Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
1,434 Bölümdeki 131,911 Yemek Tarifine
5,274,562,385 defa bakıldıYemek Tarifleri > Aşçılığın Püf Noktaları > MAYALI HAMUR YAPIMI (6 adet - 1,283,102 defa bakıldı)

MAYALI HAMUR YAPIMI

Önceki Aramalar


Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa
Video Yemek Tarifleri
Galeriler
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Yemek Tarifleri
Alfabetik Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Diğer Konular
Besinlerin Kalori Değerleri, Sağlıklı Beslenme
Şifalı Bitkiler
Aşçılığın Püf Noktaları
Sofra Düzeni ve Servis
Mutfak Takımları
Yemek Hakkında Sözler
Yemek Oyunları
Yemek Rüyaları
Yemek Fıkraları
Diğer Konular
Sağlık Konuları
Site Hakkında
Makaleler
Söyleşiler
Anketler
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları


Üye Girişi
Yeni Üye KaydıMAYALI HAMUR YAPIMI

tolky
Şef Aşçıbaşı
Şef Aşçıbaşı

Kayıt: 30.04.2006
Mesajlar: 54
Şehir: istanbul
Kısa URL: http://ml.md/lc8835
Gönderme Tarihi: 22.Nov.2006
7,293 defa indirildi / yazdırıldı
Mayalı hamur yapımı, malzemelerin hazırlanması, yoğurma, dinlendirme, şekillendirme ve pişirme gibi 5 ana bölümden oluşur. Önce uygulanacak reçetede belirtilen malzemeler (un, su veya süt, yağ, şeker.tuz, yumurta) ölçülerek hazırlanır. Kullanılacak Kuru Maya'nın 3 katı miktardaki ve 35-40°C'deki su veya sütün içine 1 tatlı kaşığı şeker ilâve edilir ve Kuru Maya bu sıvının içinde karıştınlarak eritilir. Unun ortası bir çukur şeklinde açılır ve bu mayalı sıvı oraya dökülür, ön mayalanma için 10 dakika beklenir. Daha sonra diğer malzemeler ilâve edilir ve hamur kuru hale gelip kendini kabın kenarından ayırana kadar elle veya mikserle yoğrulur. Hazırlanan hamur üzeri örtülerek sıcak bir yerde kabarmak üzere dinlenmeye bırakılır. Bu sırada hamurun yüzeyinin düzgün olmasına, çatlaklar olmamasına dikkat edilmelidir. Dinlenme süresi hamur iki katı büyüklüğe ulaşana kadar sıcaklıkla doğru orantılı olarak 15-60 dakika arasında değişir. Bunun anlamı hamurun beklediği yer ne kadar sıcaksa mayalanma, süresi o kadar kısalır. Mayalanma işlemi sırasında oluşan gazları dışarı çıkaratmaK için mayalanmanın sonuna doğru hamurun üzerine yumrukla 3-4 kez başatırılmalıdır. Mayalanma işleminin tamamlanıp tamamlanmadığını anlamak için hamura parmakla bastırılır, kısa bir süre içinde eski halini alıyorsa mayalanma işlemi tamamlanmamış demektir. Eğer parmak izi aynen kalıyorsa yeterince mayalandığı anlaşılır. Daha sonra reçetelerde belirtildiği şekilde hamura şekil verilir, eğer varsa iç malzemeleri (reçel, peynir v.s.) koyulur ve yaklaşık 45 dakika ikinci mayalanma için sıcak bir yerde bekletilir. Son olarak yapılacak hamur işinin türüne göre reçetede belirtilen fırın sıcaklığında ve sürede pişirilir. Kuru Maya yerine Yaş Maya kullanıldığında tariflerdeki Kuru Maya miktarının iki katı kullanılmalıdır.
Mayalı Hamurlar

Rana İlden
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 30.05.2007
Mesajlar: 29
Şehir: Kayseri
Kısa URL: http://ml.md/lc14960
Gönderme Tarihi: 30.May.2007
4,930 defa indirildi / yazdırıldı
Mayalı hamur yapımında en önemli unsur hamurun, pişmeden önce, yeterli derecede mayalanmış olması gerekir. Bu durumda mayanın yapısı, (kuru, yaş veya hazır) kalitesi ve miktarı çok önem taşımaktadır. Bir de mayalanma ortamının elverişli (30°C civarı) sıcaklıkta olmasıdır. Mayalı hamurlar, fırına verilmeden önce biçimlendirilmeli, ikinci bir defa kabarması için 10-15 dakika civarı bekletildikten sonra pişirilmelidir.
Mayalı hamur nasıl hazırlanır?

liliş
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 18.10.2007
Mesajlar: 20
Şehir: Antakya
Kısa URL: http://ml.md/lc18492
Gönderme Tarihi: 18.Oct.2007
9,638 defa indirildi / yazdırıldı
Maya ne kadar tazeyse, kek ya da pasta da o kadar taze olur.
Taze mayanın hafif ekşi bir kokusu vardır. Yüzeyi pürüzsüz ve parlaktır.
Kenarları kahverengi ise maya çok beklemiştir ve hamuru yeterince kabartmaz.
Mayalı hamur için gerekli sıvının bir kısmını yoğurtla karşılayın. Yoğurt oda ısısında olmalı ve diğer sıvıyla birlikte mayaya karıştırılmalı.
Mayaya ayçiçek yağı ilave ederseniz, hamur daha kolay yoğrulur.
500 gram una haşlanmış iki patates (soğuduktan sonra) ilave ederek hamurun gevrek olmasını sağlayabilirsiniz.
Mayalı hamuru mutlaka havalandırarak yoğurun.
MAYALANDIRARAK HAMUR HAZIRLAMA

Atiye Alkış
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 23.11.2007
Mesajlar: 29
Şehir: Zonguldak
Kısa URL: http://ml.md/lc19488
Gönderme Tarihi: 23.Nov.2007
3,757 defa indirildi / yazdırıldı
Mayalandırarak yapılan hamurlar daha ziyade pasta ve büskivi yapımında kullanılır.
Un, çarşıdan alınan hazır mayalarla veya ekmek mayası ile de mayalandırır. Mayayı mutlaka sıcağa yakın ılık süt veya su ile ezmek lazımdır.
Bir müddet sonra unun üzeri çatlar, o zaman istenilen malzemeler konarak, hamur yapılır.
MAYALI HAMURLAR

miray
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 17.07.2009
Mesajlar: 22
Şehir: Sivas
Kısa URL: http://ml.md/lc38222
Gönderme Tarihi: 17.Jul.2009
2,858 defa indirildi / yazdırıldı
Hamurlar hazırlanırken içine konan maya rutubet ve ısı etkisi ile hamur genişler. Çoğalır. Kabararak hafif olmasını sağlar.

Mayalı hamur çalışmasında iki ayrı biçimi vardır;
a - Toza maya ılık şekerli su içîasde eritilir. Sütün ve mayanın ölçüsü her pasta yapılışında ayrı oranda olabilir. Ölçüsü verilen unun 3/1 ile süt yuğrulup bir tarafa kabarması için bırakılır Ve bu biçimde bir süre sonra hamur 3-4 misli büyür. Üzeri kabuklaşmaması ve iyi kabarması için ılık bir yerde temiz nemli bir bez ile üzeri örtülü olarak bekletilir. Arta kalan unun ortasına, şeker, yumurta, tuz limon kabuğu rendesi konup yuğrulur. Hamura yağ ve un ilâve edilir. Bu hamur elastiki ve pürüzsüz bir biçime gelinceye kadar yuğurmaya devam edilir. 15 dakika dinlendirilmelidir. Hamur, kullanılacak bisküvi ve pastalar için elverişlidir. Şekillendirildikten sonra bir süre yine dinlendirilmelidir.

b - Doğrudan doğruya mayayı ılık sütte eritip hamuru yaparız. Maya miktarını fazlalaştırarak (yukardaki tarifin 3 misli kadar) bu ikinci biçim daha kolay ve çabuk, yalnız hamur yuğrulduktan sonra 3-4 saat dinlendirilir. Hamurda yumurta, yağ olduğundan sıcak bir yerde bırakılmamalı.
Mayalı Hamur Püf Noktaları

filozof
Aşçıbaşı
Aşçıbaşı

Kayıt: 20.04.2010
Mesajlar: 20
Şehir: Ankara
Kısa URL: http://ml.md/lc50764
Gönderme Tarihi: 20.Apr.2010
9,188 defa indirildi / yazdırıldı
Maya ile yapılan pişirmeler genellikle karışık ve güç iş olarak düşünülür. Gerçekte ise, çoğu kimsenin düşündüğünden daha kolay olduğu gibi diğer pişirme biçimlerinden de ayırımlı değildir. Ekmeğin sıcak bir yerde kabarması gerektiği konusundaki eski fikir, şimdi tümüyle değişmiştir. Daha yavaş olmakla birlikte düşük ısılarda da ekmek hamurunun kabardığı kanıtlanmıştır.
Çoğu mayalı ekmekleri pişirmede uygulanan yöntem birkaç temel ilkeden oluşur. İlk olarak maya, süt ya da suda değil, avuç içinde eritilerek, üstü köpüklenene dek, 10 dakika ılık bir yerde tutulur. Taze maya bulmak çoğu zaman güç olduğundan, toz maya kullanılabilir. Toz maya da taze maya gibi eş görevi yaptığı gibi, her yerden sağlanabilmektedir. Bir yararı da, aylarca saklanabilmesidir. Maya köpüklenince, un ile karıştırılıp hamur yapılır. Ekmek yapımında normal un da kullanılabilmekle birlikte, iri çekilmiş un sağlayabilirseniz, sonuç daha başarılı olur.
Un ile maya karışımından oluşan hamur, yumuşak ve esnek olana dek, 10 dakika kadar yoğurulur. Hamur yoğurma ucu olan elektrik mikseriniz varsa onu kullanır, yoksa ellerinizle yoğurabilirsiniz Hamuru hafif unlanmış bir düzeye koyup, parmaklarınızla kendinize doğru katlayıp avuç içlerinizle kendinizden uzağa iterek yoğurmaya girişin. Hamuru biraz çevirip eş işlemi sürdürün.
Yoğurulan hamur, hafif yağlanmış plastik torbaya ya da üstünü ıslak bezle örteceğiniz çukur bir kaba konularak kabarmaya bırakılır. 600 gr un ile yapılmış bir hamurun iki kez büyük boyuta ulaşana dek kabarması için, ılık bir yerde 45-60 dakika bekletilmesi gerekir. Hamurun çabuk kabarmasını istediğinizde onu sıcak bir yere koymaya kalkışmayınız (fırına örneğin). Böyle yaptığınızda maya öleceğinden, hamur hiçbir şekilde kabarmaz. Hamurun kabarması için aceleniz olmadığında olağan oda ısısında 2 saatte, buzdolabında ise ancak 12 saatte kabarır. Buzdolabında sakladığınızda, hamuru biçimlendirmeden önce olağan oda ısısına dönmesini beklemelisiniz.
Hamuru 6 saat kadar buzdolabında tutup, daha sonra bir süre de oda ısısında bekletip kullanabilirsiniz de.
Kabarma işlemi bittikten sonra, hava kabarcıklarının çıkması için hamuru birkaç dakika daha yoğurup, sonra biçimlendirmeniz gerekir. Hamuru biçimlendirdikten sonra, iki kez büyüyene dek oda ısısında ya da ılık bir yerde tekrar kabarmaya bırakıp, sonra fırına koymalısınız. Ekmeğin pişip pişmediğini anlamak için, kalıptan alıp tersini çevirin ve parmak eklemlerinizle vurun. Eğer pişmişse, boş bir ses çıkacaktır.
Ekmeği soğuttuktan sonra, alüminyum kağıda ya da plastik torbaya koyup, kullanana dek ekmek kutusunda saklayabilirsiniz.
MAYALI HAMUR YAPIMI Tarifleri Aşçılığın Püf Noktaları(6 adet MAYALI HAMUR YAPIMI 1,283,102 defa bakıldı)

1 2 3 4 5 6

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Uyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Uyelik
Bölümler
Web Araçları
lezzetler.com Siteleri
lezzetler.com Turkce
lezzetler.com Mobil
lezzetler.com Blogları
en.lezzetler.net English
es.lezzetler.net Español
de.lezzetler.net Deutsch
it.lezzetler.net Italiano
fr.lezzetler.net Français
lezzetler.org International
Yemek Kitapları
Mutevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mutevazı Lezzetler® İkramlar
Mutevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mutevazı Lezzetler® Çorbalar
Mutevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mutevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.mlrecipes.com
atabay.org
Youtube
Google+
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2018 Bütün Hakları Saklıdır
porno | porno izle | rokettube | anal porno | Ensest porno | porno izle