Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
lezzetler.com yemek tarifleri paylaşım sitesi

Yemek Tarifleri > Diğer Konular > Pırasa (4 adet - 74,762 defa bakıldı)

Pırasa


Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye Ol


Pırasa

asil
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 10.03.2009
Mesajlar: 39
Şehir: İstanbul
Kısa URL: https://ml.md/lc34452
Gönderme Tarihi: 10.Mar.2009
1,511 defa indirildi / yazdırıldı
Ekim - mayıs arası bulunan pırasaların en makbulleri Yenişehir ve Kartal'dır. Bunların boyları uzun, beyaz olan kısımları fazla ve yaprak kısımları yok denebilecek azlıktadır. Yüzer gramlarında 41 kalori vardır.


Pırasa

Valide Sultan
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 18.07.2008
Mesajlar: 26
Kısa URL: https://ml.md/lc35641
Gönderme Tarihi: 21.Nis.2009
2,296 defa indirildi / yazdırıldı
Kış mevsiminde sofralarımıza sık sık konuk olan pırasa sarımsak-giller familyasından bir sebze. Botanik dilinde "Allium porrum" olarak anılan pırasa, daha ziyade Akdeniz iklimine özgü bir sebzedir. Çok keskin olmamakla birlikte kokusu soğanı andıran, soğuğa dayanıklı bir bitki olan pırasanın, pek çok ülkede tarımı yapılıyor. Anayurdu Orta ve Doğu Akdeniz ile Yakındoğu olarak kabul edilen pırasanın yetiştirilmeye başlanması oldukça eskilere dayanıyor. Firavun mezarlarında yapılan kazılarda elde edilen bulgulara göre pırasanın Mısırlılar tarafından da kullanıldığı ortaya çıkmış. Avrupa'ya ise Romalılar tarafından yayıldığı sanılıyor. Firavunlar'ın yaşadığı dönemde, Mısır ve Roma'da çok popüler olan pırasa çorbası, bir söylentiye göre Neron'un sofrasından hiç eksik olmazmış, çünkü Romalılar'da, sesin korunması için pırasa çorbasının çok iyi geldiği inancı varmış. Ayrıca Ganiler de bu sebzeyi uzun seneler kendi simgeleri olarak kabul etmişler.
Pırasa bir kış sebzesi olarak bilinse de, yazın da sonbahara dek bulunuyor. Ancak kış mevsiminde tüketilen pırasanın daha bir lezzetii olduğu biliniyor. Yaz ve kış aylarında yenilmek üzere ilkbahar ve sonbaharda ekilen pırasa, iki yıllık bir tarım bitkisidir. İlk yıl, birbiri içinden çıkan uzun ve ince yapraklar gelişir. Yaprakları sapsızdır ve km biçimindeki geniş tabanları üst üste binerek eüi bir sap ya da kın gövde oluşturur. Bazı çeşitlerde gövdenin tabanı şişkinleşerek bir soğancık meydana gelir. Pırasa iki yıllık bir bitM olmakla birlikte, tohumluk yetiştirilenler dışında birinci yılın sonunda hasat edilir. Serin iklimli yerleri sever; en iyi gelişmeyi nemli, humuslu ve tınlı topraklarda gösterir. Soğan kısmı çok uzun ve gömlekli olan bu sebzenin başlıca iki çeşidi bulunur. Açık renkli yumuşak yapraklara sahip olan birinci çeşit soğuğa dayanıklı değildir; buna karşılık koyu yeşil renkli, sert yapraklarıyla ayırt edilen diğer çeşidi soğuğa oldukça dayanıklıdır. Türkiye'de, yenilen sap kısmı 40-50 cm uzunluğa ulaşan kamış pırasası ve yeşil kısmı beyazından fazla olan kara pırasa olarak iki çeşit yetiştiriliyor. Özellikle İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir'de yetiştirilen kamış pırasası en lezzetli ve verimli olan türdür.
Ülkemizde pırasayla yapılan yemekler çok çeşitlidir. Başta zeytinyağlısı olmak üzere etli yemeği de çok sevilir. Ayrıca dolması ve böreği de yapılır. Sebze çorbalarında da kullanılan pırasa sağlık açısından da oldukça yararlı sebzelerden. İdrar söktürücü özelliği, hafif oluşu, kolesterol içermemesi, kalsiyum ve potasyum açısından zengin oluşu, posasının çokluğu nedeniyle çok besleyici ve faydalı olduğu söylenebilir. Özellikle çocukların yüzlerini buruşturarak karşıladıkları bu sebzeyi bol miktarda tüketmesi önerilir. Pırasayı çocuklara sevdirmenin yolu ise değişik tarifleri denemekten geçiyor.Pırasa

Cankat
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 04.04.2009
Mesajlar: 725
Şehir: İzmir
Kısa URL: https://ml.md/lc85849
Gönderme Tarihi: 17.Oca.2013
1,753 defa indirildi / yazdırıldı
THY Skylife

Firavun mezarlarında da, Yunan mitolojisinde de pırasa tarifleri görüyoruz. Yemeklere kattığı tat ve aroma ile mutfağın gizli kahramanı olan pırasanın, içerdiği kükürtten kaynaklanan kendine has kokusu; seveni kadar sevmeyeni olmasının asıl sebebidir. Kardeşi soğana göre tadı daha yumuşak ve hafif olan pırasa, hoş rayihası ile yemeklere baskın olmayan bir lezzet katar. Besleyici değeri yüksek olan bu her derde deva sebze; ekonomik, sağlıklı ve verimlidir.
Ülkemizde bolca yetişen pırasanın hası olan kamış pırasası, kardeşi kara pırasaya göre daha lezzetli ve değerlidir. Sayısız faydasının yanı sıra tariflerde sıklıkla sap ve köküyle sofralarda kendine yer bulur. Çorbadan böreğe çeşitli şekillere girer. Yemek ve et suyuna aromasını, lezzetini ve bereketini katan pırasa; şurubu, tohumu ve suyu ile de ilaç ve kozmetik dünyasında yerini alır.
Dünyanın tüm mutfaklarında sınırsız sayıda tarifi olan pırasayı pişirmeden en az beş dakika önce kesmeyi öneriyor uzmanlar. Seçerken de yapraklarının koyu yeşil, boyun kısımlarının beyaz olmasına, soğanlarının zedelenmiş veya sararmış olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Yıkamadan ve kesmeden bir hafta buzdolabında saklanabilen pırasayı plastik poşette tutmak, nemin korunmasını sağlıyor. Boylu poslu bu kış güzelini farklı, yenilikçi tariflerle, yemeğin eşlikçisi konumundan sofranın yıldızı konumuna getirebilir; sevmiyorum diyenleri modern yorumlarla şaşırtabilirsiniz. Hatta pırasa böreği gibi klasik bir lezzeti; ekleyeceğiniz yeni uygulamalarla şaşırtıcı ve heyecan verici bir boyuta taşıyabilir, pırasayı yeniden keşfedebilirsiniz.

Faydaları:
1. Pırasa bir prebiyotiktir. Sindirimi kolaylaştırır. Böbrekleri, bağırsakları ve mideyi çalıştırıp güçlendirir.
2. Çok zengin bir kalsiyum kaynağıdır.
3. Kuvvetli bir antioksidan olduğu kadar göz sağlığını destekleyen A vitamini açısından da zengindir.
4. Düşük kalori seviyesi ile sağlıklı beslenme ve diyet sebzesidir.
5. Kansere karşı koruyucudur.


Pırasa

siyami
Super MOD
Super MOD

Kayıt: 26.09.2006
Mesajlar: 1925
Şehir: izmir
Kısa URL: https://ml.md/lc97530
Gönderme Tarihi: 20.Nis.2014
1,293 defa indirildi / yazdırıldı
Anadolu kökenli, sarımsık türünden gelen ve sebze olarak yetiştirilen bir bitkidir.Genellikle pişirilerek yenmesine karşın bazı yörelerde salata yapımında da kullanılmaktadır. Toprak altında kalan beyaz ve gevrek olan kısmı daha çok sevilerek tüketilir. Zeytinyağlı ve etli yemeklerin yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca beyaz kısımları çeşitli boylarda kesildikten sonra içleri çıkarılmak suretiyle dolma yapımında da kullanılır. Etli ve zeytinyağlı dolması yapılır. Pırasa Anadolu kökenli, sarımsık türünden gelen ve sebze olarak yetiştirilen bir bitkidir.Genellikle pişirilerek yenmesine karşın bazı yörelerde salata yapımında da kullanılmaktadır. Toprak altında kalan beyaz ve gevrek olan kısmı daha çok sevilerek tüketilir. Zeytinyağlı ve etli yemeklerin yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca beyaz kısımları çeşitli boylarda kesildikten sonra içleri çıkarılmak suretiyle dolma yapımında da kullanılır. Etli ve zeytinyağlı dolması yapılır.


Pırasa Tarifleri Diğer Konular(4 adet Pırasa 74,762 defa bakıldı)

1 2 3 4

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası