Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
lezzetler.com yemek tarifleri paylaşım sitesi

Yemek Tarifleri > Hamur İşleri > Milföy Hamuru Yapımı (16 adet - 1,704,282 defa bakıldı)

Milföy Hamuru Yapımı


Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Kek Tarifleri
Kurabiye Tarifleri
Pasta Tarifleri
Hamur İşleri
Akıtma Tarifleri
Galeta Tarifleri
Gözleme Tarifleri
Ekmek Tarifleri
Kaygana Tarifleri
Katmer Tarifleri
Krep Tarifleri
Kruvasan Tarifleri
Lahmacun Tarifleri
Mantı Tarifleri
Milföy Tarifleri
Peksimet Tarifleri
Pide Tarifleri
Pizza Tarifleri
Sufle Tarifleri
Waffle Tarifleri
Yufka Tarifleri
Börek Tarifleri
Çörek Tarifleri
Şerbetli Tatlı Tarifleri
Sütlü Tatlılar Pelteler
Meyve Tatlıları
Helvalar
Dondurmalar
Kanepeler
İçecekler
Şekerlemeler
Tatlı Soslar
Diğer İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye Ol


Milföy Hamuru Yapımı

Yolcu
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 20.06.2006
Mesajlar: 49
Şehir: Uşak
Kısa URL: https://ml.md/lc7413
Gönderme Tarihi: 24.Eyl.2006
5,669 defa indirildi / yazdırıldı
450 gr. tereyağı
550 gr. un
2 yumurta sarısı
Tuz
Çalışmak için un

50 gr. tereyağını eritin. 500 gr. unu, yumurta sarılarını, tuzu, tereyağını ve 250 ml. suyu mikserin hamur karıştırma ucu ile pürüzsüz oluncaya kadar karıştırın. Folyoya sarın, 1 saat buzdolabında bekletin. Kalan unu ve soğuk tereyağını yoğurun, 1 cm. kalınlığında 18x14 cm. büyüklüğünde açın. Folyoda 1 saat buzdolabında bekletin. Hamuru unlu tezgahta 45x45 cm. ebatlarında kare açın, ortasına tereyağı kalıbını çapraz koyun. Hamurun kenarlarına biraz su sürün, kalıbın üzerine mektup zarfı gibi kapatın. İyice bastırın, folyoya sarıp 45 dakika buzdolabında bekletin. Hamuru unlu tezgahta 50x35 cm. büyüklüğünde açın, kenarlarına biraz su sürün. Kısa kenardan başlıyarak 3'e katlayın. Folyoya sarıp 30 dakika buzdolabında bekletin. Hamuru tekrar unlu tezgahta 50x35 cm. büyüklüğünde açın, kenarlarına su sürün. Kısa kenardan başlayarak bu sefer 4'e katlayın. Folyoya sarın 30 dakika buzdolabında bekletin. Aralarda buzdolabında bekleterek son iki turu tekrarlayın.


Fotoğraf "Somuncu" tarafından gönderildi. 28.03.2023


Milföy (Katmer) Hamuru

zafira
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 27.02.2007
Mesajlar: 276
Kısa URL: https://ml.md/lc14870
Gönderme Tarihi: 25.May.2007
7,428 defa indirildi / yazdırıldı
7 kahve fincanı has un
3/4 bardak su
1 çorba kaşığı tuz
350 gram tereyağı
Hamuru açmak için:
2 kahve fincanı un

Hamur açılan mermere (ya da mutfak fayansına) 350 gram has un elenerek konur. Unun ortası havuz gibi açılır. Bu çukura iyice yumuşatılmış 30 gram tereyağıyle bir çorba kaşığı tuz ve azar azar olmak üzere 3/4 bardak su katılır, yoğurulur ve orta yumuşaklıkta bir hamur yapılır. Yoğurulur ve orta yumuşaklıkta bir hamur yapılır. (Bu türlü hamur, hamur tahtasında açılmaz. Çünkü cıvır ve kötü sonuç verir).
Hamur 5 dakika daha hamur mermerine vurulurcasına yoğurularak iyice özlendiril. dikten sonra buna yuvarlak bir biçim verilir, içi hafifçe yağa bulanmış bir yağ kâğıdına sıkıca sarılır ve soğuk bir yerde yarım saat kadar dinlendirilir. Yarım saat sonra yağ kâğıdı açılır. İçindeki hamur üstü unlanmış mermere konur. Hamur merdaneyle aşağı-yukarı yarım santim inceliğinde dört eşit köşeli yıldız biçiminde açılır. Sonra bu hamurun tam ortasına hiç yumuşatılmamış olan ve kalıp gibi duran 320 gram tereyağı konur. Sonra yıldızın bir ucu yağın üzerine katlanır. Kapatılan ucun karşısındaki köşe bunun üzerine katlanır. Bunların üzerine de sağ ve soldaki uçlar bohça gibi kapatılır. Ve bu hamur bohçası içi, yağa bulanmış bir yağ kâğıdına sıkıca sarılıp buzdolabında bir saat kadar dinlendirilir. (Buz dolabı olmayanlar paketin sağına, soluna buz parçaları koyabilirler.)
Bir saat sonra hamur buzdolabından çıkarılır. Üstündeki kâğıtı açılıp alınır. Hamur gene üzeri unlanmış taşa konur, merdaneyle yarım santim inceliğinde uzunlamasına açılır. Sonra uzunlamasına açılan bu hamurun her iki ucu eşit bir biçimde üste kıvrılır, sonra da tıpkı para cüzdanlarını kapatır gibi üste kıvrılmış olan bu çift kat öbür kıvrılmış çift katın üzerine kapatılır. Sonra dörde katlanmış bu hamur aynen yukarıda yapıldığı biçimde merdaneyle gene 1/2 santim inceliğinde uzunluğuna açılır. Gene aynı biçimde dörde katlandıktan sonra hamur gene içi yağa bulanmış yağ kâğıdına sarılarak buzdolabında bir saat daha dinlendirilir. Bir saat sonra buzdolabından çıkarılacak hamura bundan önceki bir saatte buzdolabından çıkarıldığındaki işlemler yapılır. Yani hamur uzunlamasına açılıp dörde katlanır ve gene açılıp katlanır. Bu işlem de iki defa yapıldıktan sonra hamur gene yağ kâğıdına sarılır ve buzdolabında bir saat dinlendirilir. Ancak bu son dinlendirmeden sonra hamur kullanılır. Bu arada hazırlanacak böreklerin bekletilmeden hemen fırına sokulmasına, fırının da sık sık açılmamasına dikkat edilmelidir. Yoksa börekler iyi kabarıp pişmez, hamur olurlar.


ML® Gabartlama için tıklayın


Yaprak Hamuru Hazırlama

Atiye Alkış
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 23.11.2007
Mesajlar: 29
Şehir: Zonguldak
Kısa URL: https://ml.md/lc19481
Gönderme Tarihi: 23.Kas.2007
8,010 defa indirildi / yazdırıldı
500 gr. un
500 gr. yağ
biraz tuz
1/2 limon

Yağ kalıp halinde değilse 2 adet olmak üzere kalıp haline getiriniz, ve soğuk bir yerde donmayacak şekilde bekletiniz. (Bıçakla düzelterek kalıp haline getirilir.)
Unu hamur tahtasına eleyiniz.
Tuz, 2-3 damla limon suyu ve su koyarak yoğurunuz. (Hamurun kıvamı kulak memesinden biraz yumuşak olmalıdır.)
Hamuru yoğurarak iyice özleştiriniz, (özleştiğini anlamak için hamur kesilir gözenekler yoksa hamur özleşmiştir.)
Üstüne nemli bir bez örterek 10 dakika dinlendiriniz.
Hamuru 2 eşit parçaya ayırıp her bir parçayı ayrı ayn altına ve üstüne un serperek ortası kalın kenarları ince daire şeklinde açınız.
Yağın bir parçasını merdane ile hafif vurarak yassılatınız ve dire şeklinde açtığınız hamurun ortasına koyunuz. Sonra diğer parçayı açıp yağını koyunuz.
Yağın bir parçasını tamamen kapatacak şekilde hamurun kenarlarını çekerek yağın üstüne getirip bohça gibi kapatınız.
Kapatılan hamuru merdane ile boylamasına dikdörtgen açınız, kavuşturmaca 3'e katlayınız (Birinci tur) serin bir yerde 25 dakika dinlendiriniz. Dinlenme esnasında üzerine ıslak bez örtmeyi unutmayınız.
Dinlenen hamuru tekrar dikdörtgen açıp kitap gibi katlayınız. Katlanan hamuru aynı şekilde dikdörtgen açıp tekrar kitap şeklinde katlayınız. (Her defasında hamur 2. defa açılır. Kitap şeklinde katlanır.) Bu şekilde hamur acele ise 30 dakika değilse 24 saat bekleyebilir. 2. tur (24 saat beklettiğinizde hamurun kurumanıası için ıslak beze sarınız.)
3'üncü defa yine aynı şekilde açıp kitap gibi katlayınız, tekrar açıp yine aynı şekilde katlayınız. 3'ncü tur (30 dakika yine dinlendiriniz.)
4'üncü açılışta hamuru 1/2 cm. kalınlıkta açıp istenilen börek ve tatlılarda kullanınız.


ML® Vişneli Mini Rulolar için tıklayın


Yaprak Hamuru

Meriç
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 16.11.2007
Mesajlar: 43
Şehir: Edirne
Kısa URL: https://ml.md/lc20659
Gönderme Tarihi: 13.Oca.2008
3,053 defa indirildi / yazdırıldı
5 su bardağı un
1/4 limon
1 büyük paket margarin (250 gr.)
1 tatlı kaşığı tuz

Unu eleyip, ortasını açınız. Limon suyu, tuz, ve 1,5 su bardağı su koyarak bir hamur yapınız. İyice ozleştirip namli bez altında 10-15 dakika dinlendiriniz.
Normal yumuşaklıktaki yağı yağlı kâğıt arasında her tarafı aynı kalınlıkta olmak üzere merdane ile bastırarak iki misli büyütünüz. Hamuru ortası şişkin kenarları ince 40 cm. çapında daire halinde açınız. Yağı ortasına koyunuz. Hamurun kenarlarını yağın üzerine bohça gibi kapatıp her tarafının aynı kalınlıkta olmasını sağlayınız.
Un serperek merdane ile yarım parmak kalınlığında uzun dikdörtgen şeklinde açınız. Hamurun karşılıklı kısa kenarlarını ortaya katlayıp kapatınız. Hafif un serpilmiş tahta üzerinde aynı işlemi bir kere daha uygulayınız. Üzerine nemli bez örterek 1 saat dinlendiriniz.
Dinlenen hamuru hafif un serpilmiş tahta üzerinde açma ve katlama işlemini üstte anlatıldığı şekilde birkere daha tekrarlayınız. Son katlamadan sonra hamuru 3-4 mm. inceliğinde açarak gereken börek ve tatlı çeşitlerinde kullanınız.


ML® Rüzgargülü için tıklayın


Milföy Hamuru

fatmaeryaman
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 13.02.2008
Mesajlar: 42
Şehir: Bursa
Kısa URL: https://ml.md/lc23007
Gönderme Tarihi: 04.Nis.2008
2,820 defa indirildi / yazdırıldı
1 su bardağı su
1 adet yumurta
1 fincan sıvı yağ
1 kaşık sirke veya limon suyu
1 paket margarin
Un
Tuz

Yağ hariç, diğer malzemelerden bir hamur yoğurun. Bir saat buzdolabında bekletin. 35 cm ve 2-3 mm. genişliğinde hamuru açın. Margarini 4'e bölüp, 1/4'ünü hamurun içine sürün. Sonra 4'e katlayın. 1 saat sonra aynı işlemi yine yapın. Bunu yağ bitene kadar tekrarlayın. En son hamuru yuvarlak masa büyüklüğünde açın. 4-5 parmak genişliğinde şeritler halinde kesip, kareler yapın. Bu hamuru deep freez'de bekletebilirsiniz.


Milfoy hamuru

Naci Baba
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 08.08.2008
Mesajlar: 20
Şehir: Kayseri
Kısa URL: https://ml.md/lc26411
Gönderme Tarihi: 08.Ağu.2008
3,769 defa indirildi / yazdırıldı
500 gr. un
1 çay kaşığı tuz
1 su bardağı su (çok soğuk)
375 gr. margarin (yumuşatılmış)

Unu bir tezgahın üzerine eleyip tuzu ilave edip karıştırın. Ortasını açarak bir havuz oluşturduktan sonra soğuk suyu döküp unu, hızlı hızlı suya yedirin. Parmak uçlarıyla çalışarak esnek bir hamur elde edin. Hamuru top haline getirip üzerine nemli temiz bir bez örttükten sonra buzdolabına kaldırarak 20 dakika dinlendirin.
Hamuru buzdolabından alıp unlanmış tezgahta elinizin içiyle bastırarak, ortası kenarlarına oranla daha çukur bir biçimde, yuvarlak olarak açın. Margarini ortadaki çukur kısma yerleştirip yanda kalan hamurları yağın üzerine katlayın.
Hamuru bir merdane ile ortadan dışa doğru, 1 cm. kalınlığında bir dikdörtgen elde edecek şekilde açın. Bu işlem sırasında içteki yağın hamurun dışına çıkmamasına özen gösterin.
Dikdörtgen hamuru üçe katlayın. Bu kez ters yönde hamuru yeniden açın. Hamur yeniden 1 cm. kalınlığında dikdörtgen biçiminde açılınca bir kez daha üçe katlayıp buzdolabına kaldırarak 20 dakika dinlendirin. (Hamuru buzdolabına kaldırdığınızda üzerine nemli temiz bir bez örtmeyi ihmal etmeyin.)
Hamuru üçe katlayıp ve 20'şer dakika buzdolabında dinlendirme işlemini 5 kez daha tekrarlayın. 6. kez hamuru üçe katlayıp açın. Ancak bu defa hamurun kalınlığı daha ince, biçimi de dilediğiniz gibi olmalıdır. Hamuru tart, turta gibi büyük parçalar için 30-35 dakika tartölet, çörek gibi küçük parçalar içinse, sadece 15 dakika sıcak fırında bekletmeden pişirin.

Not: Milfoy hamuru nemli bir bezle iyice sarıldığı takdirde hiç bozulmadan 4-5 gün buzdolabında saklanabilir. Ancak, beklemiş hamuru kullanacağınız zaman fice katlayıp açma ve dinlendirme işlemini 2 kez daha tekrarlamak gerekir.
Yağın yumuşaklığını ayarlamak için bunun hamurun kıvamında olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunu temin etmek için genellikle ya yağa elle bastırılır ya da yağ yumuşak hareketlerle merdane ile ezilir.


ML® Semirsek için tıklayın

ML® Semirsek (görsel)


Milföy Hamuru

virtiöz
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 11.06.2009
Mesajlar: 20
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc37293
Gönderme Tarihi: 11.Haz.2009
3,232 defa indirildi / yazdırıldı
10 çorba kaşığı un
250 gr. margarin
1 kahve kaşığı limon suyu
1 kahve kaşığı tuz
açmak için un
Yoğurmak için su

Unu mermer veya fayans üzerine eleyin. Oltasını açarak, 1 kahve kaşığı limon suyunu, etrafına da tuzu serpip suyla kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapın. Hamuru kestiğiniz zaman gözenekler olmayacak şekilde özleştirin. Özleşen hamurun üzerine nemli bir bez örtüp yarım saat dinlendirin. Dinlenen hamuru yine un serpilmiş taş üzerinde üzerine un serpilerek ortası kalın kenarları ince 4 kulak şeklinde açın. Kalın olan yere merdane ile vurarak inceltip kare şekli verin. Yağ koyup kulakları çekerek yağın üzerine kapatıp yağı bohça şekline getirin. Bu şekilde hamuru yarım saat dinlendirim. Sonra hamuru yine un serpilmiş taş üzerinde merdane ile vura vura uzunlamasına bir santim kalınlıkta açın. 15 santim eninde 30-35 santim boyunda olunca hamurun her iki ucunu ortada birleşecek şekilde kıvırıp tekrar ikiye katlayın. Böylece dörde katlanmış hamur tekrar aynı şekilde açılıp katlanır. Bu şekilde bir defada hamuru iki defa açmış olursunuz. Hamurun üzerine tekrar nemli bez örtüp soğuk bir yerde hamuru yarım saat dinlendirin. Dinlenen hamuru alıp yine aynı şekilde açıp kapatıp dinlenmeğe bırakın. Dinlenen hamuru tekrar açıp kapatıp dinlendirin. Bu üçüncü tur olacaktır. Sonra yine yarım veya bir saat arasında dinlendirdikten sonra istediğiniz kalınlıkta açıp çeşitti yerlerde kullanın.


ML® Çıtır Burgu için tıklayın

ML® Çıtır Burgu (görsel)


Milföy Hamuru

rigal
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 22.07.2009
Mesajlar: 52
Şehir: İzmit
Kısa URL: https://ml.md/lc38383
Gönderme Tarihi: 22.Tem.2009
2,777 defa indirildi / yazdırıldı
1 kg. un
Unun kalitesine göre 4,5-5 desilitre su
25 gr. tuz
800 gr. yağ

Unu eleyiniz. 200 gr. yağ ile karıştırınız.
Ortasını yuvarlak olarak açınız.
İçine tuz ve su koyunuz. (Tuzu suda eriterek.)
Yavaş yavaş unla karıştırıp pürüzsüz bir hamur yapınız, (hamuru bıçak ile kestiğinizde hamurda göz göz yuvarlaklar yok ise hamurun yuğrulması olmuş demektir.)
Hamuru yuğrup yuvarlak bir hale getirdikten sonra 4'e bölünüz. Üzerini nemli bir bez ile kapatınız. 15-20 dakika dinlendiriniz, (serin bir yerde)
Geri kalan 600 gr. yağınızı yumuşatarak kalıp halinde olan yağınızı kâğıt arasında merdane ile üzerine birkaç kere vurarak.
Hamurun ortası kalın, yanlarına doğru incelterek açınız.
İyice yumuşatılmış yağı ortasına koyunuz.
Hamurun geri kalan uç kısımlarını yağın üzerine örtecek biçimde biraz boşluk bırakarak kapatınız.
Zarflanmış hamuru merdane ile çok ince olmamak üzere uzunlamasına enine açınız.
Hamuru bir defa katmerlemek istiyorsak 3 defa açınız, (hamur 3 defa katlanmış ise operasyon 5 defa, çifte katmer istiyorsak, 4 defa katlayınız.)
4 defa katlayıp çifte katmer yapmış isek 3 defa operasyonu tekrarlayınız.
Her açmada hamuru, aksi yönde açmanız uzatmanız gerekir.

Not: Milföy hamuru yapıldığı zaman 6 katmer veya çift katmer yapılmalıdır. Genellikle hamur, bir gün evvel yuğrulup 2 kere katmerlenir. Ertesi Gün hamuru kullanmadan geri kalan katmerler yapılmalı. Bazı hallerde çabuk kullanmak istiyorsak o takdirde katmer yapılmadığında 1/2 saat hamur dinlendirilmeli. Dinlendirilmemiş hamur iyi sonuç vermez. Katmerlenirken hamur yırtılır, masa ve merdaneye yapışır.


Milföy Hamuru

keklik
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 21.04.2010
Mesajlar: 40
Şehir: Samsun
Kısa URL: https://ml.md/lc50833
Gönderme Tarihi: 21.Nis.2010
2,716 defa indirildi / yazdırıldı
200 gr un
1/2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı limon suyu
125 gr su
200 gr tereyağı

Un ve tuzu eleyin. Yumuşak bir hamur yapmak için limon suyu ve yeterince su ekleyin. Tereyağını yumuşatın. 30 x 20 boyutlarında bir dikdörtgen biçimi verdiğiniz hamurun ortasına yerleştirin. Paket yapar gibi hamurun unlarını tereyağın üstüne kapatın ve parmaklarınızla bastırarak uçları yapıştırın.
Hamura bir dairenin dörtte biri biçimini verin ve yine dikdörtgen biçiminde açın. Üst üçte biri aşağı, alt üçte biri yukarı kıvırarak hamuru zarf biçiminde üçe katlayın. Uçlarını parmaklarınızla yapıştırın. Plastik bir torbaya koyup niç olmazsa 10 dakika buzdolabında dinlendirin. Torbadan alıp, önünüzde çevirin ve açma - katlama işlemini 6 kez yineleyin. Her iki açma ve katlama arasında 10'ar dakika buzdolabında dinlendirmeyi unutmayın. Hamuru kullanmadan önce de bir saat yine buzdolabında bekletmelisiniz.


Milföy Hamuru

bitmeyen şarkı
Editor
Editor

Kayıt: 07.01.2011
Mesajlar: 2219
Şehir: İzmir
Kısa URL: https://ml.md/lc59696
Gönderme Tarihi: 25.Oca.2011
2,373 defa indirildi / yazdırıldı
1 Milföy hamuru yapmak için hamuru yoğurup biçim verilebilir bir hale getiriniz.
2 Tereyağı uzun bir biçime sokmak için dövünüz ve açılmış hamurun ortasına yerleştiriniz.
3 Hamurun dört bir yanını tereyağın üstüne dikkatlice katlayıp, düzgün bir parça haline getiriniz.
4 Katlanmış tarafı alta çevirip hamuru ileriye iterek açınız.
5 Hamuru üçe katlayıp açık kısmını kendinize çeviriniz.
6 Hamuru tekrar açınız ve önceki gibi katlayarak, buzdolabında bekletiniz.
7 Bu işlemi en az 3 defa yaptıktan sonra milföy hamurunuz hazır.


Milföy Hamurunun Hazırlanması

torpil
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 27.07.2011
Mesajlar: 39
Kısa URL: https://ml.md/lc66257
Gönderme Tarihi: 27.Tem.2011
4,192 defa indirildi / yazdırıldı
250 gr. un (10 çorba kaşığı)
250 gr. margarin
1 kahve kaşığı tuz
Açma payı un
1 kahve kaşığı limon suyu
Yeteri kadar yoğurmak İçin su

Unu taş, mermer veya fayans üzerine eleyiniz.
Ortasını açıp, 1 kahve kaşığı limon suyunu, etrafına da tuzu serpip, suyla kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yapınız.
Hamuru kestiğiniz zaman gözenekler olmayacak şekilde iyice yoğurunuz.
İyice yoğurulan hamurun üzerine nemli bir bez örtüp, yarım saat dinlendiriniz.
Dinlenen hamuru yine un serpilmiş taş üzerinde üzerine un serpilerek ortası kalın, kenarları ince 4 kulak şeklinde açınız.
Kalın olan yere, merdaneyle vurularak inceltilip kare şekline getirilmiş yağ konup, kulaklar çekilerek yağın üzerine kapatıp, hamuru bohça şekline getiriniz.
Bu şekilde de hamuru 30 dakika dinlendiriniz.
30 dakika sonra hamuru yine un serpilmiş soğuk taş üzerinde merdaneyle vura vura uzunlamasına 1 cm. kalınlıkta açınız. (15 cm. en, 30-35 cm. boy olacak şekilde.)
Bu uzunlukta olan hamurun her iki ucu ortada birleşecek şekilde kıvırıp, tekrar hamuru 2'ye katlayıp, kitap şekli veriniz.
Böylece 4'e katlanmış hamur tekrar aynı şekilde açılıp, katlanır. Bu şekilde bir defada hamuru iki defa açmış olacaksınız. (Bu, hamurun birinci turudur.)
Hamurun üzerine tekrar nemli bez örtüp, soğuk bir yerde hamuru 30 dakika dinlendiriniz. Vaktiniz varsa 1 saat daha uygun olur.
Dinlenen hamuru buzdolabından alıp, yine aynı şekilde iki defa açıp kapatıp, dinlenmeye bırakınız. (İkinci tur.)
Dinlenen hamuru tekrar açıp kapatıp, dinlendiriniz. (Üçüncü tur.)
Üçüncü turdan sonra yine 30 dakika ile 1 saat arasında dinlendirdikten sonra, istenilen kalınlıkta açıp, çeşitli yerlerde kullanınız.


Milföy Hamuru

tadıgüzel
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 08.02.2012
Mesajlar: 229
Şehir: İstanbul
Kısa URL: https://ml.md/lc75145
Gönderme Tarihi: 25.Nis.2012
2,315 defa indirildi / yazdırıldı
250 gr. un (2 su bardağı)
2 gr. tuz
150 ml. soğuk su
1 adet limonun suyu
250 gr. margarin

Unu, tuzla birlikte hamuru yoğuracağınız kaba koyun. Ortasını havuz biçiminde açarak suyu ve limon suyunu katıp hamuru yoğurmaya başlayın. Yumuşak ve pürüzsüz bir hamur elde edinceye kadar yoğurma işlemini sürdürün. Hazırladığınız hamuru, bir streç filme sararak ya da üzerine temiz bir bez örterek, serin bir yerde 30 dakika dinlenmeye bırakın.
Büyük, yuvarlak bir topak biçimindeki hamurunuzun ortasına bıçakla, derince bir artı (+) çizin. Bu artının her bir ucunu, çekerek biraz esnetin. Hamurun ortasına hiç dokunmayıp kalın bırakarak, çekip esnettiğiniz dört kolu bir merdane ile açıp inceltin. Açtığınız kolların inceliği, ortadaki kalın kısmın 1A'ü kadar olmalıdır.
Margarini ezerek hamur yumuşaklığına getirin ve kalın bıraktığınız kısmın üzerine koyun. Hamurun incelttiğiniz dört kolunu, yağ hiç görünmeyecek biçimde, teker teker yağın üzerine kapatın. Hamuru oval bir şekilde yaklaşık 60 cm. x 20 cm. boyutlarında sürekli tek bir yönde (çevirmeden) açın.
Açtığınız oval hamurun iki ucunu ortada birleştirin ve elde ettiğiniz dikdörtgen hamurun bir ucunu diğerinin üzerine getirerek ikiye katlayın. Üzerine temiz bir bez örterek serin bir yerde 20 dakika dinlenmeye bırakın.
Dinlenen hamuru bu sefer aksi yöne doğru (yine çevirmeden) oval bir şekilde yaklaşık 60 cm. x 20 cm. boyutlarında açın. Açılan oval hamuru 4. aşamada anlatılan biçimde tekrar katlayıp, örterek bir 20 dakika daha dinlenmeye bırakın. Bu işlemi 2 kez daha tekrarlayın. Son kezden sonra 30 dakika dinlendirerek hamurunuzu kullanın.


Milföy Hamuru

Saadet
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 12.07.2005
Mesajlar: 9327
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc95657
Gönderme Tarihi: 05.Şub.2014
2,075 defa indirildi / yazdırıldı
Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2007


6 su bardağı un(1/2 bardak açma payı)
250 g margarin(yumuşatılmış)
2 çay kaşığı tuz
1 çorba kaşığı yoğurt
1 çorba kaşığı sirke
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 su bardağından az su
1 yumurta sarısı(üzerine)

Unun ortasına yoğurt, sirke, zeytinyağı ve tuz konularak karıştırılır.
Su ilavesiyle kulak memesi yumuşaklığında hamur yapılır.
İyice özleştirilir.
Nemli bez altında 15 dakika dinlendirilir.
Hamur bütün olarak 25-30 cm. çapında açılır.
Ortasına margarin bütün olarak konur.
Bohça şeklinde hava bırakılmadan kapatılır.
Unlanıp merdaneyle 35-40 cm. uzunlukta boyuna açılır.
Hamurun iki ucu ortaya getirilip kitap gibi kapatılarak serin bir yerde ve üzeri örtülü olarak 15-20 dakika kadar dinlendirilir.
Hamur tekrar unlanarak boyuna açılır.
Aynı şekilde katlanarak dinlenmeye bırakılır.
Bu işlem üç kez daha tekraralanır.
Enine ve boyuna 3 mm. incelikte açılarak istenilen iç konulur ve istenilen şekilde kullanılır.


Milföy Hamuru

AyGölgesi
Super MOD
Super MOD

Kayıt: 31.03.2006
Mesajlar: 2719
Şehir: Giresun
Kısa URL: https://ml.md/lc97335
Gönderme Tarihi: 12.Nis.2014
1,927 defa indirildi / yazdırıldı
Un 1000 g, su (Unun su kaldırma kapasitesine göre değişmektedir) 550-600 gr.
Börek margarini 100 gr. (hamuru yoğururken içine koymak için)
Sirke veya limon suyu 20 gr.
Tuz 25 gr.
Börek margarini (tur vermek için) 800 gr.

Un tezgâh üzerine elenir, ortası havuz gibi açılır. Su, tuz ve limon suyu havuza koyularak hamur 10 dakika elle yoğrulur. (Makinede 5 dk. yoğrulur.) Özleşme derecesine bakılır ve 10 dk. üzeri naylonla örtülerek dinlendirilir.

Not: Milföy hamuru margarin, un, tuz ve sudan meydana gelir. Birçok kez inceltilerek, katlanarak ve oklava ile açılarak hamurun kat kat olması sağlanır. Pişme esnasında hamurun içindeki suyun büyük bir kısmı buharlaşır. Ancak buharın bir kısmı ince katlar arasında tutulur. Bu basınç nedeniyle yapraklanma oluşur ve hamur kabarır. Pişme sırasında margarin eriyerek hamur tarafından emilir ve Milföyün kendisine has gevrekliği meydana gelir.


Milföy Hamuru

Doctor
English Admin
English Admin

Kayıt: 15.01.2007
Mesajlar: 2416
Şehir: KKTC
Kısa URL: https://ml.md/lc157079
Gönderme Tarihi: 06.Nis.2021
221 defa indirildi / yazdırıldı
1 kg. un
1 yumurta
2 paket margarin
1 çay kaşığı limon
Tuz
1 kaşık sıvı yağ

Un elenir, ortası açılır. Bir yumurta, tuz, ayçiçeği yağı ve limon dökülür. Ilık su ile etrafındaki un yedirilerek yoğrulur. Yarım saat dinlendirin.
Merdane ile açılarak margarin ufak parçalar halinde hamurun üzerine yedmlır. Bir sefer katlanır, katlanan yere yağ sürülür. Tekrar katlanır yağ sürülür.
Alt ve üstten birer defa katlanarak ıslak bez içerisinde buzdolabına sarılarak konur. Yarım saat dinlendirilir.
Dolaptan çıkararak merdane ve unla açılır. Bu sefer yağ sürmeden aynı katlama yarımşar saat ara ile iki defa yapılır. Tekrar dinlendirilir, ve hamur hazırlanmış olur.


Ev Yapımı Milföy Hamuru

Somuncu
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 25.05.2007
Mesajlar: 5856
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc171487
Gönderme Tarihi: 16.Nis.2023
87 defa indirildi / yazdırıldı
240 gram buz gibi küp küp doğranmış tereyağı
3 ve 1/2 (yarım) su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
1 çorba kaşığı limon suyu
1/4 (çeyrek) su bardağı su
1 su bardağı maden suyu

Tereyağını iki pişirme kağıdının arasına yerleştirip merdane ile vurarak kare şeklinde 1 cm kalınlığında inceltin ve tekrar kullanana kadar buzdolabına kaldırın. Unu yoğurma kabına alın. Tuzu ilave edin.
Ardından limon suyunu, suyu karıstırın. Karısımı yogurma kabına ilave edin. Maden suyunu da ilave edip ister elinizle 10 dakika boyunca yoğurun, isterseniz 5 dakika mikser ile yogurun.
Eğer çok kuru ise ellerinizi hafif nemlendirip yoğurmaya devam edin, hamur yumuşaksa da biraz un serpin. Sert bir hamur olacak. Hava almayacak şekilde streçleyin ve buzdolabında 1 saat dinlendirin. Hamuru hafif unladığınız tezgâha alın ve ortasına ‘+’ şeklinde kesik atıp merdane yardımıyla kare şeklinde açın. Ortasına çapraz şekilde tereyağını yerleştirin. Kenarlarını mektup zarfı gibi kapayın. Kenarlarının sıkıca kapandığından emin olun ve hafif unlayın.


Milföy Hamuru Yapımı Tarifleri Hamur İşleri(16 adet Milföy Hamuru Yapımı 1,704,282 defa bakıldı)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası