Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
117,763 Yemek Tarifine 4,924,287,209 defa bakıldı


sosis yufka önerileri


Önceki Aramalar




Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa   
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Tarifler
Alfabetik Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Diğer Konular
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları


Üye Girişi
Yeni Üye Kaydı






Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki »
Acılı Börek


Malzemeler:
4 kişilik
2 adet ince kıyılmış taze soğan
1 diş ince doğranmış sarımsak
3 yemek kaşığı acılı sos
1 yemek kaşığı un
400 gr domates
1 1/2 çay kaşığı tuz
1/4 çay kaşığı acı kırmızı biber sosu
yoğurt
2 yumurta
4 adet sosis
500 gr bezelye
500 gr küçük küçük kesilmiş pişmiş patates
1/4 su bardağı rende kaşarpeyniri
ayçiçek yağı
kesilmiş yeşil biber
dilimlenmiş turp
4 adet yufka


Yapılışı:
Taze soğanı, sarmısağı, yeşil biberleri 2 yemek kaşığı ayçiçek yağında soğanlar pembeleşinceye kadar pişirin. Acılı sosu ve tuzu ekleyin. Yaklaşık 1 dakika daha bekleyin. Domatesleri, acılı kırmızı biber sosunu da ilave edin. Kısık ateşte 5 dakika pişirin. Yoğurt ile yumurtaları ayrı bir kapta karıştırın ve yavaş yavaş acılı sosun 1/3'ünü katın. Bunları büyük bir kaba boşaltın. Kısık ateşte pişirin ve tam kaynamak üzereyken alın. Sosisleri ufalayın ve geniş bir tavanın içinde 2 yemek kaşığı ayçiçek yağı ile altüst yapın ve yağını süzün. Sosisleri, patatesleri, bezelyeleri ve rende kaşar peynirinin 1/4'ünü, acılı sosun 1/2'sini orta boy bir kapta karıştırın. Her yufkayı ikiye bölün. Parçaların üzerine 1yemek kaşığı acılı sostan dökün ve yayın. Yufkanın tam ortasına bir miktar sosis koyup dikkatlice yuvarlayın ve ortasından bir tahta kürdan geçirin. fırın tepsisine 1 bardak acılı sos dökün ve yayın. Börekleri dizin sosun geri kalanını üstüne dökün. kalan rende kaşar peynirini de üzerlerine serpin ve fırında 30 dakika pişirin. Kürdanları çıkarın üzerini ince kıyılmış taze soğan ve turp ile süsleyin.

Acılı Börek (Meksika)


2 adet ince kiyilmis taze soğan
1 dis ince dogranmis sarmisak
3 yemek kasigi acili sos
1 yemek kasigi un
400 gr domates
1 1/2 çay kasigi tuz
1/4 çay kasigi aci kirmizi biber sosu
yoğurt
2 yumurta
4 adet sosis
500 gr bezelye
500 gr küçük küçük kesilmis pismis patates
1/4 su bardagi rende kasarpeyniri
ayçiçek yagi
kesilmis yesil biber
dilimlenmis turp
4 adet yufka

Taze soğani, sarmisagi, yesil biberleri 2 yemek kasigi ayçiçek yaginda soğanlar pembelesinceye kadar pisirin. Acili sosu ve tuzu ekleyin. Yaklasik 1 dakika daha bekleyin. Domatesleri, acili kirmizi biber sosunu da ilave edin. Kisik ateste 5 dakika pisirin. Yoğurt ile yumurtalari ayri bir kapta karistirin ve yavas yavas acili sosun 1/3'ünü katin. Bunlari büyük bir kaba bosaltin. Kisik ateste pisirin ve tam kaynamak üzereyken alin. Sosisleri ufalayin ve genis bir tavanin içinde 2 yemek kasigi ayçiçek yagi ile altüst yapin ve yagini süzün. Sosisleri, patatesleri, bezelyeleri ve rende kasar peynirinin 1/4'ünü, acili sosun 1/2'sini orta boy bir kapta karistirin. Her yufkayi ikiye bölün. Parçalarin üzerine 1yemek kasigi acili sostan dökün ve yayin. Yufkanin tam ortasina bir miktar sosis koyup dikkatlice yuvarlayin ve ortasindan bir tahta kürdan geçirin. firin tepsisine 1 bardak acili sos dökün ve yayin. Börekleri dizin sosun geri kalanini üstüne dökün. kalan rende kasar peynirini de üzerlerine serpin ve firinda 30 dakika pisirin. Kürdanlari çikarin üzerini ince kiyilmis taze soğan ve turp ile süsleyin.

Ayvalık Mutfağı


Nergis Kılıç

Ayvalık Mutfağı, başta zeytinyağı olmak üzere, deniz ürünleri ve bulunduğu coğrafyaya has yetişen, Ege otları olarak adlandırılan çeşitli otların ağırlıklı yer tuttuğu, geleneksel Türk Mutfağı ile göçmen mutfağının tecrübelerinin birleştiği, Akdeniz tipi beslenme rejiminin hâkim olduğu özgün bir yöresel Türk Mutfağı örneğidir.
Ayvalık Mutfağı, Girit ve Midilli Göçmenleri’nin getirdiği beslenme kültürünün derin izlerini taşır. Bu nedenle pek çok Ayvalık yemeği Rumca isimler almıştır: kydonia, akivadis, papucaki, vb. Ayvalık’ta özel günlerde yapılan pek çok yemeğin doğuş yeri de Girit ve Midilli Adaları’dır. Örneğin Sura, Midilli mübadillerinin getirdiği, Kurban Bayramı’nda yapılan bir yemektir. Kuzu kolundan yapılır, zeytinyağı ile pişirilir ki bu durum da kırmızı et yemeklerinde bile zeytinyağının kullanılabildiği bir mutfağa özgüdür ancak. Yine Midilli Göçmenleri’nin getirdiği Ada Köftesi, fazlaca kekik içerir ve zeytinyağında kızartılır.
Yine ilginç bir isme sahip olan Çurlama, Girit Mutfağı’ndan kalma bir ziyafet yemeğidir.
Ege Adaları’ndan gelen mübadillerin Ayvalık Mutfağı’ndaki ağırlığı göz ardı edilemez. Bununla birlikte bu mutfağı şekillendiren en önemli unsur zeytinyağı olmuştur. Ayvalık yemeklerinde zeytinyağından başka bir yağ düşünülemez. Bunda en büyük etken coğrafya ve iklimdir tabii ki ama sağlıklı beslenme bilincinin tam olarak kazanıldığı bir toplum kesinlikle zeytinyağından başka bir yağ tercih etmeyecektir.
Ayvalık’ta zeytinyağı yalnızca yemeklerde değil, çiğ olarak da tüketilmektedir. Kekik ve pul biberle tatlandırılmış çiğ zeytinyağına ekmek banmak, sabah kahvaltılarında zeytin tüketmek gibi beslenme alışkanlıklarının ilk doğuş yeri Ayvalık’tır.
Ayvalık Mutfağı’nın ‘sağlıklı mutfak’ kimliği kazanmasını sağlayan otlar, deniz ürünleri ve zeytinyağlıların ardından, bu mutfağı oluşturan diğer unsurlar kısaca özetlenebilir.
Türk Mutfağı’nın genelinde olduğu gibi, Ayvalık Mutfağı’nda da et yemekleri mevcuttur. Ancak kırmızı et bu mutfakta çok fazla tüketilmez, et yemekleri de genellikle özel günlerde yapılırlar. Bu yemeklerin ayırt edici özelliği, zeytinyağı kullanılarak yapılmalarıdır. Bu şekilde daha hafif ve hazmı kolay hale gelirler.
Gardumi (bağırsak dolması), Ayvalık’ın en eski et yemeklerinden birisidir.
Zor ve uğraştırıcıdır. Bugün bu yemeği yapanların sayısı da oldukça azalmıştır. Süt kuzusunun kalın bağırsaklarının iç malzemesiyle doldurulmasıyla yapılır. Oğlak dolması, Hıdrellez’de yapılması gelenek olan bir et yemeğidir. Oğlak etinin zeytinyağında kavrulan iç malzemesiyle doldurulmasıyla yapılır. Midilli kökenli bir yemek olan Sura, kuzu kolu doldurularak yapılır. Kurban Bayramı yemeğidir.
Geleneksel Türk yemeklerinden biri olan keşkek de düğün, bayram gibi özel günlerde Ayvalık’ta yapılan yemeklerdendir. Kıymalı bir yemek olan Papara, Midilli kökenli Ada köftesi, bu mutfağın ön plana çıkan diğer et yemekleri arasındadır.
Yukarıdaki örneklerin yanı sıra, Ayvalık otları ile yapılan et yemekleri de mevcuttur. Kuzu etli arapsaçı(rezene), kuzu etli mühliye, kuzu etli şevket-i bostan, kıymalı ebegümeci, ayva zeytinli papaz yahnisi bu yemeklerin başlıcalarıdır.
Ayvalık Mutfağı, hamur işleri açısından da özgün örnekler barındırır.
Bunlarda Balkan Göçmenlerinin ağırlığı hissedilir. Boşnak Böreği, hemen bütün Ayvalık fırınlarında bulunabilen, Bosnalı göçmenlerin getirdiği bir börek çeşididir.
Patates ve kıyma kullanılarak yapılır. Kabak çiçeği böreği, bölgenin ünlü bitkisi kabak çiçeği ve taze lor peyniri ile yapılır. Patlıcanlı Rum Böreği, kabak ve kelle peyniri ile yapılan Koliçita, lor peynirli Kalçunya, tavuk ve yufka ile yapılan Çullama, lor peynirli sigara böreği Ayvalık Mutfağı’nın başlıca hamur işleridir. Bu örneklerin çoğu Bulgar, Yugoslav ve Boşnak Göçmenlerin Ayvalık Mutfağı’na kazandırdığı çeşitlerdir. Ayvalık Mutfağı’nın Balkan kimliği, hamur işlerinde daha fazla ön plana çıkar.
İspanyol yemeği Paella’dan esinlenen Ayvalık Paellası, deniz ürünleri ve pirinçle yapılan bir tür pilavdır.
Akdenizli kimliğinin sonucu olarak, Ayvalık Mutfağı’na özgü birkaç peynir çeşidi de farklı tadıyla öne çıkar. Kelle(sepet) peyniri ve lor peyniri bunların başlıcalarıdır. Bu peynirler kahvaltılık ya da meze olarak, çeşitli salatalarda garnitür olarak, bazı tatlı ve böreklerde katkı maddesi olarak sıkça kullanılır. Yöreye özgü meşhur Yörük sepetlerinde bekletilerek yapıldığı için sepet görünümünü alan kelle(sepet) peyniri genellikle kahvaltılık ve meze olarak, tuzsuz lor peyniri de genellikle börek ve tatlılarda kullanılır.
Ayvalık tatlıları da yöresel unsurların sıkça kullanıldığı çeşitlerdir. Lor peyniri ile yapılan lor tatlısı ve lor baklavası, en özgün haliyle Cunda Adası’nda bulunabilecek olan çifte kavrulmuş lokma tatlısı, Ege’ye özgü sakızın kullanıldığı sakızlı kurabiye, sakızlı muhallebi, sakızlı dondurma Ayvalık’ta tadılabilecek olan başlıca tatlı çeşitleridir.
Sakızın kullanım alanı son yıllarda oldukça genişlemiştir. Ayvalık’ta ve Ege’nin başka birçok bölgesinde sakızlı Türk kahvesi oldukça rağbet görmektedir.
Sakız reçeli de farklı bir reçel türü olarak dikkat çekmektedir.
Ayvalık’ta yapılan arıcılığa paralel olarak Ayvalık balı ve poleni de tadı ve kalitesiyle göze çarpmaktadır. Her ne kadar zeytinyağının popülaritesini gölgeleyemeyecek olsa da, Ayvalık balı da marka olmaya adaydır.
Son yıllarda Ayvalık adıyla birlikte en çok anılan yiyecek kuşkusuz Ayvalık tostudur. Tost yapan hemen her yerde bir ‘Ayvalık tostu’na rastlanmaktadır. Oysaki bu yapılan tostların pek çoğunun gerçek Ayvalık tostuyla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Aslında Ayvalık tostunu farklı yapan, ekmeğidir. Nohut mayası ile mayalandığı için farklı bir tat arz eden bu ekmek yalnızca Ayvalık fırınlarında orijinal haliyle yapılır. Benzerini başka yerlerde bulmak zordur. Gerçek Ayvalık tostu, bu ekmek kızartıldıktan sonra arasına başka bir kapta pişirilmiş salam, sucuk, sosis ve taze dilimlenmiş domates, salatalık turşusu, isteğe bağlı olarak ketçap, mayonez ilave edilmesiyle yapılır. Pek çok yerde Ayvalık tostu adı altında yapılan tostlara konulan Rus salatası ise, gerçek Ayvalık tostunda kesinlikle yoktur.
Ayvalık Mutfağı’nın Akdenizli karakterinin öne çıkarılması gerekirken, yurt içindeki bilinirliğinin bile Ayvalık tostundan ibaret olması da ayrıca düşündürücüdür.
Ayvalık Mutfağı, göçmen kültürünün izlerini barındıran, özellikle Yunan Adaları’ndaki beslenme kültürüyle büyük paralellik gösteren, kozmopolit yapısıyla dikkat çeken bir Akdeniz Mutfağı örneğidir. Farklı kültürlerin etkisinde şekillenmiş olması ve coğrafi avantajı, bu mutfağı zengin kılmıştır.
Ayvalık Mutfağı’nın asıl kalbinin attığı yer olarak Cunda (Alibey) Adası’nı gösterebiliriz. Cunda Adası’nın sahil şeridinde yer alan balık lokantaları, Ayvalık’a özgü en eski yemeklerin yapıldığı ve bu bölgede yüzyıllardan beri süregelen yemek kültürünün yaşatılmasına katkıda bulunan yerlerdir. Ayvalık Mutfağı’nın tanıtılmasında bu lokantalar kadar başarılı olabilecek başka bir yer olmadığı rahatlıkla söylenebilir.


Baklava Yufkasına Sosisli Kanepe


10 adet hindi sosis
10 adet baklavalık yufka
3 yemek kaşığı tereyağı

Taze baklavalık yufkaları ikişer ikişer her katına eritilmiş tereyağ sürerek tezgahın üzerine üst üste serip tam ortasına sosisleri dizin. Sıkıca rulo şeklinde sarıp 2 cm’lik aralıklarla kürdan batırıp kesin. Tavaya yağı alıp kızdırıp ve sosisleri kızartın sosisli kanepelerin yanında arzu edilen soslarla ve baharatlı patates kızartmasıyla sıcak servis yapın.


Biberli Sosisli Börek


2 adet yufka
3 adet sosis
2 adet kırmızı biber
1 su bardağı sıvı yağ
2 adet dolma biber

İki yufkayı üst üste yayıp ikiye katlayın. Yufkalardan bir küçük yuvarlak kalıp veya gazoz kapağı yardımı ile yuvarlaklar kesin. Dolma biber ve kırmızı biberleri sekiz parçaya bölün. Sosisleri ince kıyın. Bir kürdana önce sosis, bir parça biber, 2-3 tane yufka dilimi takıp kürdan dolana kadar işlemi sürdürün. Bir tavada sıvı yağı kızdırıp hazırladığınız biberleri kızartın. Sıcak olarak servis yapın.

Bohça Böreği (sosisli)


3 adet yufka
1 çay bardağı süt
1 çay bardağı sıvıyağ
1 adet yumurta sarısı
İçi için:
200 gr beyaz peynir
1 demet maydanoz
3-4 adet sosis
Tuz

3 adet yufkayı, süt ve sıvıyağ karışımı ile tek tek yağlayıp, üst üste koyarak yapıştıralım.
Beyaz peyniri rendeleyip, sosisleri ve maydanozları ince ince doğradıktan sonra peynire katarak, iyice karıştıralım.
Yufkanın üzerine hazırladığımız peynirli içi serpiştirerek, her tarafına yayalım.
Yufkanın yuvarlak kenarlarını ortaya doğru zarf şeklinde katlayıp, önce 4'e bölelim. Daha sonra her bir parçayı köşeden köşeye keserek, üçgen parçalar elde edelim.
Yağladığımız fırın tepsisine dizip, buzdolabında yarım saat dinlendirelim. Üzerine 1 yemek kaşığı sıvıyağ ile çırptığımız yumurta sarısını sürüp, çörekotu serperek, fırında 180°C'de, kızarıncaya kadar pişirelim.

Börekşıp


Aykız Reçber

3 adet hazır yufka
Pınar Labne Peynir
500 gr. sosis
125 gr. ayçiçek yağı
galeta unu
2 adet yumurta sarısı

hazır yufkaları ortadan dörde bölün.İçlerine 1er dilim sosis koyun.Kalın ucundan ince ucuna sarın.Önce yumurtaya sonra galeta ununa bulayın.Ve kızartın.Soğuyunca üzerine Pınar Labne Peynirini koyun.

Brokolili Gül Böreği


400 gr brokoli
1/2 adet yufka
1 adet soğan
2 diş sarımsak
2 kaşık arpa şehriye
1 yemek kaşığı zeytinyağı
100 gr kaşar peyniri
Bir miktar tuz ve karabiber
1 adet yumurta

Hazırlanışı
Brokolileri temizleyip zeytinyağında soğan ve sarımsak ile soteleyin. Tuz ve biber ekleyip üzerine rendelenmiş kaşar peyniri ilave edin. Yufkaya sarıp önce rulo sonra gül şeklini verin ve yumurta beyazı ile kapadıktan sonra üzerine yumurta sarısı sürerek kızartın.


ML® Sosisli Gül Börek için tıklayın


Çıplak Börek


3 adet yufka
1 çay bardağı süt
1 çay bardağı maden suyu
1 çay bardağı sıvıyağ
2 adet yumurta
100 gram peynir
2 adet sosis
1 adet domates
1 adet biber
1 tatlı kaşığı çörekotu
Tuz

Otuz santim çapındaki bir fırın tepsisini yağlayın. Yufkalardan birini tepsiye buruşturarak yayın. Kalan iki yufkayı rulo şeklinde sarıp, iki santim kalınlığında kesin. Karıştırarak şeritler oluşturun. Tepsideki yufkanın üzerine yayın.
Yumurta, yağ, süt ve maden suyunu çırpın. Yufkaların üzerine döküp 10 dakika bekletin. Peynir ve çörek otunu ezin, sosis, domates ve yeşil biberi ilave edip karıştırın. Karışımı yufkaların üzerine serpin. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirin.

Çıtır Yufkalı Sosisler


Malzeme:
2 adet hazır yufka
2 paket parmak sosis
Bizim Mutfak Ayçiçek Yağı
gazoz kapağı
1 paket kürdan

Hazır yufkaları üst üste serip önce yarım ay olacak şekilde ikiye katlayın, sonra da tekrar üst üste gelecek şekilde ikiye katlayın. Gazoz kapağı yardımıyla katladığınız yufka diliminden kapak büyüklüğünde yuvarlaklar elde edin. Bu işlemi yufka bitene dek sürdürün. Elde ettiğiniz yufka parçaları ve dilimlenmiş parmak sosisleri küçük kürdanlara dizin. İsteğe göre parmak sosislerin bütününü tek olarak kürdanlara da dizebilirsiniz. Dizme işlemi bittikten sonra hazırladığınız yufkalı sosisleri kızgın yağda birkaç dakika kadar kızartıp hemen çıkartın. Fazla yağının süzülmesi için kağıt havlu üzerine aktarın. Servis yapın.

Çin Böreği


Malzeme:
1 adet yufka
200 gram beyaz lahana
1 adet havuç
16 adet sosis
yarım pırasa
1 adet soğan
3 çorba kaşığı Bizim Mutfak Teremyağ
1 tatlı kaşığı sebze çeşni
1 çorba kaşığı toz şeker
1 demet maydanoz
Tuz
Kızartmak İçin :
Bizim Mutfak Mısırözü Yağı
Servis için :
soya sos

Yufkayı 22 cm’lik kareler şeklinde 8 parça halinde kesin. Diğer tarafta lahana, pırasa, soğan ve havucu kibrit çöpü (jülyen) şeklinde doğrayın. Teremyağ’ı bir tavaya alıp kızdırın. Kibrit çöpü şeklinde doğradığınız sebzeleri ve sosisleri tavada hafifçe soteleyin. Tavadaki karışıma sebze çeşni, tozşeker ve tuzu ekleyip karıştırın. Suyunu iyice bırakması için karışımı süzgeçli bir kaba boşaltın ve süzün. Maydanozları ince ince doğrayıp suyu süzülmüş karışıma ekleyip iyice harmanlayın ve soğumaya bırakın. Soğuyan iç malzemesini yufka parçalarının içine paylaştırın. Yufkaların kenarlarını içe katlayarak kalın sigara böreği şeklinde sarın. Sıvıyağı kızartma tenceresinde kızdırıp börekleri kızartın. Soya sos ile servis yapın.

Çin Böreği


8 sap taze soğan
2 adet yufka
2 yemek kaşığı sıvıyağ
2 diş sarımsak
1 adet acı sivri biber
1 çay kaşığı toz zencefil
75 gram soya filizi
1 adet yeşil biber
100 gram sosis
Bir miktar soya sosu
Kızartmak için yağ

Taze soğanları doğrayın. Sarımsakları soyup, ezin. Biberlerin tohumlarını çıkarıp, halka şeklinde kesin. Yağı bir tavada kızdırın. Soğan, sarımsak ve biberleri ekleyip yumuşayana kadar yağda kızartın. Zencefili ilave edin. İçine soya filizlerini, dilimlenmiş sosisi ekleyin. Bir dakika boyunca karıştırarak kızarmaya bırakın. Soya sosu, tuz ve karabiberi de ekleyin.
Börek harcını ateşten alın ve soğumaya bırakın. Her yufkayı altı eşit üçgen parçaya bölün.
Her parçanın ortasına 2 çorba kaşığı börek harcı koyup, yufkanın iki tarafını ortaya doğru katlayın. Yufkayı yuvarlayarak sarın ve uç kısmını yumurta akını batırıp, yapıştırın. Aynı işlemi diğer 11 yufka için tekrar edin. Rulolarınızı altın renk sarısı alana kadar kızartın.


Denizli Kahvaltı Kültürü


Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kahvaltı saati, iş ve okul saatine göre değişmektedir. Şehir merkezinde, evlerde kahvaltı;genelde hafta içi saat 07.00- 08.00 arasında yapılmaktadır. Esnaflar ise iş yerinde saat 08.00 den sonra kahvaltı etmektedir. Köylerde ise kahvaltı tarlaya gitmeden önce sabah 07.00 de, veya tarlada kuşluk vakti saat 10.00 - 10.30 da yapılmaktadır.
Kahvaltıyı, memurlar, emekliler, ev hanımları ve öğrenciler evlerde, tarlada çalışan işçiler ve köylülerde tarlada yapmaktadır.
Kahvaltı hazırlarken önce; Çay demlenir, yumurta haşlanır, soğanlı, sarımsaklı ve zeytinyağlı domates kavurması hazırlanır, patates kızartılır üzerine sarımsaklı, zeytinyağlı domates sosu dökülür. Tavada patates buğulama yapılır. Yağda; küçük taze patateslerden, kabuklu yıkanmış halde patates hoplatılır.Yanında közde ütülmüş kuru biberle yenir. Ateşte yaş biber ütülür.
Haşlanmış yumurtalar doğranır, üzerine kuru soğan ve sıvı yağ, toz biber ekilerek yumurta salatası hazırlanır. Bunun dışımda cevizli bal hazırlanır.Taze kaymak konur. Kahvaltı hafta içi kısa tutulur.
Hafta sonlan ise uzun zamana yayılır. Çalışanlardan evde kahvaltı yapamayanlar simit vb. gıdalarla kahvaltıyı iş yerinde geçiştirmektedir.
Kahvaltı genellikle her sabah yapılır.
a) Kahvaltıda içecek olarak çay, ıhlamur bulunur.
b) Fırın ekmeği, bunun yanında yufka da bulunduğu olur.
c) Beyaz peynir, tulum peyniri, çakmaklı peynir.
d) Salamura zeytin, sofralık siyah zeytin.
e) Süzme çam balı, petek bal; vişne, ayva ve çilek reçel
f) Kaymak, tuzsuz tereyağı, peynir, sucuk, yumurta.
g) Tarhana çorbası, şekerle tatlandırılmış sıcak taze süt içine doğranmış yufka, domates soslu patates kızartması, patates buğulama, yumurta salatası, patates hoplatması, domates kavurması, sucuklu yumurta, salçalı, tereyağlı yumurta kavurması, saç böreği, tereyağla yağlanmış sıcak yufka üzerine biber tuzu ve çökelek ekilmiş dürüm, yumurtaya bulanmış fırın ekmeği kızartması, sigara böreği, patates salatası, tereyağı ile kızartılmış tavuk filetosu, domatesli, acılı, sosis kavurması, vb.

Acıpayam çevresinde, sıcak yufka üzerine taze tereyağı sürülür, üzerine biber tuzu ve peynir ekilerek dürüm yapılır.
Acıpayam yöresinde: soğanlı, acı biberli yumurta salatası; haşlanmış yumurta yufka üzerine doğranır, üzerine kuru soğan ve kuru acı biber doğranır ve istenirse üzerine zeytinyağı dökülür.
Acıpayam çevresinde; patates buğulama, patates ve soğanlar sobanın fırınına yoksa soba üzerine nemlendirilerek bakir kapakla kapanır. Piştikten sonra ütülmüş kuru acı biberle birlikte yufkayla dürüm yapılır. Domates kavurması; kabuğu soyulmuş domates, soğan, biber doğranır, içine zeytin yağı dökülerek kavrulur.
Fırından alınan sıcak ekmeğin içine tereyağı sürülerek kahvaltıda sunum yapılır. Bunun yanında tahinli pide yaptıranlarda vardır.
Çalışanlar, hafta sonlarında daha teferruatlı kahvaltı hazırlayarak sunum yapmaktadırlar.
Yaz sezonunda, kahvaltıda domates- salatalık, biber söğüşü daha yaygındır.
Günümüzde kahvaltılar evin mutfağında, yaz aylarında balkonlarda yapılmaktadır. Eski yıllarda oturma odasında kahvaltı yapılırdı. Daha önceleri sacda her sabah (lavaşa benzeyen) kalın yufka yapılırdı. Tarhana çorbası ve sıcak şekerli süt içine doğranmış yufka, (sütlü ekmek doğraması), sahanda tereyağlı yumurta, dığanda soğanlı, tereyağlı yumurta kavurması, önceden kavrulmuş ciğer kıymalı soğanlı yumurta kavurması, haşlanmış patates, soğan, salça, biber ve yağla yapılan patates kavurması.
Kahvaltıyı aile bireyleri günümüzde de topluca yapmaktadır. Bunun yanında kahvaltı yapamayan öğrenciler ve çalışanlar okulda ve işyerlerinde kuru gıdalarla (simit, pasta vb.) kahvaltıyı geçiştirmektedirler.
- Ailelerin bütçesine göre kahvaltı menüsündeki çeşitlilik değişmektedir.
- Kahvaltı sunumları, tek tek servis tabaklarına alınarak kahvaltı yapılmaktadır. Yörede kahvaltıların masada ve yer sofrasında yapılması ailelere göre değişiklik göstermektedir.
Acıpayam yöresinde, yat - geber ekmeği olarak tanınan gece kahvaltısı vardır. Yatmadan önce, zeytin, peynir, biber tuzu, patates buğulaması, tereyağlı yufka, sobada pişirilmiş deri peyniri vb. çayla birlikte yapılır.
Beş çayı, emekli kişilerin ve ev hanımlarının kendi aralarında yaptıkları çay-pasta ikramlarıdır.
İftar sofrasında, zeytin bulunur, bunun dışında yöresel çorbalar yer alır.

Kurban Bayramında, kurban kesen kişiler kahvaltıyı; kesilen hayvanın böbreği ile yapar. Bunun dışımdaki aile bireyleri kahvaltıyı evin erkekleri camiden geldikten sonra yaparlar. Ramazan Bayramında; Kahvaltı sofrasına lokma, bişi ve susamlı, haşhaşlı çöreklerde sunulur.
Kahvaltıda ana yemekler bulunmaz.
Akrabalar ve arkadaşlar arasında tatil günlerinde kahvaltı daveti yapılır.
Kahvaltı kültürü yemek kültürünün bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu nedenle Acıpayam yöresindeki yemekle ilgili şu sözler söylenmektedir.
Karnım aç olsa da, gözün tok olsun.
Aç ayı oynamaz.
Ekmeği yanında zeytin silkti.
Gönülsüz yenen aş, ne karın ağrıtır ne de baş.
Aç köpek fırın deler.
Yengem beni yarım ekmek yoluna oynattı.
Çingene kızına bılla etmişler, billa iki ekmek versene diye istenmiş.
Her şey yakışığı ile tarhana aşı kaşığı ile yenilir.
Kadın vardır baklava ununu taş eder; kadın vardır çerden çöpten aş eder.
Ditdiri yavrum dittiri Arpa unundan katmeri olur dipdiri.
Her öğün geçer, akşam öğünü geçmez.
Bir yoğurum hamurun varsa ustasına yoğurt.
Küçük Haranımın aşı ye kocabaşı ye (Fıkra).
Ağrısız başım, gaygısız aşım.
Acı acıyı, su sancıyı keser.
Buğday olan yerde un olmaz, un olan yerde ekmek alınmaz.
Arı bal alacağı çiçeği bilir.
Elin ekmeği kanlıdır-kanlı.
Silen yer, silemeyen yiyemez.
Et ye su iç donsun, Yangın (tatlı) ye, su içme sinsin.

Not: Kahvaltı konusunda bilimsel bir çalışma yapılmamıştır.



DİLLİ BÖREK


Malzeme:
400 gr dana füme dili
100 gr dana eti
300 gr. sosis
300 gr. karışık et
5 kaşık kaşar rendesi
1 su bardağı süt
150 gr. margarin
2 dilim ekmek
1,5 kilo yufka
Biraz dereotu
biraz maydanoz
4 adet yumurta
1 tutam biber
Karabiber
Tuz

Yapılışı:
1 bardak sütün içine 125 gr. margarini koyup kaynatın. Ilınınca 2 yumurtayı çırpıp, bu karışıma yedirin. Füme dilini, dana etini ve karışık eti makinadan geçirerek kıyın. Buna yumurtaları, 2 ekmek dilimini, kaşarı, dereotu ve maydanozu, biberleri ve tuzu ilâve edip, karıştırın. Eğer çok katı olursa biraz süt katın. Tepsiyi yağlayıp, bir kat yufka serin. Süt, yumurta ve yağ karışımından yufkaya sürün. Bu şekilde 3 adet yufkayı serin. İçine harcını koyup, diğer yufkaları da aynı şekilde serin. Üzerine kalan süt, yumurta ve yağ karışımını yayıp, kızarana kadar fırınlayın.

Erişteli Çin Böreği


Malzemeler
Havuç
Soğan
Yeşil ve Kırmızı Biber
Çin Eriştesi (Noodle)
Soya filizi
Yufka
Galeta Unu
Yumurta Sarısı

Hazırlanışı
Sebzelerimizi uzun bir şekilde doğruyoruz. Bir tencerenin içerisinde eriştemizi 10 dakika sıcak suda bekletiyoruz. Yufkayı ortadan ikiye kestikten sonra yeteri kadar havuç, kırmızı biber, yeşil biber, soğan, soya filizini ve çin eriştesini ortasına koyup kalın sosis şeklinde sarıyoruz. Yumurta sarısını çırptıktan sonra böreklerin üzerine sürüp galeta ununa buluyoruz ve yemek servisine yakın kızartıp servis yapıyoruz.

GRAVYER PEYNİRLİ RULO BÖREK


Malzemesi:
4 adet hazır yufka
4 adet sosis veya 1/2 halka sucuk
1 su bardağı gravyer peyniri rendesi
3 domates
3 adet sivri biber
1 su bardağı zeytinyağı
tuz

Hazırlanışı:
Yufkaları üst üste yayarak ortadan ikiye bölün. Bir tanesini açıp üzerine uzunlamasına olarak bir kat dilimlenmiş domates, bir kat peynir, biber ve doğranmış sucukları dizin. Sonra tekrar peynir, biber ve domatesle örtün. Yufkanın köşelerini içeri katlayarak rulo haline getirin. Bütün yufkaları bu şekilde hazırladıktan sonra kızgın yağda kızartarak servis yapın.

Havuz Böreği


2 Adet Yufka
3 yemek kaşığı margarin
3/4 Su bardağı Süt
2 Yemek Kaşığı Yoğurt
2 Adet Yumurta
75 Gr Kaşar Rendesi
5 Adet Sosis
5 Adet Sivribiber
1 Adet yumurta
2 Orta Boy Domates
Tuz

Bir kapta sütü, eritilmiş yağı, yumurtayı ve yoğurdu çırparak karıştıralım. İki yufkanın aralarına ve üzerine sütlü, yumurtalı harcı fırça yardımıyla sürerek üst üste serelim. Yufkaları sigara böreği keser gibi 8 eşit üçgen parça elde edecek şekilde keselim. Yufkaların geniş kenarlarından rulo yaparak yarıya kadar saralım. Sonra yufkanın karşılıklı sivri uçlarını içe doğru çevirip birleştirelim. Böylece yufkaların altının kapalı havuz şeklini almasını sağlayalım. Bir kapta küçük doğranmış sosisleri, sivribiberleri, kaşar rendesini, yumurtayı ve tuzu birleştirip karıştıralım. Yufka havuzlarının içine bu harcı paylaştıralım. Üzerlerine 1 domates dilimi yerleştirip yufka kenarlarının üzerine yumurta sarısı sürerek önceden ısıtılmış 220º ısılı fırında böreklerin altları ve üstleri pembeleşene dek pişirelim ve hemen fırından çıkaralım.


HAZIR YUFKAYLA SOSİSLİ BÖREK


MALZEMELER
6 adet haşlanmış sosis
1 adet domates
2 adet sivri biber
1 çay kaşığı kekik
1/2 çay kaşığı tuz
½ çay kaşığı karabiber
3 adet yufka
2 çorba kaşığı yoğurt
6 çorba kaşığı sıvı yağ
2 adet yumurta (birisinin sarısı böreğin üzerine sürmek için saklanacaktır)

HAZIRLANIŞI
Bir yufkayı düz bir zemine serin. Üzerine yoğurt, yağ ve yumurtadan elde edilen karışımı döküp her yerine yayın. Üzerine ikinci yufkayı kapatarak ikinci yufaknın üzerine de karışımdan dökün. Üçüncü yufkayı da onun üzerine kapatarak en üste de
karışımdan dökün ve üst üste duran yufkaları üçgen şeklinde 8 parçaya bölün. Sosisleri ince halka halka doğrayın, domatesleri küp küp kesin, biberleri ince halka şeklinde kesin. Tuzu, kekiği, karabiberi ve doğranılan bu malzemeleri karıştırarak harcı hazırlayın. Sonra hazırlanan bu harcı, 8 parçaya bölünen yufkaya paylaştırın ve her bir parçayı sarın. Börekleri yağlanmış tepsiye yerleştirip üzerlerine yumurta sarısını sürün. Ardından 250 derece ısıtılmış fırında 35 dakika pişirin.


ML® Sosisli Gül Börek için tıklayın


Ispanaklı Kuzu Böreği (Fransa)


300 g yağsız kuzu eti (buttan; bütün yağları alınıp, zar biçiminde doğranmış)
250 g ıspanak (yıkanıp, ayıklanmış)
250 g mantar (yıkanıp, ince doğranmış)
1 soğan (ince doğranmış)
1 kepek ekmeği dilimi (kabuğu alınıp, ıslatılarak sıkıldıktan sonra, ufalanmış ve kurutulmuş)
2 diş sarımsak (dövülmüş)
1/2 tatlı kaşığı tuz
bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
2 parça hazır yufka (her biri 45X30 cm boyutlarında)
1/2 tatlı kaşığı çiçekyağı
1 tatlı kaşığı susam
2 kiraz domates (her biri 4 'e kesilmiş; süsleme için)

Önce fırınınızı 190 °C'a ısıtın. Bir tencereye 2 litre (8 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu kaynatın. Kaynayınca, ıspanak yapraklarından 4'ünü süsleme için ayırıp, geri kalanını tencereye koyarak, 1 dakika haşlayın. Tencereyi ateşten alıp, ıspanakları bir süzgeçte süzerek, akar su altında çalkalayın. Yeniden süzdürüp, avucunuz içinde sıkarak bütün sularını akıttıktan sonra, doğrayarak, bir kenara bırakın.
Yapışmayan bir tavayı ayçiçek yağının 1/4 tatlı kaşığıyla yağlayıp, harlı ateşe oturtarak kızdırın. Sonra etleri koyup, tahta bir kaşıkla birkaç kez döndürdükten sonra, tavayı ateşten alın ve ıspanaklar, mantarlar, soğanlar, ufalanmış ekmekiçi, sarımsaklar, tuz ve karabiberi ekleyerek, iyice karıştırın ve bir kenara bırakın.
Hazır yufka parçalarını mutfak tezgâhına üst üste yayıp, tavadaki harcı, dikdörtgenin kısa kenarına doğru, kenarda 2,5 cm boşluk bırakarak kaşıkla döşeyin. Sonra parmaklarınızla sıkıştırarak kalın ve sıkı bir sosis biçimi verip, yufkaları harcın üstüne sıkı sıkı sarın ve iki kenarı, yapışması için hafifçe bastırın.
Hazırladığınız böreği, katlı yeri alta gelecek biçimde bir fırın tepsisine yerleştirip, üstüne kalan çiçekyağını fırçayla sürün. Susamları da üstüne serpiştirip, tepsiyi fırına vererek, böreği üstü altın sarısı bir renk alıncaya kadar (yaklaşık 40 dakika) pişirin.
Tepsiyi fırından alıp, böreği bir kenarda 5 dakika beklettikten sonra, ısıtılmış bir servis tabağına aktarın ve çevresini ayırdığınız ıspanak yaprakları ve kiraz domateslerle süsleyerek, sofrada 8 dilime kesin.

SERVİS ÖNERİSİ: Yanında fesleğenli domates salatasıyla.

Ispanaklı Tavuk Böreği


Kullanılacak malzeme:
Hamuru için:
400 gr un,
200 gr tozşeker,
200 gr tereyağı,
4 yumurta,
1 çimdik tuz.
Harcı için:
1 kg ıspanak,
50 gr macar salamı,
100 gr sosis,
haşlanmış yarım tavuk,
2 çorba kaşığı kuşüzümü,
1 kahve fincanı çamfıstığı,
1 tutam karabiber,
1 tutam tarçın,
125 gr margarin,
yeteri kadar tuz.

Yapılışı: 24 cm çapında bir fırın tepsisi yağlanıp unlandıktan sonra bir kenara bırakılır. Un elekten geçirilerek hamur yoğurma mermerine konur. Ortası çu-kurlaştınlır ve bu çukura tozşekeri, 2 yumurtanın akı, 3 yumurtanın sarısı, yumuşatılmış ve küçük parçalar halinde doğranmış tereyağı ve 1 tutam tuz katılır. Karışım birbirine yedirilerek yoğurulur. Karışım birbirine iyice yedirilince hamur top gibi yuvarlanıp bir yağlı kâğıda sarılır ve buzdolabının en soğuk bölümünde dinlendirilir. Diğer tarafta ıspanaklar temizlenip bol suda yıkanır ve kaynar tuzlu suda haşlanır. Ispanaklar haşlanınca suyu süzülür ve doğrama tahtasında ince ince doğranır. Yarım tavuğun etleri ayıklandıktan sonra zarı çıkarılmış sosis ve salamla birlikte makineden geçirilerek kıyılır. Kıyma, büyük ve yayvan porselen bir kâseye konur. Bunun üzerine tarçın, karabiber ve tuz serpildikten sonra kıyılmış ıspanak ve küçük küçük doğranmış margarin katılır. Çamfıstığının 1 kaşık kadarı bir kenara ayrılır ve geri kalanı kuşüzümüyle birlikte karışıma atılır. Karışım iyice karıştırılıp birbirine yedirilince bir kenara bırakılır. Buzdolabında 1 saat saat kadar dinlendirilmiş hamurdan önce merdaneyle sonra oklavayla çok ince bir yufka açılır, bununla tepsinin altı ve kenarları örtülür. Artan yufka makasla kesilerek toplanır ve tekrar tepsinin üzerini örtecek büyüklükte bir yufka açılır. Yufka tepsinin içine yayılınca porselen kâsedeki harç içine dökülür ve bir spatulayla düzeltilir. Bunun üzerine daha önce hazırlanmış olan küçük yufka örtülür ve tepsi kenarlarında alttaki yufkayla üstteki yufkanın uçları iki parmakla bastınla-rak birbirine yapıştırılır. Bir kenarda duran 3. yumurtanın akıyla 4. yumurta hafifçe çırpılır ve bir fırçayla böreğin üzerine sürülür. Bir kenara ayrılmış çamfıstığı da böreğin üzerine serpiştirildikten sonra tepsi 180°C'de ısıtılmış fırına sürülüp 40-45 dakika kadar tutulur. Bu süre sonunda tepsi fırından çıkarılır ve olduğu gibi sofraya götürülüp sıcak sıcak servis yapılır. Yukarıda tarifi yapılan böreği herkes yiyebilir. Midesi sağlam olan kişiler ise isterlerse bunun soğanlısını yapabilir. Soğanlısı da hemen hemen aynı biçimde yapılır. Bir tavaya yağ konur ve ısıtılır. Buna rendelenmiş soğan katılır ve pembeleşinceye kadar kavrulur. Soğan renk değiştirince kıyılmış olan tavuk etiyle salam ve sosis katılır, baharat ve tuz da serpildikten sonra 5 dakika kadar kanştınlarak kavrulur. Bu sürenin sonunda haşlanmış ve kıyılmış ıspanak katılır. Biraz daha karıştırılarak kavrulur. Kuşüzümüyle çamfıstığı katılır ve birkaç defa daha karıştırılıp tava ateşten alınır ve bir kenarda soğumaya bırakılır. Harç ılıyınca tepsideki hamurun içine boşaltılır ve spatulayla yayılır. Bundan sonrası diğer yapılış biçimiyle aynıdır.


ML® Ispanaklı Tavuk için tıklayın

Kadayıf Böreği


500 gram tel kadayıf
3 adet yufka
2 su bardağı süt
2 adet yumurta
1 çay bardağı sıvıyağ
250 gram beyaz peynir veya kaşar peyniri
Yarım demet maydanoz
12 adet sosis

Peynir ve kıyılmış maydanozu harmanlayın. Bir adet yufkayı düz bir zemine yayın. Kadayıfın üçte birini yufkanın üzerine yayın. Üzerine, peynirli karışım ve sosis yerleştirin. Yağ ve sütle harç hazırlayıp, yufkanın üzerinde gezdirin. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında, üzeri pembeleşene dek pişirin.

Kahvaltı Bohçası


Eyüp Sevinç

3 adet yufka
3 adet sosis
3-4 dilim jambon
½ su bardağı rendelenmiş kaşar
4 dal maydanoz
Tuz
Yufka harcı için;
1 adet yumurta
1 yemek kaşığı zeytinyağı
½ çay bardağı süt
Üzeri için;
2 adet yumurta
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı süt

İç harcı için haşlanmış sosis ve jambonu bir kabın içine minik, minik doğrayın. Üzerine rendelenmiş kaşar ve tuzu ekleyin ve hepsini karıştırarak harmanlayın. Yufkaları düz bir zemine yayıp, 20 cm çaplı bir tabak yardımı ile daire şeklinde kesin. Kenarlardan artan yufkalardan 12 cm çaplı tabak ile küçük daireler kesin. Bu arada yufka harcı için yumurta, zeytinyağı ve sütü iyice çırparak karıştırın. Düz zemine önce büyük yuvarlak yufka, üstüne de küçük yuvarlak yufkayı koyun. Üzerine yufka harcından sürün. Tüm yufkaları aynı şekilde hazırlayın ve sosisli iç harcı yufkaların içine pay edin. Yufkaları bohça şeklinde toplayın. Maydanoz saplarını kaynar suda bir iki dakika bekletin ve buzlu suya aktarın. Bohçaların ağızlarını maydanoz sapları ile bağlayın. Tüm bohçaları yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine dizin. Üzerlerine yumurta sarısı, zeytinyağı ve süt karıştırarak hazırlanan üst sosundan sürün. Önceden 180 derece ısıtılmış fırında kızarana kadar pişirin. Sıcak servis yapın.


Kahvaltı Çöreği


125 Gr Sana Hamurişi
1 Kahve Fincanı riviera zeytinyağı
3 Su Bardağı un
1 Adet yumurtanın sarısı
1 Paket kabartma tozu
2 Çay Kaşığı pul biber
Biraz tuz
1 Tatlı Kaşığı anason tohumu yada rezene tohumu
6 Dilim dana jambon
0,5 Demet maydanoz
200 gr ufalanmış beyaz peynir
2 Çorba Kaşığı yoğurt
1 Adet patates

Patatesi haşlayıp püre haline gelinceye kadar ezin. Unu hamur yoğurma kabına eleyin. Tuz ve kabartma tozunu ekleyip harmanlayın. Margarin, zeytinyağı, yoğurt ve patates püresini ilave edin. Pürüzsüz bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamurun üzerini bir bezle örtüp 15 dakika dinlendirin. İç malzeme için, maydanozu temizleyip kıyın. Jambonu doğrayıp bir kaseye alın. Kıyılmış maydanoz, beyaz peynir ve pul biberi ekleyip karıştırın. Hamurdan yumurta büyüklüğünde bir parça koparın. Un serpilmiş tezgahın üzerine alın. Tatlı tabağı büyüklüğünde açın. Ortasına (sosis kalınlığında) kenarlardan yarımşar santim boşluklar kalacak şekilde iç malzemeyi yerleştirin. Yufkanın her iki tarafından tutup silindir şeklinde yuvarlayın. Ay şekline getirip uçlarını elinizle sivriltin. Kalan hamuru malzeme bitene kadar aynı şekilde hazırlayın. Hamurları yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizin. Hamurların üzerlerine yumurta sarısı sürüp, anason tohumu serpiştirin. 200 dereceli fırında üzerleri pembeleşinceye kadar pişirin. Ilık servis yapın.

KARIŞIK ETLİ BÖREK


Kullanılacak malzeme (6 kişilik):
400 gram füme dana dili,
300 gram karışık salam,
300 gram sosis,
100 gram yağsız dana eti,
bayat 2 dilim ekmek,
rendelenmiş 4 çorba kaşığı kaşer peyniri,
1 bardak süt,
150 gram tereyağı,
4 yumurta,
1 çorba kaştğı kıyılmış dereotu,
1 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz,
kıyılmış 3 yaprak defne,
kıyılmış bir tutam biberiye,
yeteri kadar tuz ve karabiber,
1.5 kilo yufka.

Yapımı:
Bir bardak sütü 125 gram tereyağıyla bir kuşaneye koyup kaynatmalı. Karışım kaynayınca kabı ateşten indirip içindelikler ılıyıncaya kadar soğumaya bırakmalı. İki yumurtayı iyice çırpmalı ve ılık sütlü yağı çabuk çabuk karıştırırken bunu azar azar katarak bu karışıma yedirmeli. Beri yanda füme edilmiş dana dilini, sosisi, salamı ve yağsız dana etini karıştırarak makineden iki defa geçirmek suretiyle kıymalı. Bu kıymaya çırpılmış iki yumurtayı, sütte nemlendirildikten sonra ufalanmış ekmek içini, rendelenmiş kaşeri, kıyılmış dereotunu, maydanozu, defne yaprağını ve biberiyeyi katmalı. Karabiberiyle tuzunu da serptikten sonra karışımı İyice yoğurarak birbirine yedirmeli. Karışım fazla katı olursa, yoğururken bir-iki kaşık süt ilâve etmeli. Her şey hazır olunca, otuz santim çapında bir tepsi almalı ve 25 gram tereyağıyla içinin her yanını yağa bulamalı. Tepsiye bir kat yufka yaydıktan sonra (Bu yufka yaprağının tepsinin kenarından taşması gerektir. Öbür yufka yapraklarının ise tepsiden taşmaması lâzımdır. Onun için o yaprakların kenarlarını kesip ortaya yaymak gerekir) bir kaşıkla sütlü yağ ve yumurta karışımından alıp yufkanın üstüne yaymalı. Her seferinde aynı işlemleri yapmak suretiyle üç yaprak yufka daha koymalı. Dördüncü tabakanın üstüne kıymalı harcı yaydıktan sonra aynı İşlemleri yaparak dört tabaka yufka daha koymalı. Yufkaların yayılması tamamlanınca tepsinin ağzından sarkan en alttakinin uçlarını içe ve en üste doğru kıvırmalı. Ancak yufkanın kenarlarını içe kıvırırken tepsinin kenar kısımlarında daha kabarık bir şekilde durmalarını, böylece en üste sürülecek sıvının tepsinin içine akmasını önlemesini temin etmeli. Kalan yağlı ve yumurtalı sütü en üste yaydıktan sonra tepsiyi orta ısılı fırına koymalı ve böreğin altı ve üstü nar gibi kızarıncaya kadar orada tutmalı. Alttaki yufkanın üste kıvrılması İşine önem vermek lâzımdır. Çünkü en üste sürülen sıvı tepsinin kenarından alta doğru akarsa, içindeki süt, böreğin tepsiye yapışmasına sebeb olur ve börek parçalanmadan tepsiden çıkarılamaz.

İsteyenler yufka yerine evde açılmış hamurla da bu böreği yapabilirler. Bu şekilde börek yapmak isteyenlerin malzeme olarak 600 gram un, 300 gram tereyağı, 1 bardak su ve yeteri kadar tuza ihtiyaçları vardır.

Karışık Gül Böreği


7 Yemek Kaşığı Sana Hamurişi
2 Adet Domates
5 Dilim sucuk
2 Adet yumurta
1 Bardak süt
5 Adet yufka
5 Dilim salam
7 Çorba Kaşığı eritilmiş sana yağ
2 Adet biber
4 Çorba Kaşığı yoğurt
5 Dilim parmak sosis

İç harcı:sucuk,salam,sosis,biber ve domatesi küçük küçük küp şeklinde doğrayıp bir kaba alalım.Bu kapta kaşar peyniri ve baharatlarımızla iyice harmanlayalım. Sürmek için:süt,yoğurt,yumurta ve yağı iyice karıştıralım.Yufkalarımızı ortadan ikiye bölerek iki parçaya ayıralım.Kopardığımız yufkaya önce fırça yardımıyla süt ve yoğurt karışımını sürüyoruz.Sonra iç harcını koyuyoruz ve rulo haline getirerek sarıyoruz.Rulo halindeki yufkamızı içe dogru kıvırarak gül şekli veriyoruz.Üzerine tekrar karışımımızdan sürüyoruz.İstege bağlı olarak üzerine çörek otu veya susam serpiştirebiliriz.Kalan yufkalarıda aynı şekillerde yaparak yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz ve önceden 200 derecede ısıtılmış fırınımıza veriyoruz.


Fotoğraf "Göksen" tarafından gönderildi. 01.01.2016

Karışık Gül Böreği


7 yemek kaşığı tereyağı
2 adet domates
100 g AYTAÇ ÇERKEŞ SUCUK
2 adet yumurta
1 bardak süt
5 adet yufka
100 g AYTAÇ - FISTIKLI DANA SALAM
7 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı
2 adet çarliston biber
4 yemek kaşığı yoğurt
5 adet AYTAÇ - DANA KOKTEYL SOSİS

İç harcı hazırlamak için; AYTAÇ ÇERKEŞ SUCUK, AYTAÇ - FISTIKLI DANA SALAM, AYTAÇ - DANA KOKTEYL SOSİS, çarliston biber ve domatesi küçük küçük küp şeklinde doğrayıp bir kaba alın.
Bu kapta kaşar peyniri ve baharatlarla iyice harmanlayın.
Yufkaya sürmek için; süt, yoğurt, yumurta ve yağı iyice karıştırın.
Yufkaları ortadan ikiye bölerek iki parçaya ayırın.
Kopardığınız yufkaya önce fırça yardımıyla süt ve yoğurt karışımını sürün.
Sonra iç harcını ekleyin ve rulo haline getirerek sarın.
Rulo halindeki yufkamızı içe doğru kıvırarak gül şekli verin.
Üzerine tekrar karışımımızdan sürün.
İsteğe bağlı olarak üzerine çörek otu veya susam serpiştirin.
Kalan yufkaları da aynı şekillerde yaparak yağlanmış fırın tepsisine dizin ve önceden 200 derecede ısıtılmış fırında pişirin.


Kirpi Böreği


2 adet yufka
2 adet yumurta
1 çay bardağı krema
2 yemek kaşığı margarin
1 şişe maden suyu
4 adet sosis
2 adet patates
150 gram hellim peyniri
1 çay bardağı sıvıyağ
1 dilim patlıcan kabuğu
2 adet siyah zeytin

Kirpinin bedenini yapmak için yuvarlak bir kalıbın içine yufkalardan birini serin. Diğer yufkayı erişte gibi kıyın ve diğer yufkanın üzerine yerleştirin. Diğer tarafta yumurta, krema, eritilmiş margarin ve maden suyunu çırpın. Yufkaların üzerine bu karışımı dökün. Kenarlardan taşan yufkayı böreğin üzerine kapatın. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişirin ve servis tabağına alın. Halka doğranmış sosis ve iri küp şeklinde doğranmış patates ile hellim peynirini kızdırılmış sıvıyağda kızartın. Kağıt havlu üzerinde fazla yağlarını aldıktan sonra kürdanlara geçirin. Pişen böreğin üzerine bir sosis, bir patates, bir hellim peynirli kürdan olacak şekilde dizin. Yarım patates ve patlıcan kabuğuyla baş kısmını yapın. Zeytinle göz şekli verin.

Kolay Kırpık Pizza


2 adet yufka
1 adet yumurta
Yarım bardak su
1 tatlı kaşığı domates püresi
Kekik
Pul biber
Tuz
Üzeri için:
5-6 dilim sucuk (30 gr)
5-6 adet minik domates
1 adet yeşil biber
5-6 adet zeytin
1 yemek kaşığı mısır
2 yemek kaşığı light kaşar peyniri
2 yemek kaşığı margarin

Yufkaları mutfak robotundan geçirmek suretiyle parçalara ayırın. Hafifçe yağladığınız bir kek kalıbının veya borcamın dibine yerleştirin. Yumurta, su, domates püresi ve baharatlardan bir karışım hazırlayın. Karışımı yufkaların üzerine döküp, ıslanmalarını sağlayın. Pizzanın üst malzemesi olarak da isteğinize bağlı olarak, sucuk, sosis, biber, mısır, domates ve zeytinleri ufak parçalar haline getirip kullanabilirsiniz. Malzemeleri yufkaların üzerine dizin, en üste de kaşar peynirini serpin. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında, 10-15 dakika, üstü kızarana kadar pişirin.

Kolay Pizza


Elif Korkmazel

2 adet yufka
1 çorba kaşığı margarin
4-5 çorba kaşığı tereyağı
1.5 su bardağı süt
3 adet yumurta
1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
1 su bardağı dilimlenmiş sucuk ve sosis
1 çay bardağı salatalık turşusu
1/2 su bardağı zeytin

Yağlanmış fırın tepsisine yufkalardan birini serip margarinle yağlayın. İkinci yufkayı serin. Tepsinin kenarından taşan yufkaları kesin. Eritilmiş tereyağı, süt ve yumurtayı karıştırın ve yufkaların üzerine gezdirin. Yufkaların karışımı iyice çekmesini sağlayın. Üzerine kaşar peyniri, sucuk, sosis, turşu ve zeytini koyun. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 20 dakika pişirin.

Kolay Pizza


2 adet yufka
1.5 bardak süt
3 adet yumurta
125 gr tereyağı
10 dilim sucuk
10 dilim sosis
10 dilim doğranmış zeytin
1 yemek kaşığı mısır

Fırın tepsisini yağlayın. Bunun üzerine bir yufkayı serin. Yufkanın üzerini de yağlayın. İkinci yufkayı da serin. Tepsinin kenarından taşan yufkaları kesin. Sonra bir kabın içinde sütü, yumurtaları, erimiş tereyağını karıştırın. Sonra bu karışımı kaşık kaşık yufkanın üzerine dökün.Yalnız hepsini bir anda dökmeyin. Bir saat içinde gidegele kaşık kaşık yedirerek dökün. Sonra üzerine rende kaşar,zeytin,sosis,sucuk ve mısır yayın Önceden ısıtılmış fırına sürüp 15-20 dakikada pişince çıkarın ve kare kare keserek servis yapın.

Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki »

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Uyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Uyelik
Bölümler
Web Araçları
lezzetler.com Siteleri
lezzetler.com Turkce
lezzetler.com Mobil
lezzetler.com Blogları
en.lezzetler.net English
es.lezzetler.net Español
de.lezzetler.net Deutsch
it.lezzetler.net Italiano
fr.lezzetler.net Français
lezzetler.org International
Yemek Kitapları
Mutevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mutevazı Lezzetler® İkramlar
Mutevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mutevazı Lezzetler® Çorbalar
Mutevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mutevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.mlrecipes.com
atabay.org
Youtube
Google+
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2017 Bütün Hakları Saklıdır
porno | porno izle | rokettube | anal porno | Ensest porno | porno izle