Yiyiniz iciniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'in lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,574 Bölümdeki 149,089 Yemek Tarifine
5,956,264,447 defa bakıldı

?
Yemek Tarifleri > Turşular Konserveler > Elma Sirkesi (9 adet - 303,194 defa bakıldı)

Elma Sirkesi


Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Galeriler
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Çorba Tarifleri
Salatalar
Makarnalar
Pilavlar
Yumurta Yemekleri
Sebze Yemekleri
Zeytinyağlılar
Dolmalar
Baklagiller
Et Yemekleri
Kebaplar
Köfteler
Sakatatlar
Tavuk Yemekleri
Balıklar
Soslar
Reçeller Marmelatlar
Hoşaflar Kompostolar
Turşular Konserveler
Dondurulma Tarifleri
Konserve Tarifleri
Kurutma Tarifleri
Salamura Tarifleri
Turşu Tarifleri
Diğer Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Genel Konular
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları

Üye Girişi
Yeni Üye KaydıElma Sirkesi

nedimex
Super MOD
Super MOD

Kayıt: 17.07.2005
Mesajlar: 564
Şehir: Kadiköy/Istanbul
Kısa URL: https://ml.md/lc1273
Gönderme Tarihi: 15.Mar.2006
3,478 defa indirildi / yazdırıldı
Elma kabukları (yıkanmış)
Su
Tuz

Elma kabukları bir kavanoza doldurulur. Üzerine biraz tuz ve su konup serin bir yerde bekletilir.
Sirke kokusu olunca süzülür. Şişelere doldurulur.
Salata ve turşularda kullanılır.
Elma Sirkesi

siyami
Super MOD
Super MOD

Kayıt: 26.09.2006
Mesajlar: 1925
Şehir: izmir
Kısa URL: https://ml.md/lc7574
Gönderme Tarihi: 01.Ekm.2006
2,609 defa indirildi / yazdırıldı
Malzemeler: Tuz, yıkanmış elma kabukları ve yeterince su.

Hazırlanışı: Bol su ile yıkanmış ve kalınca soyulmuş elma kabukları bir kavanozun içine yerleştirilir. Kavanoz su ile doldurulup, tuzu atılır. Kapağı hava almayacak şekilde kapatılarak güneş görmeyen serin bir yerde bekletilir. Sirke kokusu oluştuğu zaman süzülerek salata ve turşularda kullanılmak üzere uygun ebatlardaki şişelere doldurulup kaldırılır.
ELMA SİRKESİ

Nergiz Sağtürk
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 22.01.2008
Mesajlar: 41
Şehir: Uşak
Kısa URL: https://ml.md/lc20850
Gönderme Tarihi: 22.Oca.2008
2,111 defa indirildi / yazdırıldı
Cam bir kavanoza elma kabuklarını üst üste koyunuz. Üzerini örtünceye kadar su ilâve edip biraz tuz atınız. Ağzını sıkıca kapatıp mayalanması için 4-5 ay bekletiniz. Suyunu tülbentten şişelere süzüp serin bir yerde saklayınız.

NOT: Elma kabuklarına bir çorba kaşığı sirke ilâve edilirse çabuk oluşur
Elma Sirkesi

ahmet abi
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 30.07.2015
Mesajlar: 70
Şehir: Giresun
Kısa URL: https://ml.md/lc110320
Gönderme Tarihi: 04.Ağu.2015
1,598 defa indirildi / yazdırıldı
TKDK Elazığ İl Kordinatörlüğü

Elma Sirkesi yapımı için en uygun elma türü şeker oranı yüksek kış elmalarıdır. Değişik çeşitlerin bir araya getirilerek kullanılması da sirkeye ayrı bir lezzet katar. Sirke yapımında kaçınılması gereken elma türleriyse ham ve ekşi olanlardır. Sirke yapımında dikkat edilecek en önemli konuysa hijyendir.

Elmalar yıkandıktan sonra, kullanılacak malzeme ve kavanozlar sıcak suyla iyice yıkanmalıdır. Elmalar küçük parçalara ayrıldıktan sonra preslenerek veya katı meyve sıkacağından geçirilerek suları çıkarılır. Meyve suyundaki şeker fermantasyona uğrayarak önce alkole, sonra ise asetik bakterilerinin yaptığı fermantasyonla asetik asite, yani sirkeye dönüşür.

Sirke yapımında iki faktör çok önemlidir; bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak sıcaklık ve oksijen (havalanma). Havayla teması arttırmak için mümkün olduğunca geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz seçilir. Meyve suyu, üstte boşluk kalacak şekilde kavanoza doldurulduktan sonra, meyve sineğinin geçemeyeceği, fakat havalanmanın sağlanabileceği temiz bir bez/tülbentle kavanozun ağzı kapatılır. Günde bir kez karıştırarak havalanmayı sağlamak sirkeleşmeyi hızlandırır. Sirkeleşme için ılık ( 15-25 C ) bir ortam tercih edilir ve kavanozlar güneş ışığından uzak, loş bir yerde saklanır. Kullanılacak kaplar cam veya ahşap olmalıdır, metal kap tavsiye edilmez. Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için daha önce yapılan doğal elma sirkesi katılabilir.

Sirke, seçilen elma türü ve koşullara göre üç- altı hafta içinde oluşur. Sirke kokusu alınmaya başlandığından itibaren, her gün tadarak istenilen tat ve asit derecesi (yüzde 4-8 asit oranı) elde edilene kadar işleme devam edilir. Elde edilen sirke fermantasyonun devamını engellemek için birkaç kat tülbentten, kahve filtresi vb. filtrelerden veya süzme yoğurt kesesinden geçirilerek iyice süzülür. Böylece meyve kalıntılarından arındırılır. Hava almasına ışığı almayan bir yerde saklanır.

Ne kadar süzersek süzelim, ev koşullarında doğal elma sirkelerinde fermantasyon tam olarak durdurulamaz; şişede, “anne” ismi verilen yumuşak kaygan yapısıyla deniz anasını andıran düz bir tabaka oluşur. Bu tabaka bakterilerin atıklarından oluşur ve sirke kullanılacağı zaman atılır. Doğal sirkeler rafine olanlara göre daha bulanıktır. Fakat pastörize veya damıtılarak üretilen rafine elma sirkeleri, yüksek sıcaklıklardan ötürü, enzimler, mineral maddeler, iz elementler, vitaminler, pektin, malik ve tartarik asitler açısından fakirleşir, bir kısmını tamamen yitirir.

Elma Sirkesi

lezzet sektörü
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 29.03.2018
Mesajlar: 24
Şehir: Malatya
Kısa URL: https://ml.md/lc133016
Gönderme Tarihi: 30.Mar.2018
427 defa indirildi / yazdırıldı
1 büyük elma
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 litre su

Elmayı 6-7 parçaya bölüyoruz ve 1 litrelik kavanoza koyuyoruz.
Daha sonra tuz şeker ve su ilave edip kavanozun kapağını sıkı sıkı kapatıp 10 gün karanlık ortamda bekletiyoruz.
Daha sonra elma parçalarını kavanozdan alıp suyunu temiz bir kavanoza süzüp buzdolabına kaldırıp istediğimiz zaman kullanıyoruz.

Elma Sirkesi

sultan sadık
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 06.04.2016
Mesajlar: 36
Şehir: İzmit
Kısa URL: https://ml.md/lc136540
Gönderme Tarihi: 28.Ağu.2018
281 defa indirildi / yazdırıldı
3 kg. elma
1 yemek kaşığı elma sirkesi
Kaynamış soğutulmuş su
1 çimdik tuz
1 fincan tozşeker

Elmalar yıkandıktan sonra, kullanılacak malzeme ve kapları da sıcak su ile iyice yıkanmalıdır. Elmaları küçük parçalara ayrırdıktan sonra presleyin, veya katı meyve sıkacağından geçirin, sularını çıkartın (veya yalnız parçacıklar halinde) bir kap'a yerleştirin.
3 kg elma için, 3 lt. kaynamış ve soğumuş su kullanın. İsterseniz malzemeleri daha az kullanıp, suyunu arttırabilirsiniz, ama elma ve su eşit olursa, daha iyi netice alırsınız. Maya olsun diye, bir fincan tozşeker ve 1 çimdik kaya tuzu ekleyin.
Bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak sıcaklık ve oksijen (havalanma) önemlidir. Havayla teması arttırmak için, mümkün olduğunca geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz seçin. Meyve suyunu, üstte boşluk kalacak şekilde kavanoza doldurun, meyve sineğinin geçemeyeceği ve havalanmanın sağlanabileceği temiz bir bez/tülbentle kavanozun ağzını kapatın. Zaman zaman bir kez karıştırarak, havalanmayı sağlamak, sirkeleşmeyi hızlandırır.
Sirkeleşme için ılık (15-25 C) bir ortam tercih edin. Sirke küpünü güneş ışığından uzak, loş bir yerde saklayın. Meyve suyundaki şeker, fermantasyona uğrayarak, önce alkole, sonra asetik bakterilerinin yaptığı fermantasyonla, asetik asite, yani sirkeye dönüşür. Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için, daha önce yapılan doğal elma sirkesi eklenebilir.
Sirke, seçilen elma türü ve koşullara göre üç ile altı hafta içinde oluşur. Sirke kokusu alınmaya başlandığından itibaren, her gün tadarak, istenilen tat ve asit derecesi (yüzde 4-8 asit oranı) elde edilene kadar işleme devam edilir. Elde edilen sirke fermantasyonun devamını engellemek için birkaç kat tülbent'ten, kahve filtresi vb. filtrelerden veya süzme yoğurt kesesinden geçirilerek, iyice süzülür. Böylece meyve kalıntılarından arındırılır. Hava almasına olanak vermeyen ince uzun şişelere, tam dolacak şekilde aktarıldıktan sonra serin, loş, güneş ışığı almayan bir yerde saklanır.
Ne kadar süzülürse süzülsün, ev koşullarında fermantasyon tam olarak durdurulamaz. Şişede şifai özelliklerinin göstergesi olan yumuşak kaygan yapısıyla deniz anasını andıran düz bir tabaka oluşur. Bu tabaka bakterilerin atıklarından oluşur ve sirke kullanılacağı zaman atılır.
Doğal sirkeler, rafine olanlara göre daha bulanıktır. Fakat pastörize, veya damıtılarak üretilen (rafine) elma sirkeleri, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığından, şifai özellikler kazandıran enzimler, mineraller, vitaminler, pektin, malik ve tartarik asitler açısından fakirleşir, bir kısmı tamamen yok olur.

Not: Yalnız dış kabuk ve çekirdek kısımlarından elma sirkesi yapılabilir. Yani para verip aldığınız meyveyi tüketip, kalan kısımlarını sirke için kullanabilirsiniz. Ancak elinizde bol miktarda elma var ise, elmaları ufak ufak doğrayarak da kullanabilirsiniz. Sirke yapımı için en uygun elma türü, şeker oranı yüksek kış elmalarıdır. Değişik çeşitlerin bir araya getirilerek kullanılması da, sirkeye ayrı bir lezzet katar. Sirke yapımında kaçınılması gereken elma türleri ise, ham ve ekşi olanlardır. Kullanılacak kaplar, cam veya ahşap olmalıdır. Örneğin pazardan aldığınız ucuz plastik kaplar da iş görebilir, ancak sağlık açısından cam veya ahşap malzeme daha iyidir.

Ev Yapımı Elma Sirkesi

sarı fadime
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 29.05.2019
Mesajlar: 24
Şehir: Trabzon
Kısa URL: https://ml.md/lc143120
Gönderme Tarihi: 30.May.2019
295 defa indirildi / yazdırıldı
1 adet cam kavanoz
3-4 adet elma
6 adet nohut
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı tuz
Yarım çay bardağı sirke
Yeteri kadar içme suyu

Elmaları iyice yıkadıktan sonra kabukları ve çekirdekleriyle birlikte dörde ya da altıya bölüp kavanoza yerleştirin. Üzerine tuz, şeker, sirke ve nohutları ekleyin. Kavanozu ağzına kadar oda sıcaklığındaki içme suyu ile doldurun ve hava almayacak şekilde kapağını kapatın. Arada sırada sallayarak 2-3 ay arası karanlık ve serin bir yerde bekletin. Açtıktan sonra ince bir süzgeçle süzün. Meyve tortularının kalmaması için saklayacağınız şişeye ya da kavanoza koyarken çok ince bir tülbentten geçirin. Hazırladığınız sirkeyi serin bir ortamda saklayın.

Elma Sirkesi

masa üstü
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 03.03.2020
Mesajlar: 26
Şehir: Diyarbakır
Kısa URL: https://ml.md/lc149054
Gönderme Tarihi: 05.Mar.2020
20 defa indirildi / yazdırıldı
2 adet elmanın kabuğu
750 ml temiz içme suyu
Bir çay kaşığı şeker
Bir çay kaşığı tuz
1 lt'lik cam kavanoz

Listede belirttiğimiz miktarda elmalarınızı hazırlayınız. Kabuklarını biraz kalınca soyarak kavanozun içine doldurunuz. Ardından su, şeker ve tuz ekleyerek kavanozun ağzını sıkıca kapatınız. Evinizde ışık almayacak bir yere bırakınız ve burada 10 gün boyunca bekletiniz.
Elma Sirkesi

masa üstü
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 03.03.2020
Mesajlar: 26
Şehir: Diyarbakır
Kısa URL: https://ml.md/lc149055
Gönderme Tarihi: 08.Mar.2020
87 defa indirildi / yazdırıldı
8-9 adet doğal elma
2 litre temiz su
2 yemek kaşığı bal
1 tatlı kaşığı tuz (kaya tuzu olursa daha iyi olur)
2 litrelik kavanoz veya bir kap

Elmaların sap ve çekirdeklerini ayıklayın ve güzelce doğrayarak temiz bir kap içerisine bırakınız. Üzerini hafif olarak geçecek kadar su ekleyin, diğer malzemeleri kavanozun içine koyun. Kap üzerine bir tülbent örtün. İlk günlerde her gün ve ileriki haftalarda ise haftada bir defa karıştırınız. İlk haftanın bitmesinin ardından kavanozun ardında küçük sirke sinekleri görmeye başlayacaksınız. Bu normal bir durumdur. Sirkenin oluşması için en az 2 ay beklemeniz gerekecektir. Sirke hazır hale geldiğinde içerisinde bir tabaka mantar küfü oluşabilir. Bu da yine normal bir durumdur.


Elma Sirkesi Tarifleri Turşular Konserveler(9 adet Elma Sirkesi 303,194 defa bakıldı)

1 2 3 4 5 6 7 8 9

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Uyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Uyelik
Bölümler
Anlık ziyaretçi: 60
Yemek Kitapları
Mutevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mutevazı Lezzetler® İkramlar
Mutevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mutevazı Lezzetler® Çorbalar
Mutevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mutevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.ml.md
atabay.org
Youtube
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKARA 2005-2020 Bütün Hakları Saklıdır