Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
115,069 Yemek Tarifine 4,618,516,973 defa bakıldıkarnabahar önerileri


Önceki Aramalar
Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa   
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Tarifler
Alfabetik Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Diğer Konular
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları


Üye Girişi
Yeni Üye Kaydı


Sayfa: « Önceki  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 25, 26, 27  Sonraki »
Kremalı Karnabahar Çorbası


1 adet karnabahar
1 çay bardağı krema
3 adet taze soğan
1 tutam beyaz biber, tuz

Karnabaharı çiçeklerine ayırıp, bir tencereye koyun ve üzerini bir parmak geçecek kadar su ekleyin. Taze soğanların beyaz kısımlarını uzun uzun kesip, tencereye ekleyin. Tuzunu da ilave edip, 25-30 dakika pişirin. Haşlanmış karnabaharları suyuyla birlikte blendere koyun. Krema ve beyaz biberi ekleyip, birlikte çekin. Taze soğanla süsleyin.


Fotoğraf "kaide" tarafından gönderildi. 09.11.2014

Kremalı Karnabahar Çorbası


http://migros.com.tr

120 gr. tereyağı
120 gr. un
2,5 litre tavuk
750 gr. karnabahar
200 ml. krema

Karnabaharı çorbaya koymak için hazırlayın.
Büyük bir tencerede tereyağı ile unu orta ateşte çok açık kahverengi oluncaya kadar pişirin ve tencerede soğutun.
Sıcak tavuk suyunu orta ateşe aldığınız tenceredeki un yağ karışımına yavaşça dökün ve karıştırın (pürüzsüz olmalı)
Hazırlamış olduğunuz kabaca kesilmiş karnabaharları tencereye ekleyin, kaynatın ve altını kısık ateşe ayarlayın; tuzunu, biberini koyun, karnabaharlar ( paramparça olmadan) yumuşayana kadar pişirin.
Blendır veya süzgeçten geçirip pürüzsüz olmasını sağlayın ve tencereye alıp tekrardan kaynatın, kremasını ekleyip karıştırın ve servis edin.


Kremalı Karnabahar Çorbası (7 ay)


200 gr karnabahar çiçeği
2 çorba kaşığı krem peynir (% 40 yağ)
25 ml tavuk suyu
1 tutam hindistancevizi tozu

Karnabaharı parçalara ayırın çok iyi yıkayın. Bir tencereye suyu karnabaharları, ardından, tavuk suyunu ekleyin, kapağı kapatın ve düşük ısıda bir saat kaynatın. Bu süre sonunda krem peyniri ve hindistancevizini katıp ateşi kapatın. Çorba hazır.

Kremalı Sebze Çorbası


http://multicooker.com

Brokoli – 300 gr
Karnabahar – 300 gr
Patates – 200 gr
Havuç – 100 gr
Su – 1,5 Lt
Tuz (isteğe göre)
Krema – 100 ml
Baharatlar

Patates ve havucu 2 cm’lik küpler şeklinde kesin. Bütün malzemeleri çok fonksiyonlu pişiricinin içine koyun, tuz ve baharat ekleyin, su dökün ve karıştırın. Kapağı kapatın. Çok fonksiyonlu pişiricinin çalışma modunu ÇORBA pişirme süresini 30 dakika olarak ayarlayın ve “Başlat” tuşuna basın. Çalışma modu bitene kadar pişirin. Hazır çorbayı ayrı kaba dökün. Kremayı ilave edin. Blender ile homojen hale getirin.


KURU TUZLAMA USULLERİ


BİRİNCİ USUL (az tuzla): Sebzelerin ağırlıklarının % 2,5 veya % 5'i oranındaki tuzla yapılır. Bu usulle tuzlanan sebzeler: Lahana, marul, şalgam, taze fasulye.
a - Sebzelerin hazırlanması: Taze, körpe ve gevrek sebzeler seçilir. Marul ve lahananın dış yaprakları ve başlan yıkanır. Başlar ikiye veya dörde bölünür. Lahananın göbek kısmı çıkarılır. Kök sebzeler yıkanıp soyulur. Taze fasulye yıkandıktan sonra suda 5 dakika haşlanır ve 3-4 cm. uzunluğundaki parçalar halinde kesilir.
b - Tuzlama usulü: Lahana, marul, şalgam keskin bir bıçakla kıyıldıktan sonra, katlama usulüyle tuzlanarak kaplara doldurulur. Her 4 1/2 kilo sebze için 115 gram tuz hesabedilir. Haşlanmış taze fasulyenin 4 1/2 kilosu için bir su bardağı % 4 asitli sirke hesabedilir. Fasulye tuzla katlanıp kaba doldurulduktan sonra üzerine sirke dökülür. Tuzlanıp kaplara doldurulmuş sebzelerin üzerleri, beyaz peynir beziyle örtülür. Bezin üstüne de bir ağırlık konur. Sebzeler, tuzun etkisiyle sularını saldıktan sonra, bu tuzlu su kapağa doğru yükselmemişse, lahana, marul ve şalgama % 2.5luk, fasulyeye % 5lik tuzlu su eklenir. Tuzlanmış sebzeyle doldurulan kaplar, 21 derece sıcaklıktaki bir yerde bulundurulmalıdır Bu sıcaklığın etkisiyle sebzelerde asit ihtimarı (fermantasyon baslar ve 2 hafta sürer. îhtimar suresince, salamuranın üzerinde birikecek zar tabakası mutlaka alınmalı ve bu iş, gün aşırı yapılmalıdır.
c - Kavanoza doktarma ve ısıtma: İhtimarları sona erince. büyük kaplarda bulunan sebzeler, ağızları hava almayacak şekilde kapanabilen küçük kavanozlara aktarılır. Kavanozun ağzında 4 cm. boşluk bırakılır ve gerekirse bu boşluk elde edilinceye kadar salamura eklenir. Kavanozlar kapatılır ve pastörize kazanı denilen özel kazanda kaynayan suyun içinde 25 - 30 dakika pastörize edilir. Böylece besinin bozulma tehlikesi önlenmiş olur.

İKİNCİ USUL (kesif tuzla): Sebzelerin ağırlıklarının % 20'sine kadar tuz kullanılarak yapılır. Bu usulle saklanan sebzeler: Taze mısır, danelenmiş taze bezelye, kesilmiş bamya, kereviz.
a - Sebzelerin hazırlanması: Taze, körpe ve kaliteli sebzeler seçilir. Mısırlar 10 dakika kaynatılıp koçanından derince olmamak üzere kesilir. Bezelyelerin kabukları soyulur. Bamyalar, uçları alındıktan sonra yıkanır ve enine, halka halka kesilir. Kereviz yıkanıp kabukları soyulduktan sonra dilimlenir ve 5 dakika haşlanır.
b - Tuzlama usulü: 5 kilo sebze için 1 kilo tuz hesaplanır. Tuz, sebze ile iyice karıştırılır veya katlanır. Tuzlanmış sebzeler kaplarına yerleştirilir. Sebzelerin üzeri temiz peynir beziyle birkaç kat örtülür. Meydana gelen salamura, bezin iki parmak üstüne çıkmazsa, 1 kilo tuzun 4 litre suda eritilmesiyle elde edilecek salamuradan gerektiği kadar kavanoza eklenir. İhtimar, şartlara göre 1 ay kadar devam edebilir. İhtimar bitince, sebzeler kavanozlara aktarılır.

ÜÇÜNCÜ USUL (sirke katılmış hafif salamura ile): % 5'lik tuzlu su ve % 4 asitli sirke kullanılarak yapılır. Bu usulle saklanan sebzeler: Pancar, havuç, karnabahar, taze fasulye, dilimlenmiş turp, dilimlenmiş şalgam, yeşil hardal.
a - Sebzelerin hazırlanması: Taze, körpe ve iyi cins sebzeler seçilir. Sebzelerin yenilmiyecek tarafları atılır. Yeşil sebzeler yıkanıp temizlenir. Taze fasulyeler 5 dakika haşlanır, sonra soğutulur. Dilimlenecek sebzeler daha önce yıkanır.
b - Sebzelerin salamuraya konulması: Sebzeler kaplarına doldurulur. Her kabın ağız kısmında az bir boşluk bırakılır. Sebzelere yetecek kadar % 5'lik tuzlu su hazırlanır. Salamura, 4 litre suya 225 gram tuz ve 1 bardak (225 cm') % 4 sirke katılarak yapılır. Salamura, sebzelerin üzerine dökülür ve ağırlığır üstüne çıkıncaya kadar doldurulur. Sonra kap, ihtimar için belirli sıcaklıktaki bir yerde bekletilir. İhtimar süresi içinde, gerekirse kabın üstüne salamura eklenir. İhtimar süresinin (10 gün) sonunda, sebzeler küçük kavanozlara aktarılır ve bu kavanozlar pastörize edilir.

DÖRDÜNCÜ USUL (sirke katılmış kesif salamura ile): Bu usulde % 15'lik tuz eriyiği kullanılır. Bu usulle saklanan sebzeler: Kabuklu taze bezelye, karnabahar, biber, bamya (bütün), soğan.
a - Sebzelerin hazırlanması: Taze, körpe ve iyi cins sebzeler seçilir. Sebzeler bol suyla yıkanır. Soğanların kuru yaprakları soyulur. Karnabaharın dış yaprakları ve sapı kesilir. Bamyaların sapları uçlarından kesilir. Biberler ortalarından ikiye bölünerek sap ve tohumları çıkarılır.
b - Sebzelerin salamuraya konulması: Sebzeler tartılıp salamura kaplarına doldurulur, üzerlerine katlanmış peynir bezi ve ağırlık konur. Kesif salamura hazırlamak için, 680 gram tuz 4 litre suda eritilir ve buna 1 bardak (225 cm) % 4 asitli sirke eklenir. Kaba konulacak sebzelerin hacminin yarısı kadar salamura hazırlamak gerekir. Salamura, sebzelerin üçparmak üstüne çıkacak kadar doldurulur. Salamura içine konulan sebze kabı, ısısı değişmeyen, serin bir yere konur. Gerekirse, kaba, tuz yoğunluğu % 15 olan salamuradan katılır. Kapların ağızları iyice örtülür, kabın ağzında oluşan zar ve köpükler alınır. Tuzlu su içindeki süt asidi ihtimarı birkaç hafta sürer. İhtimar eden sebzeler, küçük kavanozlara yerleştirilir. Kavaonzlar, sebzenin kendi salamurasıyla doldurulur ve serin bir yerde saklanır.

Kuru Üzümlü Karnabahar Salatası


MALZEMELER
1 Karnabahar, çiçeklere ayrilmis
500 gr arpacik soğani
Tuz
125 ml su
5 yemek kasigi zeytinyağı
2 yemek kasigi sirke
3 domates, kabuklari soyulup dogranmis
3 yemek kasigi kuru üzüm
1 Çay kasigi seker
1/2 çay kasigi kekik
1/2 çay kasigi kisnis karabiber

YAPILIŞ TARİFİ
Iki ayri tencere dolusu suyu bir tasim kaynatin. Birine soğanlari, digerine ise karnabaharlari koyun. Her ikisini de 5 dak haslayip süzdürün.
Kalan malzemeyi büyük bir tencereye koyun. Tuz ve biberle tatlandirin.
Iyice karistirin. Bir tasim kaynatin. Atesi kisip tenceredeki malzemeyi 5 dak. pisirin.
Bu sürenin sonunda soğan ve karnabahari ekleyin ve ara sira karistirarak 10 dak. daha pisirin.
Delikli bir servis kasigi kullanan sebzeleri servis tabagina, aktarin Tencerede kalan sosu tekrar kaynati Sosu 5 dak. agir ateste kaynatarak çektirin. Sebzelerin üstüne koyup soguyuncaya kadar bekleyin ve servis yapin.

Kuşhanede Bütün Karnabahar


Çiçeği kuşhane büyüklüğünde karnabahar çiçeğini birbirinden ayırmadan takımıyla çıkarıp, 250 gram kavrulmuş kıymayı kuşhaneye serpiniz. Karnabaharları takımıyla ve başaşağı koyup tekrar kıyma serpiniz. Etsuyu dökerek tuz, biber ekiniz, pişince tabağa çeviriniz.

KUZU BUDU DOLMASI


1 iri kuzu budu
100 gram dilimlenmiş jambon
30 gram sadeyağ
50 gram çekirdeksiz üzüm, (kus üzümü de olabilir)
4 çorba kasığı kurutulmuş ekmek tozu
bu ekmek tozunu ıslatmaya yetecek kadar süt
1 kahve fincanı kıyılmış maydanoz
2 yumurta
1 baş soğan
1 diş sarımsak
1 limon
1 dal biberiye
1 defne yaprağı (kıyılmış olarak)
1 çay kaşığı kekik
1 çay kaşığı tarhun otu
1/2 bardak kadar et suyu
2-3 kaşık zeytinyağı
yeteri kadar tuz ve karabiber

Budu alırken kasaba bunu yukardan aşağı yarıp içindeki kemiği çıkarmasını söylemeli. Eti zedelemeden kemiği çıkarınca bunların üstündeki et parçacıklarını sıyırmalı ve makineden geçirip kıymalı. Kuzu budunu örtecek kadar jambon dilimini bir kenara ayırıp kalanını kıymalı. Kıyılmış etle jambonu porselen bir kâseye koymalı. Buna maydanozu, kekiği, tarhun otunu, sütte ıslatılmış kurutulmuş ekmek tozunu, defne yaprağını, rendelenmiş limon kabuğunu (sadece sarısı), rendelenmiş soğanı, ince doğranmış sarımsağı suda ıslatılmış üzümü, yumurtaları, yeteri kadar tuz ve karabiberi katmalı ve iyice yoğurarak karışımı birbirine yedirmeli. Bu harcı butta kemiklerden boşalan yere doldurmalı ve budu temiz bir sicimle dikerek eski durumuna getirmeli. Yağı büyük bir pyrex kayık tabağa koymalı. Buna biberiye dalım da attıktan sonra kabı ateşe oturtmalı. Sade yağ ısınınca doldurulmuş budu pvrex kayık tabağa oturtup her yanı nar gibi kızarıncaya kadar kızartmafı. Sonra jambon dilimlerini budun üstüne verteştirmeli ve birkaç kaşık zeytinyağını gezdirerek döküp kabı 180 dereceye göre kızdırılmış fırına sürmeli. Kuzu budunu vakit vakit sıcak et suyuyla ıslatarak iyice pişirmeli. Et pişince pyrex kavık tabağı fırından çıkarıp etin çevresine sote edilmiş İç bezelye, patates, sote edilmiş karnabahar gibi garnitürler koyarak servis yapmalı.

Kuzu Elbasan Tava


Gerekli malzeme:
4 kuzu incik
4 hazır milföy hamuru
1 soğan
2 defneyaprağı
1 tatlı kaşığı tane karabiber
15 gr margarin
1 su bardağı su
1 yumurta sarısı
1 haşlanmış havuç
150 gr haşlanmış
karnabahar
150 gr haşlanmış bezelye
Tuz
Karabiber

Soğanı soyup doğrayın. Margarini tencerede eritip incikleri ilave edin ve iki taraflı kızartın. Soğan, defneyaprağı, tane karabiber, 1 tutam tuz ve suyu ilave edip pişirin, incikler iyice yumuşayınca kevgirle bir tabağa alıp soğumaya bırakın. Milföy hamurlarını düz bir tepsiye aralıklı olarak yayın. Her birinin üzerine birer inciği kemik ucu dışarıda kalacak şekilde yerleştirip sarın.
Milföylü etleri yağlanmış fırın tepsisine yerleştirip üzerlerine yumurta sarısı sürün. Önceden ısıtılmış 160 dereceye ayarlı fırında 10-15 dakika pişirin. Servis tabağına alıp haşlanmış havuç, karnabahar ve bezelye ile servis yapın.

Kümes Hayvanları Dolmalarının Servisi


Pişirilen tavuk dolma fırından çıkınca kağıdı ve ipi çıkarılıp sıcak olarak sofrada kesilmek üzere servis yapılır.
Doldulumuş olan çeşitlerin süslenmesinde, mevsime uygun haşlanmış veya kızartılmış sebzeler kullanılır. Brokoli, patatas, karnabahar, kabak vb.
Tavuk sarmalarıda fırından çıkınca sıcak olarak servis yapılır.
Sarma çeşitlerinin yanında da yine haşlanmış ya da kızartılmış mevsim sebzeleri kullanılır.

Labne ve Hardal Soslu Karnabahar Salatası


1 küçük paket labne peynir
2 yemek kaşığı mayonez
1 çay kaşığı hardal
2 adet yeşil soğan
½ demet dereotu
1 çay kaşığı tuz
½ çay kaşığı karabiber
1 fincan zeytinyağı

Karnabahar toplara ayırın ve yıkayın, 1 limon suyu sıkılmış kaynar suda hafif diri kalana kadar haşlayın ve süzün. Bir kasede kıyılmış taze sarımsağı, 1 limon suyunu, tuzu ve zeytinyağını çırpın. Kızartma tavasında karnıbaharları kızartlalım. Labne peynirini derince bir kaseye alın. Üzerine mayonezi, hardalı, çok ince kıyılmış yeşil soğan ve dereotunu katın. En son tuz ve karabiberi de ilave ederek iyice çırpın. Sosun akışkan olması için çok az elinizle serperek biraz su ilave edin ve tekrar çırparak servis tabağı üzerine alınmış karnabahar üzerine gezdirin. Arzu ettiğiniz malzemelerle süsleyin. Soğuk olarak servis yapın.

Lay's ile Karnabahar Graten


MALZEMELER
1 adet orta boy karnabahar
1 su bardağı un
2 su bardağı süt
Muskat rendesi
2 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı rende kaşar peyniri
1 paket klasik lays
Tuz ve karabiber
Kırmızı toz biber

HAZIRLANIŞI
Karnabahar küçük parçalara bölünür ve tuzlu suda haşlanır. Haşlama esnasında maydanoz ve kereviz sapı gibi yardımcı sebzeler kullanılabilir. Ayrı bir tavada eritilen tereyağında un kavrulur. Süt, muskat rendesi, tuz ve karabiber eklenerek beşamel sos hazırlanır. Fırın kabına karnabahar ve lays karıştırılarak yayılır ve üzerine beşaml sos dökülür. En üste kaşar peyniri ve kırmızı toz biber serpilerek 180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.

Limonlu Naneli Piliç


12 piliç inciği (derileri ayıklanmış)
1/2 tatlı kaşığı tozşeker
Limonlu sos:
25 cl. (1 su bardağı) limon suyu (taze sıkılmış)
1 demet taze nane (ayıklanıp, kıyılmış; 6 dalı süsleme için ayrılmış)
1/2 tatlı kaşığı kimyon
3 taze soğan (ince doğranmış)
1 iri acı sivribiber (sap ve çekirdekleri temizlendikten sonra ince kıyılmış; ya da 1/2 - tatlı kaşığı pul kırmızıbiber)
1/4 tatlı kaşığı tuz

Piliç inciklerini alacak büyüklükte bir kapta limonlu sos malzemesini karıştırıp, incikleri kaba koyarak, her yanlarını karışıma iyice bulayın. Kabın üstünü örtüp, buzdolabına kaldırarak, en az 5 saat soğutun.
Bekleme süresinin sonuna doğru, fırınınızın ızgarasını yakın. Kabı fırından alıp, piliç inciklerini çıkararak, bir fırın tepsisi üstüne yerleştirilmiş tel ızgaraya dizin. Kapta kalan sosu ince tel süzgeçten bir kâseye süzüp (süzgeçte kalan baharatlı naneleri saklayın), bir kenara bırakın. Tel ızgarayı fırın ızgarasının 10 -15 cm altına verip, incikleri 7 - 8 dakika ızgara edin. Sonra tel ızgarayı fırından alıp, incikleri altüst ederek, her inciğin üstüne ayırdığınız baharatlı nanelerden serpin. Izgarayı yeniden fırın ızgarasının altına verip, inciklerden birine bir bıçağın ucu batırıldığında açık renkli, berrak bir sıvı akıncaya kadar (7 -8 dakika) ikinci yüzlerini de ızgara edin.
Bu arada tozşekeri kâsedeki süzülmüş sosa karıştırıp, karışımı bir tencereye aktararak, harlı ateşte hafifçe koyulaşıncaya kadar (yaklaşık 2. dakika) kaynatın.
Tencereyi ateşten alıp, sosu bir kâseye boşaltın. Fırındaki tel ızgarayı da alıp, incikleri bir servis tabağına aktarın. Üstlerine kâsedeki sosu kaşıkla gezdirip, ayırdığınız nane dallarıyla süsleyerek, servis yapın.

SERVİS ÖNERİSİ: Yanında, tereyağında sote edilmiş taze patates ve buharda pişirilmiş karnabahar çiçekleriyle.

Lorlu Karnabahar ve Brokoli Püresi


Eğlenceli Tarifler
Sağlıklı Minikler


100 gr karnabahar, çiçeklerine ayrılmış
100 gr brokoli, çiçeklerine ayrılmış
60 gr lor peyniri
2 çorba kaşığı süt
1 çorba kaşığı Komili Erken Hasat Zeytinyağı
Kimyon
Fesleğen yaprakları

Kamabahar ve brokolileri yumuşayana kadar buharda pişirin. Karnabaharları yarım kaşık Komili Erken Hasat Zeytinyağı, bir tutam kimyon, 30 gr lor peyniri ve 1 çorba kaşığı süt ile rondodan geçirerek püre haline getirin. Karnabahar püresini bir kaseye aktarıp aynı işlemi brokolilerle tekrarlayın. Dondurma kaşığı yardımıyla karnabahar ve brokoli pürelerinden toplar alıp bir tabağa yan yana yerleştirin. Üzerlerini fesleğan yapraklarıyla süsleyerek servis edin.


Lüfer Sote


Malzemeler:
4 parça kılçıksız lüfer fileto;
1 orta boy kereviz kökü, soyulup kuşbaşı doğranmış
kereviz kökünün hacim olarak üç katı kadar yıkanıp parçalara ayrılmış karnabahar
1 küçük soyulmuş patates
2 defne yaprağı
4 dal taze tarhun
7 adet şitake mantarı, boydan boya ince dilimler halinde kesilmiş
sızma yağ
tereyağı
tuz ve taze çekilmiş karabiber.

Yapılışı:
Önce püreyi hazırlayın. Bir tencereye kerevizleri, karnabaharları, doğranmış patatesleri, defne yapraklarını ve bir tarhun dalını koyun, örtecek kadar su doldurun, tuz ilave edip kaynama noktasına getirin. Kapağını kapayıp orta ateşte 30 dakika kadar pişirin. Tarhun dalını ve defne yapraklarını dışarı alın, suyunu süzün. El blenderi ya da mutfak robotuyla püre haline getirin, tuz ve taze çekilmiş karabiber ilave edin. Rejim kaygınız yoksa bu aşamada sebze püresine bir çorba kaşığı tereyağı ve üç-dört çorba kaşığı taze krema eklemek lezzeti bayağı iyileştirir.
Şitake mantarlarını tavada iki çorba kaşığı zeytinyağıyla birlikte üç-dört dakika çevirerek kavurun, kenara alın. Eğer şitake bulamazsanız kestane mantarı da kullanabilirsiniz ama şampiyon mantarı kullanmayın.
Lüfer filetolarına düzgün dikdörtgen şekli verin. Bunun için filetonun geniş uç kısmını bir bıçakla dümdüz kesin ve kuyruk kısmından da üç parmak yukarı doğru kesip alarak düz kenarlı dikdörtgen Filetolar elde edin. Yapışmaz bir tavayı yüksek ateşte kızdırın. Kağıt havluyla iyice kuruladığınız lüfer filetolarının derili yüzlerine elinizle hafifçe zeytinyağı sürün. Kızmış tavaya balıkların önce derili taraflarını koyup üç dakika pişirdikten sonra ters yüz edip bir dakika da derişiz taraflarını pişirin. Lüfer filetoları toplam dört dakikadan daha uzun pişirilirse kurur ve lezzetleri bozulur. Zaten çok fazla pişen balık lezzetsiz olur, bunu hiç unutmayın. Balığı az pişirmek makbuldür.
Önceden ısıttığınız yemek tabakların ortasına sıcak püreyi paylaştırın. Pürenin üstüne sıcak mantarları pay edin. En üste de birer dilim fileto lüfer oturtun. Tabağın etrafını taze tarhun yapraklarıyla dekore edin ve sos olarak 'trüf yağı' kullanın. Hiçbiri yoksa iyi kalite sızma yağı da kullanabilirsiniz. Kıyılmış antepfıstığı serperek servis edin.

Hürriyet

Mantar Soslu Sebze Graten


1 adet havuç
2 adet kabak
1 su bardağı bezelye
2 adet pırasa
200 gr karnıbahar veya brokoli
4 adet taze soğan
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
75 gr rende kaşar
Bir miktar tuz
Bir miktar karabiber
3 yemek kaşığı margarin
1 paket Knorr Kremalı Mantar Çorbası

Hazırlanışı
1. Havuç ve kabağın kabuklarını kazıyıp, rendeleyiniz.
2. Pırasaları ayıklayıp kıyınız.
3. Su kaynatıp karnabaharları haşlayınız.
4. Taze soğanları kıyınız.
5. Yayvan bir tencerede margarini kızdırıp, pırasaları ve taze soğanları kavurun.
6. Daha sonra içine rendelenmiş havuç, kabak ve bezelyeyi ilave edip tuz-karabiber ile baharatlandırınız.
7. Sote edilmiş sebzeleri fırın kabına alınız. Haşlanmış karnıbaharları tepsinin kenarlarına diziniz.
8. Küçük bir tencerede 2 su bardağı süt, 1 su bardağı su ve Knorr Mantar Çorbası’nı sos kıvamına gelinceye kadar pişiriniz.
9. Mantar sosu sote sebzelerin üzerine döküp düzeltiniz.
10. Önceden 185 derecede ısıttığınız fırında 20 dakika pişiriniz. Sebzeler kızarmaya başlayınca en son rende kaşarı üzerine serpip peynirler eriyene kadar pişiriniz. Sıcak servis ediniz.


ML® Mantar Graten için tıklayın

Mantarlı Brokoli ve Karnabahar


2 yemek kaşığı sıvıyağ
Yarım kilo mantar
200 gr brokoli
200 gr karnabahar
1 yemek kaşığı salça

Mantarlar yıkanıp doğranıp bir tencereye konulup kendi suyunu çekinceye kadar pişirilir. Daha sonra salça ve yağ ilavesi ile hafif kavrulur. Son olarak üzerine küçük çiçeklere ayrılmış karnabahar ve brokoli ilave edilip su ve tuz ilavesi ile sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Mantarlı Sosisli Erişte (Çin)


250 g kuru Çin eriştesi (ya da erişte)
1 litre (4 su bardağı) tuzsuz tavuk suyu
2 tatlı kaşığı tuz
1 1/2 çorba kaşığı ayçiçek yağı
1 çorba kaşığı taze zencefil rendesi
1 küçük kırmızı soğan (1 kenarı 2 cm'lik kareler halinde kesilmiş)
1 iri kırmızı dolmalık biber (sap ve çekirdekleri temizlendikten sonra, bir kenarı 2 cm boyunda kareler halinde kesilmiş)
3 orta boy sosis (yaklaşık 150 g; 3 mm kalınlığında dilimlenmiş)
175 g sultani bezelye (kılçıkları ayıklanıp, her biri verevine 2'ye kesilmiş)
8 kurutulmuş kara Çin mantarı (sıcak suda 20 dakika bekletildikten sonra, süzdürülüp, her biri 4'e bölünmüş; isteğe bağlı)
450 g konserve küçük mısır.(süzdürülmüş)
450 g mantar (yıkanıp, kurulanmış)
125 g brokoli (yalnızca çiçekleri; kaynar suda 1 dakika haşlandıktan sonra, soğuk su altında çalkalanıp, süzdürülmüş)
150 g karnabahar (yalnızca çiçekleri; kaynar suda 1 dakika haşlandıktan sonra, soğuk su altında çalkalanıp, süzdürülmüş)
2 tatlı kaşığı mısır nişastası (2 çorba kaşığı suda eritilmiş)
1 çorba kaşığı soya sosu
1 çorba kaşığı sirke (tercihen pirinç sirkesi)
1 tatlı kaşığı susamyağı

Tavuk suyunu bir tencereye koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, tavuk suyunu 25 cl. (1 su bardağı) kancaya kadar çektirdikten sonra, tencereyi ateşten alıp, bir kenara bırakın.
Başka bir tencereye 4 litre (17 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca tuzu serptikten sonra, Çin eriştelerini (ya da erişteleri) koyup, yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar pişirin (3 dakika geçince birini alıp, pişip pişmediğini kontrol edin). Sonra tencereyi ateşten alıp, erişteleri bir süzgeçte süzdükten sonra, soğuk su altında çalkalayarak, yeniden süzülmeye bırakın.
Ayçiçek yağını büyük bir tavaya koyup, tavayı orta ateşe oturtarak, yağı ısıtın. Tütmeye başlamadan zencefil rendesini ve kırmızı soğanları koyup, sürekli karıştırarak 30 saniye pişirin. Dolmalık biber parçaları, sosis parçaları, sultani bezelye parçaları, Çin mantarı parçaları (isteğe bağlı) ve mısırları koyup, sürekli karıştırarak 1 dakika pişirin. Mantarlar, brokkoli çiçekleri ve karnabahar çiçeklerini ekleyip, karışımı sürekli karıştırarak 1 dakika daha pişirin.
Çektirdiğiniz tavuk suyuna erimiş mısır nişastası, soya sosu ve sirkeyi katıp, karıştırın. Karışımı tavadaki karışımın üstüne boşaltıp, sürekli karıştırarak ko-yulaşıncaya kadar pişirin. Susamyağını katıp, karıştırdıktan sonra, süzülmüş erişteleri ekleyip, iyice karıştırarak, birkaç dakika ısıtın. Tavayı ateşten alıp, mantarlı - sosisli erişteyi bir servis tabağına aktararak, servis yapın.

Maraho Çorbası (Kıbrıs)


KKTC'de İmgesel Yemekler
Doğu Akdeniz Üniversitesi


Maraho bitkisi
Zeytinyağı
Soğan
Bulgur
6 bardak su
1 adet tavuk bulyon
Karabiber
Kırmızıbiber
Nane

İlk olarak maraho bitkisinin uç kısmından bir tutam kesilir. Tencereye az miktarda zeytinyağı konulduktan sonra, içine soğan doğranır. Soğan pembelesinceye kadar kısık ateste kızartılır. Bu malzemeler bir süre soldurulur. Daha sonra bir su bardağının yarısı kadar bulgur yıkanıp tencereye dökülür. Ardından altı bardak su üzerine ilave edilir. Bir adet tavuk bulyon da eklendikten sonra, maraho çorbası kıvama gelinceye kadar kısık ateste pisirilir. Eğer çorba yoğun olmussa, biraz daha su ilave edilir. Az miktarda karabiber ve kırmızıbiber konularak hazırlanan çorba artık servise hazırdır. İstenildiği takdirde yemeğe hoş koku vermesi için nane de eklenilebilir.

Not: Kıbrıslı Türkler arasında Maraho olarak bilinen rezene, Kıbrıs dağlarında kendiliğinden yetisir. Tohumlarından yağ elde edilir. Bu bitki koku ve yağ bakımından çok zengindir. Ana vatanı Akdeniz bölgesidir. Bölgede rezenenin bol miktarda bulunması, Maraho çorbasının bu yöreye has bir yemek olmasını sağlamıstır. Maraho çorbasında kullanılan rezene, Farsça raziane'den galat olarak Türkiye Türkçesine rezene adıyla geçmistir. Latince adı ‘ foneculum vulgare mıll ‘olup, Kıbrıs’ta maraho adıyla günümüze kadar gelmistir. Maraho, ilk baslarda Rumlar tarafından sevilmis, daha sonrada Kıbrıslı Türkler tarafından benimsenmistir.
Maydanozgiller ailesinden olan marahonun, birçok bakımlardan sağaltıcı özellikleri olduğu bilinmektedir. Tıpta gaz söktürücü, mide ağrısını azaltıcı etkilerinin olması, bitkinin adeta antibiyotik özelliği olduğunu gösterir. Bunun yanında, çok eksiklerde ilaç tedavisinin mümkün olmadığı zamanlarda, kanayan yaralara da pansuman olarak yapıldığı söylenmektedir. Yine otuz, kırk yıl önceleri yeni doğum yapmış kadınlara, lohusalık devresinde haftada en az iki kere maraho bitkinsi verilmistir. Bunun sebebi kadının hamilelik döneminde aldığı kiloları sağlıklı bir biçimde vermesini sağlamak ve anne sütünü tatlandırarak, bebeğin süt isteğini arttırmaktır.
Bazı köylerde içine karnabahar konulması, bu çorbanın yapılısının köyden köye değistiğini gösterir. Örneğin Kıbrıs’ın Güvercinlik Köyü’nde, maraho bitkisinin doğranmadan sadece ikiye bölünerek atılması, onun adeta çorba değil de bir yemek olarak tüketildiğine isarettir.
Marahonun yılın yaklasık üç dört ayı Güney Kıbrıs’ta, diğer üç dört ayı Kuzey Kıbrıs’ta yetisiyor olması oldukça ilginçtir. Bazı Kıbrıslılar bunu; bitkinin çok sifalı olmasından dolayı, kendisini esit olarak iki ayrı bölgede değisik zamanlarda yetistirerek esitliği sağladığını, böylece de sifasından herkesin yararlanabildiği seklinde değerlendirmektedir.

MARİNATLI KARNABAHARLI HAVUÇ SALATASI


Kullanılacak malzeme (6 kişi için):
1 karnabahar,
6 körpe havuç,
1 kaşık sirke,
1 kaşık merzengûş otu,
1 kaşık kekik,
yeteri kadar tuz ve karabiber,
5 kaşık zeytinyağı.

Yapımı: Havuçların üzerlerini kazıyıp bol suda yıkamalı ve dilim dilim doğramalı. Karnabaharı yıkayıp sadece çiçeklerini parça parça çıkarmalı.
Bu sebzeleri, içinde kaynar tuzlu su bulunan bir kaba koyup 2-3 dakika haşlamalı. Sonra kevgirle süzerek kaptan çıkarıp emaye bir tencereye koymalı. Tuzunu ve biberini serpip sirkesini, zeytinyağını ve yarım bardak su dökmeli. Kekikle merzengûş otunu da serpiştirdikten sonra kabı orta ısılı bir ateşe koyarak sebzeleri dirilikleri gidecek biçimde haşlamalı. Kabı ateşten indirince sebzeleri çıkarıp bir salata servis tabağına düzenli biçimde yerleştirmeli, iyice soğuyunca servis yapmalı.

MARSİLYA SALATASI


Kullanılacak malzeme (6 kişilik):
1 küçük karnabahar,
2 körpe havuç,
2 demet taze soğan,
1 demet börülce fasulyesi (taze),
1 defne yaprağı,
3/4 litre sirke,
yeteri kadar limon suyu,
zeytinyağı, tuz ve biber.

Yapımı: Havuçların üstünü kazıyıp bol suda yıkamalı ve bunları kibrit çöpü gibi uzun parçalara doğramalı. Börülcelerin iki uçlarını kesip kılçıklarını temizlemeli ve bol suda yıkamalı. Soğanların saçaklarını ve dış yapraklarını çıkarıp atmalı. Karnabaharın sadece çiçekli kısmını küçük parçalara ayırıp bol suda yıkamalı. Bir tencereye sirkeyle aynı ölçüde su koymalı. Soğanları da küçük parçalara doğradıktan sonra bütün sebzeleri bu tencereye koymalı ve ateşe oturtup hepsini birden başlamalı.
Sebzeler diriliğini kaybetmek üzereyken tencereyi ateşten indirmeli ve suyunu süzüp sebzeleri düzenli bir biçimde salata servis tabağına yerleştirmeli. Tuzunu ve biberini serpip zeytinyağıyle limon suyunu da dökmeli ve sofraya götürüp servis yapmalı.

Mayonez Soslu Karnabahar Salatası


Malzeme: (4 kişilik);
1 kg'lık karnabahar,
sirke,
tuz.
Sirkeli sos:
6 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı sirke,
tuz,
karabiber.
Süslemesi:
1-2 yeşil salata yaprağı (yıkanıp süzüldükten sonra ince kıyılmış)
1-2 domates (dilimlenmiş).

Karnabaharın kirli kısımlarını bir bıçakla kesip attıktan sonra çiçeklerini ayırın. Sirkeli suda iyice yıkadıktan sonra içinde bol tuzlu su bulunan büyük bir tencerede- 10-12 dakika haşlayın. Tencereyi ateşten alıp karnabaharları bir kevgire çıkardıktan sonra üzerlerinden bol soğuk su geçirin. Karnabaharları bir kenarda süzülmeye bırakın.
Küçük bir kapta sirkeli sosun malzemesini iyice çırparak karıştırın.
Süzülmüş karnabaharları temiz bir bezle kurulayıp derin bir kaseye aktarın üzerlerine vinegret sosu döktükten sonra buzdolabına kaldırarak 30 dakika dinlendirin.
Buzdolabından karnabaharları çıkartıp bir servis tabağına aktarın. Üzerini bir sıkma torbasıyla sıkılmış mayonez sosu, domates ve yeşil salata ile süsleyip servis edin.

Mayonezli Brokoli Salatası


250 gr. brokoli
2 yemek kaşığı sıvıyağ
çeyrek çay bardağı limon suyu
mayonez
yoğurt

Brokoli çiçeklerini karnabahar gibi iri iri parçalara ayırıp önceden kaynattığınız suya atın, ve 8-10 dakika kadar bekletin. Brokoliler az yumuşayınca, kevgirle sudan alın. Renleri hafif açılmış brokolilerin suyunu süzdürün. Sonra da yayvan bir servis tabağına serin. Diğer yanda 2 yemek kaşığı yağı kızdırın. Hazırladığınız limon suyunuda ilave edip az karıştırın. Servis tabağına dizdiğiniz brokolilerin üzerine hazırladığınız sosu gezdirin. Sadece yağ limon suyu sosu ile pekala yetinebilir. Şayet daha zengin bir katkı yapmayı arzu ederseniz, 3 birim mayonez, 2 birim yoğurt karışımı ile elde edeceğiniz harika bir sos hazırlayabilirsiniz.

Mayonezli Karnabahar Salatası


1 adet ufak karnabahar
3 çorba kaşığı mayonez
1 çorba kaşığı yoğurt
3 çorba kaşığı zeytinyağı
2 adet kornişon turşusu
2 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
1 tatlı kaşığı tuz

Karnabahar küçük parçalara ayrılır ve haşlanır. Soğuması için bir kenarda beklerken diğer işlemler yapılır. Yoğurt, mayonez, zeytinyağı ve ezilmiş sarımsak iyice çırpılır. İnce doğranmış turşu, kırmızı biber ve tuz eklenir. Soğuyan karnabaharlar servis tabağına konur. Üzerine hazırlanan harç dökülür.

Meksika Usulü Karnabar


1 orta boy karnabahar (temizlenip çiçeklerine ayrılmış)
1 orta boy soğan (ince doğranmış)
1 çorba kaşığı tereyağı
150 gr domates salçası (1/2 su bardağı suyla karıştırılmış)
1 tatlı kaşığı acı kırmızıbiber
1 çorba kaşığı kapari
2 çorba kaşığı maydanoz, (ince kıyılmış)
3 çorba kaşığı ekmek içi
3 çorba kaşığı kaşar peyniri rendesi
1 çorba kaşığı zeytinyağı

Önce fırınınızı yüksek sıcaklığa (220°C) getirip ısıtınız.
Karnabahar çiçeklerini kaynar tuzlu suda 10-12 dakika kaynatıp suyunu süzünüz.
Yağı küçük bir tavada kısık ateşte eritip, soğanları katarak 5 dakika, renkleri pembeleşene kadar kavurunuz.
Tavayı ateşten alıp soğanları, 1/2 su bardağı suyla karıştırılmış domates salçası, kırmızıbiber, kapari ve maydanozla birlikte ateşe dayanıklı bir cam güvece koyunuz. Madeni kaşıkla karıştırıp orta ateşte kaynatınız. Karnabaharları katıp, çiçeklerin her yanının yemeğin salçasına bulanması için karıştırınız. Üstüne ekmek içini, peyniri ve zeytinyağı serpip, fırında 10-15 dakika, peynir ve ekmek içi karışımı nar gibi olana kadar pişirerek servis ediniz.

Mevsim Salatası


200 gram brokoli
2 adet havuç
1 adet kırmızıbiber
3 adet dolmalık biber
7 yaprak marul
1 çay bardağı mısır
9 yaprak körpe ıspanak
4-5 yaprak lahana turşusu
Çeyrek karnabahar
1 adet limon suyu
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 çorba kaşığı hardal

Marul yapraklarını, ıspanak yapraklarını yıkayıp irice doğrayın. Karnabahar ve brokoliyi de irice çiçek çicek ayırın. Biberleri ve havucu da uzun ince bir şekilde doğrayın. Turşuyu da irice doğrayın. Butün malzemeleri derin bir kabın içinde harmanlayın. Hardal ve limon suyunu zeytinyağı ile beraber çırpın ve sebzelerin içine döküp güzelce karıştırın. Servis yaparken de üzerine mısırı serpip sofraya büyük servis tabağı ile getirin. İsterseniz bu karışımın içine haşlanmış makarna da koyup daha farklı bir lezzet elde edebilirsiniz.

Milföyde Karnabaharlı Tavşan


500 gram tavşan eti
400 gram milföy hamuru
350 gram brüksel lahanası
120 gram soğan
60 gram mascarpone peyniri
50 gram et füme
1 adet yumurta
1 kepçe sebze suyu
Tuz
Karabiber
50 gram sıvıyağ

Kuşbaşı doğranmış tavşan eti ve küp kesilmiş et fümeyi, ince doğranmış soğan ve yağla yapışmaz yüzeyli tavada, yüksek ateşte soteleyin.
İlk yapraklarını ayıklayıp yıkadığınız brüksellahanası, 1 kepçe sebze suyu, bir tutam tuz ve karabiberi tavaya ekleyin. Kapağını kapatıp 10 dakika pişirdikten sonra mascarpone peynirini ilave edin. Karışımı kaba aktarın.
Milföy hamurunu 3 mm kalınlığında açıp kıvırdıktan sonra kapların genişliğinde kesin. İçine hazırladığınız karışımı aktarın. Kenarlarına çırpılmış yumurta sürüp açılmaması için sıkıca kapatın.
Kesilmiş olan milföy şeritleri çapraz olarak üzerine yerleştirin. Çırpılmış yumurta sürdükten sonra önceden ısıtılmış 190 derece fırında 20 dakika pişirin. Fırından çıkartıp ılımaya bırakın.


Minestrone


200 g kuru fasulye
2 soğan (kabuklan soyulmadan, her biri 2 'ye kesilmiş)
250 g mantar (yıkanıp, kurulandıktan sonra, sap bölümleri ayrılmış ve üst bölümleri dilimlenmiş)
500 g domates (kabukları soyulup, çekirdekleri temizlendikten sonra, doğranmış; çekirdek ve suları saklanmış)
2 havuç (kazınıp, doğranmış)
2 kereviz sapı (sapları ayıklanıp, doğranmış; yaprakları da kıyılmış)
1 karnabahar (çiçeklere ayrılmış; yaprak ve sap bölümleri doğranmış)
2 brokoli dalı (çiçeklere ayrılmış; yaprak ve sap bölümleri doğranmış)
1 baş sarımsak (dişleri kabuklu olarak ayıklanıp, ağır bir bıçağın bir yüzüyle bastırılarak ezilmiş)
4 diş sarımsak (kıyılmış)
24 tane karabiber
1/4 tatlı kaşığı biberiye
2 defne yaprağı
2 limon kabuğu şeridi (her biri 5 cm uzunluğunda)
125 g yuvarlak, içi boş makarna
1/2 limonun suyu
1/4 tatlı kaşığı tuz
4 çorba kaşığı maydanoz (kıyılmış)
bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
60 g Parmesan ya da kaşar peyniri rendesi

Kuru fasulyeleri soğuk su altında yıkayıp, bir tencereye koyarak, üstünü 7,5 cm kaplayacak kadar su ekleyin (su , yüzeyine çıkanları alıp atın). Tencereyi orta ateşe oturtup, bir taşım kaynattıktan sonra, ateşi kısarak, fasulyeleri 2 dakika haşlayın. Ateşi ve tencerenin kapağını kapatarak, fasulyeleri kapalı ocak üstünde 1 saat bekletin (ya da bu işlemler yerine, bir gece soğuk suda bekletilmiş fasulye kullanın).
Tencereye kuru fasulyelerin üstünü 7,5 cm kaplayacak kadar su ekleyip, orta ateşe oturtarak, yeniden bir taşım kaynatın. Kaynayınca ateşi kısıp, fasulyeleri yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 30 dakika) pişirin. Tencereyi ateşten alıp, fasulyeleri bir süzgeçte süzerek bir kenara bırakın.
Kalın dipli bir tencereyi orta ateşte ısıtıp, soğanları kesik yanları alta gelecek biçimde tencereye yerleştirerek, kesik yanları iyice kahverengileşinceye (çorbaya renk vereceklerdir) kadar (yaklaşık 10 dakika) pişirin, bir tahta kaşıkla karıştırdıktan sonra, mantarların sap bölümleri, domatesin suyu ve çekirdekleri, havuçların yarısı, kereviz sapları, karnabahar sap ve yaprakları, brokkoli yaprak ve sapları, ezilmiş sarımsak, tane karabiberler, biberiye, defne yaprakları, limon kabuğu şeritleri ve 3 İt (yaklaşık 13 su bardağı) su ekleyerek, bir taşım kaynatın. Kaynayınca ateşi kısıp 1 saat pişmeye bırakın.
Bu arada bir başka tencereye 1,51 (yaklaşık 6 su bardağı) su koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak bir taşım kaynatın. Kaynayınca tuzun 1 tatlı kaşığını ve makarnaları ekleyip, makarnaları yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar (7 - 8 dakika) pişirin. Tencereyi ateşten alıp, makarnaları bir süzgeçte süzerek, soğuk su altında çalkaladıktan sonra, bir kenara bırakın.
Küçük bir kâsede domates parçaları, kıyılmış sarımsak, limon suyu ve kalan tuzu karıştırın.
Çorba tenceresini ateşten alıp, çorbayı bir süzgeçten büyük bir kâseye aktarın (süzgeçte kalan katı parçaları atın). Tencereyi akar su altında çalkalayıp, çorbayı yeniden tencereye boşaltarak, orta ateşte bir taşım kaynatın. Kaynayınca dilimlenmiş mantarları ve kalan havuçları ekleyip, 4 dakika jpişirdikten sonra, karnabahar çiçeklerini katarak, 4 dakika pişirin. Brokkoli çiçekleri, kereviz yaprakları ve haşlanmış fasulyeleri katarak, 3 dakika pişirin. Makarnaları ekleyip, 2 dakika daha pişirdikten sonra, küçük kâsedeki domatesli karışımı ve kıyılmış maydanozları katarak, 2 dakika daha pişirin. Tencereyi ateşten alıp, çorbayı 6 çorba tabağına bölüştürerek, üstlerine karabiberi serpin ve yanında Parmesan (ya da kaşar) peyniri rendesiyle servis yapın.

MOĞAL BARBEKÜSÜ


Malzemeler:
4 kişilik çin eriştesi
Yonca Ayçiçekyağı
Yarım kilo dilediğiniz bir et çeşidi
Dilediğiniz sebzeler, doğranmış biçimde: soğan, karnabahar, fasulye, patlıcan, mısır, brüksel lahanası, brokoli, pırasa, taze soğan, ıspanak, mısır, kabak, bezelye, lahana
Baharatlar, tuz, karabiber, kimyon, sumak, yenibahar,

Hazırlanış:
Önce erişteyi kaynar suda 5-6 dakika haşlayıp suyunu süzün ve bir kâseye alın. Sebzelerin yapışmasını engellemeye yetecek kadar yağ koyun. Sebzeleri ve etleri tavaya atın. Ara sıra karıştırarak hepsini pişirin. Pişme işleminin sonuna doğru sebzelerin üzerini hafif kaplayacak kadar baharatları ekleyip birkaç dakika daha pişirin. Erişte ile karıştırarak servis yapın.

Moğol Barbeküsü


Yarım kilo ince uzun kesilmiş bonfile
1 küçük soğan
1 adet karnabahar
1 adet patlıcan
1 adet brüksel lahanası
2 tane brokoli
1 dal pırasa
1 adet patates
1 adet lahana
1/2 çay bardağı soya sosu
1/2 çay bardağı barbekü sosu
1/2 çay bardağı meksika sosu
3 yemek kaşığı margarin
1 tutam tuz
1 tutam kekik
1 tutam kimyon
1 tutam sumak
1 tutam köfte baharatı

Önce erişteyi kaynar suda 5-6 dakika haşlayıp suyunu süzün ve bir kaseye alın.
Wok (çukur) tavanızı veya dökme demirden büyük tavanızı iyice ısıtın.
Isınınca sebzelerin yapışmasını engellemeye yetecek kadar yağ koyun. (Çok fazla yağ varsa veya tavanız yeterince büyük değilse iyi sonuç alamazsınız buna göre iki seferde pişirmeyi düşünebilirsiniz)
Sebzeleri ve etleri tavaya atın. Ara sıra karıştırarak hepsini pişirin. (et ve sebzelerde yanmalar olabilir ama tamamen yanmasına izin vermeyin.)
Pişme işleminin sonuna doğru sebzelerin üzerini hafif kaplayacak kadar sosunuzu ve baharatları ekleyip birkaç dakika daha pişirin.
Erişte ile karıştırarak servis yapın.

Not: Bu barbeküde istenilen sebzeler eklenip istenilmeyenler çıkartılabilir.İstediğiniz gibi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3 ... 18, 19, 20 ... 25, 26, 27  Sonraki »


lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Uyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Uyelik
Bölümler
Web Araçları
lezzetler.com Siteleri
lezzetler.com Turkce
lezzetler.com Mobil
lezzetler.com Blogları
en.lezzetler.net English
es.lezzetler.net Español
de.lezzetler.net Deutsch
it.lezzetler.net Italiano
fr.lezzetler.net Français
lezzetler.org International
Yemek Kitapları
Mutevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mutevazı Lezzetler® İkramlar
Mutevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mutevazı Lezzetler® Çorbalar
Mutevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mutevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.mlrecipes.com
atabay.org
Youtube
Google+
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2017 Bütün Hakları Saklıdır
sakarya escort sakarya escort sakarya escort sakarya escort sakarya escort
porno | porno izle | rokettube | anal porno | Ensest porno | porno izle