Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com Yemek Tarifleri Sitesi


AÇMA MUSKA BÖREĞİ (BEYİNLİ)


Hamuru için:
350 gram ekstra un
1 adet yumurta
1/2 çorba kaşığı tuz
1/2 limonun suyu
3/4 bardak su (150 gram)
2 kahve fincanı suyu alınmış tereyağı (60 gram)
Hamuru yağlamak için:
100 gram yağ
Beyinli iç:
1 adet koyun beyni
1 çorba kaşığı sirke
1 çorba kaşığı tepeleme yağ
1 kahve fincanı un
3,5 kahve fincanı kaynar süt (250 gram)
1 tatlı kaşığı yağ
1 tatlı kaşığı ince kıyılmış soğan
1 kahve fincanı su
1 kahve fincanı rende gravyer
Tuz
Karabiber

1) Evvelâ beyni soğuk suyun içine koyarak üzerindeki ince zarları temizleyiniz, sonra küçük bir kaba koyup üzerini kapatıncaya kadar su, bir kaşık sirke ve az tuz koyarak 5 dakika haşlayınız. Sonra ateşten alarak soğuk su ile soğutup zar gibi küçük doğrayınız.
2) Küçük bir kuşaneye yağı koyup orta ateşte eritiniz ve unu ilâve ederek karıştırma teliyle dikkatlice karıştırarak 1 dakika kavurunuz.
3) Tuz, biber ve kaynar sütünü ilâve edip iyice karıştırarak 1 dakika pişirip ateşten alınız.
4) Başka bir kuşaneye 1 tatlı kaşığı yağı ve soğanı ilâve ederek orta ateşte karıştırarak 30 saniye öldürünüz.
5) Sonra kıyılmış beyni ve suyu ilâve ediniz.
6) Ağzını kapatarak ağır ateşte suyunu çekmeye bırakarak 3-4 dakika kaynatınız. Sonra ateşten alarak gravyer peynirinin ve yukarıda hazırladığınız sosun hepsini ilâve ederek karıştırınız. Soğumaya bırakınız.
7) Mermerin üzerine unu eleyip ortasını havuz gibi açınız. İçine tuz, limon suyu, soğuk su ve yağı ilâve edip, kuvvetli yoğurarak top gibi bir hamur yapınız. Hamurun tam ortasından, karşılıklı yarı kalınlığına kadar bıçakla keserek dört kulak meydana getiriniz ve üzerine ıslatılıp sıkılmış bir bez örterek yarım saat dinlendiriniz.
8) Hamuru 50'şer gramlık 10 eşit parçaya bölüp, her birini yuvarlak bir top gibi yuvarlayınız. Kurumamaları için alt ve üstlerine hafif rafine yağı sürüp, tekrar hafifçe yuvarladıktan sonra, bir tepsiye diziniz ve üzerlerine ıslatılıp sıkılmış bir bez örterek 30 dakika dinlendiriniz.
9) Sonra mermerin üzerine iki hamur çıkarıp, her ikisini de 18 santimlik tabak gibi yassıltınız.
10) Hamurun bir tanesinin tam ortasına 20 gram erimemiş yumuşak yağ koyarak, kenarlarına bulaştırmadan yağı yayınız ve üzerine yağsız diğer hamuru kapatarak kenarlarını alttan ve üstten çimdikler gibi sıkıştırınız.
11) Diğerlerini de aynı şekilde hazırlayıp, rafine yağı ile yağlanmış bir tepsiye diziniz; üzerlerini hafifçe yağlayarak ıslatılıp sıkılmış bir bezle kapatınız ve 30 dakika dinlendiriniz. Sonra, hamur açılmaya hazırdır.
12) Hamuru açınız. Üzerine yağmur yağar gibi elinizle tereyağı serpiniz.
13) Sonra enine ortadan 1 kere kesip, sonra boyuna 5'er santim genişliğinde hamurları kurdela gibi dilimleyiniz.
14) Hamurların uçlarına hazırlanan beyinli iç harcını koyunuz. Hamuru üçgen şeklinde katlayarak muska şekline getiriniz.
15) Bütün muskaları bu şekilde hazırladıktan sonra tepsiye dizip orta hararetli fırında 10 dakika pişirip 1 kişiye 7'şer adet servis yapınız.


© lezzetler.com tarif no:85542 | adı:Açma Muska Böreği (Beyinli) | gönderen:im | indirme tarihi:08.05.2021 - 02:24