Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,630 Bölümdeki 153,871 Yemek Tarifine
6,021,254,875 defa bakıldı

Yemek Tarifleri > Diğer Konular > Rize Mutfağı (3 adet - 123,577 defa bakıldı)

Rize Mutfağı

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye OlRize Mutfağı

Saadet
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 12.07.2005
Mesajlar: 9282
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc32316
Gönderme Tarihi: 26.Arl.2008
1,633 defa indirildi / yazdırıldı
Halk mutfağı, bir bölgedeki halkın günlük veya mevsimlik (sezonluk) yiyecek ve içecek ürünlerinin hazırlanışını, tüketimini; bu ürünlerin hammaddesinin üretimini ya da teminini; bunların hazırlanıp tüketildiği mekanları ve kullanılan araçları ve de bütün bu aşamalarla ilgili inanış ve değer yargılarını içeren geniş bir konuyu kapsar.
Rize bölgesinde, halk kültürünün birçok alanında olduğu gibi halk mutfağı ve yemek kültüründe de 1940’lı yıllardan sonra başlayan çay üreticiliğinin ve köylere yönelik kalkınma hamlelerinin etkisiyle değişimin ve yeniliklerin önü açılmıştır. Çünkü bu dönemle birlikte köyler birbirleriyle ve kent merkezleriyle, kentler de diğer büyük şehirlerle daha kolay alış veriş (maddi ve manevi) imkanı bulmuşlardır. “Bir yerde üretilen, diğer yerlerde de tüketilmeye başlanmıştır.” Böylece kapalı toplum yapısındaki geleneksel mutfak düzeni değişmeye başlamıştır.
Bölgedeki tarım alanlarının darlığı ve iklim özellikleri nedeniyle sınırlı türde sebze (mısır, karalahana, fasulye, kabak v.b.) yetiştirilebilmektedir. İklim koşulları çeşitli meyvelerin yetişmesine olanak tanısa da bahçecilik için yeterli alanların olmamasından dolayı genelde aile içi tüketime yönelik üretim yapılmaktadır. (elma, mandalina, armut, hurma.) 1990’larla birlikte, bölgede ticari amaçlı “kivi” yetiştiriciliğine de başlanmıştır.
Yörede yapılan sebze ve meyve üretiminin yanında, halk mutfağını şekillendiren iki önemli kaynak, deniz ve hayvan ürünleridir. Karadeniz denince akla ilk gelen şeylerden birisi “hamsi”dir. Başta hamsi olmak üzere, deniz ürünlerinin Rize mutfağındaki yeri tartışılmazdır. Bunun yanında, çay tarımının yapılamadığı köylerin ve yayla yaşamının başlıca üretim faaliyeti olan hayvansal gıdalar da Rize mutfak kültürünü zenginleştirmektedir.
Çaycılıktan önceki dönemlerde yaygın olarak üzüm yetiştiriciliği ve pekmez üretimi yapılmakta idi. Çay tarımının yaygınlaşmasıyla birlikte asma ağaçları yerlerini çay bitkilerine bırakmıştır. Günümüzde üzüm yetiştiriciliği ve pekmez yapımı az miktarda ve sınırlı alanlarda yapılmaktadır. (Üzüm pekmezi dışında armut pekmezi de yapılmaktadır.) Yörede arıcılık önemini hala korumaktadır. Dünyaca ünlü “Anzer Balı” ve “Deli Bal” bu bölgede üretilmektedir.
Bazı yemekleri; Pekmezli Kabak, Karalahana Çorbası, Korkoto Çorbası, Mısır Çorbası, Dövme EtliKaralahana Sarması, Ezme Lahana, Hamsi Böreği, Karalahana Sarma, Hamsi Buğulama, Hamsi Izgara, Hamsi Köftesi, Hamsi Tava, Hamsili Güveç, Kestane Yemeği, Kiremitte Hamsi, Mezgit Buğulama, Pazı Kavurma, Turşu Kavurma, Fasulye Diple, Hamsi Ekşilisi, Laz Böreği, Pideler (Kavurmalı, Peynirli, Kıymalı) ve bu örnekleri daha da arttırabileceğimiz zengin bir yemek kültürü mevcuttur.


RİZE MUTFAĞI

Saadet
Türkçe Admin
Türkçe Admin

Kayıt: 12.07.2005
Mesajlar: 9282
Şehir: Ankara
Kısa URL: https://ml.md/lc35809
Gönderme Tarihi: 26.Nis.2009
2,077 defa indirildi / yazdırıldı
Rize ili, Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon ili ile Artvin ili arasında sahilde yer alan bir il. Türkiye'nin en çok yağış alan ilidir.
Rize yöresinde yapılan bir çok bölgeye ait yemek vardır.Bunların yapımında genelde kullanılan karalahana, hamsi, mısır başı çekmektedir.
Her yerde birinci yemek olarak alınan sulu çorbalar Rize bölgesinde pek fazla bilinmez. Birinci yemek olarak sofraya gelenler genellikle tava yemekleridir. Bu yemekler sofraya sıcak olarak getirilirler. Turşu kavurması, muhlama ve bunların değişik çeşitleri gibi. Rize'de bazı sulu yemekler "manca" diye adlandınlır. Bunlar çorba türü yemekler olarak mütalaa edilebilirse de umumiyetle tava yemeklerinden sonra ikinci yemek olarak alınırlar. Fasulye mancası, lahana mancası, kabak mancası gibi.

YÖRESEL YEMEKLER: Rize'nin en sevilen sebzesi kara lahanadır. Ayrıca mısır ekmeği, otuzdan fazla yemeği yapılan hamsi, koz kaldıran, kaymaktan yapılan hoşmeri başlıca mahallî yemekleridir. Bölgeye özgü yemeklerden biride muhlamadır; mısır unu, tereyağı ve koloti peynirinden yapılan muhlama yöre sofrasının baş yemeğidir. Bunlardan başka bölgeye özgü bir sebze olan karalahanadan üretilen yemekler vardır; lahanadan açık sarma, guli çorbası, helle çorbası, husli çorbası, lahana dolması, lahana ezmesi, lahana haşlaması, lahana rağtikosu, lahana sarması, lahana yemeği, princili lahana, sarma, vurma lahana gibi yemekleri bulunmaktadır.
Ayrıca Rize’nin Anzer balı, Rize köftesi, Rize simidi, Hamsi çiğirtası, çumur, enişte lokumu, pepçura gibi ürünleride gerek bölge de gerek bülge dışında büyük ilgi görmektedir.


Rize Yemek Kültürü

OlurMuOlur
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 24.07.2020
Mesajlar: 363
Şehir: Sincan
Kısa URL: https://ml.md/lc154473
Gönderme Tarihi: 29.Kas.2020
13 defa indirildi / yazdırıldı
https://karadeniz.gov.tr

Yemek kültürü toplumların ayırt edici özelliklerinden biridir. Türkiye coğrafyasındaki kültürel birikim, yöresel mutfaklardaki çeşitlilikle zenginleşmiştir. Doğu Karadeniz bölgesi de yöresel lezzetleriyle kültürel zenginliğimize katkı yapmaktadır. Rize mutfağı denince ilk akla gelenler başta hamsiyle yapılan yiyecekler, karalahana sarması ve yemeği, muhlama, mısır ekmeği ve hapsikolidir (hamsili ekmek).
Rize ilinin mutfağı yörede yetişen tarım ürünleri, sebze ve meyvelerin yanı sıra balıkçılık ve hayvancılık faaliyetlerinden elde edilen ürünlerle çeşitlenmiştir. Çay tarımından önce başlıca ekin olan mısır, Rize mutfağının en önemli malzemesidir. Taze olarak haşlanarak veya közde pişirilerek tüketilebilen mısır, taneleri öğütülüp un haline getirilerek mısır ekmeği ve muhlama gibi yiyeceklerin yapımında kullanılmaktadır. Mısırdan başka fasulye bu yörede önemli bir besin maddesidir. Fasulye, yemeklik kullanımın yanı sıra taze olarak kavrulup "tavali" denen ve yörede çok sevilen yiyeceğe dönüşür. Turşusu kurularak saklanan fasulye, kış boyunca da Rize mutfağından eksik olmaz. Karalahana yapraklarından yapılan sarma ve karalahana yemeği yörenin sevilen ve tanınmış yiyecekleridir. Rize'de beyaz et tüketimi geçmiş yıllara kadar kıyı kesimlerinde hamsi, yüksek kesimlerde derelerden avlanan balıklardan sağlanırdı. Tavuk eti çok tercih edilmezdi. Yörede yetiştirilen kabaklar, daha çok tatlı yapımında kullanılır. Tatlı yapımında kullanılan bir başka ürün de Rize ve çevresinde yetişen siyah, kokulu üzümdür. Üzüm suyu ve mısır unundan yapılan "pepeçura" yöreye has lezzetlerden biridir.
Hayvancılıktan elde edilen ürünler daha çok kahvaltı sofralarını çeşitlendirir. Kahvaltılarda tereyağı, yemeklerde de yoğurt sofralarda mutlaka bulunur. "Koleti" ve "minci" başlıca peynir çeşitleridir. Üzüm ve bazı meyvelerden yapılabilen pekmez; arıcılık faaliyetlerinin verimi olan bal Rize sofralarında görülen gıdalardır.
Yöre mutfağının karalahana yemeği, karalahana sarması ve muhlama gibi meşhur yemeklerinden başka, Rize simidi de yörenin bilinen ürünlerinden biridir. Yörede "çikli" de denen Rize simidi, susamsızdır. Özellikle şehir içinde terminalde Rize'ye yeni gelen ve Rize'den ayrılmak üzere olanların almadan geçmedikleri ürünlerden biridir.
Rize'ye özgü bir yemek olmadığı halde Rize'nin en meşhur lokantalarından biri olan Hüsrev, etli kurufasülyesiyle meşhurdur.


Rize Mutfağı Tarifleri Diğer Konular(3 adet Rize Mutfağı 123,577 defa bakıldı)

1 2 3

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Uyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Uyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mutevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mutevazı Lezzetler® İkramlar
Mutevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mutevazı Lezzetler® Çorbalar
Mutevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mutevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2021 Bütün Hakları Saklıdır