bayan lezize Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
nı'yabatA unaB moc.reltezzel
95,725 Yemek Tarifine 2,938,565,871 defa bakıldı


susam şeker yumurta önerileri


Önceki Aramalar
Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa   
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Tarifler
Alfabetik Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Diğer Konular
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları

Üye Girişi
Yeni Üye KaydıSayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4 ... 21, 22, 23  Sonraki »
Belik Kurabiye


2 su bardağı un
2 adet yumurta
3 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1 paket margarin
1 paket vanilya
3 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı susam
Yarım paket kabartma tozu

Yumurta sarılarını hamura ,akları ise ayrı bir kaba alın.Oda ısısındaki margarine susam hariç tüm malzemeyi ekleyerek ele yapışmayacak bir hamur yapın.Hamura istenilen şekli verip yumurtanın akını sürüp,susam serpin. 170 derecede 20 dakika pişirin. Yumuşak kurabiye sevenler için ideal bir kurabiye. Kalıpla keseceksiniz benim yaptığım gibi fazla ince olmamasına özen gösterin çünkü bisküvi gibi ince olmamalı.


Fotoğraf "feri" tarafından gönderildi. 26.07.2014

Besin ve Beslenme


Besin ve beslenme, insanların ve toplumların ilk ve en eski yaşam sorunudur. Bütün canlı varlıklar, büyümek, gelişmek, güçlenmek, yaşamalarını ve etkinliklerini sürdürebilmek için besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Besin maddeleri, vücuda katılarak, yaşam etkinliklerinde bulunma gücünü sağlayan, vücut dokularını geliştiren, onaran, yedek besin saklanmasına imkân hazırlayan, yenilme, içilme ve sindirilmeye elverişli, hayvansal, bitkisel ve madensel kaynaklardır.
İnsan vücudunun, küçük bir hücre biçiminden başlayarak, gelişim süresi içinde hücre toplulukları (dokular), kan, kas ve kemikten oluşan vücut yapısı halinde bütünleşmesi, gerekli besin maddelerinin vücuda katılması ve bunların kullanılması ile gerçekleşir. O halde, beslenme, geniş anlamda, yaşamı sürdürebilmek için, yemek ve içmek yoluyla vücudun özelliklerine ve içinde bulunduğu şartlara göre çeşitlenen besin maddelerini kazanması demektir.
İnsan vücudu, çatı, kas, kan, sinir, sindirim, dolaşım v.b. gibi çeşitli doku ve sistemlerden oluşmaktadır. Bu sistemlerin düzenle işlemesinin, vücudun sağlık ve etkinliğini sürekli olarak koruyabilmesinin, ancak, her sistem ve dokunun ihtiyaç duyduğu besinlerin sağlanmasına bağlı olduğu ve vücut unsurları ile besin maddelerinin bileşimleri arasındaki ilişki anlaşılmıştır. İnsan vücudunun bileşimi ile besin maddelerinin bileşimi benzer unsurlar içermektedir.
Vücut hücrelerinin ve dokularının ana unsurunu, azotlu maddeler anlamım taşıyan "protein" oluşturmaktadır. Ortalama bir insan vücudu % 16 oranında protein içermektedir. Vücuttaki diğer besin unsurlarının oranı ise şöyledir. % 63 oranında su, % 15 yağ ve % 6 madensel maddeler. Öte yandan, genel olarak, besin maddeleri de, değişik oranlarda. Bu benzerlik vücudun beslenme ihtiyacını belirlemesi yanında, vücudun çeşitli etkinliklerini yöneten organların ihtiyaçlarına uygun besin maddelerinden yararlanılmasında, dengeli ve uyumlu olma zorunluluğunu da vurgulamaktadır. Böylece, "beslenme" kavramı, vücudun ihtiyaç duyduğu miktar, çeşit ve nitelikte besin maddesi alınmasını sağlayan ilke ve yöntemlerin uygulanması olarak tanımlanmaktadır.
Beslenme, insan vücudundaki hücrelerin büyümesi, niteliklerini koruması, görevlerini gereğince yapması, daha sonra kullanmak üzere yedek besin saklaması ve besin artıklarının atılması için gerekli unsurları ve şartların sağlanmasında rol oynar ve sindirim, solunum, dolaşım, iç salgılar ve boşaltım etkinliklerini düzenler. Böylece, insan vücudunun oluşması, sağlığı, gücü, enerjisi, fiziksel ve duygusal dayanıklılığı ve gelişmesi için gerekli besin maddeleri ile bunların dengeli ve yeterli biçimde sağlanması, bu besin maddelerinin bileşimleri ile vücut organlarının ihtiyaçları arasındaki ilişki göz önünde bulundurularak gerekli miktarları, çeşitlerinin tespit edilmesi, besin maddelerinin insan vücudu üzerindeki etkileri ile besin maddelerinin üretiminden tüketimine kadar uygulandıkları işlemleri, besin maddelerinden en fazla nasıl yarar sağlanacağı konularını kapsayan, ilkelerini belirleyen, esas ve yöntemlerini öngören ve bunların gelişimini amaçlayan BESLENME BİLİMİ büyük bir toplumsal önem kazanmıştır.

BESİN UNSURLARI
Besin maddelerinin hiç biri, yalnız başına vücudun ihtiyaçlarına cevap vermemekle birlikte, hemen bütün besin maddelerinin bileşimlerinde değişik oranlarda ortak besin unsurları, yani proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler, madensel maddeler ve su bulunmaktadır.

PROTEİN
Protein, yaşayan organizmaların en karmaşık temel unsurudur. Değeri ve önemi 19 uncu yüzyıl başlarında anlaşılmış ve "ilk yeri tutan" anlamındaki "proteios" sözcüğünden türetilmiştir. Ancak, proteinlerin yaşayan hücrelerle nasıl birleştiği, nasıl bir bütün oluşturduğu sorunu, tümüyle, çok yakın bir geçmişte, 1960 yılı ortalarında aydın-lanabilmiştir. Yetişkin bir insan vücudunun tümünde % 16 oranında protein bulunur. Kurutulmuş kanm % 90'ı derinin % 70'i, kasların °7o 80'i proteinden oluşur.
Proteinden yoksun bir hücrenin oluşmasına, büyümesine ve gelişmesine imkân yoktur. Yaşamını sürdüren hücreler de, sürekli olarak işgörmek zorundadır. Bu zorunluk, hücrelerin yıpranmasına neden olmakta ve bunun sonucu olarak, yıpranan hücrelerin yenilenmesi ve onarılması zorunluluğu duyulmaktadır. Hücrelerin onarılması ise, hücrenin ana unsuru olan proteinin tamamlanmasını, yerine konulmasını gerektirmektedir. Böylece, vücudun protein ihtiyacı açıkça belirlenmiş olmaktadır. Vücudun kendisi protein yapamadığı için, bu ihtiyacın mutlaka besin maddelerinden karşılanması zorunludur.
Vücut için gerekli ilk protein kaynağı ana sütüdür. Öte yandan, çeşitli hayvansal ve bitkisel besin maddeleri de protein sağlar. Süt, yumurta, et ve su ürünleri ve bazı tahıl türevleri zengin protein kaynaklarıdır.
Yetişkin bir insanın ortalama olarak günde 80 gr. protein alması gerekmektedir. Bu miktarın, yarı yarıya hayvansal ve bitkisel kaynaklardan edinilmesinin daha yararlı olduğu da anlaşılmıştır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, bir günde, erkeklerin 70 gr., kadınların 60 gr., gebeliğin ikinci yarısındaki kadınların 85 gr., emzikli kadınların 100 gr. ve 16-20 yaşlan arasında bulunan kız çocukların 75 gr. ve aynı yaş gruplarında bulunan erkek çocukların 100 gr. protein almalarının uygun olacağını öfiütle-miştir. Beslenme sırasında, günlük etkinlikler sonucu vücudun kullandığı protein miktan ile besin maddeleri ile alınan protein miktarı arasında denge bulunmasına da dikkat edilmelidir.

KARBONHİDRAT
Karbonhidratlar, karbon, oksijen ve hidrojenden oluşan, çeşitli yapılarda ve çeşitli adlar altında tanınan geniş bir besin grubunu oluşturmaktadır. Karbonhidratların kimyasal bileşiminde, canlı varlıkların yaşamı için ana unsur olan karbon yanında bulunan hidrojenin oksijene oranı iki misli olduğundan, bu besleyicinin su ve karbon olduğu düşüncesi ile, bu besin grubuna "karbon-su" anlamında, karbonhidrat adı verilmiştir.
Hücrelerin bileşiminde, protein ve yağ ile birlikte bulunan ve hücrelerin etkinliklerini sağlayarak, yedek besin ihtiyacım karşılayan karbonhidratlar önemli bir besin unsurudur. Karbonhidrat, proteinin vücut enerjisi için kullanılmasını önler ve vücudun proteine olan ihtiyaç dengesini sağlar. Gözde, deride, kemik iliklerinde, akciğer ve karaciğerde bulunan karbonhidratlar, dokularda, proteine bağlanarak kanın pıhtılaşmasını önlemekte ve vücudun direncini artırıcı bir özellik taşımaktadır.
Karbonhidratlar, vücutta enerjiye dönüşen, vücudun enerji ihtiyacını karşılayan besin unsurudur. Günlük enerjinin % 60-70'i karbonhidratlardan sağlanır. Bu bakımdan, ortalama yetişkin bir insan vücudunun günde 340 gr. karbonhidrata gerek duyduğu saptanmıştır.
Hayvansal kaynaklı besin maddelerinde karbonhidrat çok az miktarda bulunur. Bunun yanında bitkisel kaynaklı besin maddeleri karbonhidrat yönünden çok zengindir. Ayrıca, bazı karbonhidrat çeşitleri ise vücut tarafından üretilirler. Karbonhidratlar, bitkilerin yaprakları ile sağladıkları su, havadan aldıkları karbondioksit ve güneş ışınlarının etkisi ile oluşmaktadır. Tahıllar, baklagiller, sebze ve meyveler, özellikle şeker, nişasta, bal ve üzüm karbonhidrat kaynağıdır.

YAĞ
Yağ, hücrelerin düzenli çalışması için gerekli bir besin unsurudur. Enerji sağlayan bir besleyici olan yağın vücudun çalışmasında da çeşitli görevleri vardır. Vücudun kalori ihtiyacı, protein ve karbonhidratlardan daha fazla yağ ile karşılanır. Yağ, vücut organlarının çevresini kapatarak, dış etkilerden korur. Deri altındaki yağ tabakasının vücut ısısını koruma ödevi vardır. Dolaşım sisteminde ise, yağ, proteinle birleşerek dokulara iletilir ve hücrelerde enerjiye dönüşür. Genellikle, kadınlarda yağ miktarı, erkeklere oranla daha fazla bulunmakla birlikte, normal bir insan vücudu °7b 18 oranında yağ içermektedir.
İnsanların, bir günde ne kadar yağa ihtiyaç duyduğu, vücudun harcadığı enerji ile oranlanarak tespit edilmektedir. Bununla birlikte, yağ ihtiyacı üzerinde alışkanlıklar ve gelenekler de rol oynarlar. Genel olarak, ortalama yetişkin bir insan vücudunun yağ ihtiyacı günde 90 gr. olarak düşünülmektedir. Öte yandan, günlük kalori ihtiyacının % 20 miktarının da vücudun yağ ihtiyacını belirleyeceği de ileri sürülmektedir. Bütün hayvansal ve bitkisel canlıların hücre yapılarında çeşitli oranlarda yağ bulunmaktadır. Bu durum, hayvansal ve bitkisel kaynaklı besin maddelerinin, insanların yağ ihtiyaçları için yeterli bir nitelik taşıdığını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, fazla miktarda yağ içeren besin maddelerinden, bazı fiziksel ve kimyasal işlemler sonucu elde edilen saf yağlardan da yararlanılır. Zeytin, mısır, fındık, ceviz, soya fasulyesi ve ay çiçeği gibi bazı bitkisel besin maddeleri zengin yağ kaynaklarıdır.

MADENSEL MADDELER
İnsan vücudunun % 4'ünü çeşitli madensel maddeler oluşturmaktadır. Vücudun düzenli çalışabilmesi, çatının ve kemiklerin normal oluşabilmesi için, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, iyot, çinko, bakır, magnezyum, flor, krom, demir v.b. madensel maddeler önemli görevler yüklenmişlerdir. Vücudun ortalama % 1,5-2'sini kalsiyum oluşturur. Ortalama 3-6 gr. demir vardır.
Kalsiyum ve fosfor yalnızca vücudun kemikler, dişler gibi sert dokuları için gerekli değil, aynı zamanda hücre yapısının ve vücut sıvılarının dengesi için de gerekli bulunmaktadır. Kalsiyum ve fosforun önemli miktarı kemiklerde ve dişlerde bulunur. Geri kalanı vücut hücre ve sıvılarının bileşimleri içindedir. Vücutta genellikle bileşik halde bulunan kalsiyum ve fosfor, proteinleri örterek sert dokuları oluşturur. Kasların ve sinirlerin düzenli çalışması için vücut sıvılarında kalsiyum ve fosforun dengeli biçimde bulunması zorunludur. Fosfor, protein, karbonhidrat ve yağların değişikliğe uğratılması, özümlenmesi ve hücrenin oluşması için ayrıca gerekli bir unsurdur. Ayrıca, iskeletin yapısında, kas dokuları ve vücut sıvılarında, kalsiyum ve fosforla birlikte magnezyum da bulunmaktadır. Magnezyum, besin maddelerinin kullanılmasında önemli bir rol oynar.
Vücut, madensel maddelere olan ihtiyacım yiyecek ve içeceklerden sağlar. En zengin kalsiyum kaynağı süt ve süt ürünleridir. Protein yönünden zengin olan yiyecekler, iyi birer fosfor kaynağıdır. Karaciğer, dalak gibi sakatat ve yumurta, kuru baklagiller, meyve kuruları, fındık, fıstık, üzümden demir sağlanır. Yeşil yapraklı sebzeler de demir yönünden zengindir. Sodyum ihtiyacı tuz ile karşılanır. Su ürünleri, özellikle ıspanak iyot içermektedir. Etler, balıklar, sakatat, kuru baklagiller, yeşil sebzeler, yumurta, fındık, susamda zengin miktarda bakır vardır.

SU
Su, bütün hayvansal ve bitkisel hücre ve dokuların ana yapıcısı ve hayvansal ve bitkisel beslenmenin temelidir.
Su, yalnızca insan vücudundaki hücrelerin içinde yaşama imkânı bulduğu ortamı değil, bütün canlı varlıkların yaşamasına imkân veren ortamı hazırlayan ana unsurdur. İnsan vücudunun üçte ikisi, su içermektedir. Kanda % 85, deride % 64, kaslarda % 74, karaciğerde % 71, böbreklerde %83, kemiklerde % 13-44 oranında su vardır. Besin maddelerinin vücuda yararlı duruma getirilebilmesi, kan ve diğer organların görevlerini yapabilmesi, insan vücudunda dengeli olarak bulunan suya bağlıdır.
İnsan vücudunun su ihtiyacı, ya doğrudan doğruya su içerek, ya ana unsuru su ya da süt olan içeceklerle, meyve suları ile ya bileşimlerinde su bulunan besin maddelerinin sindirimi ile ya da vücutta bulunan organik maddelerin yakılması ile vücut tarafından elde edilerek karşılanmaktadır. Öte yandan, içilen doğal su, kimyasal olarak, yalnızca oksijen ve hidrojen bileşimi değildir. Doğal su, içinden geçtiği toprak katlarının yapısına ve toprağın bileşimine göre, değişik oranlarda kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum, potasyum, silisyum, kükürt, klor ve iyot içermektedir. Görülüyor ki, doğal su, vücudun su ihtiyacını karşılamak yanında, vücudun madensel madde ihtiyacına da cevap vermektedir.

VİTAMİNLER
Vitaminler, vücut etkinliklerinde oynadığı rol ve görevler, bu görevlerin nasıl yürütüldüğü, diğer besin öğeleri ile ilişkileri kesinlikle anlaşılmış olan besin unsurlarıdır. Vitaminler, başlıca yağda erime (A, D, E ve K vitamin grubu) ve suda erime (B grubu ve C vitaminleri) özellikleri göz önünde bulundurularak iki temel gruba ayrılmış, bu gruplar içinde bulunan her vitaminin değişik görevleri ve etkileri, ve farklı kaynaklan olmasına karşın, bu besleyicilerin tümü "VİTAMİN" adı altında ifade edilmişlerdir. İlk kez, 1912 yılında "yaşam için zorunlu aminler" grubunu deyimlendir-mek üzere kullanılan Vitalamin, sözcüğü giderek Vitamin adına dönüşmüştür.
Vitaminler, vücuttaki hemen bütün kimyasal olayların düzenleyicisidir. Vücudun aldığı besin unsurlarının kullanılmasında, sinir ve sindirim sistemlerinin çalışmasında, vücut organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasında, vücudun güç ve direncinin artırılmasında en önemli rolü vitaminlerin oynadığı bugün mutlak olarak değerlendirilmektedir. Vitaminlerden her hangi birinin eksikliği, o vitaminin yardımcı olduğu kimyasal olayların aksamasına, organların ve sistemlerin çalışmalarında bozukluklara, kısaca vücudun sağlığında düzensizliklere sebep olur.

A VİTAMİNİ, vücudun deri sağlığı, sindirim, solunum, üreme ve görme organlarım koruyan hücrelerin çalışması için gereklidir. Balıklarda, özellikle balık yağında zengin şekilde bulunur. Tereyağında ve çeşitli hayvanların karaciğerlerinde bulunur. Zira karaciğerin ödevi A Vitaminini depo etmektir. A Vitamini genellikle sebzelerde bulunmaz. Ancak, bazı meyve ve sebzelerin renkli hücrelerinde, vücutta A Vitaminine dönüşen vitaminler bulunmaktadır. Özellikle, havuç, zengin bir A Vitamini kaynağı olarak tanınır.

B VİTAMİNİ, çeşitli türleri bulunan ve suda eriyebilen vitaminlerdendir. B vitaminlerinin çeşitli rolleri ve görevleri bulunmakla birlikte, yapısında azot ve kükürt bulunan besin maddelerinin enerjiye çevrilmesi için gereklidir. Protein, yağ ve karbonhidratların sindirilmesinde, sinir sistemi düzeninde önemli görevleri vardır. B2 vitamini böbrek ve karaciğerin çalışmasına yardımcı olur. En zengin kaynakları tahıl taneleri gibi bitki tohumları, et, süt yumurta gibi hayvansal protein bulunan yiyecek maddeleridir.
C VİTAMİNİ, dokuları bir araya getiren bağ unsuru için gereklidir. Hastalıklara karşı vücudun direncinin artmasında rol oynar. En zengin bulunduğu yiyecekler, sakatat, yeşil yapraklı sebzeler, narenciye ürünleridir. C Vitamini, değeri ilk önce anlaşılan vitamin türleri arasındadır. Yetişkin bir insan günde 70 mg C Vitaminine ihtiyaç duyar. Pişirme yöntemlerinin, yiyecek maddelerinde bulunan C Vitamini üzerinde önemli ölçüde etkisi olduğu unutulmamalıdır.
D VİTAMİNİ, günlük ihtiyaç yönünden en fazla miktarda sağlanması zorunlu olan vitaminlerden birisidir. Özellikle, gelişmekte olan bir çocuğun günde 400 IU D Vitamini alması gerekir. D Vitamini, kalsiyum ve fosforun bağırsaklarda emilmesini ve kemiklerde depo edilmesini, büyümeyi, çatının normal gelişmesini sağlar. D Vitamininin ön maddesinin, güneş ışınlarıyla D Vitamini haline dönüştüğü anlışmıştır. D Vitamini çoğunlukla hayvansal kaynaklı yiyecek maddelerinde bulunur. En zengin D Vitamini kaynağı balık yağıdır.
E VİTAMİNİ, yağların sindirilmesinde, kan hücrelerinin ve kasların normal çalışmasında ve A Vitaminin görevlerini yerine getirmesinde rol oynamaktadır. Günlük yiyeceklerde bulunmakla birlikte, özellikle bitkisel yağlar, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıl taneleri E Vitamini bakımından zengin bir kaynaktır.
K VİTAMİNİ, kanın normal özelliklerini koruyabilmesi için gerekli bir besleyicidir. Sindirim sistemi ve karaciğerin düzenli çalışması için K Vitaminine gerek olduğu da anlaşılmıştır. K Vitamini genellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunmakla birlikte günlük yiyecek maddelerinde de bulunur.

Besinlerin Protein Değerleri


Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


Besinlerin yenebilen 100 gramlarının sağladığı ortalama protein miktarları:
BESİNLER PROTEİN (Gr.)
Et ve Et Ürünleri:
Sığır eti (orta yağlı) 18,7
Koyun eti (orta yağlı) 17,0
Tavuk 19,0
Tavşan 21,0
Keçi 18,4
Beyin 10,3
Yürek 16,5
Böbrek 16,0
Karaciğer 20,0
Akciğer 14,6
Dil 16,2
Sosis 12,5
Salam 12,1
Balık (orta yağlı) 19,0
Yumurta 12-13
Süt Türevleri
İnek sütü (orta yağlı) 3,5
Keçi sütü 3,3
Manda sütü 4,0
Yoğurt 3,2
Taze çökelek 35,0
Kuru çökelek 54,9
Kaşar peyniri 27,0
Beyaz peynir (yağlı) 22,5
Beyaz peynir (yağsız) 19,0
Tulum peyniri 15,9
Süt tozu (yağlı) 26,0
Süt tozu (yağsız) 36,0
Krema (%20 yağlı) 2,9

Kuru Baklagiller:
Bakla 25,0
Barbunya 21,0
Nohut 19,2
Fasulye 22,6
Börülce 23,1
Mercimek 23,7
Bezelye 22,5

Yağlı Tohumlar ve Kuruyemişler:
Kabak çekirdeği içi 30,3
Ayçiçeği çekirdeği içi 25,0
Karpuz çekirdeği içi 32,2
Susam 20,0
Ceviz içi 15,0
Kestane 2,8
Fındık içi 12,6
Yer fıstığı 25,5
Çam fıstığı 35,2
Badem içi 18,6
Yeşil fıstık 20,0
Yağlar ve Yağlı Besinler
Sadeyağ 0,3
Tereyağı 1,0
Zeytinyağı -
Margarin 0,6
Öteki bitkisel yağlar -
Siyah zeytin 1,8
Yeşil zeytin 1,5
Şeker ve Şekerli Besinler
Şeker -0
Reçel -0
Pekmez -0
Bal 0,3
Tahin helvası 10,5
Tahıl ve Ürünleri
Buğday 11,5
Mısır 9,4
Pirinç (az kepekli) 7,1
Pirinç (kepeksiz 6,7
Arpa 9,7
Buğday unu (%80 randımanlı 11,7
Buğday unu (%72 randımanlı) 10,9
Bulgur 12,5
Beyaz ekmek 7,2
Bazlama 8,7
Makarna 11,0
Tarhana 14,1

Sebzeler:
Ispanak 2,8
Semizotu 2,0
Asma yaprağı 3,8
Bakla 5,7
Bamya 2,2
Bezelye 7,0
Enginar 3,0
Domates 0,8
Fasulye 2,0
Lahana 1,7
Salatalık 0,7
Karnabahar 2,4
Yeşil kabak 0,6
Sarı kabak 1,0
Patlıcan 1,0
Marul 1,7
Patates 1,8
Pırasa 1,8
Yeşil soğan 1,5
Kuru soğan 1,4
Pancar 1,7

Meyveler:
Elma 0,3
Kayısı 0,8
Muz 1,2
İncir 1,4
Üzüm 0,6
Erik 0,6
Kiraz 1,8
Ayva 0,6
Limon 0,7
Portakal 0,8
Böğürtlen 0,8
Kara dut 0,9
Çilek 0,8
Nar 0,8
Armut 0,3
Şeftali 0,3
Kavun 0,5
Karpuz 0,5

Beş Çayı Kurabiyesi


140 Gr Sana Hamurişi
1 Adet limon kabuğu
200 gr un
150 gr susam
1 Adet yumurta
150 gr tozşeker
80 gr bitter çikolata
1 Adet portakal kabuğu
2 Yemek Kaşığı Kuru çay

Mutfak robotunda portakal ve limon kabuklarını parçalayın şeker ve oda sıcaklığındaki sanayı karıştırın. Un,çay ufak parçalanmış çikolata, yumurta ekleyip karıştırmaya devam edin. Kıvamı ele yapışacak olduğu için kaşık yardımıyla alıp yassılaştırarak susama bulayın daha sonra tepsiye dizip öceden ısıtılmış 180 derece fırında 20 dakika pişirin. Ilınınca servis yapın.

Beyaz Düş


Nevin Dertkesen - İstanbul

Malzemeler:
12 adet Feast Milföy
1 çorba kaşığı susam
2 çorba kaşığı Labne peyniri
100 gram fıstıklı tahin helvası
1 adet yumurta (akı ve sarısı ayrılmış)
Üzerini süslemek için pudra şekeri

Hazırlanışı:
Bir kase içinde Labne peyniri, fıstıklı tahin helvası, susam ve yumurta akını karıştırın. Oda sıcaklığındaki milföy hamurlarının ortasına, hazırladığınız iç harçtan koyun. Üzerine bir milföy daha yerleştirip geniş ağızlı bir bardakla kesin. Hazırladığınız milföyleri fırın tepsisine dizin ve üzerine yumurta sarısı sürün. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üstleri kızarana kadar pişirin. Daha sonra fırından çıkarıp soğumaya bırakın. Servis tabağına alarak üzerine pudra şekeri serperek servis yapın.

Beyaz Ekmek


25 gram yaş maya,
1 tatlı kaşığı şeker,
1 su bardağı sıcak su,
3 su bardağı beyaz un,
2 cay kaşığı tuz,
25 gram tereyağı,
çırpılmış yumurta,
susam

Mayayı şekerli suda eritin. Diğer tarafta unu ve tuzu mutfak robotuna koyun. Tereyağını da ekleyip, ekmek kırıntısı görünümü alana dek kısa bir süre karıştırın. Şekerli suda erittiğiniz mayayı una ekleyin. Top haline gelene kadar karıştırmaya devam edin.
Ellerinizi unlaym. Hamuru alıp elinizle şekil vererek top haline getirin. Sıcak bir yerde üzeri örtülü olarak bekletin. Hamur iki katı hacmine ulaştığında yine ellerinizi unlayın. Birkaç kez yoğurun. Önceden yağladığınız dikdörtgen bir kek kalıbına yerleştirin. Üzerine çırpılmış yumurta sürün. Susam serpin 200 dereceli fırında altın sarısı bir renk alana dek pişirin.


ML® Top Ekmek için tıklayın


Biberli Ekmek


Harcı için:
1 su bardağı sarı susam
1/2 su bardağı iç ceviz
2 yemek kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı biber salça
3 adet orta boy kuru soğan
1 su bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
Hamuru için:
5 su bardağı un
1 adet yumurta
1/2 çay bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
1 su bardağı yoğurt
1/2 su bardağı su
1 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı yaş maya

Susamlar, teflon tavada hafif pembeleşinceye kadar kavrulur ve havanda hafifçe dövülür. Başka bir kaba alınarak yağ, pul biber, tuz, salça, ince kıyılmış çiğ soğan ve hafif dövülmüş ceviz karıştırılarak harç hazırlanır ve dinlenmeye bırakılır. Hamur için ılık su, şeker ve maya bir kâsede karıştırılır ve 3-5 dakika kabarması beklenir. Başka bir kapta yoğurt, yumurta, yağ ve tuz karıştırılarak kabaran mayaya ilave edilir. Daha sonra un eklenerek, kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğrulur. Bundan sonra bir fırın tepsisi yağlanarak, hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler koparılır. Yuvarlanarak fırın tepsisine aralıklarla dizilir. Üzerine el ile hafifçe bastırılarak hazırlanan harç ilave edilir. Tepsi, daha önceden 160-170 derece ısıtılan fırına sürülerek, yemeğin üstü pembeleşinceye kadar 10 dakika pişirilir. Sevris tabaklarına alınarak sıcak servis yapılır.


ML® Biberli Hamur Kızartması için tıklayın

Bibim Guk-su


http://koreyemek.blogspot.com

ince kore makarna 600gr
havuç 2 tane
salatalık 2 tane
çeri domates 2 tane
yumurta 2 tane
sosu için malzemeler:
goçujan 4 yemek kaşığı
soya sosu 1 yemek kaşığı
şirke 2 yemek kaşığı
şeker(istersen) 1 yemek kaşığı
susam 1 yemek kaşığı

Havuç. salatalık. çeri domatesi ince ince doğranır. yumurtayı haşlanıp ikiye bölünür.
işte bu makarna. Kore ince makarnadır. Kore gıda marketten satın ala bilirsiniz. kaynanmış suda makarınayı ekler ve çubukla iyice karştırarak pişirir. makarna kaynayınca soğuk su 2 bardak ilave eder yine kayınayınca makarnayı soğuk suyla 3-4 kere yıkanır. Makarna hazır! süzgeçten suyunu iyice çıkarır.
önceden hazırlanmış olan sebzeleri dizer.
sosu ilave eder. iyice karşıtırarak afiyetle yer.


Bilina Dolması (Çek Cumhuriyeti)


1/2 Su Bardağı Ceviz İçi
1/2 Su Bardağı Fındık İçi
1/2 Su Bardağı Fıstık İçi
3 Çorba Kaşığı Kavrulmuş Susam
4 Çorba Kaşığı Bal
1 Su Bardağı Kuru Kayısı
1 Su Bardağı Hurma
1/2 Su Bardağı Kuru Üzüm
200 gr. Kaymak
SOSU İÇİN:
1/2 Su Bardağı Pekmez
100 gr. Muşmula
1 Çay Bardağı Su
HAMURU İÇİN:
2 Su Bardağı Süt
1/2 Su Bardağı un
1 Çay Bardağı Şeker
2 adet Yumurta
6 Çorba Kaşığı Tereyağı

Dolma içi malzemelerinin tümünü mikserde püre haline getirin. Bilina malzemeleri olan süt, şeker, un ve yağı bir kaba koyup çırpma teli ile iyice karıştırın. Teflon tavayı hafifçe yağlayıp, orta büyüklükte bir kepçe yardımıyla içine karışımdan dökerek orta ateşte krep şeklinde pişirin. Hazırladığınız harcı içine sürüp dolma şeklinde sarın. Sosunu ilave ederek servis yapın.
SOSUN HAZIRLANIŞI VE SUNULUŞU Muşmula ve pekmezi ocağa koyup 15 dakika kaynatın ve süzdürün. Soğuttuktan sonra bilina dolmalarının üzerine ya da kenarına dökerek servis yapın.

BİR RUZLU KURABİYE


MALZEMELER:

-1 çay bardağı yoğurt veya süt
-1 çay bardağı erimiş margarin
-1 çay bardağı sıvı yağ
-1 yumurta (akı hamura, sarısı üzerine)
-1 çay kaşığı kabartma tozu
-1 çay kaşığı şeker
-2 çay kaşığı tuz
-Aldığı kadar un
-1- 2 çorba kaşığı susam çörekotu karışımı

YAPILIŞI:

1- İlk yedi malzeme bir tencereye konur. El ile karıştırılır. Elenmiş un ile ele yapışmayan bir hamur yapılır. Üzeri örtülerek 10- 15 dakika dinlendirilir.
2- Cevizden küçük parçalara ayrılır. Küçük simitler veya burgulu çubuklar yapılır. Tepsiye dizilerek 2 çay kaşığı süt ile karıştırılmış yumurta sarısı sürülür. Üzerine çörekotu susam karışımı serpilir. Fırında açık pembe renkte pişirilir.

BOHÇA KETE


Malzemeler
2 yumurta
100 gr. margarin 1 çay bardağı sıvı yağ
2 çay bardağı ılık su
1 tatlı kaşığı maya
1 yemek kaşığı yoğurt
Yeterince un ve tuz
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
İçi İçin
125 gr margarin
2 su bardağı un
1 çay bardağı dövülmüş ceviz
Yapılışı
Maya bir bardakta iki kesme şeker ile ıslatılır. Bir kapta diğer malzemeler karıştırılır, maya eklenip kulak memesi yumuşaklığında hamur elde edilir. Hamur kabarmaya bırakılır. Bir tavada 125 gr. Margarin eritilir. İçine 2 su bardağı un konur. Hafif pembeleşinceye kadar kavrulur. İçine ceviz ilave edilir. Karıştırılıp ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Mayalanan hamurdan cevizden biraz daha büyük bezele elde edilir. Sonra ince açılıp, sıvı yağla yağlanır. Kenarları katlanarak kare şekli verilir. Ortasına hazırlanan iç ten arzu edildiği kadar konur. Kenarları bohça şeklinde katlanıp yağlanmış tepsiye dizilir. Üzerine çırpılan yumurta sürülür. İsteğe göre üzeri susam veya çörek otu ile süslenir. Önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Belli bir süre dinlendikten sonra servis yapılır.

Bolu Kurabiyesi


5 Su bardağı un
1 yumurta
1 margarin
3 çorba kaşıgı süt
2 çorba kaşıgı çorba kaşıgı pudra şekeri
1 fincan sıvıyag
1 paket kabartma tozu
1 fiske tuz
Biraz susam

Margarin oda ısısında yumusatılımş olacak. Hepsi karıştırılıp kulak memesi kıvamında yugrulacak. Ceviz buyuklugunde parcalar yuvarlanıp önce yumurta akına sonra susama batırılıp orta hararetli fında hafif pembeleşecek.

Bonbon Kurabiye


Yarım paket tereyağı
1 adet yumurta
1 su bardağı pudra şekeri
1 çorba kaşığı kakao
1 paket kabrtma tozu
1 paket vanilya
Yeteri kadar un
Üzeri için:
1 su bardağı susam

Yumuşak tereyağı ve yumurta parmak uçlarıyla karıştırılır. Üzerine diğer malzemeler eklenir serte yakın kıvamda bir hamur elde edilir. Hamurdan fındıktan biraz büyük parçalar alınır ve yuvarlanır. Sonra içinde su bulunan bir kaseye batırılarak ıslatılır. Islak kurabiyeler susama bulanır ve yağlanmış tepsiye dizilir. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında 15 dakika pişirilir.

Bosna Kurabiyesi


1 paket margarin
1 çay bardağı süt
1 su bardağı toz şeker
3 adet yumurta
3 su bardağı un
1 çay kaşığı karbonat
1 paket susam
100 gr fındık

Oda sıcaklığında erimiş margarini şekerle yoğurun. Sonra sütü, yumurtanın sarılarını, unu ve karbonatı katıp iyice yoğurun. Hamurdan küçük parçalar alıp elinizle yuvarlayarak yumurta beyazına batırıp tepsiye dizin. Üstüne susam ve fındık döküp fırında pişirin.

Bozüyük (Bilecik)


1,5 kg. un
2 adet yumurta
250 gr. tereyağı
1 çay bardağı sıvıyağ
1 su bardağı süt
1 yemek kaşığı sirke
1 tatlı kaşığı tozşeker
1 tutam tuz
1 kg. ceviziçi
1 su bardağı susam
50 gr. hindistancevizi
400 gdr. nişasta
6 su bardağı tozşeker (ravak için)
5 su bardağı su(ravak için)

Hamur elde etmek için, yukarıda belirtilen miktarlardaki yumurta, süt, sıvıyağ, sirke, tozşeker ve un karıştırılır ve hamur iyice yuğurulur. Yumurta büyüklüğünde parçalara ayrılarak oklava ile yufka gibi açılır. Hamura kıvamını verebilmek için yeterli miktarda nişasta ekilir ve açılan yufkalara çekilmiş ceviziçi serpilir. Yufkalar tekrar oklavaya özenle sarılır. Sarılma işleminden sonra hamurlar oklavada iken büzdürülür ve oklava içinden çıkarılır. Büzülmüş parçalar isteğe göre kesilerek yağlı tepsiye dizilir. Üzerine 250 gr. tereyağı eretilerek dökülür. Norman sıcaklıkta kızdırılan fırına sürülerek, pembeleşinceye kadar pişirilerek kızarması sağlanır. Pişirme işlemi bittikten sonra soğuması beklenirken, üzerine dökmen için 6 su bardağı tozşeker 5 su bardağı su ile ravak şeklini alıncaya kadar kaynatılır. Ravak 15 dakika kadar bekletildikten sonra tepsinin üzerine dökülerek soğumaya bırakılır. Diğer taraftan 1 su bardağı susam ezilerek ateşte kavrulur ve tepsinin üzerine yayılır. En son olarak 50 gram hindistancevizi ile üzerine süsleme yapılır.

Börekler Hakkında


Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2007


Börek İçlerinde Dikkat Edilecek Noktalar:
Börek içi hazırlamak için kullanılacak gereçlerin taze olmasına dikkat edilmelidir. Son kullanma tarihleri geçmiş gereçler kullanılmamalıdır. Hazırlanan börek içleri bekletilmeden kullanılmalıdır. Eğer beklemesi gerekirse uygun ortamlarda (buzdolabı, deep freze vb.
yerlerde) bekletilmelidir.

Kullanılan Dış Gereçler:
Böreklere hoş bir tat ve lezzet verseler de esas kullanım amaçları, güzel görünüm sağlanmasıdır.
Susam ve çörek otu genellikle doğal olarak kurutulmuş şekliyle böreklerde kullanılmakta olup, susamın kavrulmuş şekli de kullanılmaktadır.
Genel olarak kullanımı şu şekildedir: Fırında pişirmeye hazır hale getirilmiş ürüne, yumurta sarısı ya da kızartıcı başka bir sıvı malzeme (şekerli su, sıvı yağ ve yumurta sarısı karışımı gibi) sürüldükten sonra üzerine serpilirler.
Tüm hamur çeşitlerinde olduğu gibi, mayalı hamurlardan hazırlanan börek çeşitlerinde de yumurta sarısı, mayalı hamurların istenilir renkte (koyu pembe renkte) kızarmasını sağlamak için üzerine sürülür.
Pişirmeye hazır hale getirilmiş ürünün üzerine, ürün fırına verilmeden hemen önce sürülmesine dikkat edilmelidir. Ürüne yumurta sarısı erken sürülürse, ürünün üzerinde kurur ve sertleşir. Ayrıca ürünün pişme esnasında kabarmasına engel olur. Bu durumda istenilen kalitede ürün elde edilemez.

Anason:
Anason, mayalı hamurlardan elde edilen ürünlerde iç gereç olarak kullanıldığı gibi dış gereç olarak da kullanılır. Kullanımı susam ve çörek otunda olduğu gibidir. Anason kullanıldığı ürüne güzel bir görünüm vermesinin yanı sıra hoş bir koku da verir.
Haşhaş:
Haşhaş da, mayalı hamurlardan elde edilen ürünlerde iç gereç olarak kullanıldığı gibi dış gereç olarak kullanılır. Kullanımı susam ve çörek otunda olduğu gibidir. Haşhaş, kullanıldığı ürüne hem güzel bir görünüm vermekte, hem de lezzetini artırıcı etkisi olmaktadır.
Diğerleri:
Mayalı hamurlardan elde edilen ürünlerin üzerine serpilecek iç gereçlerin kullanım şekilleri diğerleri gibidir.

Mayalı hamurlardan elde edilen ürünlerde kullanılan diğer gereçler şunlardır:
Rende peynir ( kaşar, lor, beyaz peynir vb.)
Yeşil zeytin (dilim ya da ezme)
Siyah zeytin (dilim ya da ezme)
Kırmızı toz biber
Karabiber
Kuru nane
Kuru kekik
Pul biber
Tarçın
Kişniş
Salça vb.

Pişirmede Dikkat Edilecek Noktalar:
Fırın önceden 180 C de ısıtılmalıdır.
Yumurta sarısı ürün fırına verilmeden hemen önce sürülmelidir.
Pişirme esnasında fırının kapağı açılmamalıdır.
Hazırlanan ürüne göre koyu pembe renkte kızartılmalıdır.
Fırından alındıktan sonra üzerine bir tepsi kapatılarak yumuşak kalması sağlanmalıdır.

Pişen Üründe Aranılan Özellikler:
Pişirilmiş ürünün rengi koyu hardal renkte olmalıdır. Yanık ya da çok açık renkte pişmiş olmamalıdır.
Çok sert ya da yumuşak olmamalıdır.
Yumuşaklığı böreğin çeşidine uygun olmalıdır.
İyi kabarmış olmalıdır.
İstenilen gevreklikte olmalıdır.
Lezzeti, hazırlanan ürünün özelliklerini taşımalıdır.
Kokusu hazırlanan böreğin içeriğini hissettirmelidir.

Saklama:
Böreklerin piştikten sonra tüketilmesi uygundur.
Sıcak olarak ambalaj yapılmamalıdır.
Eğer bekletilmesi gerekirse, üzeri kapatıldıktan sonra rutubetsiz bir ortamda saklanmalıdır.
Uzun süreli saklanması gerekiyorsa gıda kodeksine uygun paketler içerisinde havası alındıktan sonra deep freze de saklanmalıdır.

Diğerleri:
Hazırlanan hamura çeşitli malzemelerle hazırlanan börek içlerinden konarak değişik börekler yapılabilir.

İç Gereçlerin Hazırlanması ve Kullanılması:
Börek içi için kullanılacak malzemelerin taze olmasına dikkat edilmelidir.
Son kullanma tarihleri geçmiş malzemeler kullanılmamalıdır.
Hazırlanan börek içleri bekletilmeden kullanılmalıdır.
Eğer beklemesi gerekirse uygun ortamlarda (buzdolabı, deep freze vb. yerlerde) kısa süreli bekletilmelidir.

Pişirilmesinde Dikkat Edilecek Noktalar:
Önceden 200 – 250 °C’de ısıtılmış fırında pişirilmelidir.
Hamur kabarmaya ve pembelik kazanmaya başladıktan sonra ısı 180 °C’ye indirilmelidir.

Pişen Üründe Aranılan Özellikler:
Hamur iyi özleştirilmiş ise pişen börek de iyi kabarmış olur.
Ayrıca böreğin altı ve üstünün iyi kızarmış olması gerekir.
Böreğin içi çiğ kalmamalıdır.
Hazırlandığı özelliğe uygun lezzette olmalıdır.
Kokusu içindeki gereçleri hissettirmelidir.

Saklama:
Böreklerin piştikten sonra tüketilmesi uygundur.
Sıcak olarak ambalaj yapılmamalıdır.
Eğer bekletilmesi gerekirse, üzeri kapatıldıktan sonra rutubetsiz bir ortamda saklanmalıdır. Uzun süreli saklanması gerekiyorsa vakumlanarak deep freze de saklanmalıdır.


Burgu Çatal Kraker


1 çay bardağı kavrulmuş susam
1 çorba kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı mahlep
1 çorba kaşığı sirke
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 yumurta
2,5 su bardağı un
1 su bardağı su
3 çorba kaşığı tereyağı

Hamuru yoğurmak için şeker, tereyağı, zeytinyağı, sirke ve yumurtanın akını ılık suyla birlikte karıştırın. Üzerine yavaşça unu ekleyip yumuşak bir hamur haline getirin. Bu hamuru 30 dakika kadar dinlendirin. Dinlenmiş hamurdan parçalar kopartıp uzun çubuklar yapın. Burkarak şekil verin. Öncelikle yumurtanın sarısını sürüp daha sonra susama ya da çörek otuna bulayın. Bu şekilde hazırlayıp tepsiye dizin. 200 derecedeki fırında kızarıncaya kadar pişirin. Kahvaltı için ya da çayla ikram edin.


Burgu Kurabiye


2 su bardağı un
1 yumurta
1 çay barağı sıvı yağı
1 çay kaşığı mahlep
1 çorba kaşığı şeker
100 gram tereyağı
1 çay kaşığı tuz
1 çay bardağı susam

Yoğurma kabının içinde, unu ve tereyağını ekleyip iyice karıştırın. İçine yumurtayı, sıvı yağı, mahlebi ve şekeri ekleyip hamur yapın. Hamuru unlanmış tezgahta açın. Uzun şeritler halinde kesip üzerine su dökün ve susamları serpin. Şeritleri ikişer sarıp burgu yapın. İstenilen uzunlukta kesip fırın tepsisine dizin. 200 derecedeki fırında 15 dakika pişirip çıkartın. Servis yaparken dik durması için bardakların içlerine doldurabilirsiniz.

Burgu Kurabiye


250 Gr Sana Hamurişi
2 Yemek Kaşığı limon suyu
2 Tatlı Kaşığı şeker
1 Adet kabartma tozu
1 Adet yumurta (beyazı içine)
1 Çay Kaşığı mahlep
1 Çay Tabağı sıvı yağ
1 Çay Tabağı su
1 Tatlı Kaşığı tuz

Tüm malzemeler 3 bardak unla bir kaba alınıp güzelce yoğurulur. Hamur yarım saat dinlendirilir. Hamurdan ufak ufak parçalar koparılarak ince rulolar yapılır ve istediğiniz büyüklükte bükülerek şekil verilir. Kurabiyelerin üzerine yumurta sarısı sürülüp susam veya çörek otu serpildikten sonra 180 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirilir.

Bursa Lokumu


1 tatlı kaşığı toz maya
1 yemek kaşığı toz şeker
1 yumurta sarısı
2 adet patates
2 kaşık tahin
1/2 lt süt
çörekotu
ceviz içi
1 kg un
susam
tarçın
bahar
tuz

Toz maya, süt, toz şeker ve bir yemek kaşığı unu kanştırıp kabartın, 1 kg unun içine boşaltın. Haşlanınış ve ezilmiş iki orta boy patates, biraz tuz ve yarım lt sütle yoğrun ve mayalanmasını bekleyin. Mayası kıvama geldiğinde iri bir portakal büyüklüğünde bir parça koparın, yağlanmış tepsi üzerinde elle yassıltın ve üzerine dövülmüş ceviz, biraz toz şeker, tarçın ve bahar serpin. Bir-iki kaşık da tahin döküp, rulo haline getirin. Hamur bitceye kadar işleme devam edin. Hazırlanan rulolar ya olduğu gibi tepsiye konulup, öylece pişirilir sonradan kesilir, ya da pişmeden önce kesilip tepsiye öyle dizilir. Pişirmeden önce biraz kabarması için bekletin, üzerlerine yumurta sansı sürün, susam ve çörek otu serpin. Fırından çıktıktan sonra üzeılne ıslak bezle örtün ve böylece yumuşak olmasını sağlayın.

Bursa Lokumu


2 su bardağı un
3 yumurta
1 tatlı kaşığı yaş maya
2 kahve fincanı tozşeker
120gr margarin
1 su bardağı tahin
1 tatlı kaşığı mahlep
1 tutam sakız
Yarım çay bardağı beyaz susam

Mayayı ılık suyla eritip una ekleyin. 2 yumurta, şeker, margarin, tahin, mahlep ve 1 tutam sakızı da ilave edip yoğurun.
Hamuru rulo yapıp uzun bir şerit haline getirin. Şeridi küçük parçalar halinde kesin.
Kestiğiniz küçük parçaları yağlanmış fırın tepsisine dizin. Ayırdığınız 1 yumurtayı çırpıp üzerlerine sürün. Beyaz susam serpip 180 derece fırında 15 dakika pişirin. Not: Hamuru yoğururken gerekirse ılık su ekleyin.


ML® Lokumlu Kek için tıklayın

Bursa Lokumu


Elif Korkmazel

Hamuru için:
3,5 su bardağı un
Yarımpaket yaşmaya
1 tatlı kaşığı tuz
1 çorba kaşığı şeker
1,5 su bardağı ılık süt
1 adet yumurta
İçi için:
1 su bardağı ceviz içi
1 çay bardağı sıvı yağ
2 tatlı kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı tarçın
1 çorba kaşığı susam

Bir kabın içine yaşmayayı koyup üzerine ılık süt ekleyip karıştırın. Unu, şekeri, yumurtayı ve tuzu ekleyip karıştırıp yumuşak bir hamur yapın.Gerekirse biraz daha un konulabilir.Üzerini kapatıp 1 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu arada içmalzemesi için cevizi irice kıyın, üzerine tarçın, sıvı yağ, susamve yenibaharı da koyup karıştırın. Beklemiş ve kabarmış hamuru unlanmış tezgâhta dikdörtgen şeklinde açın.Hazırladığınız cevizli karışımı üzerine döküp şeritler halinde kesin ve bu şeritleri rulo yapın. Yağlanmış tepsiye dizin, 200 derecede önceden ısıtılmış fırında 40 dakika pişirin. Fırından çıkan lokumların daha da yumuşak olması için temiz bir bez kapatın. Buharı lokumu yumuşatacaktır.

Büzgülü Yumuşak Poğaça


1 Yemek Kaşığı Sana Klasik
1 Su Bardağı sıvıyağ
2 Adet yaş maya
2 Su Bardağı ılık su
1 Yemek Kaşığı tuz
1 Yemek Kaşığı yoğurt
0,5 Çay Tabağı tozşeker

Yogurma kabina suyu,sekeri ve mayayi alin,mayayi iyice elinizle eritin . Diger malzemeleride katip yumusak bir hamur yogurun. Hamur elinize yapismali !! Yogurdugunuz hamuru mayalandirin. Mayalanan hamurdan mandalina büyüklügünde bezeler alin. Elinizi yaglayarak hamuru cay tabagindan az daha büyük sekilde acin ortasina peynir koyun. Bir kenarindan baslayarak ortaya dogru pile sekli vererek katlayin. Ortada hepsini toplayip kese sekli verip alt kisimdan hafif bastirin. Yagli kagit serilmis firin tepsisinde 1 saat yada daha fazla üstüne nemli bir bez örtüp mayalandirin. Incitmeden yavas yavas yumurta sarisi sürün susam cörekotu serpin, 170 derecede pisirin

Büzme Tatlısı


250 Gr Sana Hamurişi
50 gr hindistancevizi
6 Su Bardağı su
1 Su Bardağı susam
6 Su Bardağı toz şeker
400 gr nişasta
1 Su Bardağı süt
1,5 Kg. un
1 Kg. CEVİZİÇİ
1 Tutam tuz
1 Tatlı Kaşığı TOZŞEKER
1 Çay Bardağı sıvıyağ
2 Adet yumurta
1 Yemek Kaşığı sirke

Hamur elde etmek için, yukarıda belirtilen miktarlardaki yumurta, süt, sıvıyağ, sirke, tozşeker ve un karıştırılır ve hamur iyice yuğurulur. Yumurta büyüklüğünde parçalara ayrılarak oklava ile yufka gibi açılır. Hamura kıvamını verebilmek için yeterli miktarda nişasta ekilir ve açılan yufkalara çekilmiş ceviziçi serpilir. Yufkalar tekrar oklavaya özenle sarılır. Sarılma işleminden sonra hamurlar oklavada iken büzdürülür ve oklava içinden çıkarılır. Büzülmüş parçalar isteğe göre kesilerek yağlı tepsiye dizilir. Üzerine 250 gr. hamurişini eretilerek dökülür. Norman sıcaklıkta kızdırılan fırına sürülerek, pembeleşinceye kadar pişirilerek kızarması sağlanır. Pişirme işlemi bittikten sonra soğuması beklenirken, üzerine dökmen için 6 su bardağı tozşeker 5 su bardağı su ile ravak şeklini alıncaya kadar kaynatılır. Ravak 15 dakika kadar bekletildikten sonra tepsinin üzerine dökülerek soğumaya bırakılır. Diğer taraftan 1 su bardağı susam ezilerek ateşte kavrulur ve tepsinin üzerine yayılır. En son olarak 50 gram hindistan cevizi ile üzerine süsleme yapılır.

Büzme Tatlısı (Bilecik)


Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

1,5 kg. un
2 adet yumurta
250 gr. tereyağı
1 çay bardağı sıvıyağ
1 su bardağı süt
1 yemek kaşığı sirke
1 tatlı kaşığı tozşeker
1 tutam tuz
1 kg. ceviziçi
1 su bardağı susam
50 gr. hindistancevizi
400 gdr. nişasta
6 su bardağı tozşeker (ravak için)
5 su bardağı su (ravak için)

Hamur elde etmek için, yukarıda belirtilen miktarlardaki yumurta, süt, sıvıyağ, sirke, tozşeker ve un karıştırılır ve hamur iyice yuğurulur. Yumurta büyüklüğünde parçalara ayrılarak oklava ile yufka gibi açılır. Hamura kıvamını verebilmek için yeterli miktarda nişasta ekilir ve açılan yufkalara çekilmiş ceviziçi serpilir. Yufkalar tekrar oklavaya özenle sarılır. Sarılma işleminden sonra hamurlar oklavada iken büzdürülür ve oklava içinden çıkarılır. Büzülmüş parçalar isteğe göre kesilerek yağlı tepsiye dizilir. Üzerine 250 gr. tereyağı eretilerek dökülür. Norman sıcaklıkta kızdırılan fırına sürülerek, pembeleşinceye kadar pişirilerek kızarması sağlanır. Pişirme işlemi bittikten sonra soğuması beklenirken, üzerine dökmen için 6 su bardağı tozşeker 5 su bardağı su ile ravak şeklini alıncaya kadar kaynatılır. Ravak 15 dakika kadar bekletildikten sonra tepsinin üzerine dökülerek soğumaya bırakılır. Diğer taraftan 1 su bardağı susam ezilerek ateşte kavrulur ve tepsinin üzerine yayılır. En son olarak 50 gram hindistancevizi ile üzerine süsleme yapılır.

Cevizli Açma (görsel)


Türkçe altyazılıdır.


Büyük ekran seyretmek için tıklayın

merhabalar, Mütevazı Lezzetler mutfağından kucak dolusu sevgiler
bu bölümümüzde bir hamurişi tarifimiz var
"Cevizli Açma" tarifini paylaşacağız
ama önce malzemeler
1 paket çabuk maya
yarım su bardağı ılık su
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 su bardağı ılık süt
1 çay bardağı sıvıyağ
alabildiği kadar un
ve 1 tatlı kaşığı tuz
yağlamak için; 2 çorba kaşığı tereyağı
içi için; 1 su bardağı ince çekilmiş ceviz
üzeri için; 1 adet yumurta
1 tatlı kaşığı susam
ve 1 tatlı kaşığı çörekotu
malzemelerden sonra...
cevizli açma lezzetine kavuşmaya az kaldı demektir
şimdi öncelikle hamurumuzu yoğuralım
biraz un ve çabuk mayayı bu şekilde karıştırdıktan sonra...
şekeri...
tuzu...
ılık suyu...
ılık sütü
ve sıvı yağı kabımıza aktarıyoruz
gene parmak uçlarıyla karıştırdıktan sonra...
orta sertlikte bir hamur olana kadar...
un ekleyerek yoğuruyoruz
yavaş yavaş hamur toplanmaya başladı
yoğurmaya devam ediyoruz
güzel pürüzsüz bir hamur elde ettik
şimdi kabın dibine biraz un bırakıyoruz
üzerini streçle de kapatabiliriz, bir bezle de kapatabiliriz
45 dakika ılık bir ortamda bekletiyoruz
45 dakika sonra
hamurumuz dinlendi, şimdi açalım bakalım
evet bir hayli kabarmış
şimdi elimizi biraz unlayalım
ve havasını almak için 5-6 tur çevirelim
hamurumuzu 8 eşit parçaya böleceğiz
bunlardan güzel yuvarlak beze yapacağız
ilk bezemizi alıyoruz
unlu zeminde, merdane yardımıyla oval şekilde açacağız
yalnız önce biraz yuvarlak açıyoruz
şu andan itibaren de tek yönde bastırarak açıyoruz
yaklaşık tatlı tabağı büyüklüğünde olacak
ideal büyüklüğe ulaştı
erittiğimiz 2 çorba kaşığı tereyağı vardı
kalın bir tabaka olacak şekilde süreceğiz
diğer işlemleri yaparken, ilk yaptığımızdan itibaren sararak kapatacağız
bütün hamurlarımızı açtık, yağladık
ilk açtıklarımız donmaya başladı
yüzeyine bastırarak ceviz serpiyoruz
ikincisini de...
açtığımız sıraya göre
şimdi ilk hamurumuzu alıyoruz
ve rulo yapıyoruz
sonra rulomuzu şöyle bir buruyoruz
ve iki ucunu bastırarak birleştiriyoruz
ve yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye yerleştiriyoruz
son cevizli açmamız da tamamdır
şimdi gene üzerini kapatıyoruz
ve 20 dakika yer mayası alması için bekletiyoruz
20 dakika sonra
cevizli açmalarımız dinlendi
şimdi üzerinden örtüsünü alalım, yumurtayı sürelim
şu kadar bir yağımız artmıştı
yumurtayı ilave edelim ve karıştıralım
şimdi açmalarımızın üzerine bolca sürelim
farkettiyseniz şişmiş
şimdi son olarak çörekotu ve susam serpiyoruz
bu arada fırınımızı 190 derecede yaktık
kızgın değil sıcak bir fırına vereceğiz
şimdi sıra susamda, susamı da serpiyoruz
şu şekilde küme küme de koyabiliriz
nasıl hoşumuza gidiyorsa
şimdi artık cevizli açmalarımızı pişirme zamanı
190 derecede ısıttığımız fırına veriyoruz
ve kızarana kadar pişiriyoruz
yarım saat sonra
cevizli açmalar çok güzel pişmiş
şimdi üzerine aynı büyüklükte bir tepsi kapatarak...
daha yumuşak olmasını sağlayabiliriz
Mütevazı Lezzetler mutfağında bu bölümde...
geleneksel bir hamur işine, kendi yorumumuzu katarak...
lezzetli bir çörek tarifi paylaştık
"Cevizli Açma"
en kısa sürede deneyin ve bizleri hatırlayın
hoşçakalın...

Cevizli Ballı Sevgi Kek


Ahmet Kalkan

MALZEMELER
1 paket Yuva Yaş Maya (42 gram)
3 adet yumurta
½ su bardağı şeker
1 su bardağı süt
4 çorba kaşığı bal
1 su bardağı dövülmüş ceviz
3 su bardağı un
Yarım su bardağı sıvı yağ
2 çorba kaşığı kakao
1 çay kaşığı susam
4 çorba kaşığı su

HAZIRLANIŞI
Şeker, bal ve 4 çorba kaşığı su bir kaba konularak kısık ateşte şekerler eriyinceye kadar karıştırılarak pişirilir. 3 adet yumarta 2 dakika kadar mixer yardımı ile köpük köpük olana kadar çırpılır. Daha sonra üzerine süt, un, sıvı yağ, 1 paket Yuva Yaş Maya eklenir ve 1 dakika kadar daha karıştırılır. Elde edilen beyaz karışımın bir miktarı ayrı bir kaba alınır. Kalan diğer karışıma ise önceden hazırlanan ballı karışım ve dövülmüş cevizler ile 2 çorba kaşığı kako eklenip tekrar karıştırılır. Kek kalıbı biraz margarin ile yağlanıp susamlar serpiştirilir. Kek kalıbına ayrılan beyaz karışımın birazı dökülüp her tarafa eşit şekilde dağıtılır. Daha sonra üzerine kakaolu karışım dökülür. Son olarak kalan beyaz karışımın tamamı kakolu karışımın üzerine dökülür. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 40 –45 dakika pişirilir. Biraz ılıyınca kalıptan çıkartılır, soğuduktan sonra dilimlenerek servis yapılır.

Cevizli Biberli Kurabiye


1 Paket margarin
1 Çay bardağ, sıvıyağ
1 çay bardağı yoğurt
3 tatlı kaşığı şeker
2 Çay kaşığı tuz
Kabartma tozu
Aldığı kadar un
Çörek otu
Susam
Acı Kırmızı toz biber
1 su bardağı iri dövülmüş ceviz
Üzeri için 1 yumurta sarısı

Margarin eritin soğutun, sıvıyağ, yoğurt, şeker, tuz, kırmızı biber, ceviz ve azar azar un ilavesi ile bir hamur yapın. (Hamur ne sert ne yumuşak olmalıdır.) Ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Yağlanmış tepsiye yuvarlayarak dizin. Üzerine yumurta sarısı sürün. Çörek otu ve susam serpin. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında kızarana kadar pişirin.


ML® Biberli Kurabiye için tıklayın


Cevizli Burgu Çörek


2 yumurta
1 su bardağı ılık süt
10 gram maya
1 çorba kaşığı şeker
1 çay kaşığı karbonat
1 çay bardağı sıvı yağ
3 çorba kaşığı yoğurt
1 çay kaşığı tuz
3,5 su bardağı un
İçi için:
200 gram ceviz içi
1 çay bardağı sıvı yağ
1 tutam tarçın

Hamuru yoğurmak için yumurtaları, ılık sütü ve mayayı kabın içine alın. Şeker, karbonat, sıvı yağ, yoğurt, tuz ve unu yumurtalı karışımla yoğurmaya başlayın. Yumuşak bir hamur olacaktır, 35 dakika kadar dinlendirin. Unlanmış zeminde açıp uzun şeritler halinde kesin. İçine ceviz, sıvı yağ, tarçın karıştırıp her tarafına sürün. Hamuru burgu şeklinde sarıp gül şeklini verin. Tepsiye dizin, isterseniz susam serpilebilir. 190 derecedeki fırında 40 dakika pişmeye bırakın.

CEVİZLİ ÇÖREK


Malzemeler:
1 su bardağı ılıktan biraz sıcak su ya da sut
2 tatlı kaşığı toz maya
1 tatlı kaşığı tozşeker
2 yemek kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı tereyağı veya margarin
1 yumurta
Aldığı kadar un, yaklaşık 4-5 su bardağı
Aralarına sürmek için:
3-4 yemek kaşığı eritilmiş kati yağ
1 cay bardağına yakin zeytinyağı ya da sıvıyağ
1,5 bardak kadar çekilmiş ceviz içi

Hazırlanışı:
Geniş hamur yoğurma kabına el dayanacak sıcaklık- lâftaki ısıttığınız suya mayayı serpin. Sekeri ilave edip 5 dakika kabarması için bekleyin.
İçine diğer malzemeleri koyup ele yapışmayan bir hamur yapın, çok katı olmayacak.
Üzerini plastik folyo ya da nemli bir bezle örtüp oda ısısında 1 saat kadar mayalanması için bırakın.
Hamurun havasını indirip unlanmış tezgâhta 9-10 tane eşit büyüklükte bezelere ayırın.
İlk beze yaptığınız hamurdan başlamak suretiyle hamurları az unlu tezgâhta merdane ile biraz açın.
Sonra elinizle kenarlarından çekiştirerek inceltip büyütebildiğiniz kadar açın. Önce erittiğiniz yağ karışımından fırça ile açtığınız hamura surun.
Daha sonra her yerine ceviz serpiştirin.
Uçlarından çekerek rulo seklinde sarıp yağlanmış tepsiye resimdeki gibi gevşekçe yerleştirin kıvırarak.
Diğer hamurlara da ayni işlemi yaptıktan sonra kalan yağ varsa üstüne surun, susam serpiştirin.
Tekrar tepside yarım saat kadar mayalanmaya bırakın. (185c) dereceli fırında kızarana kadar pişirin.


ML® Kaşarlı Hilal Çörek için tıklayın

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3, 4 ... 21, 22, 23  Sonraki »


lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Web Araçları
İletişim
lezzetler.com Siteleri
lezzetler.com Türkçe
lezzetler.com Mobil
lezzetler.com Blogları
en.lezzetler.net English
es.lezzetler.net Español
de.lezzetler.net Deutsch
it.lezzetler.net Italiano
fr.lezzetler.net Français
lezzetler.org International
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.mlrecipes.com
atabay.org
Youtube
Google+
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mütevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2015 Bütün Hakları Saklıdır


 ankara escort escort ankara ankara escortu çankaya escort anal escort balgat escort batıkent escort cebeci escort demetevler escort dikimevi escort dikmen escort eryaman escort esat escort fetiş escort keçiören escort kızılay escort kurtuluş escort ankara masöz ostim escort sınırsız escort swinger escort ucuz escort yenimahalle escort rokettube