Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,700 Bölümdeki 156,547 Yemek Tarifine
6,055,016,030 defa bakıldı

Yemek Tarifleri > Diğer Konular > Barbunya Balığı (7 adet - 147,873 defa bakıldı)

Barbunya Balığı


Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye OlBarbunya Balığı

tiryaki
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 28.05.2008
Mesajlar: 45
Şehir: Yenimahalle-Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc24167
Gönderme Tarihi: 29.May.2008
1,743 defa indirildi / yazdırıldı
Parlak kırmızı iri pullu, kolay temizlenebilen pembe kırmızı renkte, lezzetli, beyaz ve sıkı etli olan barbunyanın yan taraflarında kirli sarı şeritler vardır. Karın yüzgeci göğsünde bulunur. Alt çenesinde çatallı iki bıyığı vardır. 25-30 santimetre uzunluğunda, ortalama 200-300 gram ağırlığındadır. Kışları dibi kumsal denizlerde bulunur. Bahar aylarında sahillere yaklaşır. Karadeniz ve Marmara Denizî'nde avlanır. Kış aylarında barbunya zayıf olduğu için tavası yapılır. Hazirandan sonra yağlanmaya başlar. Izgarası lezzetli olur. Kasım ayında iyice yağlanmıştır. Barbunyanın bir türü de "Tekir" balığıdır. Barbunyanın alnı dik, tekirin alnı ise kubbe biçimindedir. Kayalık yerlerde yaşayan tekirin pişirme özellikleri de barbunyaya benzer. Izgara ve tavası lezzetli olur.


BARBUNYA ve TEKİR BALIKLARI

XXL
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 16.02.2009
Mesajlar: 33
Şehir: Bursa
Kısa URL: https://ml.md/lc33793
Gönderme Tarihi: 16.Şub.2009
2,370 defa indirildi / yazdırıldı
Beyaz etli olan bu balıkların en lezzetli zamanları ekim - mart arasındadır. Barbunyanın en makbul olanı tanesi 150 - 200 gram gelenleridir. Benzeri olan Tekir balıklarının ise tanesi 50 - 150 gram arasında gelenleridir. Barbunya balıklarının renkleri kırmızı. Tekirlerin ise pembedir. Barbunyalar ızgaraya, Tekir de tavaya elverişlidir.Barbunya Hakkında

Saadet
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 12.07.2005
Mesajlar: 9285
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc39050
Gönderme Tarihi: 08.Ağu.2009
2,084 defa indirildi / yazdırıldı
Barbunyanın üç çeşiti vardır. Bunlar KAYA BARBUNU, KUM BARBUNU ve PAŞA BARBUNU’dur.
Kaya barbununun sırtı kırmızıdır ve üzerinde gri lekeye rastlanmaz, barbunların en makbul olanıdır.
Kum barbununun yanları kırmızı sırtı ise gri veya gri-siyah karışımıdır. Bu balık ta çok lezzetli olmakla beraber kaya barbunu daha makbuldur.
Paşa barbunu yanında kuyruk kısmından yan yüzgeçlere doğru sarı çizgisi ile tanınır. Tadı o kadar iyi olmayıp diğer barbunlar kadar makbul değildir.
Tekir barbuna çok benzeyen bir balık olmakla birlikte aynı derecede lezzetli değildir. Küt kafası ve iki adet sakalı ile tanınır. Genelde barbundan küçük olmakla beraber büyüklerine de rastlanır.
Kaya ve kum barbunu kızartma tavasının yağına hafif bir kırmızı renk bırakırlar. Tekir ise yağı kesinlikle kırmızıya dönüştürmez.
Küçük barbunları kızartırken mısır unu kullanabilirsiniz.
Unun mümkün olduğu kadar kuru olmasına ve topaklanmamasına dikkat ediniz. Balığı unladıktan sonra fazla unu silkeleyiniz.


BARBUNYA

karaca
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 03.07.2010
Mesajlar: 64
Şehir: toroslar
Kısa URL: https://ml.md/lc53315
Gönderme Tarihi: 06.Tem.2010
1,623 defa indirildi / yazdırıldı
Lezzetli, sindirimi kolay ve çok beğenilir. Ziyafetler ve özenli sofralar için irilerini seçerler. Fakat bunlar lezzetsiz olur. En iyisi ve lezzetlisi orta boyda olanlardır. Çok taze barbunyaları 8-10 saat bırakmadan kızartmamalıdır. Gevrek olduğu için dağılır. Tava için ufaklarını seçmek gerekir. Doğrusu ufak boyda olanlardan tavadan başka bir şey yapılmaz.


BARBUNYA

Göksen
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 23.01.2015
Mesajlar: 6647
Şehir: Adana
Kısa URL: https://ml.md/lc106313
Gönderme Tarihi: 29.Mar.2015
1,361 defa indirildi / yazdırıldı
İBB Su Ürünleri Hali Müdürlüğü

Denizlerimizin bu tatlı balığı genellikle Ege ve Akdeniz’de bulunur. Vücut yanlardan basık, oval sekilde bas irice yandan görünüsü buruna doğru yuvarlak, alnı dikey, yüzgeçleri sarı, vücudu pembe-kırmızı, bas, vücut büyük, kolayca dökülebilen pullarla kaplı, alt çenenin altında uzunca iki bıyığı vardır. Alt çenede dis yoktur. Yan çizgisi aralıksız ve düzdür. Dorsal yüzgeç renksiz veya düz renklidir. Kaya Barbunyası, Kum barbunyası, Ot barbunyası ve Pasa barbunu diye dört çesidi vardır. Bunların içinde en makbulü kaya barbunyasıdır. Sırtı kırmızı ve karın kısmı beyaz olan kaya barbununun sırtında hiç gri leke bulunmaz. Kum ve ot barbunyasında ise sırt gri ile kırmızı renklerin karmasası halindedir. Pasa barbununun her iki yanında, çeneden kuyruğa doğru sarı bir serit bulunur. Kaya Barbunyası, Kum barbunyası, Ot barbunyası ve Pasa barbunu diye dört çesidi vardır. Bunların içinde en makbulu kaya barbunyasıdır. Sırtı kırmızı ve karın kısmı beyaz olan kaya barbununun sırtında hiç gri leke bulunmaz. Kum ve ot barbunyasında ise sırt gri ile kırmızı renklerin karmasası halindedir. Pasa barbununun her iki yanında, çeneden kuyruğa doğru sarı bir serit bulunur. Tekir ile çok karıstırılan bu balığın en lezzetli zamanı Temmuz ile Ekim ayları arasıdır. Barbunya balığı Tekir balığından burnunun hemen dik olusu, ağzın göz hizasına ulasması, göz çukuru altında üç adet pul bulunması, vücudunun yanları, ilk sırt yüzgecinin bantsız olusu ile ayrılır.

ÜREME DÖNEMİ: Mayısın sonlarından itibaren yumurta bırakan bu tür, ağustos ortalarına kadar bu aktivitesine devam eder. Disi bireylerinin 1 yasında 11 cm civarlarında ilk üreme faaliyetine basladığı gözlemlenen barbunyanın üreme ortamındaki sıcaklık 18-25 °C arasında değismektedir.

AV YASAĞI :
1 Mayıs-31 Ağustos
Minimum Avlanma Boyu: 13 Cm
Nil Barbunyası : 10 Cm

NASIL TÜKETİLİR:
En lezzetli zamanı Temmuz ile Ekim ayları arasıdır. Bu süre zarfında tavası, ızgarası ve kağıtta kebabı çok güzel olur.Barbunya

şale
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 04.08.2020
Mesajlar: 31
Şehir: Bolu
Kısa URL: https://ml.md/lc152453
Gönderme Tarihi: 20.Ağu.2020
84 defa indirildi / yazdırıldı
Ege ve Akdeniz’de bulunur. Yerli bir balık türü olan barbunya sıcak ve ılık denizlerin kıyıya yakın olan kumlu ve çamurlu diplerinde, az olmakla beraber kayalık yerlerde yaşar.Genelde 17 ila 20 cm arasında olup nadiren 40 cm’ye kadar çıkar. Kaya Barbunyası, Kum barbunyası, Ot barbunyası ve Paşa barbunu diye dört çeşidi vardır. Bunların içinde en makbulu kaya barbunyasıdır. Sırtı kırmızı ve karın kısmı beyaz olan kaya barbununun sırtında hiç gri leke bulunmaz. Kum ve ot barbunyasında ise sırt gri ile kırmızı renklerin karmaşası halindedir. Paşa barbununun her iki yanında, çeneden kuyruğa doğru sarı bir şerit bulunur. Tekir ile çok karıştırılan bu balığın en lezzetli zamanı Temmuz ile Ekim ayları arasıdır. Bu süre zarfında tavası, ızgarası ve kağıtta kebabı çok güzel olur. Tekirden en büyük farklılığı kafasının daha uzun oluşudur. Tekirin kafası küttür ve çene altında iki adet sakalı bulunur.


Barbun Balığı

Doctor
English Admin
English Admin

Kayıt: 15.01.2007
Mesajlar: 1210
Şehir: KKTC
Kısa URL: https://ml.md/lc156728
Gönderme Tarihi: 19.Mar.2021
34 defa indirildi / yazdırıldı
Barbunya (Mullus barbatus),Mullidae familyasından bir balık türü.
Halk arasında Barbun olarak yanlış bilinir
Vücut yanlardan basık, oval şekilde baş irice yandan görünüşü buruna doğru yuvarlak, alnı dikey, yüzgeçleri sarı, vücudu pembe-kırmızı, baş, vücut büyük, kolayca dökülebilen pullarla kaplı, alt çenenin altında uzunca iki bıyığı vardır. Alt çenede diş yoktur. Yan çizgisi aralıksız ve düzdür. Dorsal yüzgeç renksiz veya düz renklidir.
Barbunya balığı tekir (Mullus surmuletus) balığından burnunun hemen dik oluşu, ağzın göz hizasına ulaşması, göz çukuru altında üç adet pul bulunması, vücudunun yanları, ilk sırt yüzgecinin bantsız oluşu ile ayrılır.
Barbunya sıcak ve ılık denizlerin kıyıya yakın olan kumlu ve çamurlu diplerinde, az olmakla beraber kayalık yerlerde yaşar. Genelde 17 ila 20 cm arasında olup nadiren 40 cm’ye kadar çıkar. Ortalama ağrlığı 50-75 gram civarında dır.
2 alt türü vardır: Mullus barbatus barbatus, Mullus barbatus ponticus
İç açıcı kokusu ve ağız sulandıran etli yapısıyla evlere konuk olan barbunyaları pişirmeden önce temizlemek kolaydır. Temizleme ve ayıklama süreci açısından fazla zorluk yaratmayan bir balıktır. İsterseniz kızartmasını yaptıktan sonra ayıklamayı tercih edebilirsiniz.
Üzerinde fazla miktarda pul barındıran bir balık türü olduğu için pişirmeden önce mutfak tezgahınıza alarak pullarını sıyırabilirsiniz. Pullarını iyice temizledikten sonra bir süre suyun altında tutmanız temizleme işleminin diğer adımıdır. Bıçakla veya elinizle yüzgeçleri ile kılçıklarını çekebilirsiniz.
Barbun Balığı kızartma ya da fırında pişirilerek tüketilebilir fakat bazı püf noktalara da dikkat edilmedi.
Barbun Balığı kızartması yapmak için balıkları yıkadıktan sonra iyice kurumalarını beklemeniz önemlidir. Mısır unu veya normal una bulanmış olan balıklar tavadaki kızgın yağa konulur.
Fırında pişirilen barbun için ise sadece zeytinyağı ve tuz ile soslayabilirsiniz. Defne yaprağı eşliğinde de servis edilir.


Barbunya Balığı Tarifleri Diğer Konular(7 adet Barbunya Balığı 147,873 defa bakıldı)

1 2 3 4 5 6 7

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2021 Bütün Hakları Saklıdır