Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'in lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,757 Bölümdeki 170,685 Yemek Tarifine
6,229,314,744 defa bakıldı

Yemek Tarifleri > Diğer Konular > İtalyan Mutfağında Öğünler (196 defa yorumlandı, indirildi, yazdırıldı)

İtalyan Mutfağında ÖğünlerFotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Besinlerin Değerleri
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler®

Üye Girişi
Üye Olİtalyan Mutfağında Öğünler

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi

Mönüler genellikle
Aperatifler (Aperitivo)
Meze (antipasto)
İlk tabak (Primo)
İkinci tabak (Secondo)
Salata ve sebze yemekleri (Contorno)
Peynirler (Formaggio)
Meyveler (Frutta)
Tatlı (Dolce)
Kahve (Caffe)
Hazmettiriciler (maden suları) şeklinde kısımlardan oluşmaktadır.

İtalyanlar kokteyl kullanmazlar. Her iki öğünde de eğilim genellikle etlerden oluşan mezeden (antipasto) oluşmaktadır. İlk tabak (primo) aynı yemekte birlikte servis yapılmamak koşuluyla risotto, çorba veya makarnadan oluşmaktadır. İkinci tabak (Secondo) et veya balık etinden oluşan ana yemektir. Pişmiş sebzeler veya salata (Con­torno) ya secondo ile birlikte ya da sonrasında servis edilmektedir. Sonra genellikle tek bir çeşit peynir ve ardından tatlı ya da meyve gelmektedir. Peynir yoksa meyve mutlaka ikram edilmektedir. Tatlı ise daha çok kutlamalarda ikram edilmektedir. Yemek küçük bir fincan espresso ile sonlandırılmaktadır. Yemek sonrası hazmı kolaylaştırmak için amaro ya da grappa adındaki likörlerden biri ya da buzlu sek bir viski içilebilmektedir (Flower ve Falassi, 2008; Damms, 1998).
İtalya öğünlerinde yemekler genel olarak 3-4 tabaktan oluşmakla birlikte doyma gereksini­minden daha çok sohbet havasında geçer. Özel günler veya kutlamalarda tüketilen ürün çe­şidi ve süresi farklılık göstermektedir. Makarna ve pizza özellikle akşam yemeğinin sürekli yemekleri arasındadır.
Uzun bir yemekten önce, Campari, Cinzano, Prosecco, Aperol, Spritz, Vermouth adı verilen aperatifler alınır. “Yemekten önce” anlamına gelen “Antipesto”, yani sıcak veya so­ğuk iştah açıcılar ve “ilk tabak” anlamına gelen “Primo”, yani genelde makarna, risotto, gnocchi veya çorba gibi sıcak yemeği ifade eden yemekler öğünde sıralanır. “Secondo” adı verilen “ikinci tabak”, yani ana yemek, genellikle balık veya etten oluşur. Geleneksel ola­rak, özellikle Kuzey İtalya'da dana, domuz ve tavuk en sık kullanılanlardır, fakat II. Dünya Savaşı'ndan sonra biftek de günlük yaşama girmiştir. Av hayvanlarının etleri de özellikle Toskana'da bulunur. Balık yöresel olarak yakalanır; her yörenin kendine özgü balıkları vardır. Salata veya pişmiş sebze gibi ana yemeğe eşlik eden yemekler “Contorno” ismi ile anılırken frutta ve dolce denilen meyve ya da tatlı ile yemek tamamlanır (Formaggio e frutta). Yemek sonrası genellikle espresso tercih edilirken, likör de ikram edilmektedir (wikipedia.com, 2015).

İtalyan Mutfağı'na Özgü Yiyecekler ve Özellikleri
İtalyan Mutfağı bölgelere göre büyük farklılıklar gösterir. Sebze ve hamur işleri (makarna ve pizza) ağırlıktadır. Fransa'da olduğu gibi İtalya'da da peynir İtalyan Mutfağı'nın önemli öğeleri arasındadır. Kahve (özellikle de espresso) İtalyan Mutfağı'nda önemli bir yer tutar. İtalyan Mutfağı'nın deniz ürünleri, sebze, hamur işleri ve et yemekleri oluşturmaktadır.
Değişik gustoların yani bölgelerin hakim olduğu İtalya'da her bölgenin kendine özgü yiyecekleri vardır. Kimi yerlerde sofralar bin bir çeşit yemekle paylaşılırken kimi yerde konuklar yalnızca iki seçkin yemekle ağırlanabiliyor. Bolonya'nın domatesli kıymalı soslu makarnaları, Sicilya'nın ünlü ricotta tatlısı ve çeşitli dondurmaları, şerbetleri, Milano'nun özel safranlı pilavı, Napoli'nin domatesli ve mazorellalı sos ile hazırlanan pizzası ve Ceno­vanın pesto sosudur.
İtalyanlar, birçok Akdeniz insanı gibi 2 öğün yemek yemektedirler. Sabahları küçük bir fincan sert kahve eşliğinde pasta veya kruvasan yenilerek geçiştirilir. Günün önemli öğünleri öğle ve akşam yemeğidir. Tüm öğünlerin menüsü neredeyse aynıdır (Flower ve Falassi, 2008).
Bazı bölgelerde yabani mantar bazılarındaysa sayısız denecek kadar çok peynir çeşidi vardır. Bunlardan tuma, inpanata, parmesan, mozarella, mascarpone ve ricotta dünyaca ünlü olanlarındandır. Peynirler farklı hayvan sütleriyle yapılmakta ve bazen içerisine fark­lı baharat ve kuruyemişler ilave edilebilmektedir. Peynir ve mantar denildiğinde de akla ilk olarak İtalyanlar'ın en popüler yemekleri pizzayla, spagetti gelmektedir. Bu nefis ikili ağırlıklı olarak zeytinyağı, sarımsak, çeşitli sebzeler ve hoş kokulu otların birleşiminden oluşan İtalyan Mutfağı'nın vazgeçilmezleriyle hazırlanmaktadır.
İtalyan Mutfağı'nın tek hakimi ‘'Pasta'' denilen makarnadır. İtalyan evlerinde her gün makarna pişirilir. Gerçek makarna günlük ekmek gibi çıkar. Kuzey bölgelerinde şehriye ve spagetti kullanılır. Ama güneyde akla gelebilecek her türde makarna göze çarpar. Bu değişik makarnalar çok çeşitli soslarla zenginleştirilerek servis yapılır.
İtalyanlar sulu ve koyu olmak üzere iki türde son derece lezzetli çorbalar yaparlar. Çorbalar daima kızarmış ekmek parçalarıyla servis yapılır. İtalyan Mutfağı'na başlangıç olarak ravioli (bir tür mantı), tagliatelle (geniş ve uzun kesilmiş erişte), spagetti, penne (kalem makarna) gibi hamur işlerinin dışında, çorbalar ya da değişik pirinç yemekleri de ilk tabaklar arasında sunulan yemeklerdir.
Bir çok ülke mutfağında başlangıç olarak yenilen ordövr diye tanımlanabilecek so­ğuk tabaklar İtalyan Mutfağı'nda iki ana yemek olan ilk ve ikinci tabakların arasında bir dinlenme işlevi görmektedir. Bu sayede ağır bir tabak yemekten diğer bir ağır yemeğe geçerken mide dinlendirilmiş olur. Et, tavuk ya da genellikle balık yemeklerinin tercih edildiği ikinci tabaklarda yemekler yanlarında ana yemeğe uygun olarak hazırlanmış seb­ze yemekleriyle sunulur. Bir İtalyan öğününü tamamlamak için fazla şeker kullanılmadan hazırlanmış bir tatlı; örneğin, tiramisu yeterlidir.


lezzetler.com sitesinde bulunan 1,757 Bölümdeki 170,685 Yemek Tarifine
6,229,314,744 defa bakıldı.
İtalyan Mutfağında Öğünler tarifi, Diğer Konular bölümüne ait bir tariftir.
İtalyan Mutfağında Öğünler tarifi, 196 defa yorumlandı, indirildi ve yazdırıldı.


lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mütevazi Lezzetler® English
Mütevazi Lezzetler® Español
Mütevazi Lezzetler® Deutsch
Mütevazi Lezzetler® Français
Mütevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2023 Bütün Hakları Saklıdır