Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'in lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,758 Bölümdeki 144,679 Yemek Tarifine
5,809,323,060 defa bakıldı

Yemek Tarifleri > Diğer Konular > Kahve Hakkında (4 adet - 143,451 defa bakıldı)

Kahve Hakkında

Önceki Aramalar


Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Galeriler
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Diğer Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Oyunları
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları

Üye Girişi
Yeni Üye Kaydı

Kahve Hakkında

sergüzeşt
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 04.12.2007
Mesajlar: 39
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc19754
Gönderme Tarihi: 04.Arl.2007
1,874 defa indirildi / yazdırıldı
Kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su, süt ile karıştırılması ile yapılan bir içecektir.
Kahve çekirdeği beyaz renktedir ve yasemin gibi kokar. Kahve meyvesi büyüklüğü, şekli ve renginin benzerliğinden dolayı "kahve kirazı" olarak da adlandırılır.

Tropik Ekvator kuşağı doğal yurdudur. Ilık ve nemli iklimde , 15-25 derece C ideal yetişme ısısı en fazla 2000 metre yükseklikte yetişir. Dünyada yıllık 6 milyon ton üretilir.
Pek çok türü olmasına rağmen en çok ARABICA ve ROBUSTA türleri yetiştirilir.
KAHVE

nabzet
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 09.06.2008
Mesajlar: 27
Şehir: Diyarbakır
Kısa URL: https://ml.md/lc24485
Gönderme Tarihi: 09.Haz.2008
1,723 defa indirildi / yazdırıldı
Kahve, özellikle ülkemizde günün hemen her saatinde içilen ve çok sevilen bir keyif vericidir. Dünyadaki kullanımı ise bizdekinden biraz farklıdır. Özellikle Avrüpalı'lar, kahveyi sabahları ve akşam yemeklerinden sonra alırlar.
"Kırk yıl hatırı" olduğunu ve "Yemen'den geldiği"ni atasözlerimizle türkülerimize nakşettiğimiz kahvenin, Araplar'ın dinsel törenlerinde ortaya çıktığı bilinir.
Keyif verici özelliğinden sözettiğimiz kahvenin içindeki en önemli madde "kafein"dir. Kahvede ayrıca sebze kökenli bazı uyarıcılar da bulunur.
Eskiden, mangal ateşinde pişirilen kahve, zamanımızda havagazı ve bütangazı ocaklarında tat buluyor.

Kahve nasıl yapılır?
Yeşilken toplanan ve fırınlanan kahve çekirdeklerinin sertliğini bu ilk uygulamanın dozajı belirler. Çekirdek ne kadar fazla kavrulursa, içindeki yağ yüzeyine geleceğinden parlaklığı artar: Bunun yanısıra sertleşir.
Ancak, bütün bunların pratik olmadığı bir gerçek. Bugün hemen hiç kimse kahveyi yeşil çekirdekler halinde alıp kavurduktan sonra içmiyor; kurukahvecilerden hazır paketler halinde alıp, bir an önce fokurdatmayı tercih ediyor.

Kahve çeşitleri:
Sayılamayacak kadar çok kahve çeşidi vardır. Bunun dışında kahve yerine kullanılan "nestcafe" ve "expressocafe" gibi sevilen pratik kullanımları da mevcuttur.

Santos kahvesi: Kahve denilince ilk akla gelen ülke olan Brezilya'nın bir numarasıdır. Bunun da en iyisi Bourbon Santos diye anılanıdır.

Kolombiya kahvesi: Sert ve acımtrak bir tada sahip bir kahve çeşididir.

Costa-Rica kahvesi: Avrupa'da çok tanınan bir kahve türü olup, fındık tadı ihtiva eder ve daha fazla sabahlan tercih edilir.

Jamaica kahvesi: Blue Mountain markası dışındaki Jamaica kahveleri acıdır. Blue Mountain ise, yumuşak, tatlı hoş bir kokulu bir özelliğe sahiptir.

Mocha: Etiyopya ile Arabistan'da üretilen ve meyve tadı olan bir kahvedir. Kişiyi sonradan etkileyen son derece keskin bir içime sahiptir.

Mysore kahvesi: Hindistan'dan dünyaya yayılmıştır. Akşam yemeği sonrasında tercih edilir. Yumuşak ve hoş bir tadı vardır.

Afrika kahvesi: Çok kuvvetli bir kahvedir. Uyarıcı etkisi yüzünden özel tiryakilik yapar.

Continental kahve: Çok yüksek derecede kavrulduğu için acı bir tadı vardır.

Viyana kahvesi: Ağır ve tatlı bir kahve olup, incir çekirdeği ve hindibağ ile karıştırılmıştır.

Kenya kahvesi: En pahalı olanlardan biridir. Gerçek kahve tadı ve kokusuna sahiptir.

Tanzanya kahvesi: Kilimanjaro dağlarında yetişir. Son derece zengin bir yapısı ve tadı olan bu kahveyi uzmanlar "Dünyanın en iyisi" olarak takdim ederler.

Fransız kahvesi: Yüksek oranda hindibağ ihtiva eden ve dünyaca tanınan bu kahvenin acı bir tadı vardır.

Nestcafe: Kahve çekirdeklerinin suyunu alarak elde edilen bir türdür. Ancak bu sırada gerçek kahve özelliğinin kaybolduğunu da belirtmemiz gerekir. İçine hindibağı katıldığında, nestkafenin fiyatı biraz daha düşer. Suyu alınarak dondurulup kurutulan çeşidine göre, toz tipinde olanı daha pahalıdır. Nestcafe, normal kahveye oranla çok daha çabuk ve kolay hazırlandığı için bütün dünyada sevilir ve aranır olmuştur.

Kafeinsiz kahve: Nestcafe'nin kafeininin alındığı tür olup, tad olarak ona çok benzer.

Kahve esansı: Şurup şeklinde olup, az miktarda kahve, karamel ve hindibağdan elde edilir. Günümüzde sadece kek ve pasta yapımında kullanılır.

Buzlu kahve: Özellikle Avrupa'da çok sevilen ve tercih edilen bir kahve çeşitidir. Büyük bir kabın içine bolca buz koyup, üzerine kahveyi dökerek 20 dakika kadar bekleterek elde edilir, tadını şeker ya da balla sağlayabilirsiniz. Vanilyan dondurma ve tarçın ilavesiyle servise hazırlayın.
Kahve Tanımı ve Özellikleri

Cankat
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 04.04.2009
Mesajlar: 725
Şehir: İzmir
Kısa URL: https://ml.md/lc99536
Gönderme Tarihi: 02.Tem.2014
2,148 defa indirildi / yazdırıldı
Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


Bir efsaneye göre, o meşhur kahve çekirdeği, 3. Yüzyılın keşişlerinden olan ve Etiyopya'da yaşayan çoban Khaldi tarafından keşfedilmiştir. Khaldi, keçilerinin parlak, koyu yapraklı bir ağaçtaki kırmızı meyveleri yerken çılgınca dans ettiklerini görmüş ve kendisi de bunun üzerine o meyvelerden yemiştir. Enerji verici etkisini gözlemledikten sonra bu keşfini çevresindekilerle paylaşmış ve çok kısa sürede bu meyvenin ünü herkese yayılmıştır
Arap keşişleri, kahve meyvesini kavurmuş ve bir sıvı içinde kaynatarak içmeyi denemişlerdir. Kahve, kısa süre içinde dini seremonilerde içilen bir içecek haline gelmiş olup gece boyunca dua eden kişilerin uyanık kalabilmeleri için vazgeçilmez olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde geleneksel bir içecek olan kahve beraberinde kahvehane kültürünü de oluşturmuştur.
Kanuni Sultan Süleyman döneminde Viyana kuşatması sonrası çuvallar halinde kahve Avrupalıların eline geçmiş ve 1773 yılında Kita kongresinde İngiltere'nin çaya yüksek vergi uygulamasını protesto etmek amacı ile Amerika Birleşik Devletlerinde ulusal içecek olarak ilan edilmesi ile kültür olarak algılanma süreci başlamıştır.
Kahve adının nereden geldiği konusunda kesin bir bilgi yoktur. Bir grup, Arapça kahva (gahwah) sözcüğünden ileri geldiğini diğer bir grup ise, kahvenin anayurdunun Etiyopya’daki Kaffa ili olduğu ve adının da oradan geldiğini öne sürmektedir. Gahwah sözcüğünün anlamı kuvvet, kudret, enerjidir.
Dozunda içildiği takdirde sağlığı tehdit edecek zararlı yanı yoktur. Bir fincan kahvedeki 50 mg. kafein hemen vücuttan atılır.
Teskin edici ve dinlendirici özelliği vardır. Kan dolaşımını sağlar. Baş ağrılarını geçirir. Sindirime yardımcı olur.
Ancak, fazla içildiği takdirde zihin açıcı, uyarıcı, enerji verici özelliği ön plâna çıkarak uykusuzluk, sinir bozukluğu ve çarpıntı yapar.
Vatanı Afrika olan; fakat Asya ve Amerika’nın tropik bölgelerinde yetiştirilen, 20 kadar çeşidi olan bir ağaçtır. En çok bilinenleri, Coffea Arabica ve Coffea Canephora (Robusta) dır.
Yaprakları sivri uçlu, kenarları dalgalıdır. Meyvesinin içinde iki tane ince iki çekirdek bulunur. Her çekirdeğin içinde; aynı şekilde bir tohum, tohumlarında ise kafein alkaloitleri vardır.
Kahve Hakkında

genç fidan
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 25.03.2016
Mesajlar: 33
Şehir: Üsküp
Kısa URL: https://ml.md/lc127918
Gönderme Tarihi: 31.Ağu.2017
273 defa indirildi / yazdırıldı
Mardin Müze Müdürlüğü

Kahve ağacının kökeni Etiyopya’dır ama tarımının yapıldığı ilk ülke Yemen’dir. Kahve dünyada genellikle üç değişik yöntemle pişirilir.

Kaynatma: Yakındoğu’da “sultan kahvesi” kaynatma yoluyla yapılır. Kahve taneleri ve kurutulmuş ya da hafifçe kavrulmuş kabukları ıslatılır. Bu karışım dakikalarca kaynatılır ve çözülmeyen ana maddeleri çıkarıldıktan sonra, şeker takviyesi ve içine atılan zencefil- tarçınla birlikte içilir.

Pişirme: Türkiye’de “Türk kahvesi” pişirilerek içilir. Kahvenin çekirdeği kavrulur, daha sonra öğütülür ve cezvede kaynatılır. Türk kahvesi genellikle kakuleyle kokulandırılır.

Filtre: Kahvenin 1650-1670 arasında girdiği Avrupa’da bir kahve hazırlama türüdür. Kahve bir filtreye konur, daha sonra sıcak su eklenir. İtalya’da filtre yöntemine basınç yöntemi eşlik eder.
Kahve Hakkında Tarifleri Diğer Konular(4 adet Kahve Hakkında 143,451 defa bakıldı)

1 2 3 4

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Uyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Uyelik
Bölümler
Web Araçları
Anlık ziyaretçi: 88
lezzetler.com Siteleri
lezzetler.com Turkce
lezzetler.com Mobil
lezzetler.com Blogları
en.lezzetler.net English
es.lezzetler.net Español
de.lezzetler.net Deutsch
it.lezzetler.net Italiano
fr.lezzetler.net Français
lezzetler.org International
Yemek Kitapları
Mutevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mutevazı Lezzetler® İkramlar
Mutevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mutevazı Lezzetler® Çorbalar
Mutevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mutevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
atabay.org
Youtube
Google+
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2019 Bütün Hakları Saklıdır