede kullanın, poğaçasını yapın, çorbasını kaynatın, pilavını pişirin, dilerseniz salamuraya çevirin… Öyle bir balık ki canınız ne çekerse hamsiyle yapabilirsiniz.
Aralık, ocak ve şubat ayları hamsinin en çok olduğu ve dolayısıyla fiyatının en uygun olduğu aylardır. Hamsi omega-3 zengini olduğundan kalp ve damar dostudur ve içerisinde bolca iyot bulunur. Bu nedenle hamsi mevsimini kaçırmayın ve zengin besin değerinden daha fazla faydalanabilmek için kızartmadan tüketmeyi tercih edin.


Hamsi

şale
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 04.08.2020
Mesajlar: 31
Şehir: Bolu
Kısa URL: https://ml.md/lc152457
Gönderme Tarihi: 20.Ağu.2020
79 defa indirildi / yazdırıldı
1988 yılında 310.000 ton ile toplam balık avcılığımızın yaklaşık üçte ikisini meydana getirmektedir (40.000 ton tatlı su üretim ve avcılığı dahil, 1988 yılında toplam 480.000 ton). Gözlerinin gerisine kayan ağzı ve yivrilmiş burnu ile yakın akrabası Sardalya’dan kolaylıkla ayrılır. Gümüş balığı (Aterina) da hamsinin akrabasıdır. Boyu ortalama 12 cm olup azami 18-20 cm’ye kadar büyürler ve çok büyük sürüler halinde gezerler. Karadeniz hamsisi Azak ve Karadeniz olmak üzere ikiye ayrılır. Azak hamsisinin burnu daha küttür. Azak Denizi’nde üreyip kışlamak üzere güneye, bizim Orta ve Doğu Karadeniz bölgesine inerler; Nisan sonunda da kuzeye göç ederler. Karadeniz hamsisi ise Kuzeybatı Karadeniz’de ürer, kışlamak üzere Kasım’dan Şubat’a kadar Trakya kıyılarına ve Marmara’ya göç eder. Nisan ayında da yumurtlamak üzere Karadeniz’e çıkar. Ayrıca Marmara Hamsisi denilen, yalnız Marmara’da çıkan, daha küçük ve göç etmiyen bir hamsi türü de vardır. Aynı tür Kuzey Ege’de de bulunur. Bu hamsinin sırt rengi daha açıktır. Hamsi özellikle Karadeniz yöremizin temel gıdası, temel protein kaynağıdır. Fiyatının ucuz olması nedeniyle çok geniş kitleler tarafından tüketilir.Hamsinin hemen her türlü yemeği yapılır. Izgara, tava, fırın, kağıt kebabı,buğulama, pilaki, yahni gibi. Siyah etli balık olmasına rağmen buğulamaya son derece uygundur.Yaz aylarında yağsız olduğu için ızgara yerine tava veya buğulaması tercih edilmelidir. Çeşitli yemek tariflerini "Hamsi Yemekleri" bölümünde bulabilirsiniz. Kış aylarında yakalanan hamsi tuzlanıp saklanır. Buna ançovi tabir edilir. Ayrıca balık yağı ve balık unu üretiminde de kullanılmaktadır.


Hamsi Tarifleri Diğer Konular(6 adet Hamsi 131,477 defa bakıldı)

1 2 3 4 5 6

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2021 Bütün Hakları Saklıdır