Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
95,074 Yemek Tarifine 2,889,445,895 defa bakıldı


kemikli et önerileri


Önceki Aramalar
Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa   
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Tarifler
Alfabetik Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Diğer Konular
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları

Üye Girişi
Yeni Üye KaydıSayfa: « Önceki  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22, 23  Sonraki »
Sivas Kebabı (Sivas)


Sivas Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Nazik koyun veya kuzu etleri kemikli parçalanır(bud ve kollar, pirzolalık kısımlar) Bunlar pirzola büyüklüğünde ayrılıp tuz, soğan ve baharattan oluşan bir karışıma yatırılır(terbiye edilir) Bu etler bir ucu baston gibi eğik uzunca şişlere dizilir. Patlıcan(alaca soyulmuş dilimlenmiş) yeşil biberler(Tokat biberi) de bir patlıcan bir biber bir domates olarak ayrı şişe dizilir. Bu şişler tandırı andıran bir buçuk metre derinlikte ve bir o kadar de genişlikte olan tuğlalardan örülmüş toprakla sıvanmış ocaklarda pişirilir. Ocağın üzeri açık olup şişleri asmak için bir tel vardır. Şişler ateş üzerinde dikine olarak asılırlar. Odunların korlaşmasından sonra şişler asılır. Ocağın altında bir de oluk bulunup etin damlayan yağı burada toplanır. Bu bakımdan Sivas Kebabını “ Sebzeli Sivas Tandır Kebabı” da derler. Ocak olarak tuğladan örülmüş bu tandıra benzeyen başka ocaklar da vardır. Sivas Kebabı hazırlayabilmek için sacdan portatif ocaklar da yapılmaktadır.

Sofrada Aksilikler


Yemek yenirken çatal ve bıçak kullanmak konusu yanında, bazı olağanüstü durumlara düşüldüğü zamanki davranışlar da önemlidir.
Örneğin, sofrada ağıza yanlışlıkla, acele ile çok sıcak bir şey alınmışsa yapılacak tek hareket biraz su içmektir. Lokmayı ağızdan çıkarmak, telâşlı hareketler yapmak hiç doğru değildir.
Kılçık ya da kemik gibi bir şey boğaza girmişse bunu belirsiz dil hareketleriyle bertaraf etmeli, geri almalıdır. Madde dudağın ucuna getirildiği zaman da kimseye belli etmeden peçetenin ucu veya parmakla tutulmalıdır. Sonra da belli etmeden tabağın kenarına bırakılmalıdır. Kötü bir raslantı ile gırtlağa kılçık saplanması halinde hemen sofradan kalkılır, gereğine bakılır.
Yemek strasında öksürme, aksırma gibi halierde peçete kullanmak yanlıştır. Hemen cepten mendili çıkarmak ve ağzı kapamak, bunu yaparken de mümkün mertebe geriye doğru yönelmek gerekir. Çok âcil hallerde peçete kullanılabilir, fakat o peçeteyi hemen, hissettirmeden değiştirmek gereklidir.
Burnun silinmesi, temizlenmesi ihtiyacı belirdiği zaman bu iş cepten veya (hanım ise) çantadan çıkarılan mendille yapılır. Ancak, burun hiç bir zaman sesli temizienmemelidir. Sesli yapılmak zorunluluğu varsa bu evvelden hissedilmen ve münasip bir bahane ile sofradan kalkıp tuvalette ya da kimsenin bulunmadığı bir odada İş görüldükten sonra dönülmelidir. Sofrada burnumuzu temizleme halinde mendili katlamak için bekletmemek, hemen buruşturup cebe ya da çantaya koymak gerekir.
Sofrada hıçkırık tuttuğu zaman da hemen kalkmak, geçirdikten sonra dönüp oturmak yerinde bir hareket olur.
Buna benzer hareketleri yapmaya mecbur kalan kimse sizden başka biri ise onunla hiç ilgilenmemek gerekir. Öksüren, tıksıran, hapşıran ya da burnu akan bir kimse o andaki bu durumu yüzünden esasen zor durumda kalmıştır. Öteki davetlilerin kendisiyle ilgilenmek, gözlerini ve dikkatlerini ona çevirmek suretiyle daha da müşkül duruma düşeceği hatırda bulundurulmalıdır.
Davetlerde herkesi zor durumda bırakan bir olay da yemekten hoşa gitmeyecek, bir cisim çıkmasıdır. Böyle bir. durumda, «artık olan olmuştur» diye düşünerek ev sahiplerini zor duruma düşürmemenin yolunu bulmak gerekir. Böyle bir durum ortaya çaktığı zaman, olayı hem ev sahiplerinden, hem de öteki konuklardan gizlemek, yabancı maddeyi yemeğin bir kısmı ile örterek kenara itebilmeiıdir. Bundan ötesi daha da önemlidir, zira, yapılması en zor, takat gerekli iş,hiç bir şey olmamış gibi yemeğe devam edebilmektir. Ev sahiplerini mahcup duruma düşürmeden bunu başarabilen konuk son derece kibarca bir davranışta bulunmuş sayılmalıdır.
Ev sahipleri, kemikli, kılçığı tazla yiyecekler ikram etmekten kaçınmalıdırlar. Ancak, bu tür yiyecekler her şeye rağmen elle tutularak yenilmemelidir. Resmi ve yarı resmi davetler bir tarafa, evlerdeki özel aile sofralarında bile bu şekilde, kemikleri elle tutarak yemeye alışılmamalıdır. Tavuk, piliç ve çeşitli av etlerinin kemiklerinîh elle tutularak yenilmesi bir ba kıma olabilmektedir ama, yine de hoş manzara teşkil etmemektedir. Bu yüzden, bu etleri bıçak ve çatalla keserek yemek en doğru harekettir.
Yemeklerde, durum ne kadar gerektirirse gerektirsin, sofra başında kürdan kullanmak yanlıştır. Belli etmemeye çalışarak, ağız elle örtülmek suretiyle kürdan kullananlar bu hareketlerinde kural dışı bir taraf olmadığını zannetmektedirler, fakat yanlış düşünmektedirler. Bu durumda elin kapanması dolayısiyle kürdanın yaptığı işi görülmemekle beraber karşıdakilerin yapılan işi bilmeleri, tiksinmelerine yol açabilmektedir. Böyle durumlarda saygılı bir konuğun yapabileceği iş bir bahane ile kısa bir süre için sofrayı terketmek ve kürdanla gerekeni yaptıktan sonra dönüp yerine oturmaktır.

SOĞANLI KOYUN YAHNİSİ


900 gram koyun eti
600 gram soğan (6 büyük)
100 gram sadeyağı ya da margarin (5 çorba kaşığı)
3 bardak su
1 tatlı kaşığı bahar, tarçın
300 gram domates (2 orta) ya da 1/2 kahve fincanı tuzsuz domates salça
Tuz

1 Bir tencereye; 5 silme çorba kaşığı sadeyağı ya da margarin ile kemikli olarak, yumurta büyüklüğünde parçalara doğranmış 900 gram koyun eti koyarak, etler suyunu salıp da tekrar çekinceye kadar arada bir karıştırmak suretiyle kavurmalı, sonra da bu etlere; piyaz soğanı denen yarım ay şeklinde doğranmış altı büyük baş soğan ilâve ederek, soğanlar iyice ölmüş bir hal alıncaya kadar bunları 10-15 dakika kavurmalıdır.
2 Soğanlar ölünce; kabukları soyulmuş ve küçük doğranmış iki büyük domates ya da yarım kahve fincanı tuzsuz domates salçası, 1 tatlı kaşığı tarçın - bahar, yarım çorba kaşığı tuz ile 3 bardak da sıcak su ilâve ederek, tencerenin kapağını kapatmalı ve etler iyice pişinceye kadar bunları ortadan daha az kuvvetteki ateşte aşağı yukarı 2 saat pişirmeli ve servis yapmalıdır.

SOĞANLI KOYUN YAHNİSİ


1 kg koyun eti
6 soğan (büyük)
3 çorba kaşığı sadeyağ
2 çorba kaşığı margarin
2 domates (büyük)
3 bardak su
1 tatlı kaşığı bahar
tarçın
1/2 çorba kaşığı tuz

Bir tencereye ölçülere göre, sadeyağ, margarin ile kemikli küçük parça et konularak ateş üzerine oturtulur. Karıştırıla karıştırıla etler suyunu çekinceye kadar kavrulur. Sonra tencereye yarım ay şeklinde doğranmış soğanlar konulur, 10-15 dakika kavrulur. Soğanlar ölünce,ka-bukları ve çekirdekleri çıkarılmış ve küçük küçük doğranmış domatesler, tarçın, bahar, tuz ve sıcak su tencereye ilâve edilir. Kapağı kapatılır, ortadan az ısıdaki ateşte 2 saat kadar pişirilip yumuşayınca servis yapılır.

SOĞANLI KOYUN YAHNİSİ (düdüklü)


900 gram koyun eti
750 gram soğan (7 büyük)
120 gram sadeyağ, ya da margarin (6 çorba kaşığı)
300 gram domates (2 orta), ya da 1/2 kahve fincanı tuzsuz domates salça
1 bardak su
1 tatlı kaşığı yenibahar
Tuz
Karabiber

1 Düdüklü tencereye; 6 silme çorba kaşığı sadeyağ ya da margarin, kemikli olarak yumurta büyüklüğünde parçalara doğranmış 900 gram koyun eti koyarak, etler sularını salıp da tekrar çekinceye kadar kavurmalı, sonra etlere, piyaz soğanı denen, yani yarım ay şeklinde doğranmış 7 büyük baş soğan ilâve ederek, soğanlar iyice ölmüş bir vhal alıncaya kadar kavurmakta devam etmeli, sonra da bu soğanlı etlere soyulmuş ve kesilmiş 2 orta domates, ya da 1 kahve fincanı su içinde eritilmiş yarım kahve fincanı tuzsuz domates salçası, 1 bardak su, 1 tatlı kaşığı yenibahar, 1 kahve kaşığı karabiber ile yarım çorba kaşığı da tuz koyarak düdüklü tencerenin kapağını sıkıca kapatmalıdır.
2 Sonra tencereyi çok kuvvetli ateşe oturtarak, üstündeki düdük yukarıya doğru yükselip de bol buhar ve ıslık gibi sesler çıkarmaya başladıktan sonra hesap edilmek üzere eti yarıya kadar azaltılmış ateşte 50 - 55 dakika arasında pişirmeli ve tencereyi ateşten alarak buharını boşalttıktan sonra servis yapmalıdır.

SOĞUK ETLERİN ANLAMI VE TAKDİMİ


Kemikli soğuk etleri, daha çok fırın çevirmesi olarak hazırlayıp soğutunuz. Etlerini kemiğinin üzerine bütünmüş hissini verircesine dilimleyip diziniz ve her zaman üzerlerine buzdolabında kurumamaları için fırçayla biraz soğuk jelatin sürünüz ve garnitürlerle süsleyip servis yapınız.
Kemiksizleri yine fırın çevirmesi olarak hazırlayınız ve soğutunuz, muntazam dilimleyip sıralarıyla birbirlerinin üzerlerine hafif bindirerek dekoratif şekilde diziniz ve jelatinleyip garnitürle süsleyip servis yapınız.
Eğer 1 kişilik soğuk et hazırlıyorsanız, elbette jelatine lüzum yoktur, 3 dilimi bir tabakta yeşil yaprağın üzerine dizip garnitür koyup servis yapınız.

Not: Tavuğu haşlanmış olarak soğuk hazırlayabilirsiniz. Kuzu veya koyun kolunu hem haşlanmış hem fırın çevirmesi olarak soğuk hazırlayabilirsiniz.

Soslu Kuzu


1 kilo kuzu kol eti (kemikli)
4 adet soğan
2 adet domates (soyulmuş)
1 kaşık salça
Tuz
Karabiber
4 diş sarımsak
Yarım bardak ayçiçek yağı

Kuzu kol etini iri iri doğrayıp suda haşlayın. Fakat tam pişirmeyin. Soğanları iri iri doğrayıp yağda kavurun. Domatesi iri iri doğrayın. Sarımsakları da bütün olarak içine atın karıştırın. Salçayı da il; kavurun ve haşlanmış üzerine sosu dökün. Et suyundan da biraz katı fırına verin. Etler iyice pişene kadar fırında pişirin. Yaklaşık 25 dakikada hazır olur. Sıcak olarak servis yapın.

Sömelek Köfte


1 kg kemikli kuzu eti
500 gr köftelik kıyma
1 kg köftelik bulgur
1 adet kuru soğan
3 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
3 tatlı kaşığı karabiber
3 yemek kaşığı margarin

1 kilo kemikli kuzu eti 1 silme tatlı kaşığı tuz ile haşlanır. 1 kg köftelik bulgur, 1 adet kuru soğan, 500 gr kıyma, 2’şer tatlı kaşığı kırmızı biber ve karabiber, arzuya göre tuz ve biraz su ile birlikte makinede çekilir ya da çok iyi yoğrulur. Yuvarlak köfteler yapılır. Köfteler etin suyunda haşlanır. Sos için; 1’er tatlı kaşığı toz kırmızı biber ve karabiber 3 yemek kaşığı margarin kızdırılır. Köfteler servis tabağına alınır, üzerine etler yerleştirilip sos dökülür.

Sultan Pilavı


MALZEMELER
Luks baldo pirinç:500gr
Kuzu kemikli:250gr
Dolma fıtığı:80gr
antepfıstığı:80gr
Badem:80gr
Safran:1gr
Gülsuyu:25ml
Teryağı:75gr
Sıvı yağ:75gr
Tuz
Karabiber

YAPILIŞI
Etlerimizi havuç,patates,soğan,maydonoz,dereotu,kereviz yaprağı, feslaeğenle kaynatalım Pirinçlerimizi yarım saat tuzlu ılık suda bekletelim.
Badem,antepfıstığı,dolamlık fıtığımızı ılık suda bekletelim ve kabuklarını soyalım.
Safranımızı gül suyuyla açalım.
Pirinçlerimizi çok iyi yıkamıamız lazım yıkadığımız su şeffalanana dek nişastasının akması gerekir.
Tenceremize yağımızı ekleyip badem,dolma fıstığını,antepfıstığını kavuralım ve pirincimizi ekleyip devam edelim.
Pişmiş olan etlerimizi suyu ayırıp kaynatalım ve etlerimizi tavada sote edelim. Pirincimiz altın sarısı renk alığında tuzumuzu ve karabiberimizi atalım safran ve et suyumuzu ekleyip pişirelim yaklaşık 4.5 bardak etsuyu çeker iyice kısık ateşte pişirip yarım saat dinledirelim. Pilavımızı büyük kayık tabağına alıp etlerimizi üstüne koyarak servis yapalım.


ML® Sultan Reşat Pilavı için tıklayın


Sulu Pilav (Karaman)


Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

MALZEMELER
Kıyma (zıygıç) kemikli kuru kıyma 250 gr.
tereyağı 2 yemek kaşığı
margarin 2 yemek kaşığı
sivribiber 2 adet
domates 2 adet
bulgur (Köftelik) 1 su bardağı
salça 2 çorba kaşığı
tuz 1 çorba kaşığı
su 5 su bardağı

YAPILIŞI:
Bir tencerede kıyma kavrulur, daha sonra tereyağı ve margarin ilave edilerek yağ eritilir. Önceden hazırlanan ince kıyılmış domates, yeşil biber eklenerek güzelce kavrulur. Bulgur salça ve tuz konularak 5-10 dakika kadar kavurma işlemi devam eder. Son olarak suyu konarak kısık ateşte 25-30 dakika kadar kaynatılır. Servis sıcak yapılarak yanında kuru soğan ile yenir.

Sulu Pilav (Karaman)


Tereyağı (erimiş) 5 yemek kaşığı
Salça 2 yemek kaşığı
Acı pulbiber 2 tatlı kaşığı
Kırmızıbiber 1/2 tatlı kaşığı
Duru Pilavlık Bulgur 1/2 su bardağı
Su 5 su bardağı
Tuz 1 tatlı kaşığı
Kemikli kavurma 20-22 parça

Yağ eritilir, salça, kırmızı pul ve toz biber ilave edilip bir iki kez karıştırılır. Daha sonra bulgur eklenerek bir iki dakika kavrulur.sıcak su ilave edilir, kaynayınca tuz ve kavurma eklenir. Çorba kıvama gelince ateşten alınır. Kuru soğan ile servis yapılır. (K.K.Işık)

NOT: Karaman yöresinde sıklıkla ve sevilerek tüketilmektedir. Bazı aileler Pazar günleri kahvaltıda sulu pilav yemeği adet haline getirmişlerdir. Kemikli et ile de yapılır. Kemikli et küçük parçalara ayrılır, yağ ile pembeleşinceye kadar kavrulur.

Sumak Ekşili Köfte


Köfte malzemesi;
1 su bardağı köftelik bulgur
1 çay bardağı un
1 su bardağı su
Tuz
1 su bardağı haşlanmış nohut
1 parça kemikli et
Yarım su bardağı yeşil mercimek
1 su bardağı sumak ekşisi
4-5 adet domates kurusu
4-5 adet biber kurusu
2 yemek kaşığı salça
2 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz, pulbiber, reyhan

1. Köfteyi hazırlamak için; köftelik bulgura tuzunu atıp nemlenecek kadar az bir suyla ıslatın.(oda sıcaklığında su) Yoğurmaya başlayın ve bir miktar yoğurduktan sonra unu ilave ederek 10-15 dakika yoğurun.Yoğurma sırasında elinizi ara sıra suyla ıslatın. Dağılmayacak kıvama gelen köfteden nohut büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın.
2. Kemikli parça eti, nohutu ve bütün soğanı tencereye koyun. Üzerini 6-7 parmak geçecek kadar soğuk su ilave edip ocağı yakın ve nohutlar hafif yumuşayınca yıkadığınız mercimeği de ekleyin. Nohut ve mercimek 5-10 dakika pişince (bu aşamada kenarda sıcak su bulundurun ve pişmekte olan çorbaya kıvamını ayalayarak sıcak su ilave edin.)kuru domates, kuru biber ve tuz ilave edip tüm malzemeler yumuşayıncaya kadar pişirin.
3. Malzemeler pişince hazırlamış olduğunuz köfteleri ekleyin. Köflerle beraber 10 dakika kadar kaynatın.
4. Diğer yandan tane sumak ekşisini 1-1,5 su bardağı kaynar suyla ıslatın beş dakika bekletin. linizle sıkın ve süzgeçle süzün.
5. Kaynamakta olan çorbaya süzdüğünüz ekşiden bir su bardağı kadar ekleyin.
6. Tavada tereyağını eritip sıvıyağı ekleyin. Salçayı yağda kavurun. Çorbaya yağı ekleyin. Tuz, pulbiber ve reyhan ekleyip bir taşım kaynatıp ocağı kapatın.

Susamlı Tavuk


6 adet kemikli tavuk kalçası
3 çorba kaşığı soya sosu
2 çorba kaşığı bal
Tuz
Karabiber
3 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı
2 çorba kaşığı susam

Tavukları fırın kabına yerleştirin. Soya sosu, bal, tereyağı, tuz ve karabiberi karıştırıp tavukların her tarafını bu karışıma bulayın. Bu şekilde 5-6 saat kadar buzdolabında bekletin. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişirin. Fırından alıp üzerine susam serpin. Yeniden fırına verip 10 dakika daha pişirin.

SÜT DANASI BUĞULAMASI (düdüklü)


1250 gram süt dana
200 gram arpacık soğanı (20 adet)
80 gram sadeyağ, ya da margarin (4 çorba kaşığı)
1/2 bardak su
2 demet dereotu
Tuz

1 Düdüklü tencereye; kemikli olarak yumurta büyüklüğünde parçalara doğranmış 1250 gram pirzola, ya da kol tarafından süt danası eti, soyulmuş 20 adet arpacık soğanı, 4 silme çorba kaşığı sadeyağ, ya da margarin, yarmTbardak su, kıyılmış 2 demet dereotu ile yarım çorba kaşığı da tuz koyarak, düdüklü tencerenin kapağını kapatmalıdır.
2 Sonra tencereyi ateşe oturtarak eti, ancak beş dakika kuvvetli sonra da ortadan daha az ateşte olmak üzere 45 dakika pişirmeli ve ateşten alarak buharını boşalttıktan sonra servis yapmalıdır.

Süt Danası Pirzola


Malzeme:
300 gram kemikli dana pirzola
3 çorba kaşığı demiglas sos
1 çorba kaşığı porçini mantar
5 dal ıspanak
15 dal maydanoz
1 adet közlenmiş kırmızı biber
1 adet kırmızı soğan
2 adet yeşil soğan
tuz, karabiber

Maydanoz ve yeşil soğanları temizleyip kıyın. Kırmızı soğanın kabuğunu soyduktan sonra jülyen doğrayın. Ispanakları yıkayıp süzün. Porçini mantarı zar şeklinde doğrayın. Tavayı ısıtın. Önce porçini mantarını ardından ıspanağı ekleyip soteleyin. Sırasıyla haşlanmış kuskus, babagannuş, közlenmiş kırmızıbiber ve kırmızı soğanları ekleyip kavurun. Ardından kıyılmış maydanoz ve yeşil soğanları ekleyip birkaç dakika daha kavurun. Tuz ve karabiberle tatlandırıp ocaktan alın. Eti ızgarada istediğiniz kıvamda pişirin. Hazırladığınız harcı servis tabağına yayın. Üzerine eti yerleştirin. Demiglas sos eşliğinde servis yapın.

Süt Kuzusu Kağıt Kebabı


MALZEMELER
1 kg. süt kuzusu
1 adet kuzu karaciğeri
4 adet böbrek
10 adet yeşil soğan
1 demet dereotu
1 demet maydanoz
3 çorba kaşığı margarin
1 çorba kaşığı kekik
Karabiber
Tuz

YAPILIŞI
Kuzu karaciğerini yumurta büyüklüğünde parçalara doğrayın. Kuzu böbreğini de üstündeki yağlarıyla birlikte dörde bölün. Yeşil soğanları yıkayıp birer santim uzunluğunda parçalar halinde doğrayın. Birer demet maydanoz ve dereotunu ince kıyın. Büyükçe bir sahana, kemikli olarak irice kuşbaşı kesilmiş süt kuzusunu ve karaciğeri, böbrekleri koyun. İçine yeşil soğanı, dereotunu, maydanozu, kekiği, karabiber ve tuzu da koyarak harmanlamak suretiyle hepsini birbirine karıştırın. Sonra bu karışık etleri, üst üste yayılmış ve üstüne 3 çorba kaşığı margarin sıvanmış yağlı kağıdın üzerine alın, kağıdın yanlarını etlerin üzerine çevirerek sardırın ve dört köşe bir paket yaparak iple sıkıca bağlayın. Paketin üstünü su ile ıslattıktan sonra, bir tepsiye yerleştirin. Tepsiyi kızgınca bir fırına koyarak 1,5- 2 saat arasında pişirin. Sonra paketi fırından alarak üst kısmını bir makasla kesip atın, alt kısmını da bir tabağa oturtun ve servis yapın.

Not: Fırında yağlı kağıdın yanmaması için paketi arada bir ıslatmalısınız.


ML® Kağıt Kebabı için tıklayın


Süt Kuzusu Kapama


Kullanılacak malzeme (6 kişi için):
1 kilo süt kuzusu,
2 demet dereotu,
1 baş kuru soğan,
30 baş yeşil taze soğan,
1 fincan su,
yeteri kadar tuz.

Yapılışı: Süt kuzusunun kol tarafından veya böbrek yatağı bölümünden bir kg'lık bir parça alınır ve kemikli olarak yumurta iriliğinde doğranır, iyice yıkanır ve süzülmeye bırakılır. Yıkanmış ve küçük parçalara kesilmiş taze soğanlarla kabuğu soyulduktan sonra dörte bölünmüş kuru soğan, ince ince kıyılmış dereotu ve et tencereye konur. Üzerine bir fincan su döküldükten ve tuz serpildikten sonra tencerenin kapağı örtülür. Et yumuşak bir duruma gelinceye kadar, 1-1,5 saat hafif ateşte pişirilir. Et pişince hemen servis tabağına alınır, servis yapılır. Türkiye'nin bazı bölgelerinde bu kapamaya ince şerit biçiminde kesilmiş bir kök yeşil salata katılmaktadır. İsteğe göre bu malzemeye marul veya kıvırcık salata da eklenebilir. Ancak yeşil salata koymadan pişirilen kapama daha lezzetli olur.

SÜT KUZUSUNDAN KÂĞIT KEBABI


750 gram süt kuzusu
1 demet maydanoz
1/2 adet kuzu karaciğeri
60 gram tereyağı ya da margarin (3 çorba kaşığı)
3 adet böbrek
6 adet yeşil soğan
1 çorba kaşığı kekik
1 demet dereotu
Tuz
Biber

1 Büyükçe bir sahana kemikli olarak irice kuşbaşı kesilmiş 750 gram süt kuzusu, yumurta büyüklüğünde parçalara doğranmış yarım kuzu karaciğeri, üstünün yağlariyle birlikte dörde bölünmüş 3 adet kuzu böbreği, yıkanmış ve birer santim uzunluğunda parçalara doğranmış altı yeşil soğan, kıyılmış birer demet dereotu ve maydanoz, bir çorba kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı karabiber ile yarım çorba kaşığı tuz koyarak harmanlamak suretiyle hepsini birbirine karıştırmahdır.
2 Sonra bu karışık etleri, üstüste yayılmış ve üstüne 3 çorba kaşığı margarin ya da tereyağı sıvanmış, yağlı kâğıdın üzerine alarak kâğıdın yanlarını etlerin üzerlerine çevirmek ve sarmak suretiyle etleri dört köşe bir paket yapmalı ve iple sıkıca bağlamalıdır.
3 Sonra, paketin üstünü su ile ısladıktan sonra, paketi ile tepsi içinde kızgınca fırına sürerek, bir buçuk - iki saat arasında pişirmeli ve paketi fırından alarak, üst kısmını bir makas ile kesip attıktan sonra, paketin alt kısmım bir tabağa oturtmak suretiyle servis yapmalıdır. (Fırında yağlı kâğıdın yanmaması için paketi arada bir ıslatmalıdır.)

ŞALGAM ÇORBASI (SİVAS)


MALZEME:
İri şalgam 5-6 baş
Bulgur veya pirinç 1 kase
Tereyağı-margarin 2 çorba kaşığı
Kıyma 100 gr.
Kuru soğan 2 adet

YAPILIŞI:
İri şalgamdan 5-6 baş alınır, iri göz rendeden geçirilir. İstenirse tuzla ovularak (kekre) acı suyu giderilir. 1-2 çorba kaşığı sana yağı, 1-2 baş doğranmış soğan sokarıcı yapılır. Arzuya göre kıyma, kuşbaşı et, kemikli kavurma hangisi varsa 1-2 litre kaynayan suya sokarıçla birlikte 1 kase dolusu bulgur veya pirinç, et hepsi bir arada kaynatılır. Bulgur pişmek üzere iken rendelenmiş şalgamlar atılır. O da pişince ateşten indirilir.

Şefin Türlüsü


MALZEMELER
Taze fasulye:500gr
Kabak:1ad
Patlıcanİ:2ad
Havuç:1ad
Patates:2ad
Kuzu kemikli:250gr
Salça
Sıvıyağ:50ml
Margarin:50gr
Tuz
Karabiber
Kırmızı pul biber
Maydonoz
Dere otu
Soğan:2ad
Kereviz yaprağı
Fesleğen

YAPILIŞ TARİFİ
Kuzu kemikli etimizi haşlayalım ve içine biraz tuz karabiber kabuklu patates, havuç, maydonoz, soğan, dereotu, kereviz yaprağı, fesleğen, ekleyip kaynatalım Tenceremize soğanlarımızla beraber fasülyelerimizi atıp kavuralım. Daha sonra havuçlarımızı atıp kavurmaya başlayalım, Havuçlardan sonra salçamzı eklayip kavuralım bu zaman sure içersinde etimiz pişmiş olur ve süzdürüp etlerimizi ayırdıktan sonra suyu atmayalım tencerede kaynaya dursun sebzeler artık çöp. Ve etsuyunu ekleyelim ve etlerimizi atıp kaynamaya bırakalım. Kuşbaşı dogradığımız kabak ve patlıcanı kızartalım tork havluya koyup yağlarını çektirelim. Fasulye ve havuç piştikten sonra tuzunu ve baharatlarını ayarlayalım ve kaynatıp kefini alalım. Sonra fırın kabımıza dökelim yemeğimizi üstne sırasıyla kabak, patlıcan, domates, biber ekleyip fırınlayalım.


ML® Yaz Türlüsü için tıklayın

Şehriyeli Sürpriz Bulgur Pilavı


75 gr Sana Margarin
2 Su Bardağı şehriyeli ince bulgur (aktarlarda bulabilirsiniz)
1 Adet KÜÇÜK BOY TAVUK

Tavuğu parçalara bölüp yıkayın. Derin bir çelik tencereye tavukları koyup, tuz ilave edin. Kapağını kapatıp, kendi buharında pişirin. Piştikten sonra karabiber, yenibahar ve pul biberini katın. Suyunu iyice çektirip kavurun. Pilav için tencereye sana yağını alın. Bulguru ekleyip 5 dakika kavurun. Üzerini yarım cm geçecek kadar su ve tuzunu ilave edip kapağını kapatın. Kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin. Tavukları didikleyip pilavın üzerinde servis edin. Dilerseniz tavukları didiklemeden de kemikli bir şekilde pilavın yanında servis edebilirsiniz.

Şıveydiz


Yarim kilo kemikli veya kemiksiz parça kuzu eti
1 bardak haslanmis nohut
yarim kilo taze soğan
yarim kilo taze sarımsak
yarim kilo yoğurt
1 adet yumurta
tereyağ

Et sade suda haslandiktan sonra nohutlar da ilave edilip bir iki tasim kaynatilir. Temizlendikten sonra 2-3 cm uzunlugunda dogranmis soğan ve sarımsaklar ilave edilir. Sogan ve sarımsak yumusayinca, içine yumurta ilave edilerek çirpilmis ve ocakta ilitilmis olan yoğurt katilir. Bir tasim daha kaynatilir. En son nane ile birlikte kizdirilmis tereyağı dökülerek servis yapilir.


ML® Antep Salatası için tıklayın

Şıveydiz (Gaziantep)


http://www.mpd.org.tr

½ kg. Kemikli et
2 avuç nohut
3 tane karabiber
Tuz
1 kg. Taze soğan
250 gr. Taze sarmısak
1,5 kg. Tatlı yoğurt
2 yumurta

½ kg. Kemikli et (budundan olursa daha iyi olur), 2 avuç nohut (nohudun bol oluşu makbul) iyice yıkanır , tencereye konur. üzerine su ilave edilir. Birkaç tane halinde karabiber ve tuz atılır , ateşin üzerine konur. Et pişe dururken bir kilo taze soğan iyice soyulur. Yine taze sarmısak (250 gr.)aynı şekilde hazırlanır. Et pişmeye yaklaşınca soğanla sarmısak ilave edilir. Bunlar pişinceye kadar kaynatılır. Sarmısakla soğan piştikten sonra tencere ateşten alınır.
1-1,5 kg. Yağlı ve tatlı yoğurt bir kaba konarak ateş üzerinde karıştırılarak kaynatılır.Yoğurt mütecaniz değilse veya inek yoğurdu ise piştiği zaman büsbütün değişikliğe uğramaması için ateşe konmazdan önce yoğurdun miktarına göre 1-2 yumurta ilave edilir , iyice yoğurtla karıştırıldıktan sonra ateşe konur. Bu muameleden sonra yoğurt tenceredeki yemeğin üstüne ilave edilir. Bir taşım daha kaynatılarak indirilir.
Pirinç pilavı ile beraber servis yapılır.

Not: Bu yemeğin yeniş tarzı da biraz farklıdır. Diğer sebze yemeklerinde olduğu gibi evvela başlı başına şuveydiz sonra pilav yenmez. Pilav ayrı kaba şüveydiz ayrı kaba alınır. Pilav tabağının öne isabet eden kısmında pilava karıştırıldıktan sonra kaşıkla ağza götürülür.
Gaziantep'te sebze yemekleri katılık ve cıvıklık bakımından iki çeşittir. Birisi tava yani az sulu , diğeri çorba cıvıklığındadır. Bunlar ekseriyetle yukarıda tarif edildiği şekilde yenir. Yani pilavla servis yapılır. Tavalar sadece ekmekle de yenir. Fakat umumiyetle bunların da yanında pilav (bulgur veya pirinç daha ziyade salçasız düz pilav) tercih edilir.

Şiş Kebap Püfü


Eti dinlendirme, şiş ve pirzola terbiyesi şöyle yapılır. Etin en iyi dinlendirme şekli ete hiç bıçak vurmadan, kemikli vaziyette asılı olarak dinlendirmektir. Hangi et olursa olsun bıçak yiyip parçalandıktan sonra çabuk bozulur. Pirzola daha çabuk bozulmaya yatkın olduğu için 3-5 gün bekletilebilir. Şiş yapılacak et, kuşbaşı şeklinde doğranır 1 kilo şişlik ete 200 gr. süt, 50 gr. zeytinyağı katılarak iyice karıştırılır ve 1 gün bekletilir. Pirzola içinde aynı uygulama yapılır. Eğer acılı tercih edilirse şilere geçirmeden yada pirzolayı ızgaraya koymadan önce karabiber, tuz ve pulbiber ilave edilir. Şiş ve pirzola yaparken ateşin iyice yanmış olmasına ve alevli olmamasına dikkat edilir. Şiş ve ızgara etler, çiğ köfte eti gibi tamamen yağsız olmamalı, az yağlılar tercih edilmelidir. Koyun, kuzu, keçi, oğlak etlerinin kaburgaları, etleri soyulmadan önce mangalda pişirilir.

ŞORBİK (TUNCELİ)


MALZEME:
Nohut 1/2 su bardağı
Su 6 su bardağı
Soğan 4 adet
Süt 2 su bardağı
Katı yağ 5 çorba kaşığı
Tuz
Kemikli dana eti 500 gr.

YAPILIŞI:
Nohutu bir gece öncesinden (ya da 6 saat önce) bol soğuk su ile ıslatarak şişmeye bırakın. Soğanları ince ince kıyın. Yağı tencerede eritin. Yağ kızınca etleri her yanı eşitçe renk alıncaya kadar kızartın. Kavrulmuş etlere soğanları ve nohutları katıp, 5 dakika daha kavurmayı sürdürün. Suyu ekleyip bir taşım kaynatın. Köpüğünü alıp, tuzunu ayarlayın. Ateşi kısın, etler ve nohutlar yumuşayıncaya kadar pişirin. Pişen malzemeye sütü katıp, kısık ateşte 10 dakika pişirin. Ateşten alıp, sıcak olarak servis yapın.

T Bone Steak


Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


T kemikli biftektir.
Contre filet parçası üzerinde kemikleri ile birlikte bonfilenin başladığı kısımdan itibaren buta yakın kısma yani bonfilenin bittiği yere kadar kesit alınır.
Kemikle birlikte çıkarılan parçalar üzerinde hem bonfile hem de contrefilet parçası bulunur. Ortada ki parçalara T-bone steak veya porter house steak isimleri verilir.
250 gram civarında 1 parça 1 porsiyondur


T BONE STEAK (FRANSA)


4 kişi için MALZEME :
1 adet (800 gr.) T. Bon stek
Tuz, bir çimdik karabiber
2 kahve fincanı rafine yağı
1 çorba kaşığı tereyağı


Sığır böbrek yatağı kısmının bir yanı üstü kontra file altı fileto (Bonfiledir) Kontra file ve filetonun kemiği ile beraber kesilmesine T. Bon Steak yani T kemikli Biftek denir, niçin mi? içindeki kemik T harfi gibidir de onun için T Bon stek 2-3-4 kişilik bir arada kesilerek hazırlanır. Bir kişiilk yapılması uygun değildir
T Bon Stek'in diğer ismi de Porter Haus Stek'tir
İtalya'da ise Stek (costata filorantine) denilmektedir


YAPILIŞI :
Steki : Tuzlayıp biberleyiniz, dibi düz ve kalın bir kasrola rafine yağını koyup kızdırıp eti ilâve ediniz, zaman zaman içindeki yağdan alıp üzerine dökerek önce ortadan hızlı ateşte sonra ortadan az ateşte onar dakika alt üst kapağı kapalı olarak pişirip içindeki yağı dökünüz, teryağını ilâve edip birer dakika alt üst tereyağı ile pişirip misafirin önünde kesilmek üzere servis yapınız
Yanında sos bernez ve külde pişmiş patates veriniz

TAMTAK TİRİDİ (Ankara)


1 kg kemikli kuzu eti
2 adet büyük boy kuru soğan
1/2 demet maydanoz
3 adet tandır ekmeği
kırmızı pulbiber
2 çay kaşığı tuz

Etleri tencereye koyup üzerine 4-5 parmak çıkacak kadar su ilave edin. Kaynayan suyun üzerindeki köpükleri ara sıra alın. Tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte, etler iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın.
Etler piştikten sonra sudan çıkararak kemiklerinden ayırın ve ince ince didikleyin.
Soğanların piyazlık doğrayıp tuzla ovun.
Maydanozları ayıklayıp yıkadıktan sonra ince ince kıyın.
Ekmekleri küçük parçalar halinde doğrayarak servis tabağına yayın. Üzerine etleri yerleştirip soğanları yayın.
Önceden süzdüğünüz sıcak et suyunu ekmekler iyice ıslanacak şekilde üzerine gezdirin. Kıyılmış maydanoz ve sumak ya da pulbiber serperek servise sunun.


ML® Tamtak Tiridi için tıklayın
ML® Tamtak Tiriti Videosu

Tamtak Tiriti (görsel)


Türkçe altyazılıdır.


Büyük ekran seyretmek için tıklayın

merhabalar, Mütevazı Lezzetler mutfağından selamlar, sevgiler
bu bölümümüzde yöresel bir tarif paylaşacağız
Ankara'ya uzanacağız ve "Tamtak Tiridi" yapımını öğreneceğiz
ama önce malzemeler
1 kilo kemikli kuzu eti
3 adet kuru soğan
1 adet tandır ekmeği
4 su bardağı su
yarım çay bardağı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
yarım tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
üzeri için; yarım demet maydanoz
artık malzemeleri biliyoruz, yöresel lezzetimizle buluşmaya az kaldı
öncelikle 1 kilo kemikli kuzu etimiz var demiştik...
tercihen düdüklü tencereye aktarıyoruz
üzerine çok az tuz ilave ediyoruz
çünkü düdüklü tencerede pişireceğiz
ve biraz geçecek kadar soğuk su...
çünkü soğuk su, et suyunun berrak olmasını sağlar
bu kadar su yeterli
şimdi kapağını kapatacağız ve ateşin yanına gideceğiz
düdüklü tencereyi hızlı ateşe yerleştirdik
pim çıktıktan sonra, 25 dakika kısık ateşte pişiriyoruz
pimimiz çıktı, şimdi dediğimiz gibi en az 25 dakika..
kısık ateşte haşlıyoruz
et haşlanırken biz de ekmekleri doğramaya başladık
şimdi devam ediyoruz, özellikle tandır ekmeği kullanıyoruz
ve özellikle de bayat olmasına özen gösteriyoruz
böyle bir kaba yerleştiriyoruz
zaten ekmekler bayat
şimdi diğer işlemlere geçelim
Ankara'ya özgü bu tiridin özelliği bol soğanlı olması
ve soğanın yarım daire şeklinde doğranması
soğanları doğramaya başlıyoruz
şimdi üzerine serpeceğimiz maydanozları da kıyalım
tabi ki saplarıyla birlikte
artık soğanlarımızı kavurmak üzere ocağın yanına gidellim
düdüklümüzün kaynama süresi devam edecek
diğer ocağa aktardık
şimdi soğanı kavurmak üzere tavayı yağlıyoruz
biraz ısınmasını bekliyoruz
doğradığımız soğanları ilave ediyoruz
orijinal tarifte soğan kavrulmuyor
sadece unla ovuluyor
fakat böyle daha lezzetli olduğunu biliyoruz
ve soğanı kavuruyoruz
süremiz doldu, alarmı kapatalım
ateşi de kapattık
soğanlarımıza şöyle bir gözatalım
soğanlar da olmuş, isterseniz daha fazla kavurabilirsiniz
soğanı da kapatıyoruz
düdüklü tencerenin pimi indi
şimdi etlerimizi çıkartalım
sonra da didikleyeceğız
güzel haşlanmış
etleri kemiklerinden iyice sıyıracağız
sonra daha küçük parçalara böleceğiz
artık tamtak tiridini tamamlama zamanı
öncelikle et suyumuzu kuru ekmeklerin üzerine gezdiriyoruz
ılık etsuyu, bunu da belirtelim
sonra kavurduğumuz soğanı...
düzgün bir şekilde yayıyoruz
üzerine tuz, karabiber ve pulbiberden biraz serpiyoruz
biraz karabiber
ve karabiberden biraz daha fazla pulbiber
şimdi ayıkladığımız etleri de...
muntazam bir şekilde soğanların üzerine yerleştiriyoruz
bu arada biz fırını 180 - 190 derecede ısıttık
fırınlamadan önce tekrar tuzunu...
ve baharatlarını serpiyoruz
şimdi tamtak tiridini fırına veriyoruz
10-15 dakika pişiriyoruz
15 dakika sonra
tirit fırından çıktı muhteşem bir koku
şimdi son olarak üzerine kıyılmış maydanoz serpiyoruz
şimdi servis yapalım
servise hazır
Mütevazı Lezzetler mutfağında bu bölümde...
güzel Ankara'mızın unutulmaaya yüz tutmuş...
lezzetli bir tarifini paylaştık "Tamtak Tiridi"
en kısa sürede deneyin ve bizleri hatırlayın
hoşçakalın...

Tandır Aşı (düdüklü)


2 su bardağı aşurelik buğday
1 adet kuru soğan
500 gram kemikli et
1 çorba kaşığı salça
2 çorba kaşığı margarin
1 tutam tuz
Yeterince su

Buğdayı tencereye alın üzerini kapatacak kadar su koyup katnatın altını kapatıp 5 saat şişmesini bekleyin tavaya margarini alıp eritin soğanları kavurun etleride ekleyin salça tuz, su ve buğdayları da ekleyip düdüklünün kapağını kapatın, 30 dakika pişirin sıcak servis yapın.


Sayfa: « Önceki  1, 2, 3 ... 19, 20, 21, 22, 23  Sonraki »


lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Web Araçları
İletişim
lezzetler.com Siteleri
lezzetler.com Türkçe
lezzetler.com Mobil
lezzetler.com Blogları
en.lezzetler.net English
es.lezzetler.net Español
de.lezzetler.net Deutsch
it.lezzetler.net Italiano
fr.lezzetler.net Français
lezzetler.org International
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.mlrecipes.com
atabay.org
Youtube
Google+
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mütevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2015 Bütün Hakları Saklıdır