Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
lezzetler.com yemek tarifleri paylaşım sitesi

Marmara Bölgesi Mutfak Kültürü


Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye Ol


Marmara Bölgesi Yemek Kültürü

gül
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 08.08.2007
Mesajlar: 10336
Şehir: izmit
Kısa URL: https://ml.md/lc177774
Gönderme Tarihi: 16.May.2024
124 defa indirildi / yazdırıldı
https://www.cumhuriyet.com.tr

Marmara Bölgesi mutfağı, en önemli mutfak kültürlerinden biridir. Özellikle İstanbul ve civarında Osmanlı mutfağının etkisi yoğundur. Marmara Bölgesi’nin coğrafi konumu, deniz ve kara bağlantıları sayesinde farklı kültürlerle etkileşime girerek zengin ve çeşitli bir mutfak kültürü oluşturmuştur.
Marmara Bölgesi’nde farklı milletler, farklı uygarlıklar ve hala güncelliğini koruyan göç hareketleriyle şekillenen Marmara mutfağı, zengin çeşitler sunuyor. Balkanlar’dan gelen lezzetleri, Ege ve Akdeniz’in zeytin kültürünü, Karadeniz yemeklerini, Orta Anadolu’dan tahıllı, Doğu’dan etli tarifleri Marmara’da bir arada görmek mümkün. İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray mutfağıyla yemeğin de başkenti olma özelliği göstermiştir. En iyi ustalar, en farklı teknikler, her yandan gelen en iyi malzemelerle günden güne gelişen muazzam bir mutfak kültürü oluşmuştur.
DENİZ ÜRÜNLERİ
Marmara Bölgesi’nde deniz ürünleri tüketimi yaygındır. Balık çeşitleri, midye, kalamar ve karides gibi deniz mahsulleri, bu bölgenin yemek kültüründe önemli bir yer tutar.
ZEYTİNYAĞLI YEMEKLER
Marmara Bölgesi mutfağında zeytinyağlı yemekler, sebze ve meyve kullanımı yoğundur. Dolma, yaprak sarma, imam bayıldı, karnıyarık gibi zeytinyağlı yemekler bölge mutfaklarında sıklıkla tüketilir.
MEZE ÇEŞİTLERİ
Marmara Bölgesi, zengin meze kültürüyle bilinir. Deniz ürünlerinden yapılan meze çeşitleri, zeytinyağlı sebzeler, yoğurtlu mezeler ve baharatlı soslar sofralarda sıkça görülür.
HAMUR İŞLERİ
Marmara Bölgesi mutfağında hamur işleri ve börek çeşitleri önemli bir yer tutar. Su böreği, kıymalı, peynirli ve ıspanaklı börekler, pide ve lahmacun gibi hamur işleri popülerdir.
DÖNER VE KÖFTE ÇEŞİTLERİ
Marmara Bölgesi’nde et tüketimi de yaygındır ve kebaplar, köfteler ve döner gibi et yemekleri popülerdir. İnegöl köftesi ve Ankara döneri, bölgenin bilinen lezzetlerindendir.
TATLILAR
Marmara Bölgesi, zengin tatlı çeşitleriyle de ünlüdür. Örnek olarak; baklava, lokum, sütlü tatlılar ve helva gibi tatlılar, bu bölgenin tatlı kültürünü temsil eder.
SOKAK YEMEKLERİ
Marmara Bölgesi’nde, özellikle İstanbul’da sokak yiyecekleri kültürü oldukça gelişmiştir. Simit, balık ekmek, kokoreç ve pilav üstü döner gibi sokak yiyecekleri yaygındır.Marmara Bölgesi Mutfak Kültürü

Somuncu
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 25.05.2007
Mesajlar: 5856
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc172769
Gönderme Tarihi: 20.Haz.2023
77 defa indirildi / yazdırıldı
İstanbul mutfağında ana yemekler, kuzu, koyun veya dana etine ilave edilen çeşitli sebzelerle yapılan yemekler olarak öne çıkmaktadır. Bununla birlikte pilav, börek çeşitleri, bulgur, kuru fasulye, zengin zeytinyağlı sebzeler ise ana yemeğin yanında sıkça yenmektedir. Et ve tavuk suyuyla zenginleşen çorbaların ana malzemesi bulgur ve şehriyedir.
Pirinç, özellikle 16. yüzyılın ikinci yarısından beri İstanbul mutfağında sıkça kullanılan bir malzemedir. Tandır, güveç, fırın testi ve kuyu kebabı gibi et yemekleri pilavla birlikte servis edilir. Patlıcan ise bu mutfağın göz bebeklerinden biridir, öyle ki sadece patlıcanın 40 çeşit yemeği olduğu söylenir. Hatta gastronomi ve tarih uzmanları, patlıcan közlemek için yakılan ateşler yüzünden İstanbul’un defalarca yandığını anlatmaktadırlar.
İstanbul’un tatlı kültürü ise başta baklava olmak üzere hamur tatlıları, sütlü ve meyveli tatlılarla bezenmiştir. Kış gecelerinin helva sohbetleri ise Osmanlı’dan günümüze kalmış bir gelenek niteliğindedir.
İstanbul mutfağında Yahudiler, Ermeniler ve Rumların etkisi de çok büyüktür. Özellikle meze ve deniz ürünleri üzerinde son derece zengin bir kültüre sahip olan bu halkların İstanbul mutfağında bıraktıkları etkileri hâlâ görülmektedir.
Papaz yahnisi, pırasa köftesi, patlıcanlı börek, tereyağında gelincik balığı, Ermenilerin keşkeği olan “herissa”, yine Ermenilerin meşhur “topik”i, Rumların “uskumru dolması”, Ermenilerin ve Yahudilerin “dalak dolması”, zeytinyağlı sarmalar ve midye dolması bu topluluklar sayesinde İstanbul mutfağına kazandırılan yemeklerdir.


Marmara Bölgesi Mutfak Kültürü

Somuncu
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 25.05.2007
Mesajlar: 5856
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc166464
Gönderme Tarihi: 03.Ağu.2022
154 defa indirildi / yazdırıldı
Bölge, Asya ve Avrupa kıtalarından topraklara sahip olması, üç farklı denize kıyısı olması ve imparatorluklara başkentlik yapmış olan İstanbul, Edirne, Bursa gibi şehirleri içinde bulundurması nedeniyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Dünyanın farklı yerlerinden imparator ve padişahların sofralarına getirilen lezzetlerin halk tarafından da benimsenerek mutfaklarda kullanılması bölgenin mutfak kültürünün çeşitlenmesine katkı sağlamıştır.
Bölgede coğrafi özelliklerde yaşanan çeşitliliğin yemek kültürüne de yansıdığı görülmektedir. Balıkçılık, sebze-meyve yetiştiriciliği, hayvancılık, tahıl üretimi, zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı üretimi, üzüm yetiştiriciliği gibi yemeğe malzeme olabilecek her türlü ürünün yetiştiği ve üretildiği görülmektedir. Balkan ve Rumeli göçmenlerin etkisiyle Tekirdağ köftesi, Adapazarı ıslama köfte, İnegöl köfte, Pideli köfte, Sultanahmet köftesi, ekşili köfte, Kırklareli köftesi, Yalova köftesi gibi köftelerin varlığıyla mutfakta köfte önemli bir yer tutmaktadır.
Bölgenin mutfak kültürüne bakıldığında; İstanbul'un saray mutfağı ve ülkenin tüm bölgelerinden hatta ülke dışından gelen göçlerin etkisiyle farklı kültürlerin birleşimiyle oluşan bir mutfağa sahip olduğu, Balıkesir, Bursa ve Çanakkale mutfaklarının zeytin, zeytinyağı ve balık kültürüne sahip olduğu, Trakya mutfağının süt ürünleri ve kırmızı et ağırlıklı olduğu, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Yalova"nın bulunduğu coğrafya sebebiyle Karadeniz mutfak kültürüne yakın ve hamur işi ağırlıklı mutfağa sahip oldukları görülmektedir.
Özellikle Tekirdağ, Edirne, Bursa ve Balıkesir"in kendine özgü-yöresel mutfak ürünleriyle dikkat çektiğini söylemek mümkündür.
Tekirdağ mutfağında Tekirdağ köftesi, elbasan tava, papaz mancası, etli kundu, pireşe, mısır dolması, ciğer sarma, peynir helvası gibi yöreye özgün yemek ve ürünlerin yanında keşkek, erişte, kuskus, tarhana gibi Anadolu"ya özgü yemekler de öne çıkmaktadır. Bursa mutfağında İskender kebabı, tahinli pide, pideli köfte, İnegöl Köfte, Kemalpaşa tatlısı, kestane şekeri, çardak kebabı, damat paçası, hamur bamyası gibi özgün yemek ve ürünler, barındırdığı etnik gruplar ve coğrafi şartları nedeniyle zengin bir mutfağa sahip olan Balıkesir mutfağında mantı, börek ve mayalı ekmek gibi hamur işleri, zeytin yetiştiriciliğinden dolayı zeytinyağı kullanımı oldukça yaygındır. Yöre mutfağı sebze ve ot yemekleri yönünden zengin olup, Askalubrus, mürdükaşı, sarmaşık, börülce, acı filiz kavurması gibi yöresel yemekler yaygın olarak yapılmaktadır. Bunlarla birlikte keşkek, tirit, sura, saçaklı mantı, peynirli patlıcan, zerde tatlısı, höşmerim ve Balıkesir kaymaklısı gibi yemek ve tatlılar da yöre mutfağına zenginlik katmaktadır. Tarihte önemli bir yere sahip Edirne mutfağıyla ve peyniriyle de ün yapmış bir şehridir. Edirne denilince ilk akla gelen yemek tava ciğeridir ayrıca ciğer sarma, kadınbudu köfte, Osmanlıdan günümüze gelen zirva ve mutancana, elbasan tava ve mamzana gibi yemekler, cevizli oturtma, bademli baklava ve zerde gibi tatlılar mutfağın zenginliğinin göstergesidir.
Bölge; doğum, diş buğdayı, Sünnet (üç kardeşler, düğün çorbası, patates yemeği, yoğurtlu mantı, sarma, höşmerim), Asker uğurlama (çırpma), Nişan (şerbet), çeyiz asma (çay-kahve-şerbet), Düğün (düğün çorbası, nohut sarma, etli patates, keşkek, pirinç pilavı, cacık/hoşaf, irmik helvası), ölüm (bisküvi, ceviz, irmik helvası) ve dini günlere ait (Ramazan Bayramı: yaprak sarması, baklava, çörek, pide), Kurban Bayramı: yaprak sarması, sura, kavurma, ciğer, ayran, şerbetli tatlılar) farklı geleneklere ve törenlere sahiptir ve bu törenlerin çoğunda tören yemekleri de düzenlenmektedir.


Fotoğraf "gül" tarafından gönderildi. 17.04.2024


Marmara Bölgesi Mutfak Kültürü Tarifleri Diğer Konular(3 adet Marmara Bölgesi Mutfak Kültürü 2,110 defa bakıldı)

1 2 3

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası