Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'in lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,757 Bölümdeki 170,685 Yemek Tarifine
6,229,320,296 defa bakıldı

Yemek Tarifleri > Diğer Konular > Japon Mutfağı (1,615 defa yorumlandı, indirildi, yazdırıldı)

Japon MutfağıFotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye OlJapon Mutfağı

Dr. Mehmet AKMAN Dr. Mustafa METE
Türk ve Dünya Mutfakları


Ülkelerin tanıtımında mutfağın öneminin büyüklüğü herkesçe bilinmektedir. Ayrıca her ülke yiyecekleriyle az çok bütünleşir. Fakat yiyeceklerini kendilerine en çok yakıştıranların Japonlar olduğu söylenmektedir. Japonların koşuşturma dolu yaşantıları içinde her zaman her şeye özen gösteren bir yapılan vardır Bu kadar özen elbetteki Japonların sofralanna da yansımıştır.
Geleneksel Japon diyeti denilince akla; pirinç, soya ürünleri, balık, sebzeler ve yağ oranı düşük yemekler gelmekle birlikte Japonya’da her bölgeye göre yemek isimleri ve damak tatları farklılıklar göstermektedir.
Japon mutfağı, mevsimlerin algılanışına büyük özen göstermektedir. Okyanuslarla çevrili Japonya’nın yerli mutfağında, özel bir rol oynayan deniz ürünleri her mevsim için ayrı bir çeşitliliğe sahiptir. Japonlar deniz ürünlerini, özellikle de taze balığı pilavın yanında çiğ olarak yemektedirler. Pirinç, un ve fasulyeden yapılan geleneksel Japon şekerlemeleri, özellikle kutsal günlerde tüketilmektedir. Çünkü Japonların yıl boyunca yaşanan mevsim değişikliklerini vurgulayan geleneksel olayları, her olaya özgü, kendi özel yemeği ile kutladıkları bilinmektedir.

Yiyecek Grupları:
a- Tahıllar : Tahıllardan pirinç için Japon mutfağının baş tacı denilmektedir. Çünkü pirincin, Japon tarihînde yokluğu, savaşı ve zaferi yaşamış olduğuna inanılır. Bugün Hiroşima Müzesi’nde bombadan sonra, sefer taslarında yer alan yanmış pirinçler bulunmaktadır. Eski bir Japon inanışına göre, pirincin içinde tanrı vardır ve pirinç kutsaldır. Japonya’da evde pirincin çokluğu zenginliği gösterir ve insanlara güven verir. Dolayısıyla, tatlısından tuzlusuna hemen hemen tüm yiyeceklerde, hatta içeceki yapımında bile pek çok şekilde kullanılan pirinç Japon mutfağında önemli bir yer tutar.
Japonlar ekmek yerine, yağsız ve tuzsuz hazırladıkları pilavı tüketmektedirler.
Japonlar tarafından, tahıllardan pirincin dışında kara buğdaytüketimi de vardır. Hatta kara buğday makarnasını yeni yılın ilk günü, iyi bir yıl geçirebilmek için yedikleri bilinmektedir.
b- Kuru Baklagiller: Kura baklagillerden özenle soya ve soya ürünlerinden çok değişik şekillerde yararlanılmaktadır.
e- Deniz Ürünleri; Kırmızı etin son yıllarda yer almaya başladığı Japon mutfağında: balık, midye, yosun en çok kullanılan deniz ürünleri olarak sayılabilir. Balık olarak açık denizlerden gelen, biraz somon balığına benzeyen bir tür balık tüketilmektedir. Yine tükettikleri yosun mis gibi deniz kokan bir yosun olarak tanımlanmaktadır. Pilavın yanında yedikleri çiğ balık ve tükettikleri deniz yosunu düşünüldüğünde Japon mutfağının lezzetli veya lezzetsiz oluşundan çok, iddialı bir mutfak olduğu ortaya çıkmaktadır.
d- Sebze ve Meyveler; Lahana, brokoli, kereviz, Çin. turpu bolca tüketilen sebzeler arasındadır.
e- Tatlılar : Daha öncede belirtildiği gibi, pirinç, un ve fasulyeden (barbunya) yapılan geleneksel Japon şekerlemeleri, yumurtakrema tatlısı en sık tüketilen tatlı çeşitleridir. Oldukça hafif, hemen hemen hiç yağ kullanılmadan hazırlanan kestane şekeri veya fıstık ezmesine benzetebileceğimiz bu tatlılar, yeşil çayla birlikte sunulmaktadır.

Yiyecek Hazırlama ve Pişirme:
Japonlar bazı yiyecekleri bütün olarak hazırlayıp, pişirirken, bazılarım hızlı pişecek ve rahat yenecek şekilde, standart bir ölçüde doğrayarak hazırlamaktadırlar. Japonlar yiyecekleri, özellikle de sebzeleri genellikle az haşlama kındırlar. Kızartma işlemi ise hemen hemen hiç uygulanmamaktadır. Japonlar; yoğurtla sebzeyi, etle pilavı karıştırmak yerine, her sebzeyi ve diğer yiyecekleri ayrı ayrı pişirmeyi tercih etmektedirler.

Geleneksel Yemek Dizeni:
Japonların geleneksel yemek düzeni, günde üç ana öğün şeklinde olup, kahvaltıda tüketilen yiyecekler, pirinç, çorba ve salamura yiyeceklerden oluşmaktadır. Öğle yemeğinde, pirinç, sebzeler, turşular, yeşil çay ve taze meyveler tüketilmektedir. Akşam yemeğinde tüketilen yiyecekler ise; pirinç, çorba, balık, yumurtakrema tatlısı, haşlanmış sebze, turşu ve çay şeklinde genellenebilmektedir.
Yemeklerin Sunuluşu: Japon mutfağında yiyeceklerin servisi büyük önem taşımaktadır. Sanki yiyecek bir resim, sunulacağı tabak ise onun çerçevesi olarak düşünülmektedir.
Japonların yemek yerken çatal yerine kullandıkları çubuklara, Haşi denilmektedir. Haşilerin uzun olanları erkekler, kısa olanları ise kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Japonlarda sadece haşilerde değil, çay bardaklarından, pilav tabaklarına kadar tüm eşyalarda da kadınlar ve erkekler arasında farklılıklar söz konusudur.

İçecekler:
Japonya’da yemeklerden sonra geleneksel yeşil çay içilmektedir. Oldukça fazla vitamin içerdiği söylenen ve çiğ balığın kokusunu gideren yeşil çayın bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Beslenme ve Sağlık Acısından Değerlendirilmesi: Japon mutfağı, dünyada bilinçli beslenen insanların en çok tercih ettiği yeme tarzlarından birisidir. Bunda rol oynayan en büyük etken yemeklerde yağın hemen hemen hiç kullamlmamasıdır. Ayrıca taze sebze ve meyvelerin bol tüketilmesi, kırmızı et yerine balık tüketilmesi ve yiyeceklerin genellikle az haşlanmış veya çiğ olarak yenmesi bu konuyu desteklemektedir.
Japon halkının, ortalama günlük enerji miktarının 2858 kalori olduğu, bunun %19’unun hayvansal kaynaklı besinlerden, %42.l’inin tahıllardan, %12.2’sinin ise yağlardan geldiği düşünüldüpnde Japonların ortalama sürelerinin niçin uzun olduğu daha iyi anlaşılabilmektedir.


lezzetler.com sitesinde bulunan 1,757 Bölümdeki 170,685 Yemek Tarifine
6,229,320,296 defa bakıldı.
Japon Mutfağı tarifi, Diğer Konular bölümüne ait bir tariftir.
Japon Mutfağı tarifi, 1,615 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.


lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2023 Bütün Hakları Saklıdır