Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
lezzetler.com yemek tarifleri paylaşım sitesi

Çayın Yararları ve Zararları


Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye Ol


Çayın Yararları ve Zararları

piyes
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 23.12.2009
Mesajlar: 23
Şehir: Erzurum
Kısa URL: https://ml.md/lc45234
Gönderme Tarihi: 26.Arl.2009
2,542 defa indirildi / yazdırıldı
Çayın yararları ve zararları konusunda pek çok şey söylenmiştir. Bunların içinde bilimsel esaslara dayananları olduğu gibi, tecrübeye dayanılarak belirtilen yarar ve zararlardan da söz edilmiştir.
Çayda tein ve teofilin adlı maddeler bulunmaktadır. Çay, taze yaprak halinde iken özel bir koku vermez. Taze yaprak çayda bu kokuyu duymayı önleyen tein maddesidir. Mayalanma ve kavrulma sırasında bu madde çaydan ayrıldığı için bildiğimiz özel koku kendini hissettirir. Hoş kokulu, tadı güzel çay ancak bu mayalanma, kavrulma işleminden sonra elde edilmiş olur.
Öbür gıda maddelerinde olduğu gibi, çay besin bakımından önem taşımaz. Sadece keyif verici bir meşrubat gibi telâkki edilir. Bu keyif verici lik. fazla içenlerde, sigara ve öteki keyif verici maddelerde olduğu gibi, bir nevi tiryakilik doğurur. Fazla çay içenlerde sinir sistemi bozukluklarına rastlanabilmektedir. El titremesi bunlardandır. Ayrıca, fazla çay içenlerin uykusuzluktan şikâyet ettikleri görülür. Çay, dimağı uyuşturan bir madde de sayılmaktadır. Dalgınlık, baş dönmesi gibi hallere sebebiyet verir. Hafıza zayıflığı, baş ağrısı, mide ve barsak bozuklukları da çok cay içenlerde görülen arızalardandır.
Bu bakımdan, bütün keyif verici şeylerde olduğu gibi çayda da aşırılığa kaçmamak, sağlık bakımından gereklidir.
Özellikle çay, kırklama denilen usul dışında tek şekerle bir kaç bardak içilemiyeceği için her bardağa 1 şeker atılsa, içilen bardak sayısı kadar da şeker vücuda girmiş olur. Bu da şişman kimseler için zararlı olur.
Fazla içilmediği, aşırı tiryakiliğe gidilmediği taktirde, çay, pek çok yararları olan bir içecek maddesidir. Sabahları kahvaltıda içilecek bir ya da iki bardak çay ağız ve midedeki tatsızlıkları gidermekle kalmaz, vücûda bir zindelik, bir dirilik de sağlar. Akşam üstleri içilen bir iki bardak çay da insana ferahlık verir.
Çay, bazı hastalıklarda ilâç gibi bir rol oynamaktadır. Örneğin, barsak bozukluklarında düzenli durumu sağlamak için koyu çay içilir. Özellikle çocuklarda bunun yararları görülür. Ancak, bu koyu çayı şekersiz, ya da çok az şekerle içmek gereklidir.
Doktor tavsiyesi yoksa yarım bardak deme yarım bardak su yetişir.
Şekersiz içmeyenler sakarin kullanmak suretiyle içebilirler. Bu amaçla hazırlanan çayı çocuklara kaşık kaşık vermek gerekir.
Fazla çay içmenin kalbe zarar verdiği belirtilmektedir.
Çay, ayrıca, böbreklerin çalışmasında da etken olmakta, idrar yollarına yarar sağlamaktadır.


Çayın Zararı ve Faydası

panelist
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 08.05.2010
Mesajlar: 24
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc51517
Gönderme Tarihi: 08.May.2010
2,330 defa indirildi / yazdırıldı
Çayın yararları ve zararları üzerine de insanlar, hekimler çok söz etmişlerdir. Bilindiği gibi tein ve teofilin çayın içinde bulunan kimyevi maddelerdir. Bu maddelerden çok çay içenler zarar görürler. Bilhassa sinir sistemi üzerinde zaran olan bu maddeler el titremesi gibi arizi rahatsızlıklara da yol açarlar. Baş dönmesi ve dalgınlık gibi bazı arazlar da meydana çıkarmaktadır.
Çok çay içenlerin yanı sıra az içildiği zaman da içene zindelik ve ferahlık verir. Kalbi yorduğu da söylenir. Aynca böbrekleri çalıştırdığı da çay için söylenen iyi sözlerden birisidir.


Çay

bin nur
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 15.04.2014
Mesajlar: 47
Şehir: İzmir
Kısa URL: https://ml.md/lc97949
Gönderme Tarihi: 04.May.2014
1,815 defa indirildi / yazdırıldı
Çayın yapısında bulunan florür, diş minesini kuvvetlendirir ve ağızdaki bakterileri kontrol altında tutarak plak oluşumunun azalmasına yardımcı olur ve diş eti hastalıklarına karşı koruma faktörü oluşur. İçeriğindeki kafeinin ise kalp dolaşım sistemi için hafif uyarıcı olabileceği ve damar sertliği ihtimalini azaltabileceği ulusal ve uluslar arası araştırmalarda ortaya konmuştur.


Çayın Faydaları

Somuncu
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 25.05.2007
Mesajlar: 5856
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc173279
Gönderme Tarihi: 17.Tem.2023
153 defa indirildi / yazdırıldı
Çay, içerdiği antioksidan özellikleri ile insan vücudu üzerinde birçok olumlu etkiye sahip olabilir. Bu etkiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:
Çay kalp sağlığı için faydalı olabilir Siyah çay, kalp sağlığına faydalı olan flavonoid adı verilen bir antioksidan grubu içerir. Çayla birlikte flavonoidler sebze, meyve ve bitter çikolatada bulunabilir.
Flavonoidleri düzenli olarak tüketmek, yüksek tansiyon, kolesterol ve trigliserid seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.
Çay bağırsak sağlığını iyileştirebilir Siyah çayda bulunan polifenoller, iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederken, Salmonella gibi kötü bakterilerin büyümesini engelleyerek, sağlıklı bir bağırsak dengesinin korunmasına yardımcı olabilir.
İnme riskini azaltmaya yardımcı olabilir Siyah çay üzerinde yapılan çalışmalardan çıkan diğer bir ilginç sonuç ise inme riskini azalttığıdır.
Farklı çalışmaların değerlendirildiği bir araştırmada ise, günde üç fincandan fazla çay (siyah veya yeşil çay) içen bireylerin, günde bir fincandan daha az çay içenlere kıyasla yüzde 21 oranında azalmış inme riskine sahip olduğu bulunmuştur.
Çay kan şekeri seviyesini düşürebilir Siyah çay, vücutta insülin kullanımını arttırmaya yardımcı olan moleküller içerdiğinden, tatlandırılmamış olarak içildiğinde kan şekeri üzerinde olumlu olan etkiler keşfedilmiştir.
Çayda bulunan bileşenler kanser hücreleri üzerinde etkili olabilir Laboratuvar ortamında yapılan bir çalışmada, çaydaki polifenollerin kanser hücreleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda siyah ve yeşil çayın kanser hücresi büyümesini düzenlemede ve yeni hücre gelişimini azaltmada rol oynayabileceğini gösterilmiştir.
Odaklanmayı artırabilir Siyah çay, uyanıklığı ve odağı artırabilen kafein ve L-theanine adlı bir molekül içerir. L-theanine beyindeki alfa aktivitesini artırırken, gevşeme ve daha iyi odaklanma sağlar.Çayın Yararları ve Zararları Tarifleri Şifalı Bitkiler(4 adet Çayın Yararları ve Zararları 117,968 defa bakıldı)

1 2 3 4

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası