Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
lezzetler.com yemek tarifleri paylaşım sitesi

Yemek Tarifleri > Diğer Konular > Doğu Anadolu Bölgesi Mutfak Kültürü (25 defa yorumlandı, indirildi, yazdırıldı)

Doğu Anadolu Bölgesi Yemek KültürüFotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye OlDoğu Anadolu Bölgesi Yemek Kültürü

https://www.cumhuriyet.com.tr

Türk mutfağının zenginliği, Doğu Anadolu bölgesinde de görülmektedir. Soğuk iklim şartlarının altında şekillen mutfakta et ve hamur işlerinin hakimiyeti var. Baharat ve yerel otların da sıkça kullanıldığı Doğu Anadolu Bölgesi’nde; cağ kebabı, büryan, Erzincan döneri gibi aşina olduğunuz tatların haricinde keşfedilmeyi bekleyen onlarca lezzet var.
Doğu Anadolu Bölgesi mutfağı, zengin ve çeşitli bir mutfaktır. Et yemekleri, hamur işleri, sulu yemekler, peynir çeşitleri ve yöresel tatlılarla ünlüdür. İlk akla gelen Cağ kebabıyla Erzurum ilidir. Soğuk iklim şartları nedeniyle gıdalar, kırsal bölgelerde yaşayan halk tarafından halen kurutularak, kavrularak saklanmaktadır. Hayvancılığın yapıldığı bölgede, hayvansal ürünler de küplere basılarak saklanıyor. Tulum peyniri ve tava leblebisiyle ünlü Erzincan'ın yeri Doğu Anadolu'da ilk sıralardadır. Yaygın olarak hayvancılığın yapıldığı Kars'ta, yemek kültürünü yoğurt ve süt ile yapılan yemekler oluşturmaktadır. Kars, kaşar peyniri önemli ürünlerimiz arasındadır. Ağrı’nın Abdigor köftesi en tanınmış yemeğidir. İçli köfteye benzer bu yemek özel et, yumurta ve baharattan yapılır. Baharatlar ve otlar mutfaklarda çok kullanılmaktadır. Çiriş otu, ısırgan gibi birçok ota mutfaklarında yer verirler. Bölgede kayısı ve üzüm gibi meyvelerde öne çıkıyor. Yoğurtlu yemekler, çorbalar dikkat çekmektedir. Ayran çorbası, keledoş, yoğurtlu bulgur çorbası gibi yemekler sık sık pişirilir. Doğu Anadolu'nun bir diğer özelliği peynir türleridir. Van'da üretilen otlu peynir, yörenin her yerinde ve bütün illerde tüketilmektedir.
ET YEMEKLERİ
Doğu Anadolu Bölgesi’nde et tüketimi yaygındır ve kırmızı et, kümes hayvanları ve koyun eti gibi çeşitli et türleri kullanılır. Kavurma, tandır, kuzu çevirme ve keşkek gibi et yemekleri bölgenin özelliklerindendir. Erzurum ili özellikle cağ kebabıyla ünlüdür. Kaz eti de özellikle Kars’la özdeşleşmiş bir lezzet. Karslıların protein kaynağı kış yiyeceğidir. İlk kar yağdığında kesilen hayvanların eti salamura edilerek saklanır ve soğuk kışlar geçene kadar tüketilir. Kaz etinin güveci, tandırı ve fırını yapılır.
BULGUR KÖFTESİ ÇEŞİTLERİ
Doğu Bölgemizde köfte kültürü yaygındır ama Malatya söz konusu olunca sayısı oldukça fazla köfte çeşidinden söz edilebilir. Analı-kızlı köfte, sumaklı köfte, sıkma köfte, elmalı köfte, hırçıkli köfte, glikli köfte derken liste uzayıp gider. Ve bu saydıklarımızın çoğu etsiz tariflerdir. Akdeniz’de karşımıza çıkan bulgur köftesi de bölgenin en sevilen köfte çeşitlerinden biridir.
HAMUR İŞLERİ
Doğu Anadolu mutfağı, hamur işleri ve börek çeşitleri konusunda da zengindir. Su böreği, lorlu börek, pırasalı börek, tandır ekmeği ve içli köfte gibi hamur işleri, bu bölgenin yemek kültüründe önemli bir yer tutuyor.
SULU YEMEKLER VE ÇORBALAR
Doğu Anadolu mutfağı, sulu yemekler ve çeşitli çorbalarla da öne çıkar. Bol bol süt ürünü üreten Doğu Anadolu’da yoğurt olmazsa olmaz bir yiyecektir ve yoğurtlu ya da ayranlı çorbalar hemen hemen her ilde sofraların açılış yemeğidir. Ayran aşı çorbası ise aşurelik buğday ile nohuttan yapılan ve yabani nane ilave etmek şartıyla ister sıcak ister soğuk tüketilebilen enfes bir tariftir.
YÖRESEL PEYNİRLER
Doğu Anadolu Bölgesi, yöresel peynir çeşitleriyle de ünlüdür. Van otlu peyniri, Kars kaşarı ve Erzincan tulumu, bölgenin önemli peynir çeşitlerindendir.
TATLILAR
Doğu Anadolu Bölgesi mutfağı, kadayıf dolması, dolanger tatlısı, hoşverdi, şerbetli tatlılar ve helva çeşitleriyle de öne çıkar. Şekerpare, kadayıf ve baklava gibi tatlılar, misafirleri ağırlamanın önemli bir parçası olarak kabul edilir, bölgenin tatlı kültürünü temsil eder.
KAHVALTI KÜLTÜRÜ
Doğu Anadolu Bölgesi’nde kahvaltı kültürü önemlidir ve kahvaltı sofralarında yöresel peynirler, tereyağı, bal, reçel ve kahvaltılık hamur işleri bulunur. Kars gravyerinin, Erzincan tulumunun, Van otlu peynirinin dünyada alternatifi zor bulunur. Bu peynirler eşliğinde dört başı mamur bir kahvaltı yapmak için ise adres kesinlikle Van şehridir. Kavut, kaymak, murtuğa ve yayık tereyağının tadına doyum olmaz.lezzetler.com sitesinde bulunan .
Doğu Anadolu Bölgesi Yemek Kültürü tarifi, Diğer Konular bölümüne ait bir tariftir.
Doğu Anadolu Bölgesi Yemek Kültürü tarifi, 25 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.


lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası