Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'in lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,614 Bölümdeki 150,502 Yemek Tarifine
5,976,877,060 defa bakıldı

Yemek Tarifleri > Diğer Konular > Yöresel Bahar Yemekleri (1 adet - 71,590 defa bakıldı)

Yöresel Bahar Yemekleri


Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Galeriler
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları

Üye Girişi
Üye OlYöresel Bahar Yemekleri

Cankat
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 04.04.2009
Mesajlar: 725
Şehir: İzmir
Kısa URL: https://ml.md/lc36097
Gönderme Tarihi: 02.May.2009
2,625 defa indirildi / yazdırıldı
THY Skylife

Yalnızca baharda hazırlanabilen yemeklerimiz; çağla aşı, çağla pilavı, bir çeşit mantar olan keme ile yapılan keme kebabı, keme tavası, yoğurtlu keme aşı, çiğdem aşı, çiğdem pilavı, sarımsak kebabı, yenidünya kebabı, taze soğan ve sarımsakla hazırlanan şiveydiz; yani taze Antep peynirine taze sarımsak ve tarhun ekleyerek hazırlanan böreği… Antep peynirini tatlı olarak sunmak isterseniz; şeker ve yumurta eşliğinde böreğini ya da irmik helvasını hazırlayabilirsiniz.

TAZE OTLU BAKLAVALAR
Bu mevsim baklava ustalarının da dört gözle beklediği bir dönem. Onlar, baharda kırları ve otlakları süsleyen taze otların rayihasını içeren ayrandan yapılan tereyağını alır ve özel depolarda saklarlar. Taze otlar, yalnızca baklava tepsilerine katkı koymakla kalmaz, aynı zamanda bir avuç bulgur ve soğan eşliğinde sofralarımızı şenlendirir. Her derde deva otlardan yapılan buğulama, kır sofralarının baş konuğudur. Ebegümeci, yarpuz, aş otu, kuzukulağı gibi taze otlar pişirilmeden ana yemeğin yanında yeşillik olarak ya da piyazı yapılarak da sunulabilir. Çağla aşını mevsimi dışında tüketmek gibi bir önceliğiniz var ise salamura yapabilirsiniz.

NEVRUZ YEMEKLERİ
Sivas yöresinde, Nevruz ve Hıdrellez (Eğrilce) günleri bahar coşkusunun yaşandığı mevsimlik bayramlardır. Güneşin Koç burcuna girdiği 21 Mart, Nevruz (Yeni-gün), eskiden Türkler’in ve İranlıların yılbaşı kabul ettikleri gündür. Geçmişte, Türkler’de yeni yıl bahar ile başlardı. Beş bin yıldan beri Orta Asya’dan Kafkaslar’a, Doğu Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya kadar uzanan geniş coğrafyada coşkuyla kutlanan bu mevsimlik bayram, âdetâ bir bahar ve toprak bayramı, tabiat bayramıdır.

Sivas’ta yöresel adıyla “Sultan Nevruz”, (Rûmî takvimle Mart Dokuzu) “yeni yılın aydınlık geçmesi” dileklerinin iletildiği gündür.* Nevruzda beyaz giyinmek, beyaz örtü örtmek ve özellikle de nişanlı kıza beyaz renkli bir giyecek armağan edilmesi yaşayan bir geleneğimizdir. Nevruz’da sabah kahvaltısı her günkünden farklı olur. Katmer, çörek, börek, kömbe vb. gibi yöresel yiyeceklerle beraber, süt, yoğurt, peynir gibi beyaz, taze soğan ve maydanoz gibi yeşil (sebze) yiyeceklerle hazırlanan sofranın, olmazsa olmazları da S (selâm / esenlik) harfi ile başlayan yedi tür; simit, salata, sirke, süt, soğan, susam, sucuk gibi yiyeceklerdir. Neş’e içinde yapılan bu bahar kahvaltısından sonra hava soğuksa evde, güzelse evin bahçesinde oyunlar oynanır, komşularla kır gezmelerine gidilir.

HIDRELLEZE ÖZEL SOFRALAR
Baharın bu ilk bayramı Nevruz’u, 6 Mayıs’ta Eğrilce olarak adlandırılan ve 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlanan Hıdrellez takip eder. Yardım, bolluk, bereket ve uğurun sembolü olarak bilinen bu iki dostun ölümsüzlük suyunu (âb-ı hayat / bengi su) içtiklerine inanılır. Sivas il merkezinde, kasaba ve köylerinde kuşaktan kuşağa süregelen töre ve törenleri ile hıdrellez, uzun ve çetin kıştan sonra, baharın müjdecisi çiçekler, yeşeren otlar, ısınan hava, yavrulayan hayvanlar ve bunların kırlara salınması, canlanan tabiatla iç içe yaşayan insanımız için de bahar coşkusuyla gelen yaşama sevincidir.

Hıdrellez’de, komşu hanımlarla beraber niyet çekme törenleri, yine birlikte gidilen, neş’eli kır eğlenceleri, toplu yenilen yemekler ile bütün gün şenlenir. Hıdrellez sabahı yapılacak, “niyet çekme” (vicek / ibicek) için, bir gün öncesinin akşamında, içine her hanıma ait yüzük, küpe, düğme ve anahtar gibi herkesin kendi işareti olan bir küçük eşya çömlek içine bırakılır, üzerine yeşil yapraklı dallar konarak çömleğin ağzı kırmızı bir kreple bağlanır. Çünkü al ve yeşil renkler murat ve mutluluğun sembolüdür. Çömlek o akşam, “gece Hızır’ın uğrayacağı inancıyla” bir gül ağacının dibine bırakılır. Hıdrellez sabahı komşu hanımlar çoluk çocuklarıyla kararlaştırılan bahçeli, avlulu bir evde toplanırlar. Sesleri güzel olan kızlar ve kadınlar bir ya da üç mâni söyler, yüzü duvaklı kız çömlekten bir eşya çeker, çıkan yüzük, küpe vb. kiminse, söylenmiş olan mâniden geleceğinin nasıl olacağı, bahtının açılması, dileği konusunda yorumlar yapılır. Sivas yöresi mâni hazinesinden saçılan inci ve mercan dörtlükleri, gönüllerdeki arzu ve özlemleri dile getirir. Ardından neş’e içinde yemekler ve börek, çörek, katmer gibi yiyecekler yenir. Hava güzelse öğleden sonra topluca kır gezmelerine gidilir. Karların erimesiyle çoğalan suları ile gürül gürül akan şehrin akarsularına, kağıda yazdıkları arzuhallerini bırakanlar olur. İnsanoğlunun ümit dünyasından doğan ve gelişen isteklerle bu yıl için güzel dileklerde bulunulur. Akan suyun coşkusuna bakarak şöyle söylenir: "Senin demin bana, benim gamım sana!"

• Osmanlılarda çok erken dönemden itibaren metinlerde “Nevrûz-ı Sultanî” olarak yer alan ve gelişerek devam eden nevruz geleneği.

Yöresel Bahar Yemekleri Tarifleri Diğer Konular(1 adet Yöresel Bahar Yemekleri 71,590 defa bakıldı)


lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Uyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Uyelik
Bölümler
Anlık ziyaretçi: 99
Yemek Kitapları
Mutevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mutevazı Lezzetler® İkramlar
Mutevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mutevazı Lezzetler® Çorbalar
Mutevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mutevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
atabay.org
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2020 Bütün Hakları Saklıdır