Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'in lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,623 Bölümdeki 151,600 Yemek Tarifine
5,991,267,688 defa bakıldı

Yemek Tarifleri > Hamur İşleri > Baklava Hamuru (7 adet - 205,768 defa bakıldı)

Baklava Hamuru

Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Galeriler
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Kek Tarifleri
Kurabiye Tarifleri
Pasta Tarifleri
Hamur İşleri
Akıtma Tarifleri
Bazlama Tarifleri
Galeta Tarifleri
Gözleme Tarifleri
Ekmek Tarifleri
Kaygana Tarifleri
Katmer Tarifleri
Krep Tarifleri
Kruvasan Tarifleri
Lahmacun Tarifleri
Lavaş Tarifleri
Mantı Tarifleri
Milföy Tarifleri
Peksimet Tarifleri
Pide Tarifleri
Pizza Tarifleri
Sufle Tarifleri
Waffle Tarifleri
Yufka Tarifleri
Börek Tarifleri
Çörek Tarifleri
Şerbetli Tatlı Tarifleri
Sütlü Tatlılar Pelteler
Meyve Tatlıları
Helvalar
Dondurmalar
Kanepeler
İçecekler
Şekerlemeler
Tatlı Soslar
Diğer İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye OlBaklava Hamuru

Günseli
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 24.07.2005
Mesajlar: 77
Şehir: Kıyık/EDİRNE
Kısa URL: https://ml.md/lc10672
Gönderme Tarihi: 31.Arl.2006
7,868 defa indirildi / yazdırıldı
1 kg un
4 yumurta
1 çorba kaşığı tuz
75 gr ayçiçek yağı

Elenen un hamur açma mermerinin üzerine boşaltılır. Ortası çukurlaştırılır, yumurta, tuz, ayçiçek yağı ve 1 bardak su katılıp karıştırılarak hamur yapılır. Avuç içi ve ellerin tabanıyla yoğurulur, yuvarlak uzunca bir hamur elde edilir. Hamur 60 cm boyunda kabul edilirse, 20 cm'lik iki ucu birbirinin üzerine katlanıp, uçları çapraz olarak kıvrılan yerlerin içine sokulur (iki elin çapraz olarak koltukaltlarına sokulması gibi). Üzeri nemli bezle kapatılıp 20 dakika dinlendirilir. Dinlendirilen hamur, iki avucun tabanıyla uzunlamasına çok kuvvetli ve seri olarak sürekli yoğurulur, tekrar aynı şekilde katlanıp aynı şekilde bezle örtülerek 20 dakika dinlendirilir. îki defa daha aynı şekilde yoğurulur, katlanır, üzerine bez kapatılıp dinlendirilir. Sonra hamur, düzgün, ince uzun bir şerit biçimine getirilir, iki parmak boyunda (mümkünse 60 gr'lık) 20 eşit parçaya kesilir. Kesik kısımlar alt ve üste getirilerek hafif nişasta serpilir. Sonra iki avuçla hafifçe yuvarlanıp üzerine bolca nişasta serpilir. İkişer ikişer üst üste konur, elin tabanıyla bastırılır. Sonra alttaki üste çıkarılıp tekrar bastırılır. Hepsi bastırıldıktan sonra hamurların kenarındaki nişastalar fırçayla temizlenip, üzerine ıslak, kalınca bir bez kapatılır, 20 dakika dinlendirilir. Merdaneyle devamlı kenarına bastırılıp seri ve düzgün olarak (kenarları ince olmak şartıyla) teker teker 20 cm çapında açılır, nişasta serpilir, 10 tanesi üst üste dizilir. Geri kalan hamurlar aynı şekilde açılır, dizilir, sonra kenarındaki nişastalar fırçayla temizlenir, üzerine yine ıslak bez örtülür, 45 dakika dinlendirilir. Üst üste dizilmiş hamurlardan biri alınır, önce nişasta serpilir. Sonra avuç içiyle kenarına bastıra bastıra yassıltılır. Daha sonra merdaneyle yine kenarlarına bastırılarak her hamur 60 cm çapında açılır. Bu şekilde hazırlanan yufkaların arasına nişasta serpilip teker teker oklavaya sarılır. Oklavanın kenarına kuvvetlice bastırarak, oklava ileri geri hareket ettirilip hamur mermerin üzerine serilir. Hafifçe nişasta serpilir, hamurlar teker teker oklavaya sarılır. Oklavanın iki kenarından sıkıca tutulur, 4-5 defa ileri geri yuvarlanır. Hamur mermerin üstünde tekrar teker teker açılır, gerektiğinde nişasta serpilir. Hamurlar yapıştırılmadan, yırtılmadan ve kurutulmadan 90 cm çapında ve bir sigara kâğıdı kalınlığında açılır.


ML® Kolay Baklava için tıklayın


BAKLAVA HAMURU

Hasefe
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 17.11.2010
Mesajlar: 46
Şehir: Amasya
Kısa URL: https://ml.md/lc57558
Gönderme Tarihi: 17.Kas.2010
2,702 defa indirildi / yazdırıldı
Necip Usta

1 kg. un (ekstra)
4 adet yumurta
25 gr. tuz
200-250 gr. su
1/2 kahve fincanı rafine yağı

Unu elenmiş olarak mermerin üzerine koyup ortasını havuz gibi açınız. Bütün malzemeyi ilâve edip, elinizle karıştırarak bir hamur yapınız. Avucunuzun içi ve iki tabanınızla bir ileri bir geri yırta yırta yoğurup yuvarlak uzunca bir hamur yapınız, hamurun 60 santim olduğunu kabul edelim. Hamurun 20 santimlik iki ucunu birbirlerinin üzerine katlayıp hamur uçlarını çapraz olarak kıvrık yerlerindeki dirseklerin içine sokunuz. Aynen iki elinizi çapraz vaziyette koltuk altınıza soktuğunuz gibi, sonra hamurun üzerine ıslatılmış bir bez kapatıp 20 dakika dinlendiriniz ve devamlı uzunlamasına 2 avucunuzun tabanı ile çok kuvvetli ve seri olarak hamuru yoğurup tekrar aynı şekilde katlayıp aynı şekilde bez kapatarak 20 dakika daha dinlendirdikten sonra 2 kere daha aynı şekilde yoğurup katlayıp bez kapatıp dinlendiriniz ve bu sefer pürüzsüz ve düzgün olarak uzun ince bir şişe gibi hamuru açıp ikişer parmak genişliğinde ve hepsi mümkünse müsavi 60'ar gramlık 20 parçaya kesiniz ve kesik kısımlar alt ve üste gelmek üzere hafif nişasta serpip iki avucunuzun içi ile mermerden kaldırmadan hamuru sever gibi hafifçe yuvarlayıp üzerlerine bolca nişasta serpiniz ve 2'şer 2'şer üst üste koyup tabanınızla bastırarak yas-sıftmız. Alttakini tekrar üste çıkarıp tekrar bastırınız ve hepsini bastırdıktan sonra hamurların kenarlarındaki nişastaları fırça ile süpürüp üzerlerine kalınca, ıslatılmış sıkılmış bir bez kapatıp 20 dakika dinlendiriniz. Sonra merdane ile devamlı kenarlarına bastırarak seri ve muntazam olarak kenarları devamlı daha ince olmak şartıyla 20 santim kutrunda teker teker açıp nişasta serperek üst üste 10 adedini diziniz ve geri kalan hamurları da aynen açıp dizdikten sonra kenarlarındaki nişastaları fırça ile süpürüp üzerine yine ıslatılıp sıkılmış 1 veya 2 bez örtüp 45 dakika dinlendiriniz. Sonra bir dizisini 10 adetlik bir tanesini alıp, teker teker nişasta serpip üstüste dizdikten sonra avucunuzun iç tabanıyle hamurun kenarlarına bastıra bastıra hamuru yassıltıp altını üstüne çevirip tekrar bastıra bastıra yassılttıktan sonra merdane ile daha ziyade hamurların kenar kısımlarına bastırıp çekerek ve alt üst ettikten sonra tekrar bastırıp çekerek 60 santim kutrunda hamuru açınız ve sonra her yufkanın arasına nişasta serpmek suretiyle hamurları teker teker oklavaya sarınız.
Oklavanın kenarlarına doğru kuvvetlice basarak silindir yuvarlar gibi oklavayı ileri-geri hareket ettirip hamuru masanın üzerine seriniz ve gayet hafif nişasta serpmek sureti ile hamurları teker teker oklavaya sarıp çok kuvvetli olarak oklavanın iki kenarından tutup 4-5 defa ileri-geri silindir gibi oklavayı yuvarlayıp tekrar hamuru mermerin üstüne üstüste teker teker açıp hepsini birden kenardan başlayarak oklavaya sarınız üstte anlattığım gibi hamurları bir silindir gibi bir defa teker teker sarmak suretiyle bir defa hepsini birden oklavaya sarmak suretile ve nişasta lüzum ettiği zaman püskürtürcesine serpip hamurları yapıştırmadan, yırtmadan ve kurutmadan 90 santim kutrunda bir sigara kâğıdı gibi açınız.

Not: Üst üste 8'den 20 yufkaya kadar açabilirsiniz, yalnız dikkat isteyeceği gibi yeter derece pratik olmayı ve çabukluk ister. Zira fazla nişasta, rüzgâr, ağır hareket, hamuru kurutur ve yırtar. Devamlı alt ve üstteki hamurların değişmesini temin etmek lâzımdır. Bunun için hamuru her oklavaya sarışta, yuvarladıktan sonra mermerin üzerine sermeden oklavadaki hamurlardan üç tanesinin ucunu oklavanın önüne açınız. Sonra mermerin üzerine hamuru yayınız, hamurun bir kısmı ileride bir kısmı geride kalacaktır, hamurlan tekrar üst üste getiriniz, bu çok mühimdir. Bilhassa alttaki ve üstteki hamurların yırtılmamasmı önler hamurun kurumamasını ve devamh yer değiştirmesini sağlar.
BAKLAVA HAMURU

süpernova
Aşçı
Aşçı

Kayıt: 08.03.2011
Mesajlar: 11
Şehir: Mardin
Kısa URL: https://ml.md/lc62341
Gönderme Tarihi: 12.Nis.2011
1,920 defa indirildi / yazdırıldı
5 kahve fincanı un
2 yumurta
4 kahve fincanı nişasta
yarım kahve fincanı su
1 kahve kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
3 bardak su

Hamur tahtasına unu eleyerek, ortasını havuz gibi açınız. Yumurtayı, tuzu ve suyu üzerine koyunuz. Unu kenarlardan ortaya almak suretiyle, karıştırarak, sert olmayan bir hamur elde ediniz. Onbeş dakika kadar, devamlı katlıyarak yoğurunuz. Yarım saat kadar, üzerine nemli bir bez örterek dinlenmeye bırakınız. Dinlenme faslı bittikten sonra, ortasını açarak zeytinyağını katınız. Tekrar uzatıp, toplayarak hamuru onbeş dakika daha yoğurunuz. Sonra bu hamuru rulo şeklinde uzatarak sekiz eşit parçaya kesiniz. Kestiğiniz parçaların üzerine biraz nişasta serperek, yassıltıp üst üste diziniz.
Teker teker, tekrar nişastalıyarak, tabak büyüklüğün de açınız. Açılan her hamuru nişastalayıp, üst üste diziniz. Yirmi dakika kadar dinlendiriniz.
Yufkanın açılması için, dinlendirdiğiniz bu hamurları, tekrar nişastaladıktan sonra, biraz daha büyülterek açınız. En üsttekine nişasta serperek oklavaya sarıp, sonra hepsini bunun üzerine dizerek, kuvvetlice yuvarlıyarak yufkaları büyütürken, alttakileri üste, üsttekileri alta koyup, hepsinin aynı incelikte olması ve kurumaları için yerlerini değiştiriniz. Yufkalar yırtılacak derecede incelince, baklava yapmaya hazırdır.
Baklava Yufkası

F. Yücel
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 04.02.2015
Mesajlar: 23
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc104960
Gönderme Tarihi: 05.Şub.2015
1,671 defa indirildi / yazdırıldı
2 su bardağı karabuğday unu
3 su bardağı glutensiz nişasta karışımı
2 yemek kaşığı margarin
1 çay bardağı süt
1/2 çay bardağı su
Yarım limonun suyu

Un, nişasta, margarin, süt, su, limon suyu ve yumurtayı derin bir kaba alıp iyice karıştırıp yoğurun. Bu sırada biraz daha nişastaya ihtiyacınız olabilir. İyice yoğurduğunuz hamuru streç filmle veya nemli bezle sarıp 15-30 dakika dinlendirin. Dinlenen hamuru 6 eşit parçaya ayırın. Her parçayı bol nişastayla açabildiğiniz kadar ince açın. Bu şekilde açılan yufka ile baklava ya da börek yapabilirsiniz.
Baklava Hamuru

mikado
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 04.04.2018
Mesajlar: 24
Şehir: İzmir
Kısa URL: https://ml.md/lc133167
Gönderme Tarihi: 05.Nis.2018
354 defa indirildi / yazdırıldı
2 su bardağı un
2 adet yumurta
Yarım su bardağı su
1 su bardağı nişasta
200 gr. tereyağı
Bir tutam tuz

Unun ortasını havuz gibi açın.
Yumurta, tuz ve su ilave ederek kulak memesi kıvamında hamur yoğurun.
Küçük parçalara ayırıp ince yufkalar açın.
Baklava Hamuru

mikado
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 04.04.2018
Mesajlar: 24
Şehir: İzmir
Kısa URL: https://ml.md/lc133168
Gönderme Tarihi: 05.Nis.2018
412 defa indirildi / yazdırıldı
2 bardak süt
2 yumurta
2 bardak sıvı yağ
Yarım çay badaği sirke
1 çorba kaşığı yoğurt
Kabarma tozu
Alabildiği kadar un

Malzemelerin hepsını beraber yoğurup kulak memesı yumuşaklığında hamur yapın.
Ceviz büyülüğünde 10 tane beze koparıp üst üste koyun aralarına nişasta serperek açın.


Fotoğraf "L.L" tarafından gönderildi. 27.05.2020
Baklava Hamuru

ay ışığı
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 16.06.2016
Mesajlar: 1752
Şehir: Samsun
Kısa URL: https://ml.md/lc145158
Gönderme Tarihi: 24.Ağu.2019
232 defa indirildi / yazdırıldı
5 su bardağı un
Yarım çay bardağı kadar sıvı yağ
1 yumurta
1 su bardağı yoğurt
1 paket kabartma tozu
1 yemek kaşığı sirke
Yarım çay kaşığı tuz
1 su bardağı ılık süt

Süt dışındaki malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.
Süt haricindeki malzemeleri hamurunuzu yoğuracağınız derin kaseye alıp karıştırın.
Yavaş yavaş ılık süt ekleyerek hamurunuzu 15 dakika boyunca yoğurun.
Kolay açılacak bir hamur kıvamı elde edin.
Duruma göre süt ya da un miktarını biraz artırabilirsiniz.
Hamura koyduğunuz sirke, piştiği zaman baklavanızın kıyır kıyır olmasını sağlayacaktır.

Baklava Hamuru Tarifleri Hamur İşleri(7 adet Baklava Hamuru 205,768 defa bakıldı)

1 2 3 4 5 6 7

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Uyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Uyelik
Bölümler
Anlık ziyaretçi: 1
Yemek Kitapları
Mutevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mutevazı Lezzetler® İkramlar
Mutevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mutevazı Lezzetler® Çorbalar
Mutevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mutevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2020 Bütün Hakları Saklıdır