Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
lezzetler.com yemek tarifleri paylaşım sitesi

Antik Maya ve İnka Uygarlığında Yiyecek ve İçeceklerFotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye OlAntik Maya ve İnka Uygarlığında Yiyecek ve İçecekler

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi

Mayalar'da başlıca gıda maddesi mısırdı. Maya dilinde mısır "ixim" olarak ifade edilir. Mısırdan "atole" gibi çeşitli içecekler elde edilmektedir. Mısırdan elde edilen hamurdan (Aztek dilinde nixtamal) tamal denilen börekler ve gözlemeye benzeyen etli küçük börek­ler yapıyorlardı. Bu böreklerin içine et, sebze ya da her ikisi birlikte konurdu. Diğer önemli gıda maddesi ise kakao idi. Kakaonun tohumundan elde edilen hamur ile maddi duru­mu süt alabilmeye müsait olmayan kişiler tarafından suyla karıştırılarak bir içecek elde edilirdi. Çikolata adı verilen bu içecek Nahuatl dilinde "xocolatl" olarak isimlendirilirdi. Mayalar suyu saf haliyle içmeye alışkın değillerdi, genellikle mısırdan, meyvelerden ve diğer hammaddelerden elde ettikleri sularla karıştırarak içerlerdi. Törenlerde kullanılan Balché adlı içki balché ağacının (Lonchocarpus violaceus) kabuğu ile su ve balın karışı­mının fermantasyona tabi tutularak alkol oluşumu sağlanırdı. Yine törenlerde kullanılan sakab adlı içecek de mısır ve baldan elde edilirdi. Bilinen Maya yemekleri pozole, atole ve pinolenin içeriğinde yine çeşitli şekillerde mısırdan elde edilmiş içecekler yer almaktaydı. Bütün bu içecekler fincanlara konurdu ve Maya dilinde chú olarak adlandırılan içi boşaltılmış kabaklarda taşınırdı. Ayrıca çok tüketilen diğer ürünler arasında vitamin ve mineral yönünden çok zengin olan ısırgan, Manilkara zapota ağacından elde edilen sakız, tuz, fasulye, Capsicum chinense biberi ve hem çiçeklerinden, hem tohumlarından ve hem de meyvesinden yararlanılan helvacı kabağı (Cucurbita maxima) sayılabilir.
Mayalar mısır, biber, et ve balık gibi çoğu gıdayı saklamak için közlerlerdi. Diğer bir saklama yöntemi de gıdaların arasına kum ve kireç serpilmesiydi. Böylece gıdalar bozul­madan saklanabilirdi. Bu yöntemle mısırın böceklenmesi engellenebiliyor, patates uzun süre saklanabiliyorlardı. Aynı zamanda gıdaların saklanması için Ihlamur familyasının yapraklarını kullanıyorlardı. Çoğunlukla biberlerin arasına koyulan yapraklarla biberler uzun süre bozulmadan kalıyordu. Biberleri kurutup ezip, toz halinde kullanma da bir di­ğer muhafaza yöntemi olarak tercih edilmekteydi.
İnkalar' da Mayalar gibi mısırı çok tüketirlerdi. Mısırdan ekmek, çorba, yaparlardı. Mısır Mayalar'dan İnka Uygarlığı'na yansımış bir üründür. Mısırın Peru'da 5000 yıllık bir geçmişi vardır. İnka tarımında denizden 3600 metre yükseklikte teraslama tekniğiyle mısır yetiştirilmiştir. Zapallo (bir çeşit kabak) İnkalar'ın diğer sebzelerinden­dir. Kabaklar kaynatılarak çorba yapılır ve buğulama yoluyla yemek yapılırdı. Dünyada bilinen en popüler İnka gıdası patatestir. Andlarda 4000'in üzerinde patates çeşidi vardır ancak bunların sadece 2300'ü yenebilmektedir. İnkalar patatesi haşlayarak, çorba yapa­rak, buğulama yaparak tüketirlerdi. 8000 yıl önce ıslah edilen patatesten bir kaç değişik yumru çeşidi oluşmuştur. Tatlı patates türü olan Batata 5000 yıl önce oluşan melez bir sebzedir. Locro; et, fasulye, pastırma, soğan, kabak ve mısır karışımından yapılarak güveçte pişirilir. Karbonado; taze sebze, elma, şeftali ve sığır eti ile pişirilir. Cazuela Gaucho; tavuk ve kabak güveçte pişirilir. Bu yemekler birbirine benzer niteliktedir. Popüler atıştırmalıklar ise humitas; mısır köftesi, empanadas; içi kıyma, peynir, jambon ve tavuk doldurulmuş hamur işi veya tamales; etli mısır ekmeğidir. Bu yemeklere günümüz mutfaklarında da rastlanmaktadır.
Çikolata kelimesi (chocolate) Aztek ve Maya'daki chocolatl (çikolatil) kelimesinden gel­mektedir. Aztek kralı Montezuma'nın İspanyollar'a, altın kadehlerde çikolatil sunduğu 1519 yılındaki belgelerde de rapor edilmiştir. Montezuma'nın içtiği çikolatil koyu ve acıydı, İspanyollar'ın damak tadına hitap etmiyordu. Hernan Cortes Aztek çikolatasını şeker kamışı ile tatlandırarak içmelerini önerdi. Hatta Hernan Cortes, kahve plantas­yanları kurmayı bile düşündü. İçecek olarak sadece ileri gelenler ve tüccarlar tropikal bölgelerden gelen egzotik bir madde olan kakao içerlerdi. Kakao genellikle varlıklı er­kekler tarafından yemeklerden sonra içilirdi.


lezzetler.com sitesinde bulunan .
Antik Maya ve İnka Uygarlığında Yiyecek ve İçecekler tarifi, Diğer Konular bölümüne ait bir tariftir.
Antik Maya ve İnka Uygarlığında Yiyecek ve İçecekler tarifi, 296 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.


lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası