Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
117,763 Yemek Tarifine 4,924,696,165 defa bakıldı


pazi pirinç önerileri


Önceki Aramalar
Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa   
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Tarifler
Alfabetik Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Diğer Konular
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları


Üye Girişi
Yeni Üye Kaydı


Sayfa: 1, 2  Sonraki »
Divriğide Mutfak Kültürü


Divriği Kaymakamlığı

Divriği, zengin bir yemek ve mutfak kültürüne, sofra görgüsüne ve geleneklerine sahip bir yöredir. Sonbaharda geleneksel olarak etlerden kavurma/etlik yapılır. Bitkisel besinlerden en çok kullanılan buğdaydır. İlçe sınırları içinde yetişen sebzeler, kendiliğinden yetişen bitkiler, sofralarda zengin bir çeşitlilik olarak karşımıza çıkar. Divan-ı Lügat-it Türk'te yer alan kömbe, kuymak, tutmaç, umaç ve ugut, Divriği mutfağında pişen yemeklerdendir. Elma, ayva ve armut meyvelerinin kurularına gah, kayısı ve erik kurusuna çir, dut kurusuna ise çemiç adı verilmiştir. Ayrıca, Divriği cevizi ünlüdür. Kurubaklagiller Divriği mutfağında önemli yer tutan diğer bir besindir. Baharatlardan ise en çok reyhan, anuhotu (anık) isimli dağ reyhanı ve kekik kullanılır.

Pilavlar

Alatlı pilav: Diğer adları; Divriği pilavı, muhaşerli pilav, ak pilav, çocukların deyimiyle de uyuyan pilavdır. Bayramlarda düğünlerde, özel misafirler için ve iftar sofralarında pişer.

Pilav için önce muhaşer hazırlanır. Muhaşer, ıslatılarak kabuğu çıkmış ve ikiye ayrılmış nohuttur. Daha sonra üzüm ayıklanır. Pilavda kullanılan üzüm, bu yörede bamya, parmak ya da Besni üzümü adıyla bilinir. Et olarak koyun, keçi, tavuk, hindi hatta geyik eti, bıldırcın eti, keklik eti konulabilir. Kefleme yapılır. Kefleme etin kemikten ayrılıp parmak büyüklüğünde parçalara bölünmesidir. Keflenmiş et sinilere serilir, üzerine alat (pilava lezzetini veren baharat); bahar, karabiber, karanfil ve tuzdan oluşan karışım serpilerek üzeri tülbentle örtülür. Bu işlemler bir gün önceden yapılır. Daha sonra kuru soğan ve alat katılır. Baharatlı soğan yağda bir iki kez çevrilir. Bir gün önceden hazırlanmış karışım konur ve karıştırılır. Üzerine tuzlu suda bekletilip süzülmüş pirinç ve yeteri kadar su eklenip pişmeye bırakılır. Pişmeye yakın tereyağı eritilip dökülür. Piştikten sonra üzerine temiz bir bez örtülüp demlenmeye bırakılır. Tepsi ya da lengere ters çevrilerek sofraya getirilir. Üzüm hoşafı ile ikram edilir.

Ayrıca Dibi döşemeli pilav, Çandır Baba pilavı, Pullu pilav yöre yemeklerindendir.

Çorbalar: Tırta, Baduç aşı, Düğürcek aşı (pıt pıt aşı), Ekşi aşı (eşgiaşı), Helle aşı, Bulgurlu süt aşı, Sütlü yarma aşı, Tırhıt, Umaç aşı, Tutmaç aşı, İnce erişte aşı, Yoğun erişte aşı, Kellecoş, Tirit, Pastigan aşı, Borana

Et Yemekleri ve Köfteler: Beyran, Gömlek dolması, Köz kebabı (külbastı), Kuzu dolması, Ciğer sarması, İskembe (has)-Mumbar (sucuk), Tavuk-hindi (culluh) dolması, İri köfte (içli köfte), Ayranlı köfte/yoğurtlu köfte.

Sarmalar: Karayaprak sarması, Herdemgüzeli sarması, Evelik sarması, Kazankarası sarması

Yörede Yetişen Bitkiler ve Sebzeler: Herdemgüzeli (perdemgüzeli), evelik, pürpürüm, kazankarası, yemlik, tellice, kuşkuş (guşguş) ve yüksüfotu gibi bitkiler bahçelerde kendiliğinden yetişir. Akpancar tarlalarda, ışkın (eşkın), madımak (madımalak), kuzu kulağı, teke sakalı, hıyarcık, kasnı, kenger, çiriş ise kırlardan ve dağlardan toplanan bitkilerdir. Ayrıca; Baduç kavurması, Patlıcan kabuğu yemeği, Kabak çiçeği dolması, Sarmısaklı kök, Yer elması, Kazankarası, Göbelek, göbek (mantar), Yarpuz/narpuz, Yemlik bulunur.

Diğer yemekler: Keşkek, Gendime pilavı, Pancar pilavı, Cumur, Sırım

Hamurişleri ve Tatlılar: Babikko, Bazık, Beksimet (peksimet), Bisi, Hurma, Gatmer (katmer), Kopili, Kömbe, Dönderme, Kapama, Külleme, Pazik, Yufka kızartması yörede yapılan başlıca hamurişleridir. Divriği mutfağında sütlü tatlılar, meyve ve baklagiller ile yapılan tatlılar ve unlu tatlılar yer almaktadır. Aslak (kuru kayısı) kavurması, incir kavurması, ayva dolması, sütlü pekmezli elma dolması, cevizli elma dolması, cevizli havuç, ballı börek, ballı kabak, bastık (dut pekmezi) kavurması (kombis), datlas (aşure), hasirde, kar helvası, hurma-tava hurması, kadayıf (gadeyif), kaygana/ballı yumurta,kuymak (guymah), baklava (paglava), dilber dudagı, hanım bilegi, sarıgı burma, sütlaç (süt ası), tohinik, tel tel (tel helvası), ugut yörede yapılan başlıca tatlılardır. Ayrıca gül, kabak, karakemas (erik türü) reçelleri, gül şurubu, vişne, kayısı, kızılcık şerbeti yöresel reçel ve şerbetlerdir.

Kiler (kilar) kültürü: Divriği mutfağında kiler, önemli bir yer tutar. Yazdan sebze, meyve, süt ürünleri ile kış ayları için çeşitli hazırlıklar yapılır. Hem ekonomik yönden, hem de besin yönünden yemeklere destek olur. Yörede yapılan başlıca turşular şunlardır; Alıç (Aluç) turşusu (bir çeşit dağ meyvesi), Baduç tursuşu (yeşil fasülye), Dip turşusu (pancar kökü), Kabak turşusu, Karpuz-kelek turşusu, Tırhik armudu turşusu. Hazırlıklar içinde kurutmalıklar önemli bir yer tutar. Baduç kurutması, Bamya kurusu, Biber kurusu, Kabak kurusu, Patlıcan kurusu, Anuh kurusu, İreyhan kurusu, Maydanoz kurusu, Nane kurusu yörede hazırlanan kurutmalıklardır. Kabuğu soyularak kurutulan meyveler kak, çekirdekli olup kurutulanlar çir ismini alırlar. Bunlar şöyle sıralanabilir; Elma gahı, Armut gahı, Ayva gahı, Erik çiri, Kızılcık çiri, Aşlak (kayısı) çiri, Berge çiri, Vişne kurusu. Ezmeler, adından da anlaşılacağı gibi ezilip pişirilerek elde edilen meyve ve sebzelerdir. Bunları şöyle sıralayabiliriz; Erik ezmesi, Kayısı ezmesi, Kızılcık ezmesi, Domates ezmesi (pelver), Biber ezmesi. Bastık (bastıh), meyvelerin ezilip, pişirilip süzüldükten sonra yeniden kaynatılıp koyulaştırılarak bez ya da tepsiye serilerek pestil haline getirilmesine denir. Ekşi kış eriği veya aluçar (can eriği) bastığı, Berge (Aşısız kaysı) bastığı, Dut bastıgı, Hamam bastıgı (karışık meyveler) yörede yapılır. Bunlardan başka ayrıca saruç, Dut pekmezi (tutbalı), Sütlü pekmez de yörede hazırlanan yiyecek türleridir. Saruç, içi ceviz ya da meyveyle, dışı dut ya da üzüm şırasıyla elde edilen eğlencelik yiyecek türüdür. Sütlü pekmez dut pekmezinin içine süt ilave edilerek yapılır.

Özel Gün Yemekleri
Şeker Goru: Nişanlı kıza oğlan evi tarafından kayınvalidesi, görümcesi, yengesi hatta komşusu tarafından şeker ikramı yapılması geleneğine şeker goru denir. Bu gelenek halen sürmektedir.

Elmalı Semah: Düğünden önce kız evinde kına gecesi yapılırken, oğlan evinde damat arkadaşlarıyla elmalı semah yapar. Sarmalar, köfteler, ciğer kavurmaları, ve salataların yanında; meyveler, özellikle de bol elma yiyerek gençlerin çalgılar eşliğinde neşe eğlendikleri, karşılıklı kaşık havası oynadıkları bir tören olan elmalı semah bir çeşit bekârlığa veda, evliliğe uğurlar olsun toplantısıdır.

Hacı Düğünü ve Hacı Yemeği: Hacıların döndüğü gün, ya kendi evinde ya da bir yakınının evinde 10-15 kişilik bir karşılama yemeği yapılır. Eğer evde nişanlı gençler ya da sünnet olacak çocuk varsa bunların düğünü hacı yemeği ile birlikte yapılır ki buna hacı düğünü adı verilir. Eğer yoksa bu yemeğe sadece hacı yemeği adı verilir.

Çandır Baba Pilavı: Mahalle çocukları Çandır Baba aracılığıyla yağmur yağmasını isterler. Bir sırığa korkuluk gibi eski püskü elbiseler giydirilir ve kuvvetli bir çocuk Çandır Baba adı verilen bu korkuluğu alır ve öne düşer, arkada mahallenin diğer çocukları hep bir ağızdan tekerleme söylerler. Bunu söyleyerek mahalleyi dolaşan çocuklar gittikleri evlerin kapılarını çalarak bulgur ve yağ isterler. Kimi ev yağ, kimi ev bulgur verir, kimi evler de çocuklara, öncü bir yağmur gibi su serperler. Topladıkları malzemelerle, yaşlı bir hanım tarafından evlerine buyur edilirler. Kadın dua ederek pilavı ocağa koyar. Birlikte oturulup yenilir. Böylece sofradan kalkmadan duaların kabul edildiğine inanılır.

Köylerde Ekin Törenleri: Ekine başlamadan önce ve ekin sonrasında geleneksel törenler yapılır. Ekin biçmeye başlamadan önce yapılan törenlere, "ziyarete gitme", ekin biçiminin son gününde "ekin salavatlama" ve harmanın kaldırılmasından birkaç hafta sonra yapılan törenlere de "ziyarete gitme" denir. Ziyarete gitme Orta Asya'dan getirilmiş bir gelenektir. Ziyaret yerleri ise, köylerine yakın olan bir ermiş türbesi, su gözesi, kutsal bir ağaç, karlı bir dağ olabilir. Köylüler hep birlikte gittikleri ziyarette, kurban keser, pişirilen etli bulgur pilavını yerler ve topluca dua ederler.

Güveçte Etli Pazı Sarma


3 demet pazı
1 su bardağı pirinç
1 fincan kırık mısır
250 gr kıyma kıyma
1 adet soğan
1 çorba kaşığı biber salça
1 çorba kaşığı domates salça
1 çorba kaşığı nar ekşisi
1 su bardağı domates rendesi
4 yemek kaşığı yağ
1 avuç maydanoz
1 tutam nane
1 tutam tuz
1 tutam karabiber
1 tutam reyhan

Öncelikle yıkanmış pazıları, yumuşaması için kaynar suya batırılıp çıkaralım ve bir kenara alalım. Soğanı yemeklik doğrayıp tavaya alalım ve yağda biraz öldürelim. İçerisine kıymayı koyalım ve biraz kavuralım. Kavrulan kıymalı soğana diğer malzemeleri pirinci ve mısırı baharatlarını tuzu fesleğeni ilave edip bir fincan su koyup pişirelim suyunu çeken harcımız soğuyunca pazıları sarıp güvece dizelim. Üzerine rendelenmiş domatesleri gezdirelim. Dolamaları geçecek kadar kaynar su ekleyip (suyu bitmeden altını kapatalım güveç'in ısısıyla tam oluyor) pişirelim.


Hamsili Pazılı Pilav (Trabzon)


500 g Pazı
500 g Hamsi
1/2 Çay Bardağı Sıvıyağ
2 Su Bardağı Pirinç
2 Adet Kuru Soğan
Yeteri Kadar Tuz, karabiber, kuru nane

Pazıları kaynar tuzlu suya batırıp 1 dk haşlayıp çıkarın ve süzgece alın. Suyu süzülünce kıyarak doğrayın. soğanı incecik kıyın.
Pirinci ılık suyla ıslatıp 15 dk bekletin. Yıkayıp süzün.
Kıyılmış soğanı sıvıyağ ile birlikte pilav tenceresine alıp kavurun. Kıyılmış pazıları ilave edip kavurun. Tuz, karabiber ve pirinci ilave edip 2 dakika daha kavurun. Üzerine kılçıkları alınmış ve küçük küçük doğranmış hamsileri ekleyin. 3 su bardağı sıcak su ilave edin. Nane serpip kapağını kapatın. Kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Sıcak olarak servis yapın.


Kıymalı Pazı Dolması


300 gram kıyma
1 adet soğan
1 demet maydanoz
1 adet dereotu
1 çorba kaşığı salça
2 çorba kaşığı tereyağı
1 su bardağı su
1 su bardağı pirinç
Üzerine sarımsak yoğurt

Pazı yapraklarını sıcak suda 5 dakika kadar haşlayıp soğuk suyun altına tutun. Büyük yaprakları varsa ikiye bölün, damarlarını temizleyin. İçi için kıymayı derin bir kabın içine koyup üzerine salça, pirinç, tereyağı, rendelenmiş soğan ve kıyılmış yeşillikleri ekleyin. Son olarak üzerine suyu koyun. Kıymalı dolma harcından haşlanmış pazı yapraklarının içine 1-2 çorba kaşığı kadar koyup güzelce sarın. Tencereye dizerek üzerine 1 su bardağı su ilave edin. Kapağını kapatıp kısık ateşte 20 dakika kadar pişmeye bırakın. Servis yaparken üzerine sarımsak yoğurt dökün ve sıcak olarak servis yapın.


Kıymalı Pazı Sarması


3 bağ pazı
İçi için;
200 gr. kıyma
2 çay bardağı pilavlık bulgur
1 çay bardağı pirinç
2 adet orta boy kuru soğan
4 diş sarımsak
Yarım bağ maydanoz
1 yemek kaşığı domates salça
1 yemek kaşığı biber salça
1 tatlı kaşığı pul biber
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber
Tuz
3 yemek kaşığı nar ekşisi
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı su

Pazılar saplarından ayrılır, yıkanır, sıcak suya batırılır, fazla beklemeden sudan çıkarılır, bir tabağa alınır.
Bulgur ve pirinç yıkanarak bir kaba alınır, üzerine soğan, sarımsak ve maydanoz doğranır. Kıyma ve diğer malzemeler de ilave edilerek karıştırılır.
Pazılar açılarak içine yeteri kadar iç konarak sarılır. Bir tencereye dizilir.
Tencerenin üzerine bir tabak kapatılır. Üzerini bir parmak geçecek kadar su konur.
Suyu çekene kadar pişirilir.


PATATESLİ PAZI SARMASI


1 kg pazı
2 su bardağı pirinç
2 adet büyük patates
2 adet soğan
1 tatlı kaşığı şeker
1 çay bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çorba kaşığı nane
Yeteri kadar tuz

Ön hazırlık olarak temizlenmiş ve yıkanmış pazıları sıcak suya batırıp, birkaç dakika bekletin. 2 adet patates ve soğanı rendeleyin. 2 su bardağı pirinç, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı karabiber, 1 çorba kaşığı nane ve yeteri kadar tuzu da rendelenmiş patates ve soğana ilave edin. Malzemeleri birbirine yedirmek için iyice yoğurun. Daha sonra pazıları damarlı yerlerinden bölün. Elinizle yayın. Hazırladığınız çiğ harcı içlerine koyun. Pazıları yaprak sarması gibi sarıp, derin bir tencereye dizin. Sarmaların üzerini 1 parmak geçecek kadar su ilave edin. Kapağını kapatıp, kısık ateşte yaklaşık 30 dakika pişirin. Biraz ılınınca servis yapın.


Pazı Dolması


Kullanılacak malzeme (4-5 kişilik):
250 gr orta yağlı kıyma,
1 baş büyük soğan,
1 avuç kırık pirinç,
yeteri kadar tuz ve karabiber
irilerinden seçilmiş pazı yaprakları

Yapılışı: Pazı yaprakları, sap tarafları kesilip atıldıktan sonra iyice yıkanır. Kaynar tuzlu suda dirilikleri gidecek kadar haşlanır ve suyu süzülerek bir tabağa alınır. İç harcı için, iki defa makineden geçirilmiş kıymaya pirinç, rendelenmiş soğan, tuz ve karabiber katılarak iyice yoğurulur. İç hazırlanınca pazı yaprakları teker teker yayılıp, her yaprağın ortasına bir parça iç koyulduktan sonra sarılır. Tencereye dolmalan yerleştirmeden önce, dibine bir-iki sıra pazı yaprağı yayılır. Yapraklann üstüne düzenli bir biçimde sanlmış dolmalar yerleştirilir. Yapraklar sarılıp tencereye yerleştirildikten sonra, üzerine bir parmağı geçecek kadar su konur. Dolmaların üstüne ters kapatılmış bir tabak yerleştirilip tencerenin kapağını da kapattıktan sonra ateşe oturtulur ve pişmeye bırakılır. Dolmalar pişince servis tabağına alınır ve sıcak sıcak servis yapılır. İsteğe göre, bu dolma sade veya yoğurtlu olarak servis yapılabilir.


ML® Terbiyeli Pazı Sarması için tıklayın


Pazı Dolması


http://migros.com.tr

500 gr. orta yağlı dana kıyması
2 fincan pirinç
2 orta boy kuru soğan
Tuz
Karabiber
5-6 yemek kaşığı zeytinyağı
1/2 kase taze nane
1/2 kase maydanoz
Sos için:
3 su bardağı sıcak su
4 tatlı kaşığı domates salça
4 yemek kaşığı zeytinyağı

1. Soğanları rendeleyin, nane ve maydanozu ince ince kıyın.
2. Kıymayı derin bir kâseye aktarın.
3. Rendelediğiniz soğanları, maydanoz ve naneyi, yıkayıp süzdüğünüz pirinçleri, zeytinyağını, tuz ve karabiberi de ekleyip yoğurun.
4. Pazı yapraklarını iyice yıkadıktan sonra derin bir kaba veya tencereye koyduğunuz yaprakların üzerine kaynar su gezdirerek yumuşamasını sağlayın.
5. Süzgece boşaltarak suyunu süzdükten sonra varsa büyük yaprakların orta kısmındaki damarları çıkarıp yaprakları ikiye ayırın.
6. Pazı dolmalarınızı parmak büyüklüğünde olacak şekilde sarıp tencerenize yerleştirin.
7. Üzerine salçalı sosunuzu ve dilerseniz kemik koyarak orta ateşte kaynayıncaya kadar pişirin.
8. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısıp kısık ateşte 20-25 dakika kadar daha pişirdikten sonra ocaktan alın.
9. Sıcak sıcak servise sunun.


PAZI SARMASI


1 kg pazı
500 gr az yağlı kıyma
1 adet orta boy soğan
1 çorba kaşığı salça
1 kase pirinç
½ demet maydanoz
1 çorba kaşığı zeytinyağı
karabiber
kırmızı biber
tuz

Pazı yapraklarını az tuzlu suda haşlayın ve süzün.
Kıymayı rendelenmiş soğan, salça, pirinç ve baharatlar ile iyice karıştırın.
Hazırladığınız harcı pazı yapraklarının içerisine koyarak sarın.
Tencerenin içerisine yerleştirip yağlı ve salçalı suda pişirin.
Yaprakların açılmaması için tencerenin içine yerleştirdikten sonra üzerine bir tabak koyabilirsiniz.
Servis tabağına alıp yoğurt ile servis yapın.


ML® Pazı Sarması için tıklayınPazı Sarması


1 demet pazı
100 gram orta yağlı kıyma
1 küçük soğan
2 yemek kaşığı pirinç
1 tatlı kaşığı domates salça
¼ demet maydanoz
1 çay kaşığı kuru nane
tuz, karabiber
2 yemek kaşığı sıvı yağ

Pazıları yıkayın. Herbir yaprağını uzunlamasına ortadan kesin, damarlı saplarını atın. Soğanın kabuğunu soyun, küçük küpler şeklinde doğrayın. Pirinci yıkayın ve süzün. Salçayı yarım fincan ılık suda eritin. Maydanozu yıkayın, kalın dallarını ayıklayın ve yapraklarını ince ince kıyın. Kıyma, soğan, pirinç, salça, maydanoz, nane, tuz, karabiber, 2 yemek kaşığı su ve yağı karıştırın ve yoğurun. Karışımdan alarak herbir pazı yaprağının alt kısmına koyun. Kıvırarak muska gibi sarın. Açılacak kısmı alta gelecek şekilde küçük bir tencerenin dibine dizin. Sarma işlemi bitince üzerlerine porselen bir tabağı ters çevirerek koyun. Bir bardak sıcak su ekleyin. Kaynadıktan sonra kısarak 30 dakika ağır ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Sıcak servis yapın. Arzu ederseniz sofraya yanında yoğurt ile getirebilirsiniz


ML® Soğan Sarması için tıklayın


Pazı Sarması


1 demet pazı
2 adet soğan
350 gram kıyma
2 çay bardağı pirinç
1 çorba kaşığı salça
1 demet taze nane
1 demet maydanoz
1 demet dereotu
2 diş sarımsak
Baharatlar
Limon suyu
3 çorba kaşığı nar ekşisi
1 kase sarımsak yoğurt

Soğanı ince bir şekilde rendeleyin. Üzerine pirinç kıyılmış yeşillikleri ekleyin. Kıyma, salça ve sarımsağı da yerleştirip karıştırın. Bu karışıma baharatları ilave edip hazırlayın. 3 dakika kadar kaynatılıp suyu sıkılmış pazı yapraklarına yerleştirip küçük küçük sarın. Tencereye dizin. Kalan iç olursa domatesin içine koyup domates dolması da yapabilirsiniz. Üzerine de çok az su ekleyip 35 dakika pişmeye bırakın. Sıcak olarak servis yapın.


Pazı Sarması


http://www.pkuaile.com

½ demet pazı yaprağı (ya da 1 adet küçük boy sarmalık lahana)
80 gram düşük proteinli pirinç
60 gram normal pirinç
50 gram kuru soğan
Birkaç dal maydonoz
1 tatlı kaşığı nane
1 çay kaşığı karabiber
2 tatlı kaşığı salça
1 tatlı kaşığı biber salça
Tuz
1 yemek kaşığı sıvı yağ
½ kahve fincanı sıvı yağ (sarmanın üzerine pişerken koymak için)
1 bardak ılık su

İçinin Hazırlanışı:
Önceden yarım pişirdiğiniz düşük proteinli pirinç ile normal pirinci bir kaba koyarak karıştırınız. İçine soğanı çok ince doğrayınız. Doğranmış maydanoz, nane, tuz, salça, biber salçası, karabiber ve 1 yemek kaşığı sıvı yağını koyarak tekrar karıştırınız. Eğer kuru ise biraz su (1 yemek kaşığı olabilir) ilave ediniz.
Yaprakların Hazırlanışı, Sarma ve Pişirme:
Yaprakları güzelce yıkadıktan sonra kaynayan suda hafif haşlayınız. Yaprakların kalın damarlı yerlerini kesiniz ve hazırladığınız iç malzemeyi bunların üzerine koyup rulo şeklinde sarınız. Ufak bir tencereye dizip üstüne küçük bir porselen tabak kapatınız. Bir fincan sıvı yağ ve bir bardak ılık suyu ekleyerek hafif ateşte pişiriniz. Biraz dinlenince düz bir tabağa alarak ufak bir domates ve marulla süsleyebilirsiniz.


Pazı Sarması (Gaziantep)


Güneşin ve Ateşin Tadı
Gaziantep Ticaret Odası


1,5 kg taze pazı veya pancar yaprağı
8-10 adet kırmızı dolmalık biber (küçük boy)
300 g yağlı kıyma
2 bardak pilavlık bulgur
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 adet soğan (büyük boy)
1 baş sarımsak
1,5 yemek kaşığı domates salça
1 yemek kaşığı biber salça
1 yemek kaşığı pul kırmızıbiber
2 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 limon suyu (veya 1 yemek kaşığı sumak ekşisi)

Pancar veya pazı yapraklarını yıkayın ve ortadaki kalın sap kısmını keserek boyuna iki parçaya kesin. Yaprakları kaynayan suya birkaç dakika daldırıp sonra hemen soğuk suya alın ve süzmeye bırakın. Böylece yapraklar sarmaya hazır hale gelecektir.
Soğanı ayıklayıp dişlere ayırdığınız sarımsağı ince ince doğrayın. Kıymayı, bulgur, domates ve biber salçası, kıyılmış soğan ve sarımsak, zeytinyağı, kırmızıbiber, karabiber ve bir tatlı kaşığı tuz ile karıştırın. Pancar yapraklarını düz ve parlak olan kısmı dışa gelecek şekilde tezgâha yayın ve harcı çok ince olarak kenarına koyarak uzun sigara gibi sarın. Biberleri oyun ve harç ile doldurun. Ağızlarını bir parça kesilmiş domates veya pazı ile kapatın.
Tencere dibine birkaç pancar yaprağını döşeyin. Tencereye biber dolmalarını ve üstlerine yan yana pancar sarmalarını düzgünce dizin. Bütün sarmalar dizilince bir bardak su içinde bir tatlı kaşığı tuzu eritin ve sarmaların üstüne dökün.
Dolma taşını veya cam bir tabağı ters olarak sarmaların üstüne yerleştirin. Gerekirse sarmaların yüzüne çıkacak kadar biraz daha su ilâve edebilirsiniz. Kapağını kapatın, kısık ateşte 45-50 dakika, suyunu büyük oranda çekip yumuşayana kadar pişirin.
Pişme tamamlanmadan 10 dakika önce isterseniz yarım veya bir limonun suyunu veya sumak ekşisini ilâve edebilirsiniz. Ateşten aldıktan sonra servis yapmadan önce 10-15 dakika kadar demlendirin.

Not: Bu sarma bulgur yerine aynı miktar pirinç ile de yapılabilir. Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi, Gaziantep'te pazıya pancar denir. Bu yüzden bu yemek pancar sarması olarak da anılır. Elbette bu müthiş lezzeti, pazarlarda yaz pazısı olarak satılan gerçek pancar yapraklarıyla da yapabilirsiniz. Pazı veya pancar yapraklarını boyuna ince uzun kalem gibi sararsanız lezzeti kadar görünüşüyle de etkileyici bir yemek elde edersiniz.


PAZI SARMASI (Malatya)


Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

1 kg. kadar pazı haşlanır. Suyu süzdürülür. Daha sonra rendelenmiş soğan, tuz, biber, kıyma, salça, pirinç birbirine katılarak iyice yoğrulur. Yoğrulduktan sonra küçük parçalar halinde alınarak pazı yapraklarına sarılır. Yağı ve salçası konulan suda haşlanır. Daha sonra yoğurtla beraber servis yapılır.


ML® Pazı Sarması için tıklayın


Pazı Yaprağında Hindi Ciğer


1 paket Banvit Hindi Ciğer (ufak kuşbaşı doğranmış)
12 adet pazı yaprağı (kalın sapları kesilmiş, kaynak suya batırılmış)
75 ml zeytinyağı
3 çorba kaşığı dolmalık fıstık
75 gr pirinç (haşlanmış)
14 çorba kaşığı sultani üzüm
1 demet taze soğan (ince çintilmiş)
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tarçın
1/2 demet maydanoz (kıyılmış)
Tuz (arzu edilen miktarda)
1 adet küçük kırmızı soğan (süslemek için)

Zeytinyağının yarısını ısıtıp çam fıstıklarını katın. Orta ateşte karıştırarak altın sarısı renk alıncaya kadar 3-4 dak. kavurun. Karıştırmaya devam ederek ciğeri ilave edip, hızlı ateşte 3 dak. karıştırın.
Pirinç, üzüm, soğan, karabiber, tarçın ve maydanozu katıp ateşten alın.
Pazı yapraklarının geniş tarafına ciğerli harçtan 2 çorba kaşığı koyup hafif yayın.
Dolma sarar gibi, fakat büyük ve yassı olarak sarıp, tencereye yerleştirin. Üzerine kalan zeytinyağını gezdirin ve kısık ateşte yaklaşık 20 dak. pişirin.
Kırmızı soğan ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.

Not: Pazının ayırdığınız saplarını ince ince kıyıp, hafif haşlayın. Zeytinyağı, limon suyu, hardal ve sarımsak karıştırıp üzerine dökün. Salata olarak kullanabilirsiniz.


Pazı Yatağında Hünkar Pilavı


2 su bardağı pirinç
6-7 adet az haşlanmış pazı yaprağı
150 gr margarin
1 çay bardağı dolmalık fıstık
1 çay bardağı kuş üzümü
3 su bardağı sıcak su
birer tatlı kaşığı tuz, karabiber, kimyon
1 tutam şeker
1 demet dereotu

Pazıların saplarını kesin. Yumuşayana kadar haşlayın ve soğutun. Pirinci 2 saat sıcak tuzlu suda ıslatın. Bu süre sonunda tencereye margarini alın. Fıstık ve üzümleri yıkayıp, kurulayın ve yağın içine atın. 10 dakika kadar kısık ateşte kavurun. Ardından pirinci süzüp tencereye alın. 2-3 dakika kavurun. 3 bardak suyu ekleyin. Tuz, karabiber ve limon suyunu ilave edin. Pirinç suyunu çekene dek pişjrin. 20 dakika demlendirip, içine ince kıyılmış dereotunu ilave ederek harmanlayın. Yuvarlak bir fırın kabına pazıları aralıksız olarak dizin. İçine hazırlanan pilavı döküp, üzerini pazı yaprakları ile kapatın. Önceden ısıtılmış 200° fırında 10 dakika demlendirin. Daha sonra servis tabağına ters çevirerek çıkarın. Dilimleyerek servis yapın.


Fotoğraf "şeker suna" tarafından gönderildi. 02.07.2016

Pazı Yatağında Otlu Pilav (Alaçatı İzmir)


Alaçatı Ot Festivali 2013

2 Su Bardağı Pirinç
2 Su Bardağı Pirinç
1 Kilo Çeşitli Alaçatı Otları (Arapsaçı, Isırgan Otu, Yabani Pazı, Ebegümeci, Gelincik, İğnelik…)
2 Adet Yeşil Soğan
El Yapımı Otlu Erişte
2,5 Bardak Su
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
Yarım Kaşık Tereyağı
Tuz

Pirinçleri tuzlu sıcak suda yarım saat kadar bekletin, daha sonra üç-dört kez yıkayıp süzüyoruz.
Bir tencereye zeytinyağını ve tereyağını koyup el yapımı otlu erişteyle kızartmadan kavurun ve üzerine iki buçuk bardak sıcak suyu ilave edin.
Kaynamakta olan suya pirinci ve tuzu ilave edip tencerenin kapağını kapatın. Pilavı önce harlı ateşte, sonra iki-üç dakika aralıklarla kısarak on-on iki dakika pişirip, ocaktan aldıktan sonra demlenmeye bırakın.
Yıkanıp ayıklanan otları ince ince doğrayıp iki kaşık zeytinyağı ve yeşil soğanla suyunu çekene kadar soteliyoruz.
Tuzlu suda çok az haşlanmış pazıları servis tabağına dizip, bir kat pilav, bir kat ot şeklinde kaseye koyduğunuz pilavı ters çevirip pazıların üzerine aktardıktan sonra servise verin.


Pazılı Suşi


Ülker Toker

1 demet pazı yaprağı
1 su bardağı pirinç
2 adet havuç
1 adet avakado
Somon balığı
Tuz

Pazılar haşlanır, soğuk sudan geçirilip bekletilir. Pirinçler 2 su bardağı su ile haşlanır, dinlendirilir. Pazı yapraklarını açıp içine haşlanan pirinçler konur, tuz serpilir daha önceden haşlanan havuçlar uzunlamasına konur. Avakado dilimlenir, içerisine konur ve son olarak da ince dilimlenmiş somon balıkları konur. İçerisine acı sos da koyabilirsiniz.


Pezi (Pazı) Mücveri (Ordu)


Ordu Büyükşehir Belediyesi

2 bağ pezik
2 adet kuru soğan
2 fincan pirinç
2 adet yumurta
2 yemek kaşığı un
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay kaşığı karabiber
Tuz

Pezikler ayıklanır, yıkanır, ince ince doğranıp haşlanır ve süzülür. Üzerine soğuk su gezdirilir. Pirinç, üzerini örtecek kadar su ile haşlanıp suyu çektirilir. Haşlanan pezikler avuç içinde sıkılarak derince bir kaba alınır. İçine haşlanmış pirinç, un, yumurta, tuz, karabiber ilave edilir ve güzelce karıştırılır. Tavada sıvı yağ kızdırılır, karışımdan kaşıkla şekil vererek, yaklaşık bir cm kalınlığında yayılır ve kızartılır. Mücveri kızartırken tava yavaş yavaş sallanarak mücverin yapışması engellenir. Kızartılan mücverlerdaha sonra servis edilir.


Pezik (Pazı) Kavurması (Ordu)


Ordu Büyükşehir Belediyesi

2 kilo pazı
2 yemek kaşığı pirinç
2 orta boy soğan
1 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı sıvı yağ
İsteğe göre pul biber
Karabiber
Tuz

Pazılar ayıklanır, güzelce yıkanır. Bir tencerede haşlanır ve pirinci ilave edilir, 15-20 dakika daha haşlanır. Ocaktan indirilir ve biraz soğumaya bırakılır. Soğanlar ince ince doğranır, ayrı bir tencerede tuz, salça ve sıvı yağ ilave edilerek kavrulur. 5 dakika sonra pazı ilave edilerek karıştırılır ve güzelce özleşmesi beklenir. Daha sonra servis edilir.


Reyhanlı Pazı Sarması


2 Demet Pazı
500 gr Orta Yağlı Kıyma
2 Yemek Kaşığı Salça
Yarım Demet Maydanoz
1 tutam taze reyhan
2 Kahve Fincanı pirinç
2 Adet Soğan
3 Yemek Kaşığı sıvı yağ
Tuz
Karabiber

Pirinci yıkayıp biraz suda bekletin. Soğanı ve maydanozu ince kıyın. Büyükçe bir kasede pirinç, kıyma, maydanoz, soğan, salça, tuz, taze reyhan, karabiber ve sıvı yağı katıp iyice yoğurun.
Pazıların saplarını kesip kaynar tuzlu suda bir taşım kaynatıp süzün. Yapraklara yeteri kadar harç koyup sarın. Tencereye dizin.
Üzerine bir tabak kapatın. 1, 5 su bardağı sıcak su ekleyip önce harlı daha sonra da kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Ilık servis yapın.


Soya Kıymalı Pazı Dolması


100 gr Soya eti (ılık su içinde en az 20 dakika bekletilmiş)
1 kg pazı yaprağı, haşlanmış
1 su bardağı pirinç
1/2 demet dereotu
1/2 demet nane
2 yemek kaşığı nar ekşisi
1 yemek kaşığı biber salça
1 yemek kaığı domates salça
3 adet domates, rendelenmiş
3 adet kuru soğan, rendelenmiş
1 çay bardağı soya yağı
1 yemek kaşığı soya baharı
1/4 çay kaşığı karabiber
1/2 çay kaşığı tuz

Geniş bir kap içinde soğan, soya kıyması, pirinç, ince kıyılmış dereotu ile nane, nar ekşisi, biber salçası, 3 yemek kaşığı soya yağı, soya baharı, karabiber ve tuzu iyice karıştırıp, harcınızı hazırlayın. Haşladığınız pazı yapraklarına harcı sarın, tencereye dizin. Kalan soya yağını domates salçası ve 1.5 su bardağı sıcak suyla karıştırıp, dolmaların üzerine dökün. Pirinçler pişene kadar kısık ateşte kaynatın. Yoğurtla birlikte servis yapın.


Tavuklu Pazı Dolması


Oktay Usta

250 gr tavuk kıyması
1 Çay bardağı pirinç
1 Adet kuru soğan
1 Tane domates
1 Tatlı kaşığı salça
1 Tutam maydanaz-nane
2 Bağ pazı
Su
Karabiber
Sosu için yoğurt

YAPILIŞI
Bir tencerede su kaynatıp pazıları batrıp çıkartıyoruz. Buradan soğuk suyun içine alıp soğutuyoruz. Avuç içi büyüklüğünde kesip sarmaya hazır hale getiriyoruz. Diğer tarafla bir kap içerisinde pirinci yıkayıp süzüyoruz. Üzerine tavuk kıymasını alıyoruz. İnce doğranmış ya da rendelenmiş soğanı ve domatesi kabın içine koyuyoruz. Dereotu ve maydanozu doğruyoruz. Tuzunu, biberini, nanesini ve istediğiniz baharatı ilave ediyoruz. Koyu olursa azıcık su damlatıyoruz. Haşlamış olduğumuz pazı yapraklarını avucu-muzun içine alıp harcımızdan koyup üçgen şeklinde ya da yuvarlak sarıyoruz. Tenceremize diziyoruz. Üzerine Orkide sıvı yağ, bir miktar su, bir tane rendelenmiş domates, tuz ilave edip dolmaların açılmaması için bir tabak kapatıp kısık ateşte 30 dakika pişi-riyoruz. Buradan servis tabaklarına alıp üzerine çırpma teliyle çırpılmış yoğurt dökerek servise hazır hale getiriyoruz.


Tavuklu Pazı Sarması


500 gr tavuk göğüs eti
3 demet pazı yaprağı
2 soğan
2 domates
1 demet nane
1 demet maydanoz
1 çay bardağı haşlanmış pirinç
2 su bardağı su
2 çorba kaşığı sıvıyağ
Tuz
Karabiber

Tavuk etini bol suyla haşlayın. Soğuyunca tel tel ayırın. Soğanları küp şeklinde doğrayıp tuzla ovun. Domatesleri soyup kuşbaşı doğrayın. Maydanoz ve naneyi kıyın. Tavuk eti, soğan, haşlanmış pirinç, domates, nane, maydanozu tuz ve karabiber ekleyip bir kapta karıştırın.
Pazı yapraklarını tuzlu suda hafif haşlayın. Soğuk sudan geçirip süzgece alarak süzün. Yaprakların damarlı kısımlarını kesip her parçayı düz zemine açın. Üzerlerine iç malzemeden aldığı kadar bir miktar yerleştirip sarın.
Tencerenin dibine bir kaç pazı yaprağı serip hazırladığınız sarmaları tencereye yan yana dizin. Üzerilerine porselen bir tabak yerleştirin. Su ve yağ ilave ederek 30 dakika daha pişirin. Yoğurt eşliğinde servis yapın.


ML® Tavuklu Lahana Sarması için tıklayın


Tavuklu Pazı Sarması


Malzemeler:
3 demet pazı yaprağı
Yarım kilo tavuk göğüs eti
2 adet soğan
2 adet domates
1 demet nane
1 demet maydanoz
1 çay bardağı haşlanmış pirinç
2 su bardağı su
2 çorba kaşığı sıvı yağ
Tuz karabiber

Hazırlanışı:
Tavuk etini haşlayıp tel tel ayırın. Soğanları küp şeklinde doğrayıp tuzla ovun. Domatesleri soyup kuşbaşı doğrayın. Maydanoz ve naneyi kıyın. Tavuk eti, soğan, haşlanmış pirinç, domates, nane, maydanoz, tuz ve karabiber ekleyip, bir kapta karıştırın. Pazı yapraklarını tuzlu suda hafif haşlayın. Soğuk sudan geçirip süzgece alın. Yaprakların damarlı kısımlarını kesip düz zemine açın. Üzerlerine iç malzemeden bir miktar yerleştirip sarın. Tencerenin dibine birkaç pazı yaprağı serip hazırlanan sarmaları tencereye yan yana dizin. Üzerine su ve yağ ilave ederek 30 dakika pişirin. Yoğurt eşliğinde servis yapın.


ML® Pazı Sarması için tıklayın


Terbiyeli Kereviz Dolması


6 kişilik Gerekli malzeme:
2 kg kereviz (kökü ve yaprakları üzerinde)
Yarım kg orta yağlı kuzu kıyma
1 çorba kaşığı tereyağı
3 soğan,
1 domates
1 su bardağı pirinç
1 çorba kaşığı nane
1 limon suyu
2 çorba kaşığı un
Tuz,
karabiber
Terbiye için:
2 yumurta
1 limonun suyu

Büyükçe bir tencerenin içini yarısına kadar suyla doldurun. 2 çorba kaşığı un ve limon suyunu ekleyip karıştırın.
Kerevizin dallarını 10 cm kadar kısaltın. Dalları kökleriyle birlikte, dolmanın üzerine kapak olacak şekilde kesin. Kerevizin kalanını kalınca soyup içini oyun. Hazırladığınız limonlu suda bekletin.
Kıyma, tereyağı, ince kıyılmış soğan, pirinç, küçük küçük doğranmış domates, nane, tuz ve karabiberi karıştırıp dolmanın içini hazırlayın.
Kerevizlerin içini hazırladığınız karışımla doldurun. Kapak şeklinde kestiğiniz kereviz köklerini ikişer kürdan yardımıyla tutturun.
Derin bir güveç veya tencereye kereviz dolmalarını yerleştirin. Kerevizleri beklettiğiniz sudan dolmaların yarısına gelecek kadar ekleyin. Orta ateşte kerevizler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 30 dakika pişirin.
Yumurtaları ve limon suyunu bir kaseye alın. Pişirme suyundan birkaç kaşık ilave ederek iyice çırpın. Hazırladığınız terbiyeyi tenceredeki kerevizlerin üzerine gezdirerek dökün. Birkaç dakika daha pişirip ateşten alın. Sıcak olarak servis yapın.


ML® Terbiyeli Pazı Sarması için tıklayın


Terbiyeli pırasa dolması


MALZEME ve HAZIRLANIŞI:
Pırasaların kalınları seçilir. Başlarındaki sakalları kesildikten sonra 8-10 santim boyunda doğranır. Bir kalın pırasadan en çok 6-7 parça çıkarılmalıdır. Bu kesilen parçalar ustalıkla ve dikkatle bir yönlerinden dışarı doğru itilerek, herbir parçaları boru gibi 7-8 kılıf elde edilir. Bunların yırtılmamasına dikkat olunur. Öte yandan, kabak dolması için tarif edilen şekilde, dolma içi hazırlanır. (Kıyma-soğan-pirinç-domates). Bu içler, pırasa kılıflarının içlerine doldurulur. Pişerken içlerinin boşalmaması için de bir uçları tencere kenarlarına, öteki uçları da birbirlerine bitiştirilerek dizilir. Yağsız ve hafif yemek isteyenler için başkaca yağ konmaz veya bir kaşık sade yağ eklenir. Pırasaların üstüne çıkacak kadar su ve en üste de hafif bir porselen tabak kapatılır. Hafif ateşte pişirilir. Ateşten alınmadan önce de 2 yumurta ve limonla terbiye yapılarak, azar azar yemeğe eklenip, yenir.


ML® Terbiyeli Pazı Sarması için tıklayın


Üçgen Pazı Dolması


http://migros.com.tr

2 bağ pazı
150 pirinç
500 gr. kıyma
60 ml. ayçiçeği yağı
20 ml. domates salça
2 adet kuru soğan
1/2 demet maydanoz
15 gr. kuru nane
Yarım limon suyu
Paprika
Tuz
Karabiber
Yarım bardak sıcak su

Tencerede kaynayan suya pazı yapraklarını ekleyip 1 dakika sonra çıkarın ve soğuk suya koyun. Haşlanan yaprakların ortasındaki sert kısmı bıçak yardımıyla ezin. Ardından zeytinyağında ince kıyılmış soğanı kavurup içine ince kıyılmış maydanozu ekleyin. Sonra pirinç, limon suyu, domates salçası, nane ve baharatları ekleyip karıştırın ve sıcak su ekleyip pişirin. Soğuduktan sonra, En son kıymayı ekleyip,karıştırın. Pazı yapraklarının içine dolma içini ekleyip üçgen şeklinde sarın.Tencereye dizilen sarmaların üzerine çok az zeytinyağı gezdirin, üzerine kabarmaması için ağırlık olarak tabak kapatılır ve üzerine çıkacak kadar su eklenip pişmeye bırakın. Yaklaşık 20-25 dakika pişirin.


Yoğurtlu Zeytinyağlı Pazı


2 demet pazı
1 avuç pirinç
1 adet iri soğan
1 tatlı kaşı şeker
1 çay bardağı zetinyağı
Tuz
Üzeri için:
2 su bardağı yoğurt
3 diş sarımsak
Az tuz
Sos için:
1 çorba kaşığı salça
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığ şeker
Az tuz

Pazılar yıkanır, doğranır. Tencereye zeytinyağı konur, üzerine ince kıyılmış soğan atılır, pembeleştirilir. Pazı ekelnir, 5 dakika kadar kavurduktan sonra yıkanmış pirinç ilave edilir. Tuz ve şeker serpilir. 1 su bardağı sıcak su gezdirilir. Kapaklı olarak 20 dakika kadar pişirilir. Bu arada salça, zeytinyağı, şeker, tuz ve 1 su bardağı su bir kapta, bir taşım kaynatılır. Pazı ılıyınca servis tabağına konur. Üzerine sarımsak yoğurt ve salçalı sos gezdirilir.


ML® Zeytinyağlı Pazı için tıklayın


Zeytinyağlı Pazı Dolması (Ankara)


Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

2 - 3 demet pazı
1 su bardağı pirinç
Yarım su bardağı bulgur
2 kuru soğan
2 yemek kaşığı ayçiçek yağı
1 çay bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı salça
Yarım demet maydanoz ve dereotu
1 tatlı kaşığı kuru nane, fesleğen ve reyhan
1 çay kaşığı kimyon
1 tutam yenibahar
1 tatlı kaşığı pul biber
1 çay kaşığı karabiber
1 su bardağı sıcak su
2-3 diş sarımsak
Tuz

Pazılar yıkanıp sapları ayıklanır. İnce doğranmış soğan ayçiçek yağı ile pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine bulgur eklenir. Sonra salça ve sıcak su da ilave edilerek bulgur kısık ateşte biraz pişirilir. Daha sonra yıkanıp 10 dakika sıcak suda bekletilen pirinç eklenir. Diğer Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de ilave edilerek karıştırılır. Pazılar kaynayan sıcak suya batırılıp hemen alınır. Soğuyunca istenilen şekle göre sarılır ve tencereye dizilen sarmaların üzerine sıcak su eklenerek kısık ateşte 20-25 dakika pişirilir.


Sayfa: 1, 2  Sonraki »

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Uyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Uyelik
Bölümler
Web Araçları
lezzetler.com Siteleri
lezzetler.com Turkce
lezzetler.com Mobil
lezzetler.com Blogları
en.lezzetler.net English
es.lezzetler.net Español
de.lezzetler.net Deutsch
it.lezzetler.net Italiano
fr.lezzetler.net Français
lezzetler.org International
Yemek Kitapları
Mutevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mutevazı Lezzetler® İkramlar
Mutevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mutevazı Lezzetler® Çorbalar
Mutevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mutevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.mlrecipes.com
atabay.org
Youtube
Google+
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2017 Bütün Hakları Saklıdır
porno | porno izle | rokettube | anal porno | Ensest porno | porno izle