Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
lezzetler.com yemek tarifleri paylaşım sitesi

Yiyecek ve Mutfak Araç Gereçleri


Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye Ol


Yiyecek ve Mutfak Araç Gereçleri

Saadet
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 12.07.2005
Mesajlar: 9327
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc40812
Gönderme Tarihi: 18.Eyl.2009
4,074 defa indirildi / yazdırıldı
Kültür ve Turizm Bakanlığı

Pişirme Araçları
Eski yıllarda odunla ısıtılan ocak, tandır ve kuzine kullanılırdı.Yemekler, topraktan, bronzdan, bakırdan ve demirden yapılmış tencere ve tavaların içerisinde pişirilirdi. Günümüzde havagazı, bütan gazı ve elektrikle çalışan ocaklar ve ocaklı fırınlar; kuzine, ocak ve tandırın yerini almış bulunmaktadır. Açık ocak şöminenin ilkel şeklidir.Tencere ve tava yerleştirmek için sacayağı veya topraktan ocak içinde bölüm yapılmıştır.Tencere ilgili ayaklık veya bölmeye yerleştirilip altında odun ateşi yakılarak pişirme gerçekleştirilir.
Tandır, topraktan yapılmış, tepesi açık ve altta külü ayrılabilen yeri bulunan bir kuyu gibidir.Odun tandırın içinde yakılır.Odunun dumanı bitip tandır kızınca doğrudan et veya toprak kap (güveç) içinde yemek sarkıtılır, tepesi kapatılarak yemek pişirilir.Tandırın kenarlarına mayalı hamur yapıştırılarak ekmek de pişirilebilir.Tandırın ikinci bir türü bir yanı açık ve üç tarafı kapalı olandır.Açık tarafa kapak yapılmıştır.Bu tür tandır genellikle tepsi içinde ekmek ve börek pişirmek amacıyla kullanılır.
Kuzine, altında odun ateşinin yakıldığı onun üzerinde fırınımsı yeri ve yüzeyde ocak yeri bulunan basit bir ocaklı fırın gibidir.Yakılan odunun veya kömürün dumanı boru aracılığıyla bacaya verilir.Az çok kapalı sistem olduğundan ve de aynı zamanda ısıtma aracı olarak kullanıldığından, enerji ekonomisi yönünden açık ocak ve tandırdan daha iyidir.

Tencere, tava, tepsiler
Güveç sırlı toprak kaplardandır. Günümüzde çok seyrek kullanılır.Son yıllarda paslanmaz çelikten yapılan tencerelerle emaye tencere ve tavalar daha sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında kalaylı bakır tencere ve tavalar da hala kullanılmaktadır.Son yıllarda teflon tava ve tencerelerin kullanımı da artmıştır.
Sac, demirden yayvan şekilde yapılan bir gereçtir.Genellikle açık ocaklarda üzerinde ekmek (yufka) pişirmek için kullanılır.Ayrıca sac üzerinde ince tek kat yapılmış börek (sac böreği) etli ekmek, gözleme, pide ve katmer pişirmek için de kullanılır. Sacın iç yüzeyi iyice temizlendikten sonra sac kebabı pişirmek için de kullanılır.Tahta ve metalden (kalaylı bakır veya paslanmaz çelik) kaşık ve kepçeler, karıştırmak ve tencereden servis tabaklarına ve oradan kişisel tabaklara yemeği aktarmak için kullanılır.Et tahtası, kalın sert kuru ağaçtan yapılır.
Üzerinde bıçakla et kıyma ve dövme için kullanılır.Et tokmağı bazı köftelik eti, külbastı ve pirzolaları düzeltmek ve ezmek için kullanılır.Değişik büyüklükteki bıçaklar kesme için kullanılır.Ceviz, susam, sarımsak ezmek için havan kullanılır.Fındık daha çok ufak el değirmeninde çekilir.Son yıllarda elektrik karıştırıcı, öğütücü ve sebze doğrayıcılar mutfaklarda yer almaktadır.

Servis Gereçleri
Eskiden kalaylanmış değişik büyüklükte bakır tas ve tabaklar kullanılırken, günümüzde bunların yerini porselen, cam ve paslanmaz çelikten yapılanlar almıştır. Yemekler çoğunlukla sulu olduğundan kaşık başlıca yeme aracıdır.Son yıllarda çatal ve bıçak hemen hemen her evde bulunmaktadır. Bunun yanında kırsal kesimde tek kaptan yeme alışkanlığı sürdürülmektedir.
Yemekler "sini" adı verilen büyük bir tepsi (genellikle kalaylı bakırdan yapılmış) üzerine, tas ve geniş tabaklara (servis tabaklarına) konarak yerleştirilir. Her bireyin önüne kaşık ve yerine göre çatal ve bıçak konur.
Herkes kendi kaşığı ile ortadaki yemekten alıp yer.Önce çorba, sonra et, sebze - pilav - börek ve et son tatlı servisleri yapılır.Siniler 30 - 40 cm. yükseklikte bir altılık üzerine yerleştirilir.Oturanların önüne sofrayı boydan boya çevreleyen uzun el dokuması peçete konur.Yemekten önce ve sonra el yıkama alışkanlığı vardır. Kentlerde ayrı kaptan modern yöntemlerle yemek servisi yapılır.
Besinlerin saklanmasında, tahtadan yapılmış sandık ve kutular, sırlı topraktan yapılmış küpler, bez torbalar, cam kavanozlar, cam bidon ve şişeler, plastik bidon ve kaplar bir arada kullanılmaktadır.Ayrıca sazlardan, ince ağaç dallarından buğday sapından yapılan çeşitli büyüklükteki sepet ve seleler sebze ve meyvenin taşınmasında, kurutulmuş sebze ve meyvenin saklanmasında kullanılır.Sap siniler, metal siniler gibi yemek masası yerine kullanılmaktadır.

Mutfak
Yemeğin yapıldığı yer, geleneksel kesimde "mutfak, ocaklık, aşevi, aşdamı, ocak vb." gibi adlar alır.Bazen ekmek, çörek türleri ve daha uzun süreli ısı kullanımının gerektiği yemek, yiyecek çeşitleri tandır, ocak ocaklık vb. adlar alan ayrı bir bölümde pişirilir.Mutfak yalnız yemek pişirilen bir mekan değildir.
Ailece yemeklerin yenildiği oturulup yatılan mutfağın bir bölümünde yemek hazırlama, pişirme ve servis gereçlerinin konulduğu düzenlemeler de bulunur.Kent yerleşimlerindeki ise mutfak ayrı bir bölümdür.
Mutfağın genişliği elverişli ise aile yemeklerinin bu mekanda yer konuk davetinde veya geniş ailelerde, genelde salonun bir bölümünde bulunan ve "yemek odası takvimi" olarak adlandırılan mobilyanın konulduğu bölümde yemek yenir.Bu uygulamanın yanında kentte de yer sofrasında yemek yeme geleneğinin devam ettiği gözlenmektedir.


MUTFAK ARAÇ GEREÇLERİ

bitmeyen şarkı
Editor
Editor

Kayıt: 07.01.2011
Mesajlar: 2219
Şehir: İzmir
Kısa URL: https://ml.md/lc62976
Gönderme Tarihi: 05.May.2011
4,922 defa indirildi / yazdırıldı
Araç gereçlerin tamam olduğu bir mutfak, yemek pişirmekle uğraşan her kişinin düşüdür. Mutfak araç - gereçleri çeşitli yemekler pişirildikçe, yavaş yavaş tamamlanabilir. Gerekli araç - gereçler, herkese göre değişebilir. Ama bir de, herkesin sürekli kullandığı kaşık, bıçak kadar gerekli olanlar vardır. Aşağıda verilen listede, en gerekli araç - gereçler sıralanmıştır.^

GEREKLİ ARAÇ, GEREÇLER
Büyük mutfak ve sebze bıçağı Et dilimline bıçağı ve bileyici
Büyük kaşık ve delikli kepçe
2-3 tahta kaşık (değişik boylarda)
Balık bıçağı (servis için)
Büyük, iki uçlu çatal
Tahta ve madeni spatula
Merdane
Konserve açacağı
Yumurta teli
Kesme-doğrama tahtası
3-4 tencere (değişik boylarda)
Süzgeç
Rende
3-4 derin kase (değişik boylarda)
Kalın dipli tava
Ateşe dayanıklı cam güveç
Çaydanlık
Büyük güveç
Birer kişilik küçük güveçler
2 sandviç kalıbı (20'şer cm'lik)
Kek kalıbı (20 ya da 22,5 vm'lik)
Ekmek kalıbı (1 kg'lık)
Bisküvi kalıpları
2 fırın tepsisi
Rosto tepsisi
Tel ızgara
Havan
Sepetli derin kızartma tenceresi

EKSTRA ARAÇ GEREÇLER
Elektirikli harmanlayıcı ve çırpıcı
Özel seçme kek kapları (savarin kalıbı, baba tatlısı kalıbı, şarlot kalıbı, brioş kalıbı, yayvan ve kenarları düşebilen kek kalıbı ve tart kalıpları)
Sıkma torbası ve uçlar Sufle kapları.


Yiyecek ve Mutfak Araç Gereçleri Tarifleri Mutfak Takımları(2 adet Yiyecek ve Mutfak Araç Gereçleri 163,776 defa bakıldı)

1 2

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası