Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
117,763 Yemek Tarifine 4,924,290,430 defa bakıldı


fıstık pekmez önerileri


Önceki Aramalar
Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa   
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Kamp Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Tarifler
Alfabetik Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Diğer Konular
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları


Üye Girişi
Yeni Üye Kaydı


Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki »
Akdeniz Bölgesi Tatlılarının ve Beslenmemizdeki Yeri


Yrd. Doç. Dr. Metin Saip SÜRÜCÜOĞLU

Her milletin ve her ülkenin kendi yapısına , kültürüne, gelenek ve göreneklerine, alışkanlıklarına göre bir mutlağı vardır. Bu yüzden , yemek sanatının her dalında birbirinden zengin örnekler veren Türk Mutfağı, pişirme teknikleri, softa düzenleri, servis şekilleri ile dünyaca ünlü Fransız ve Çin Mutlaklan ile daima yanşmış ve her zaman şöhretini korumuştur.
Türk Mutfağının bu şöhreti ve zenginliği yemeklerinin çok çeşitli olmasının yanında, Türkleşin dünyanın en eski topluluklannı meydana getirmiş olmasının da büyük bir payı vardır. Bu nedenle, Türk Mutfağı , kökleri Orta Asya'da başlayan ve bugünkü yaşadığı topraklarda bilen büyük göçlerin ve birçok kültürlerle etkileşmesinin sonucunda oluşmuştur.
Köklü bir tarihe sahip ve çok geniş bir coğrafyada üstün medeniyetler kurmuş olan Türk Milletinin beslenme kültürü de, kültürün bir öğesi olması nedeniyle toplumlar arasında farklı yemek ve beslenme alışkanlıklarının olması da gayet doğal bir durumdur.
Türk Mutlağını; göçebelik ve tarımsal ekonomik yapı, coğrafya, dinsel yapı, sosyo-ekonomik yapı, gelenek ve görenekler, çeşitli kültürlerle etkileşme gibi faktörler etkilemiş ve oluşmasında büyük rol oynamışlardır. Bu nedenlerle, ülkemizdeki yemek çeşitleri, pişimıe şekilleri, besin maddesi üretimi ve beslenme alışkanlıkları bölgesel olarak hatta köy-kent gibi yerleşim birimlerine göre de büyük değişiklikler göstermektedir.
Bu faktörlerin etkisiyle Türk Mutfsağında bugüne kadar binlerce yemek çeşidi geliştirilmiş ve yapılmıştır. Bugün unutulmaya yüz tutmuş yada unutulmuş yüzlerce yemek çeşidi de bulunmaktadır. Çorbalar, el yemekleri, etli sebze yemekleri, sebze yemekleri, etli kurubaklagil yemekleri, pilavlar, makarnalar, mantılar, börekler, ekmek, çörek ve pideler, salata ve turşular, hoşaflar ve tatlılar olmak üzere yemekler bu başlıklar altında gruplandınlmaktadır.
Türk Mutfağında pişen yemeklerin çoğunluğu, özellikle hamur işleri ile yapılan yemekler; çok vakit alan, zahmetli ve ustalık derecesinde yetenek isteyen yemeklerdir. Bu nedenle, yemek pişirmek, bugün bir sanat dalı haline gelmiştir. Özellikle bu grup yemeklerimiz, büyük şelıirlerde gittikçe unutulmaktadır. Çünkü şehirleşme, kadının çalışma yaşamına girmesi, sosyo-ekonomik durum, batı kültüründen etkilenme ve teknoloji Türk Mutfağını bazı könttlardâ olilttiâUz yöhifc etkilemektedir. Özellikle teknoloji ile birlikte; yağlaruı mlînasyonu, tereyağının yerini margarinin alması, işlenmiş hazır besinlerin mutlağa girmesi ve pişirme araçlarının değişmesi sonucu yemeklerin lezzetlerinin ve tatlarının da değişmesine yol açmıştır. Bunların yanında bazı yemeklerimizin içlerine katılan lezzet verici maddeler ve lezzet verici besinler de oıjinal yapılarının yitirilmesine neden olmuştur.
Türk Mutfağında tatlılar konuk ağırlama, dini bayram ve ramazan ayında, kandil günlerinde, düğünlerde ve daha birçok özel günlerde en yaygın olarak hazırlanıp pişirilen yemek grubudur. Metropol şehirlerde bazı adet ve geleneklerimiz unutulsa bile, küçük şehirlerde ve kırsal yerleşim birimlerinde bu kültürümüz halen yaşamaktadır.
Tatlı kültürümüz çok zengin bir çeşide ve lezzete sahiptir. Bu açıdan bir bölgede yediğimiz tatlıyı, bir başka bölgede bulamaya biliriz. Türk kadınının ve aşçılarının elinde şekil bulan tatlı sanatımız, yüzlerce çeşidi ve rcngiylc sofralanmızı süslemekte, ağız tadımıza üstün lezzetler bırakmaktadır.
Türk Mutlağında, Akdeniz Bölgesi Mutfağının çok önemli bir yeri vardır. Akdeniz Bölgesi farklı medeniyetleri ve farklı insan topluluklarım binlerce yıldır birbirine bağlayan, bir kültür potasında eriten ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu özelliğinden dolayı Akdeniz Mutlağı çok zengin ve çeşitlidir.
Türk beslenme sisteminde tatlı tadı sağlamak için kullanılan maddelerin başında; şeker, pekmez ve bal gelmektedir. Ülkemizde şeker sanayii gelişmeden önce, tatlı yapmanda pekmez ile bal kullanılırdı. Günümüzde pekmezin kullanım oranı iyice azalmış ve yerini şekere bırakmıştır. Balm fiyatı da pahalı olduğundan geliri sınırlı ve üreticisi olmayan ailelerin beslenmesinde çok az yer alır ve daha çok kahvaltıda yenir. Şeker, pekmez ve balın; tahıllar, süt, yağ, kurubaklagil, meyve gibi diğer besinlerle karıştırılarak işlenmesiyle mutlağımızda önemli yemek grubunu oluşturan tatlı yemeklerimiz ortaya çıkmaktadır.

Geleneksel Türk Tatlılarının Türleri ve Nitelikleri
Geleneksel Türk tatlılarını esas bileşimleri ve yapılış şekillerine göre gruplandırdığımızda 8 türlü tatlı grubuyla karşılaşırız.
1. Buğday unu hamurundan yufka açılarak tereyağı ve ceviz. Antep fısüğı gibi besinlerle yapılıp şekerle tatlandırılan tatlılar : Baklava, Bülbül Yuvası, Samsa, Şöbiyet, Dürüm
2. Buğday unu, su, yağ ve yumurta ile hamur yapılıp yağda kızartıldıktan sonra şekerle tatlandınlan tatlılar: Dilber Dudağı, Hanım Göbeği, Tulumba Tatlısı, Hurma Tatlısı ve Vezir Parmağı
3. Mayalı hamurla yağda kızartılarak şekerle tatlandınlan tatlılar (un, bira mayası, süt, erimiş yağ, yumurta) : Lokma, Şam Baba
4. Yumurta ile un, irmik kanştınldıktan sonra yağda kızartılıp şeker yada pekmezde tatlandırılan tatlılar: Revani, Kaygana, Yumurta Tatlısı
5. Un, yağ, şeker veya pekmezin karıştırılmasıyla yapılan tatlılar (helvalar): İrmik, Un Helvası, Aside, Haşııta, Höşmerim
6. Kurubaklagil, tahıl, şeker ve pekmez karışımı ile yapılan tatlılar: Aşure, Zerde, Hedik, Bulamaç
7. Meyve ve sebzelerle şeker veya pekmez eklenerek yapılan tatlılar: Kayısı Tatlısı, İncir Tatlısı, Kabak Tatlısı, Hoşaf
8. Sütlü Tatlılar: Güllaç, Sütlaç, Muhallebi

Akdeniz Bölgesi Mutfağında Yapılan Hamur Tatlıları
Akdeniz Bölgesi mutfağında yapılan başlıca hamur tatlılarınımn illere göre gruplandırılması aşağıda verilmiştir.
1. ADANA : Karakuş, tel kadayıf, taş kadayıf, un helvası, irmik helvası, lokma
2. ANTALYA : Baklava, san burma, tel kadayıf, lokma, un helvası, irmik helvası, nişasta helvası, iplik helvası, arap kadayıfı
3. BURDUR : Baklava, san burma, kaymak baklava, kesme (samsa), iımik ,uıı, haşgeç, genevir, ve ceviz helvası, ceviz ezmesi, pişmane, dilber dudağı
4. ANTAKYA : Künefe, ekmek kadayıfı, peynirli irmik helvası, imıik helvası, un helvası, mamul
5. GAZİANTEP : Baklava, katmer, kuymak, un, irmik, peynir helvası, ağızlı kadayıf, lokma, kureyba
6. İSPARTA : Baklava, san buıma, imıik, un, nişasta, tel, ezme ve haşgeç helvası, tosmankara, cevizli pişi, lokma, şekerleme
7. İÇEL: Baklava, san burma, karakuş, taş kadayıfı, tel kadayıf, un helvası, irmik helvası, lokma, cezeıye
8. KAHRAMANMARAŞ : Kadayıf, kıvnm, peynir helvası, hapısa (aside), ballı börek, lokma

Akdeniz Bölgesi Mutlağında hamur tatlılarından başka en çok pişirilen hafif ve sütlü tatlılar; sütlaç, güllaç, muhallebi, palize (su muhallebisi), aşure, bici bici, karsambaç, zenie'dir.
Akdeniz Mutfağında sebze meyvelerden de çeşidi tatlılar yapılmaktadır. Buıılann en bilinenleri: kabak taüısı. incir tatiısı, turunç tatlısı, ceviz taüısı, turunç reçeli, kebbat reçeli, kabak helvası, pelte, tatlılı kabak aşı, çeşitli hoşaflar.
Bu çeşitlerden başka Akdeniz Mutfağında daha birçok hamur tatlıları, sütlü tatlılar ile meyve ve sebze tadılan yapılmaktadır. Akdeniz Bölgesi yemekleri de batıda ve doğuda farklılık gösterecek şekilde ortaya çıkmaktadır. Batıda Burdur, İsparta, Antalya Ege Bölgesi Mutfağına uygun yemekler (sebze ve hanım- işleri). Doğuda Adana, G. anlep, K.maraş, İçel, Antakya'da ise kebap ve bulgura dayalı yemeklerin fazla yapıldığı bilinmektedir.
Türk Mutfağında en çok ve yaygın olarak yapılan tatlı çeşidi baklavadır. Bu tatlı orta yumuşaklıkta hamurdan açılan ince yufkalardan yapılır. İçine ceviz, fıstık, kaymak v.b. şeyler konan ve üzerine kızdırılmış yağ gezdirildikten sonra İranda pişirilen ve dalıa sonra şurupta tatlandırılan bir tatlıdır. Bazen içine konan malzemeyle (kaymaklı, cevizli, fıstıklı), bazende şekli ve biçimiyle (ay baklavası, sarma, havuç vb) ilgili adlar almakladır. Baklava, ayrıca dünyada ençok tanınan tatlı çeşitlerimizden olup, ballı hamur işi olarak da tanımlanmaktadır. Baklavadan başka bülbül yuvası, dilber dudağı, hanım göbeği, hurma tatlısı, ekmek kadayıfi, lokma tatlısı, samsa, san burma, şam baba, şekerpare, tulumba tatlısı, revani, kurabiye en taranmış başlıca hamur tatlılanmızdandır.

Tatlıların Günlük Beslenmemizdeki Yeri:
Baklava, helva ve diğer hamur tatlılarıyla aşure daha çok bayram, düğün, nişan, mevlüt, davet gibi özel günlrerde yapılır. Ölen bir aile bireyinin arkasından helva yapılarak dağıtılması geleneklerimiz arasında yer alır. Söz kesme, nişan ve düğünlerde sini yada tepsiyle oğlan tarafından kız evine, gelinle birlikte kız evindeııde oğlan evine tatlı gönderilir. Dini bayram günlerinde de tatlılar, eve gelen konuklara ikram edilir (4).
Kırsal kesimde sütlü tatlılar, kaygana gibi yumurtalı tatlılar ve pekmezle yapılan tatlılar, günlük beslenmede dalıa çok yer alır. Konuk yemeklerinde mutlakabir yada daha çok türden tatlı sofra da yer almaktadır. Meyveli tatlılar dalıa çok davet yemeğinde, hoşaf ise günlük yemekler arkasından tüketilir. Ayrıca kentlerde, köylere göre batı kaynaklı pasta, kek, tart ve benzeri tatlılar dalıa çok yapılmakta ve tüketilmektedir.
Mevsimin özelliği de tatlı tüketiminde etkilidir. Tatlılar kış mevsiminde dalıa çok tüketilir. Bir de tatlılar sofra da çoğunlukla en son yenir ve akşam softasında öğleye göre daha çok yer alır.

Tatlıların Besleyici Değerleri
Yufka, yağ, şeker ve ceviz kullanılarak yapılan tatlıların enerji değerleri çok yüksektir. Bu tatlılann birer porsiyonu ortalama 650 kalorilik eııeıji sağlar. Bu miktar eııeıji, yetişkin bir kadının günlük eneıji harcamasının 1/3'üne eşittir. Harcadığı kadar günde enerji tüketen kişi günde fazladan bir porsiyon bu tatlılardım yemiş olsa günde 100 gr. bir ayda ise 3 kg civarında ağırlık kazanır. Bu nedenle hafif işlerde çalışan ve şişmanlamaya meyilli olanların bu tür tatlıları çok az ve seyrek olarak almaları gerekir. Bunun yaranda ağır iş ya da spor yapan kişiler arlan eneıji harcamalarını karşılayabilmeleri için bu tür tatlılardan yararlanılır.
Hamur ve diğer hamur tatlılarının da enerji değerleri yüksektir. Tahin helvası enerji yanında protein ve demir yönünden de zengin bir tatlıdır. Bu nedenle hafif eneıji harcaması çok olan kişilerin günlük beslenmelerinde yer alması önerilir. Aynca tahin helvası susamdan yapıldığı için yağı çoğunlukla doymamış yağdır. Enerjisi yüksek diğer tatlılarda ise çoğunlukla katı (tereyağı, sade yağ, margarin) kullanılır. Doymamış yağlann kan kolesterolünün denetiminde, dolayısıyla kalp-damar hastalıklarındaki olumlu etkileri düşünülürse susam, ceviz, haşhaş gibi yağlı tohumlarla yapılan tatlıların aynı miktar eneıji sağlayan diğer tatlılara tercih edilmesi önerilebilir.
Eneıji, protein , vitaminler ve kalsiyum yönünden en dengeli olanlar sütlü tatlılardır. Bu tatlıların proteinden gelen eneıji oram önerilen standartlara uygundur. Bu tatlılann en önemli nitelikleri kalsiyum yönünden zengin ve yağ eklenmemiş olmaları nedeniyle sindirimlerinin kolay olmasıdır.
Yaş ilerledikçe, sindirim faaliyetlerinde azalma ve kemiklerden kalsiyum çekilmesi olurken, kalsiyumun bağırsaklardan emilimi azalır.Bu nedenle özellikle yaşlıların ve büyümekte olan çocuklann gebe ve emzikli kadınların kalsiyum yönünden zengin, sindirimi kolay olan bu tür tadılan diğerlerine tercih etmeleri önerilebilir.
Tatlandırıcı olarak pekmez kullanılan tatlılann tıesleyici değerleri şeker kullanılanlardan daha yüksektir. Şeker saf karbonhidrat olmasına karşın pekmez, karbonhidrat yanında demir, kalsiyum, potasyum gibi madenlerden zengindir.

Sonuç
Tatlılar, Türk Mutfağında önemli yer tular, talklarımızı temel bileşimleri yönünden, sütlü taüılar, un-irmikle yapılan (helvalar) ve yulka ile yapılanlar, mayalı ve mayasız hamurla yapılanlar, yumurtalı tatlılar, meyve-sebzeli taüılar, tahıl-kurubaklagil kanşımı tatlılar olmak üzere gruplayabiliriz.
Türk Mutlağı dünyanın en güzel mutlaklarından birisi olmasına karşın dışanda yeterince tamnmamaktadır. Yeterli bir tanıtını yapılır ve bilinçli bir "mutfak turizmi" gerçekleştirilebilirse Türkiye, mutlağıyla da turizm gelirlerim artırabilir.
Ayrıca Türk Mutfağında bölgesel yemekler saptanmalı, haritaları yapılarak kitle turizmine sunulmalıdır. Yurt içi ve yurt dışında Türk Mutfağı ile ilgili konferanslar, sempozyum, kongıe vb düzenleyerek TÜRKİYE'nin mutfak açısından da bir dünya cenneti olduğu vurgulanmalıdır.

ANTEP USULÜ FISTIKLI KADAYIF (Gaziantep)


10 kişilik malzemeler:
1 kg. çiğ telkadayıf
525 gr. eritilmiş margarin
50 ml. pekmez
300 gr. iri çekilmiş antepfıstığı
Şurubu için
2 kg. tozşeker (8 su bardağı)
1 lt su (4 su bardağı)
1/2 adet limonun suyu

Yapılışı
Bir kapta eritilmiş margarinin 1/3 ünü pekmez ile karıştırın. Kadayıfı pişireceğiniz tepsinin dibine karışımın tamamını sürün Fırınınızı 150 C ye getirip ısıtın.
Çiğ kadayıfın yarısını iki elinizin arasında ovalayınye tepsiye eşit olarak serpin. Kabarık bir halde olan kadayıfı elinizle bastırın. Üzerine çekilmiş antepfıstığını serpiştirin. Kalan kadayıfı yine ovalayarak tepsiye dağıtıp, üzerine bastırın.
Kalan margarini kadayıfın üzerinde gezdirin. Isıtılmış fırına sürerek kadayıf kızanncaya kadar yaklaşık 30 dakika pişirin.
Şurubunu hazırlamak için şekeri ve suyu bir tencerede karıştırarak kaynatın. Şurup kıvama gelince limon suyunu katıp karıştırın. Bir taşım kaynatıp, ateşten alın. Pişen kadayıfı fırından alıp biraz daha büyük bir tepsiye ters çevirerek 2-3 dakika dinlemeye bırakın. Üzerine kaynar haldeki şurubunu döküp, kadayıf şurubu tamamen çekinceye kadar tepsisinde soğumaya bırakın, İyice soğuduktan sonra servis yapın.


ML® Fıstıklı Antep Kadayıfı için tıklayın

Aşır Aşı (Şanlıurfa)


Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Buğday dövmesi - 10 gr.
Nohut - 10 gr.
Lolaz (beörülce) - 10 gr.
Kuru fasulye - 10 gr.
Kuru bakla - 10 gr.
Pirinç - 10 gr.
Kuru kayısı - 10 gr.
Çekirdeksiz İzmir üzüm - 10 gr.
Kuru incir - 10 gr.
Susam (küncü) - 5 gr.
Çörekotu - 3 gr.
Portakal rendesi ve portakal suyu - 20 cl.
Doğranmış ceviz içi - 20 gr.
Fıstık içi - 10 gr.
Tuz - 3 gr.

Buğday dövmeleri bir gece öncesinden düdüklü tencerede bir taşım kaynatılıp ağzını açmadan bekletilir. Ayrı bir kapta nohut, börülce, fasulye ve baklalar üzerine su eklenerek şişmesi için bırakılır. Ertesi gün buğday dövmeleri tekrar kaynatılarak erinceye kadar pişirilir. Nohut, börülce, fasulye ve baklanın her biri ayrı tencerelerde pişirilir. Börülcenin koyu renkli suyu, safsu kalıncaya kadar birkaç kez değiştirilir, incir ve kayısı dörder parçaya bölünür, üzümler ilave edilerek yumuşaması için üzerine su eklenerek bekletilir.
Haşlanan bakliyatlar genişçe bir tencerede su ile biraz kaynatılır. İncir, üzüm ve kayısı ilave edilerek pişirilir. Kıvama gelince tuz, rendelenmiş portakal kabuğu, portakal suyu, susam, çörekotu ve şeker veya üzüm pekmezi eklenerek bir müddet daha kaynatılır. Özleşmiş çorba kıvamında olmalıdır. Ceviz, fıstık, nar taneleriyle süslenip soğuk olarak servis edilir.


Aşure


http://pomatsite.blogspot.com.tr

1 su bardağı aşurelik buğday
2 çorba kaşığı bal
Yarım su bardağı nohut
2/3 su bardağı tozşeker
Yarım su bardağı fasulye
Tuz
Fıstık
Ceviz
Badem
Meyve şekerlemeleri
1 su bardağı süt
2 çorba kaşığı gülsuyu
2 çorba kaşığı üzüm pekmezi
1 Portakal kabuğu rendesi
Kestane
Nar taneleri

Aşurelik buğdayı geceden bir iki taşım kaynatarak ıslatın. Sabahtan en az bir saat pişirin. Nohutu ve fasulyeyi ıslatın ve düdüklü tencerede pişirin, suyunu dökmeyin, gerekebilir. Aşurelik buğdayı pişirin. Bu arada diğer malzemeleri hazırlayın. Fıstık ve bademin kabuklarını soyun. Cevizi rendeleyin veya ince ince kıyın. Portakal kabuğunu rendeleyin. Kuru kayısı, incir, vb koyacaksanız onları küçük küplere doğrayın. Kestaneyi mikro dalga fırında, normal fırında ya da haşlayarak kabuğu soyulacak kadar pişirip, soyup küçük küplere doğrayın. Kenarda bekletin. Aşurelik buğday pişerken bir taraftan da pişmiş nohutu ve fasulyeyi ekleyin. Tüm malzemeler arzu ettiğiniz kıvamdaysa şekerini koyun (şeker miktarını damak tadınıza göre artırabilirsiniz). 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Bu arada suyunu kontrol edin, muhallebiden daha suluca olmalı. Eğer su koyacaksanız kaynar su koymalısınız. Sütü, pekmezi, meyve şekerlemelerini, doğramış olduğunuz kestaneleri, fıstık ve bademi ilave edin. Şekerini ve kıvamını son kere kontrol ettikten sonra ocağın altını kapatın. Şimdi balı, portakal kabuğu rendesini ve gül suyunu koyabilirsiniz. Servis yaparken çekilmiş ceviz ve nar taneleri ile süsleyin.


Aşure (Afyonkarahisar)


http://www.afyonyemekleri.com

Malzemeler:
500 gr. göcelik buğday (çekilmemiş buğday)
1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
1 çay bardağı kuş üzümü
1 fincan ceviz
1 fincan fındık
1 fincan fıstık
2 litre su
2 su bardağı pekmez
500 gr. toz şeker
1 tatlı kaşığı susam

Yapılışı:
Göcelik buğday, nohut, kuru fasulye bir gün önceden ayrı ayrı ıslatılır. Diğer gün bunların suları süzülür. Ayrı tencerelerde üzerlerine su eklenerek pişirilir. Üzüm de biraz su ile pişirilir. Hepsi yumuşadıktan sonra büyük bir tencerenin içine önce buğday konur. Bol su ile tekrar ocağa konur. Bunun üzerine nohut, fasulye ve üzüm eklenir. Bunlar karıştırılır. Üzerine pekmez ve şeker ilave edilerek tekrar pişirilir. Piştikten sonra dövülmemiş ceviz, fındık ve fıstık katılır. Susam da ekilir. Hepsi karıştırılır. Servis kaselerine boşaltılır.

Not: Türk mutfağının en eski ve geleneksel tatlılarından biridir. Kurban bayramında sonraki ay aşure ayı olarak bilinir. Bu ayda bol miktarda her evde aşure yapılır, akraba ve komşulara dağıtılır.

Aşure (Gaziantep)


Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü

1 su bardağı dövme
2 su bardağı aşurelik buğday
1 su bardağı kuru bakla
3 su bardağı kuru fasulye
4 su bardağı pekmez
1 su bardağı nohut
4 çorba kaşığı kuşüzümü
2 kahve fincanı kuru üzüm
3 kahve fincanı badem
3 kahve fincanı ceviz
4 adet kuru incir
3 su bardağı toz şeker
3 çay kaşığı tarçın
1 su bardağı loğlaz
1 su bardağı gül suyu
1.5 bardak su
Çekilmiş antepfıstığı
Susam

Akşamdan ıslatılan nohut, fasulye ve loğlaz, dövme, bakla, aşurelik buğday pişirilerek bir tencereye boşaltılır. Badem, üzüm, kuş üzümü, kuru incir, toz şeker, tarçın, gül suyu ve pekmez ilave edilip tüm malzemeler kıvama gelinceye kadar pişirilmeye devam edilir. Pişirilen aşure kaselere boşaltılıp üzerine iri çekilmiş ceviz, fıstık ve susam konularak sıcak ve ya soğuk olarak servise sunulur. (Şerif ÇOPUROĞLU - Yesemek Oteli)


Balkabaklı Muhallebi


Dilek Kumaş

½ kg balkabağı
3 adet karanfil
1 su bardağı şeker
2 tane tarçın çubugu
1 fincan üzüm pekmezi
Muhallebi için:
2 su bardağı süt
1 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı nişasta
1 tane yumurta sarısı
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı şeker
2 yemek kaşığı hindistancevizi
2 yemek kaşığı fıstık

Bal kabağını patates dilimi şeklinde doğrayalım. Şekeri, karanfili, tarçın çubuğunu ve pekmezi derin bir kapta püre kıvamına gelinceye dek pişirelim. Çatalla ezelim. Başka bir kapta muhallebiyi hazırlayalım. Göz göz olup koyu bir kıvama gelene kadar karıştıralım. Ocağı kapatınca tereyağını koyalım. Ilınmasını bekleyip mikserle 5 dakika çırpalım. Buzdolabında 4 saat bekletip hindistancevizi ve fıstık ile süslüyoruz.


Bayram Usta Osmaniye


BA Sizi tanıyabilir miyiz?

EY Adım Emine Yumuşak, Osmaniyeliyim.

BA Pastane işletiyorsunuz, gördüğüm kadarıyla buranın en gözde pastanesi?

EY Sağ olsunlar ürünlerimizi beğenirler, ancak şu an fazla çeşidimiz yok, çeşitlerimiz, börekler, çörekler, poğaçalar sabahları çok olur.

BA Böyle bir yer açma fikri nasıl ortaya çıktı?

EY Daha önce eşimle Kıbrıs’taydık, birlikte karar verdik, zaten Osmaniyeliyiz buarada açmaya karar verdik.

BA Bildiğim kadarıyla Osmaniye'nin yer fıstığı meşhur. Yer fıstığı içeren yemekleriniz, tatlılarınız var mı?

EY Tabi var, yer fıstığı baklavada kullanıyorlar, şekerlemesi var, ezmesi yapılıyor. Fıstık ezmesini biz her şeyde kullanırız ve çok güzel olur.

BA Yani cevizin, fındığın kullanıldığı her yerde kullanılıyor mu?

EY Kesinlikle evet.

BA Burası daha önce Adana'ya bağlıydı. İl olması ile daha önceki hali ile arasında fark var mı?

EY Tabi var, Osmaniye’miz özellikle inşaat sektöründe güzel gelişti, tanıtımı arttı özellikle yerfıstığıyla, sanayisiyle gelişiyor. Bunun dışında üniversitemize dışarıdan gelen gençler var. Gelişim artıyor, ileride daha da iyi olacağına inanıyorum.

BA Bundan önce gelmiştik, bir hayli modernize olmuş. Osmaniye'nin kömbesi meşhur, bunu meşhur yapan nedir?

EY Biz yıllardan beri yaparız, salep koyarız, 4-5 çeşit baharatı var.[/i]

BA Hangi baharatlar var?

EY Karanfil, zencefil, tarçın, muskat cevizi.

BA Vanilya var mı?

EY Vanilya kullanmayız. Doyurucu özelliği vardır, şifalıdır da.

BA Yumurta kullanıyor musunuz?

EY Yumurta yok, içinde süt, var, yağ var, evlerde yapıldığında genelde tereyağı kullanılabiliyor, biz pastaneler için üretilen yağlardan kullanıyoruz.

BA Kabartma tozu?

EY Kabartma tozu kullanmıyoruz, mayalı hamur yapıyoruz.

BA Maya çok az galiba?

EY Evet mayayı çok az kullanıyoruz. Üzerinde de çörekotu var.

BA Çok sağlıklı.

EY Burada bu çörek Ramazan için yapılır, 1-1,5 ay boyunca yenir. Dayanır hiç bir şey olmaz. Her tarafa kargo ile göndeririz. Osmaniye'nin kömbesi çok meşhurdur.

BA Bu çöreğin değişik şekillerde de yapıyor musunuz?

EY İçine ceviz de katarız, çok güzel olur.

BA Yer fıstığı katar mısınız?

EY Yok bunda yer fıstığı kullanmıyoruz, isteyen olursa cevizli yapıyoruz. Dişe gelecek kadar cevizi iri çekiyoruz, arasına koyuyoruz.

BA Bir de Tarsus çöreği var, o nasıl?

EY Susamlı olur ve bisküvi gibi ince olur. Çocukluğumuzun bisküvileri gibi.

BA Siz kaç yaşınızdasınız?

EY Ben 1973 doğumluyum.

BA Onda yoğun bir şekilde susam kullanılıyor, bu susam kavruluyor mu?

EY Kavrulmuyor, ama pekmeze batırılıyor.

BA Simit gibi, bir de üstüne hafif bastırılıyor ki yapışsın.

EY Pekmez olduğu için susamı da çok alıyor.

BA Bir de yöresel olarak Kahramanmaraş çöreği var. Tatlısı ve tuzlusu mevcut.

EY Kahramanmaraş yakın olduğu için, kültür etkileşimi oluyor.

BA Müşterileriniz kim, size kimler geliyor?

EY Her kesimden müşterilerimiz var, doktorlar gelir, esnaflar gelir, öğrenciler gelir. Burası 24 saat açık olduğu için, her saatin müşterisi de ayrıdır, sabah işe gidenler, öğle saatinde öğrenciler, akşam eve dönenler, nöbete gidenler, hastanedekiler.

BA Ev hanımları geliyor mu, günlerinde ikram etmek için?

EY Evet, evet gelirler alırlar.

BA Yoksa alıp, misafirlerine "ben yaptım" mı diyorlar.

EY Evet diyorlarmış, bunun dışında gerçekten evinde yapmak için tariflerini isteyenler oluyor, biz de tariflerimizi veririz. Bazısı da tarifini misafirleri sorarsa söylemek için istiyor.

BA Bu İskenderun'un kahkesine benziyor.

EY Evet onu da yapıyoruz ama şu an hafta sonu çok çeşidimiz kalmadı. Hatta kahkeden geçen 40 kilo kadar içi cevizli ve hurmalı olarak yaptık, Ankara'ya gönderdik.

BA Günde kaç çeşit çıkartıyorsunuz?

EY Çeşitler nerdeyse sınırsız, pastalar, kekler, tuzlular, tatlılar, bizde çeşit çok inanın sayısını ben bile karıştırıyorum. Yani pastane gibi sadece pastalarla sınırlı değiliz.

BA Siz bunların üretiminde bulunuyor musunuz?

EY Ustalarımız var onlar üretimdeler, ama ben de elimden geldiğince özellikle çöreklerin yapımında bulunuyorum.

BA İşinizi seviyor musunuz?

EY Evet, ben bu işi çok severek yapıyorum. İki oğlum var onlarla uğraşmaktan bazen işten uzaklaşabiliyorum, ama işimi çok seviyorum.

BA Kaç saat çalışıyorsunuz?

EY Eskiden çok fazla çalışırdım sabah 6'da başlardım gece 11'e kadar. Şimdi çocuklardan dolayı burayla daha az ilgileniyorum.

BA Başka şubeniz var mı?

EY Başka şubemiz yok ama askeriyeye toplu olarak veriyoruz. Aslında diğer bulvara bir şube istiyorum, ilerleyen zamanda inşallah nasip olur.

BA İnşallah nasip olur. Ürünleriniz çok güzel Allah gönlünüze göre versin.

EY Çok teşekkür ederim, sizi her zaman beklerim.


Besinlerin Protein Değerleri


Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


Besinlerin yenebilen 100 gramlarının sağladığı ortalama protein miktarları:
BESİNLER PROTEİN (Gr.)
Et ve Et Ürünleri:
Sığır eti (orta yağlı) 18,7
Koyun eti (orta yağlı) 17,0
Tavuk 19,0
Tavşan 21,0
Keçi 18,4
Beyin 10,3
Yürek 16,5
Böbrek 16,0
Karaciğer 20,0
Akciğer 14,6
Dil 16,2
Sosis 12,5
Salam 12,1
Balık (orta yağlı) 19,0
Yumurta 12-13
Süt Türevleri
İnek sütü (orta yağlı) 3,5
Keçi sütü 3,3
Manda sütü 4,0
Yoğurt 3,2
Taze çökelek 35,0
Kuru çökelek 54,9
Kaşar peyniri 27,0
Beyaz peynir (yağlı) 22,5
Beyaz peynir (yağsız) 19,0
Tulum peyniri 15,9
Süt tozu (yağlı) 26,0
Süt tozu (yağsız) 36,0
Krema (%20 yağlı) 2,9

Kuru Baklagiller:
Bakla 25,0
Barbunya 21,0
Nohut 19,2
Fasulye 22,6
Börülce 23,1
Mercimek 23,7
Bezelye 22,5

Yağlı Tohumlar ve Kuruyemişler:
Kabak çekirdeği içi 30,3
Ayçiçeği çekirdeği içi 25,0
Karpuz çekirdeği içi 32,2
Susam 20,0
Ceviz içi 15,0
Kestane 2,8
Fındık içi 12,6
Yer fıstığı 25,5
Çam fıstığı 35,2
Badem içi 18,6
Yeşil fıstık 20,0
Yağlar ve Yağlı Besinler
Sadeyağ 0,3
Tereyağı 1,0
Zeytinyağı -
Margarin 0,6
Öteki bitkisel yağlar -
Siyah zeytin 1,8
Yeşil zeytin 1,5
Şeker ve Şekerli Besinler
Şeker -0
Reçel -0
Pekmez -0
Bal 0,3
Tahin helvası 10,5
Tahıl ve Ürünleri
Buğday 11,5
Mısır 9,4
Pirinç (az kepekli) 7,1
Pirinç (kepeksiz 6,7
Arpa 9,7
Buğday unu (%80 randımanlı 11,7
Buğday unu (%72 randımanlı) 10,9
Bulgur 12,5
Beyaz ekmek 7,2
Bazlama 8,7
Makarna 11,0
Tarhana 14,1

Sebzeler:
Ispanak 2,8
Semizotu 2,0
Asma yaprağı 3,8
Bakla 5,7
Bamya 2,2
Bezelye 7,0
Enginar 3,0
Domates 0,8
Fasulye 2,0
Lahana 1,7
Salatalık 0,7
Karnabahar 2,4
Yeşil kabak 0,6
Sarı kabak 1,0
Patlıcan 1,0
Marul 1,7
Patates 1,8
Pırasa 1,8
Yeşil soğan 1,5
Kuru soğan 1,4
Pancar 1,7

Meyveler:
Elma 0,3
Kayısı 0,8
Muz 1,2
İncir 1,4
Üzüm 0,6
Erik 0,6
Kiraz 1,8
Ayva 0,6
Limon 0,7
Portakal 0,8
Böğürtlen 0,8
Kara dut 0,9
Çilek 0,8
Nar 0,8
Armut 0,3
Şeftali 0,3
Kavun 0,5
Karpuz 0,5

Besinlerin, protein, yağ, karbonhidrat, su, tuz cetveli


Besinlerin protein, yağ, karbonhidrat, su, tuz ve kalori cetvelleri Prof. Cihat Abalıoğlu'nun "Teşhisten, Tedaviye" adlı kitabından alınmıştır.

100 gram besin........Protein - Yağ - Karbonhidrat - Su - Tuz - Kalori

Kasap etleri:
Sığır eti (normal)....20,0 - 8,0 - - — - 71 - - 130 - 158
Sığır eti yağsız......21,5 - 0,0 - 0,5 - 65,4 - - — - 94
Sığır eti az yağlı....19,9 - 7,3 - 0,4 - 71,0 - - — - 156
Yağlı sığır eti ve koyun eti......18,9 - 24,5 - 0,3 - 55,3 - - — - 307
Çok yağlı sığır eti ve koyun eti..20,5 - 38,5 - - — - 47,3 - - — - 425
Dana eti..21,0 - 7 - - - 71 - - - - 150
Koyun eti.19 - 7 - - - 73 - 170 - 143
Yağsız koyun eti......19,7 - 2,3 - 0,4 - 76,7 - - — - 109
Yağlı koyun eti.......17,0 - 28,4 - 0,3 - 53,5 - - - - 335
Kuzu eti (Bud, göğüs).17,8 - 22,6 - - — - 58,6 - - — - 283
Keçi eti..20,7 - 4,3 - 0,5 - 73,4 - - 84 - 127
Tavşan eti21 - 8 - - — - 70 - - — - 161

Sakatat
Dil.......15,7 - 17,6 - 0,1 - 65,6 - - — - 229
Yürek.....17,6 - 10,1 - 0,3 - 71,1 - - — - 167
Karaciğer.19,9 - 3,7 - 3,3 - 71,6 - 140 - 130
Böbrek....18,5 - 4,5 - 0,4 - 75,6 - 320 - 119
Dalak.....17,8 - 4,2 - 1,0 - 75,5 - - - - 116
Akciğer...15,2 - 2,5 - 0,6 - 79,9 - - — - 88
Dana beyni.9 - 8,6 - - — - 81 - - 290 - 117
Uykuluk...28 - - 0,4 - - — - 70 - - — - 119

Et mamulleri
Jambon....25 - 24 - - - - 49 - 3400 - 335
Yağsız jambon.........24,4 - 8,0 - - — - 61,7 - - — - 173
Yağlı jambon..........24,7 - 36,5 - - - - 28,1 - - — - 441
Sığır dili24,8 - 31,6 - - — - 35,7 - - — - 394
Sucuk.....27,8 - 48,4 - - — - 17 - 8000 - 564
Pastırma..27,13 - 15,88 - — - 36,22 - — - 316

Av etleri
Tavşan....23,0 - 1,1 - 0,5 - 74,2 - - - - 107
Keklik....24,3 - 1,4 - 0,5 - 72,4 - - - - 114
Karaca....20,8 - 1,9 - 0,4 - 75,8 - - - - 105
Yaban ördeği..........22,7 - 3,1 - 0,5 - 72,5 - - - - 124

Kümes etleri
Ördek.....21,0 - 5,0 - - - - 73 - - - - 132
Kaz...,...16 - 30,0 - - - - 52 - - - - 345
Tavuk.....20 - - 5,5 - - — - 74 - - 140 - 125
Hindi.....23,7 - 8,5 - 0,5 - 66,3 - 170 - 178

Balıklar
Yılan balığı..........18,0 - 7,8 - - - - 72,9 - - - - 146
Uskumru...18,9 - 8,9 - - — - 70,8 - - — - 160
Turna balığı..........18,4 - 0,5 - - — - 79,6 - - — - 80
Sazan balığı..........19,8 - 1,9 - - — - 77,9 - - — - 99
Sardalya (tuzlu)......26,5 - 3,3 - 0,7 - 46,8 - - - - 142
Kutu sardalya (zeytinyağlı).......23,9 - 14,4 - 1,3 - 54,2 - - — - 237
Ton balığı (konserve).27,2 - 17,3 - 0,3 - 48,1 - - — - 274
Balık yağı..- - 96 - - — - 0,5 - - — - 893

Süt ve sütten yapılan gıdalar
Anne sütü..1,3 - 3,8 - 6,8 - — - - — - 70
İnek sütü..3,4 - 3,6 - 4,8 - 87,5 - 160 - 67
Keçi sütü..3,6 - 3,9 - 4,7,87,1 - - 22 - 70
Manda sütü.5,6 - 7,0 - 4,6 - — - - — - 103
Yağsız süt.3,6 - 0,8 - 4,6 - 90,2 - - — - 41
Koyun sütü.5,4 - 6,1 - 4,7 - — - - — - 98
Kaymak (sulu)..........3,5 - 10,0 - 4,0 - 81,9 - - — - 124
Kaymak (koyu)..........2,7 - 30,0 - 3,0 - 64,0 - . 130 - 302
Ayran......3,7 - 8,7 - 3,7 - 90,9 - 160 - 37
Yoğurt (inek sütünden).3,7 - 4,4 - 2,2 - — - - — - 78
Tereyağı (tuzsuz)......0,7 - 83,7 - 0,8 - 14,8 - 690 - 785
Tuzlu tereyağı.........0,6 - 83,8 - 0,5 - 13,2 - 1500 - 784
Lor.......17,2 - 1,2 - 4,0 - 76,5 - — - 98
Süt tozu..25,2 - 26,0 - 37 - 5,3 - - — - 504

Peynirler
BEYAZ PEYNİRLER:
Edirne yağlı..........13,8 - 27,3 - - — - 55 - - 3200 - 310
Edirne yağsız.........18,7 - 0,7 - 11,7 - 61 - - 4250 - 131
Tulum peyniri.........26,0 - 14,7 - 3,3 - 50 - 2570 - 257
Dil peyniri...........22,3 - 21,3 - - — - 53 - - 60 - 290
Lor peyniri9,4 - 16,0 - 5,2 - 67 - - 10 - 209

KAŞAR PEYNİRİ
Balkan kaşarı.........25,4 - 28,3 - 3,9 - 36 - 3140 - 384
Kars kaşarı...........27,2 - 28,8 - 11,8 - 26 - 2580 - 428
Çerkez peyniri........34,9 - 43,5 - 1,3 - 12 - 4530 - 553

Yumurtalar
Kabukla beraber bir yumurta 50 gr..5,6 - 5,3 - 0,3 - 32,8 - - 70 - 74
Tavuk (kabuğu 5,5 gr.).3,8 - — - 0,2 - 25,3 - - — - 16
Yumurta beyazı (29,5 gr.)..2,5 - 4,9 - 0,4 - 7,9 - - — - 57
Yumurta sarısı (15,5 gr.)..8,5 - 8,7 - - — - 42,3 - - — - 114

Yağlar
Hayvani ve nebati yağlar.— - 99,0 - - — - — - - — - 920
Tereyağı (tuzlu)..0,6 - 83,8 - 0,5 - 13,2 - 1500 - 783
Sığır iç yağı.....0,5 - 98,2 - - — - 0,5 - - — - 915
Koyun iç yağı.....0,5 - 97,2 - - — - 0,5 - - — - 906
Balık yağı.— - 99,8 - - — - — - - — - 928
Margarin...0,4 - 84,6 - 0,4 - 12,3 - - — - 791
Vejetalin..— - .99,8 - - — - 0,15 - 1000 - 928 - 1500
Zeytinyağı, fıstık yağı— - 99,4 - 0,2 - 0,35 - — - 925
Jelatin...84,2 - 0,1 - - — - 13,6 - - — - 346

Unlar
Un........10 - - 2,2 - 73 - 12 - - 3 - 364
Yulaf unu, yulaf ezmesi...........14,4 - 6,8 - 66,5 - 9,8 - 203 - 395
Mısır unu..9,6 - 3,1 - 71,7 - 13,0 - - — - 362
Nişasta unu1 - - — - 84 - 14 - - 24 - 350
Patates unu0,9 - 0,1 - 80,7 - 17,8 - - 8 - 335
Gevrek unu.7,2 - 0,5 - 69,8 - 18,0 - - — - 320
ince kepek16,1 - 4,8 - 21,7 - 12,0 - - — - 248
Kalın kepek...........14,3 - 4,5 - 15,2 - 12,0 - - — - 167

Ekmekler
Buğday ekmeği.6,6 - 0,5 - 55,9 - 35 - - 500 - 257
Kara ekmek.8,0 - 1,0 - 45 - 40 - - 500 - 225
Ufak francala ekmeği.6,8 - 0,5 - 57,8 - 33,7 - 370 - 270
Çavdar ekmeği..7,5 - 0,3 - 52,8 - 38,5 - 560 - 246
Kara ekmek.6,5 - 0,6 - 48,3 - 42,0 - - - - 230
Mısır ekmeği.5,8 - 1,7 - 45,7 - 43,8 - 1380 - 227
Bisküvi....8,8 - 9,1 - 73,4 - 7,5 - 200 - 422
Makarna, şehriye vs.13,0 - 2,0 - 72,0 - 13,0 - - 67 - 370

Şeker ve şekerden yapılan gıdalar
Şeker......— - — - 100 - — - 130 - 410
Pekmez.....9,5 - — - 64,5 - 22,5 - Eser - 303
Süzme bal..0,4 - — - 81,0 - 18,5 - Eser - 334
Kakao......22,3 - 26,5 - 31,0 - 5,5 - - — - 465
Çikolata...7 - 27,0 - 55 - 1,5 - - 30 - 520
Sütlü çikolata.........6,9 - 31,7 - 48,0 - 2,5 - - 15 - 520
Ceviz-fındıklu çikolata..9,4 - 46,2 - 23,7 - 1,7 - - — - 565
Badem kurabiyesi.......11,1 - 23,9 - 23,0 - 10,1 - - — - 485
Badem ezmesi...........9,3 - 28,5 - 46,7 - 13,8 - - — - 495
Bonbon.....2,1 - 0,2 - 92,9 . 0,3 - - — - 388
Pralin.....3,6 - 12.4 - 74,8 - 7,5 - — - 436
Çikolatalı bonbon......6,6 - 20,0 - 64,7 - 6,4 - - — - 479

Kuru sebzeler
Mercimek..26 - - 1,9 - 52,8 - 12,3 - 138 - 341
Bezelye...23,4 - 1,9 - 52,7 - 13,8 - 58 - 330
Bakla.....25,7 - 1,7 - 47,3 - 14,0 - - — - 315
Fasuyle...23,7 - 2 - - 56,1 - 11,2 - - 93 - 346
Nohut.....25,7 - 1,8 - 57,2 - 11,3 - - - - 357
Patates....2,0 - - - 20 - 75 - - 82 - 90
Yerelması..1,9 - 0,2 - 16,4 - 79,1 - - — - 77

Kuru yemişler (kabuksuz)
Fıstık....27,5 - 14,5 - 15,7 - 7,5 - - — - 591
Fındık....17,4 - 62,6 - 7,2 - 7,1 - 110 - 628
Taze kestane.6,1 - 4,1 - 39,7 - 47,0 - - 10 - 226
Kuru badem.21,4 - 53,2 - 13,2 - 6,3 - - — - 637
Çam fıstığı.39,1 - 49,7 - 3,5 - 2,3 - - — - 367
Şam fıstığı.22,3 - 54,0 - 13,8 - 4,2 - - - - 650
Kuru ceviz.16,7 - 58,5 - 13,0 - 72 - - 170 - 666
Taze ceviz.13,8 - 48,2 - 10,7 - 23,5 - - - - 549

Taze meyveler
Elma (kabuk ve koçanla beraber).0,4 - 0,64 - 13 - 82 - - — - 58
Armut (kabuk ve koçanla beraber).0,4 - 0,26 - 13 - 79 - - — - 56
Kayısı.....0,9 - 1,20 - 10,5 - 80,5 - - 1 - 50
Kiraz......0,8 - 0,64 - 15,1 - 77,2 - 100 - 67
Vişne......0,9 - 1,7 - 11,3 - 80 - - 38 - 57
Şeftali....0,7 - 0,76 - 13,3 - 47,4 - - 3 - 61
Erik.......0,8 - 0,90 - 15,7 - 75,6 - - 2 - 71
Kara erik..0,7 - 0,75 - 13,9 - 77,1 - - — - 66
Portakal...0,8 - 1,35 - 12,6 - 84,3 - - 7 - 61
Muz........1,3 - 0,38 - 22,8 - 73,8 - 200 - 100
Limon......0,7 - 5,39 - 8,4 - 82,6 - - 7 - 37
Limon suyu.0,3 - 6,83 - 2,7 - 89,7 - - — - 40
Mandalin...0,8 - 1,42 - 8,5 - 87,5 - - 8 - 44
Zeytin.....3,2 - 39,9 - 8,6 - 25,5 - - 5 - 417
İncir......1,35 - - - 17,5 - 79 - - 70 - 77

Salkımlı meyveler
Çilek......1,3 - 1,84 - 7,8 - 85,4 - - — - 45
Ağaç çileği.1,4 - 1,64 - 6,8 - 84,0 - - 3 - 40
Üzüm.......0,7 - 0,77 - 17,7 - 79,1 - - 9 - 79
Dut........1,4 - 0,77 - 11,6 - 83,6 - - - - 56
Karpuz.....0,8 - 0,1 - 6,4 - 91,5 - - - - 30

Kuru meyveler
Erik (çekirdeğiyle beraber).1,9 - 0,5 - 51,4 - 26,9 - - - - 230
Hurma (çekirdeğiyle beraber).1,9 - 0,6 - 72,2 - 18,5 - - - - 315
incir......3,3 - 1,31 - 58,8 - 26,1 - - — - 270
Kuru üzüm..1,6 - 1,2 - 66,2 - 25,4 - - — - 295
Kuşüzümü...2,8 - 1,3 - 77,3 - 21,2 - - - - 341
YağlTzeytin % 14,5.....9,7 - — - 8,9 - 74,3 - - — - 172

Murabbalar
Domates salçası.5,4 - 3,12 - 14,6 - 67,3 - - — - 95
Erik marmeladı..1,5 - 1,54 - 54,8 - 39,6 - - — - 237
Kayısı reçeli"..0,6 - 0,99 - 68,4 - 29,2 - - — - 287
Portakal reçeli.0,4 - 0,72 - 71,7 - 26,4 - - - - 299
Çilek reçeli....0,6 - 0,75 - 63,2 - 29,3 - - — - 285
Ağaç çileği reçeli.1,1 - 1,26 - 68,5 - 27,7 - - - 290
Kiraz reçeli....1,0 - 0,84 - 68,4 - 27,7 - — - 285
Ayva reçeli.0,3 - 0,71 - 50,0 - 47,4 - - — - 206
Elma jölesi.0,3 - 1,09 - 47,7 - 23,6 - - — - 312

Taze sebzeler
Kereviz....1,4 - 0,3 - 8,8 - 77,3 - 250 - 45
Havuç......1,0 - — - 8,5 - 87 - - 61 - 40
Pancar.....1,3 - 0,1 - 6,8 - 79,9 - - 10 - 34
Şalgam.....0,8 - 0,1 - 3,9 - 94,2 - - 58 - 20
Bayır turpu1,9 - 0,1 - 8,4 - 86,9 - 120 - 43
Kırmızı turp1,2 - 0,2 - 3,8 - 93,3 - - 71 - 32
Sarımsak...6,8 - 0,1 - 26,3 - 64,7 - 50 - 137
Pırasa.....2,8 - 0,3 - 6,5 - 87,6 - - 40 - 41
Soğan......1,3 - 0,1 - 9,4 - 87,8 - - — - 45
Kuşkonmaz..1,6 - 0,1 - - 1,7 - 95,3 - - 69 - 14
Igpanak....2,3 - 0,3 - 1,8 - 93,3 - 210 - 20
Kuzukulağı.2,4 - 0,5 - 0,4 - 92,2 - - - - 16
Marul......2 - - - - 2,5 - 93,5 - - - - 20
Salatalık..1,4 - 0,3 - 1,9 - 94,9 - 271 - 23
Kıvırcık salata.1,8 - 0,1 - 2,6 - 94,1 - - — - 19
Tere.......1,9 - 0,1 - 0,5 - 92,3 - - — - 11
Maydanoz...3,7 - 0,7 - 6,7 - 85,1 - - — - 50
Karnabahar.2,5 - 0,3 - 4,6 - 90,9 - - 48 - 32
Brüksel lahanası.5,3 - 0,5 - 6,7 - 84,6 - - 66 - 54
Kırmızı lahana.1,7 - 0,2 - 4,8 - 91,6 - - 65 - 29
Lahana.....1,5 - 0,2 - 4,2 - 91,2 - - 94 - 25
Enginar....2,5 - 0,1 - 8,3 - 86,5 - - — - 45
Taze bezelye.6,6 - 0,5 - 12,4 - 77,7 - - 60 - 83
Çalı fasulye.2,6 - 0,2 - 6,3 - 89,1 - - — - 38
Ayşekadın fasulye.6,0 - 0,4 - 8,6 - 81,4 - - 96 - 64
Patlıcan...1,3 - 0,2 - 4,8 - 92,3 - - — - 27
Kabak......1,1 - 0,1 - 6,5 - 90,3 - - 28 - 32
Karpuz.....0,8 - 0,1 - 6,4 - 91,5 - - — - 30
Domates....0,9 - 1,7 - 3,4 - 79,9 - 110 - 33

Konserve sebzeler
Kuşkonmaz..1,5 - 0,1 - 2,3 - 94,4 - - — - 17
Çalı fasulye.1,1 - 0,1 - 2,6 - 94,4 - - - - 16
Mantar.....3 - 0,4 - 4,5 - 89 - - — - 35
Taze maya.16,2 - 1,3 - 5,5 - 75 - - — - 101
Kahve.....12,9 - 14,4 - 4,1 - 2,7 - - - - 286
Çay.......24,1 - 8,2 - - - 8,5 - - - 32
Sirke.....0,57 - 5,6 - 0,4 - 90,6 - - - - -

Beşkonaklar Malatya Mutfağı


http://www.beskonaklarmalatyamutfagi.com.tr

BA Teşekkür ederiz görüşme talebimizi kabul ettiğiniz için, öncelikle sizi tanıyalım.

US Adım Umut Sözen, aslen maden mühendisiyim. Yaklaşık 3 yıldır, Malatya Mutfağı olarak, konuklarımıza Malatya yemeklerini tanıtıyoruz.

BA Böyle bir iletme açmak nereden aklınıza geldi?

US Bu bölgenin adı "Beş Konaklar" burası yıkılmaya yüz tutmuş 5 adet konaktan oluşuyor. Burası Malatya'nın en eski mahallesi, yıkılmaya yüz tutan bu konakları Kültür Bakanlığı restore etti, bu kültür mirasını Malatya'ya kazandırdı. Konaklardan birini de Malatya yöresel yemeklerinin gelen konuklara tattırılması için Malatya Mutfağı olacak diye bir şart vardı. Daha sonra konakların restorasyonu bitti, ihaleye çıkarıldı, beş konaktan, bu konak Malatya Mutfağı olacakmış. Bu konağın benim için çok büyük önemi var 1947'de babam bu konakta doğmuş, 1949'da da halam burada doğmuş.

BA Gerçekten çok enteresan.

US Bahçedeki şu dut ağacını rahmetli dedem dikmiş. Dolayısıyla bu eve ilgimiz çok fazla. Dedemgil o zamanlar burada kiracı olarak oturuyorlarmış. Konağın üst katında ağır ceza reisi Ali Rıza Bey oturuyormuş, alt katta da dedemgil oturmuşlar.

BA Bu konak kaç senelikmiş?

US Yaklaşık 150 senelikmiş. Kültür Bakanlığı, İl Kültür Müdürlüğü kanalıyla açık arttırma usulü ihale açtı. Zaten yemek işiyle iştigal ediyorduk, bir kaç yemekhane ve tabldot işletmemiz var, konağa da ilgimiz olduğu için hemen ihaleye girdik, kazandık. Önceleri çeşitli sorunlarla karşılaştık, Anıtlar Yüksek Kuruluna başvurmadan hiç bir şey yapamıyoruz, ama hepsini atlattık, 3 yıldır Malatya Mutfağı olarak faaliyetteyiz.

BA Burada ne yapıyorsunuz?

US Burada Malatya'nın unutulmaya yüz tutmuş tatlarını hem tanıtıyoruz, hem de yaşatıyoruz. Özellikle Malatya'ya sizin gibi dışarıdan gelenlere yemeklerimizi tanıtıyoruz.

BA Burada kaç kişi çalışıyor?

US 10 kişi çalışıyor.

BA Bu yemekler hanım elinden çıkmış gibi.

US Kesinlikle.

BA Erkekler o kadar sabırlı değil. Mesela "kiraz yaprağı dolması" çok küçük, küçük sarılıyor, onu da ancak hanımlar sarar.

US Buyurduğunuz gibi, çok zahmetli ve sabır işi, zaman alıyor, saatlerce sürüyor, her bir yaprağı azıcık yarma konuyor, akşama kadar sar, sar bitmiyor. Bunları 3 tane hanım yapıyor, üçü de anne.

BA Bildiğim kadarıyla Malatya mutfağının en gözde malzemesi bulgur.

US Kesinlikle.

BA Bulguru nerelerde kullanıyorsunuz?

US Dediğiniz gibi Malatya mutfağının temel malzemesi bulgurdur. Bulgurun kullanılmadı bir şey hemen hemen yok, tatlı bile yapılıyor.

BA İlginç, nasıl yapılıyor?

US Bulgurun unundan, pekmez ve ceviz karıştırılarak tatlı yapılıyor. Ama esas köfteler...

BA Yöresel ağızla "küfte"

US Evet küfte. Biz Malatya mutfağı araştırması yaptık ve 130 adet küfte tespit ettik.

BA Aslında küfte dediğiniz sarma/dolma değil mi?

US Evet sarmalar ve dolmalar, küfte ana başlığı altında toplanıyor. Çoğu belki yapılmıyor, unutulanlar da var ama 130 tane küfteyi bir ortaya çıkarttık. Tabi ki diğer yemeklerimiz de var, 130 sayısı sadece küfte için. Dolayısıyla Malatya mutfağı diğer mutfaklardan ciddi olarak ayrılıyor. Malatya mutfağını ayıran bir başka önemli faktör ise çoğu vejetaryen türü beslenmeye hitap ediyor. Yani bulgur köfterimiz hemen hemen etsizdir.

BA Sizin mercimek köftenizde meşhur.

US Evet, kara mercimekten yapılır.

BA Nohut büyüklüğünde köfteler, gerçekten oldukça zaman alıcı uğraş. Siz Malatya yemeklerini seviyor musunuz?

US Elbette. Biz burada bizim sevemeyeceğimiz, yiyemeyeceğimiz hiç bir şeyi burada servis etmeyiz, malzemenin en iyisini kullanırız, çocuklarımıza ne yediriyorsak müşterilerimize de onu yediririz, bu bizim yetiştiğimiz kültür.

BA Anladığım kadarıyla Malatyalı ekşi lezzetleri seviyor, doğru mu?

US Doğru, fakat son yıllarda salatalarda işin kolayına kaçılıyor, nar ekşisi kullanılır, nar ekşili sos hazır satılıyor. Aslı öğle değildir, Malatya mutfağının ekşisi erik ekşisidir, mesela kiraz yaprağı dolmasında erik ekşisi kullanılır. Bazı yemeklerde de sumak ekşisi kullanılır, nar ekşisi sonradan katılmıştır. Malatya'da her evde erik ekşisi ve sumak ekşisi bulunur.

BA Dikkatimi çekti içli köfteniz diğer illerde cevizli, fıstıklı oluyor, sizde bunlar yok.

US Öyle içli köftemizin birinci özelliği bu, yani soğan, baharat, kıyma, baharat biraz daha belirgin, biraz da maydanoz, bazı yöreler ceviz de koyuyor, ama orijinal Malatya tarifinde yok. Biz orijinali yaşatmaya çalışıyoruz. Bir de bolat köftemiz var.

BA O nasıl oluyor?

US İçli köftenin, biraz daha uzun ve yağlısı, bizim içli köftemiz haşlama olarak hazırlanır. Yumurtaya batırılarak kızartanda vardır ama orijinali haşlamadır. Biraz daha kalındır.

BA Bir de dış kabuğunda et var değil mi?

US Ever orta boy bulgurla hazırlanan dış kabuğuna da et katarız. Haşlarken dağılmamasını da sağlar bu kıyma biraz iri çekilmiştir.

BA Zırh gibi mi?

US O kadar iri değil ama normal kıymadan iri çekilir. Mesela Antep'in içi köftesinin dışı zar gibi ince olur, ama bizimkisi oldukça kalındır.

BA Bir de kâğıt kebabınız var, o da oldukça lezzetliydi, diyebilirim ki analı-kızlıdan sonra en lezzetli oydu. Kâğıt kebabını kuzudan mı yapıyorsunuz?

US Tabi kuzu etinden ama danadan da yapanlar var. Et çiğ şekilde kâğıtlara sarılıyor, en az 8 saat taş fırında fırınlanır, et ilik gibi olur. Kuyruk yağının, kâğıdın, fırında yavaş pişmesi gibi faktörlerle çok güzel bir lezzet kazanır.

BA İçinde patlıcan da var sonradan mı ilave ediyorsunuz?

US Onun birkaç pişirme usulü var, çoklu tüketim için büyük bakır kaplarda beraber hazırlanabilir, ama bireysel tüketim için porsiyon hesabı hazırlanıp fırınlanıyor, servis edileceği zaman açılıp, pilavı sebzesi yanına koyuluyor.

BA İç Pilav mı?

US Pilava badem çok güzel yakışır, biz buna neden kayısı çekirdeği kullanmayalım dedik ve denedik, gerçekten çok güzel oldu, tereyağımız da çok güzel yöresel tereyağı, zaten biz burada endüstriyel ürün kullanmayız, bulgurumuzu değirmenden alırız, yoğurdumuzu köyden getirtiriz, dolayısıyla yemeklerimiz çok lezzetlidir.

BA Katkı maddesi olmayan ürünler kullanıyorsunuz?

US Günümüzün kentleşmiş hayatında bu çok zor ama elimizden geldiğince dikkat ediyoruz.

BA Malatya değince kayısı akla geliyor, tatlılardan da kayısı tatlınız var gün kurusundan yapıyorsunuz, Malatya mutfağında kayısıdan başka neler yapılıyor, pilavda çekirdeği var...

US Aslında Malatya gün kurusu kayısısının et yemeklerinde kullanıldığı yerler de var.

BA Osmanlı'nın mutfağında vardı.

US Evet orta doğu mutfağında da halen geçerli.

BA Ette kayısı güzel olmuyor.

US Aslında alışmamışız, belki alışsak o da güzel gelecek. Mesela gün kurusu kayısının konduğu gerdan aşı var ayva da koyuyoruz, böyle yemeğimiz var ama hiç isteyen de olmaz yiyen de olmaz, belki biraz özel günlerde o kadar.

BA Mesela Kilis'in "ayva bastı" diye yemeği var, çok fazla kabul görmez.

US Bizim gibi işletmelere çok fazla masraf edersiniz getiriniz az olur, ama bir fastfood açsanız masrafınız kısa sürede döner. Bizim kisi emek işi, sabır işi, gönül işi. Mesela aynı şehrin içinde, aynı şehrin insanları kendi yemeklerini yemeğe niye buraya gelsinler ki?

BA Sizin müşterileriniz daha çok dışarıdan değil mi?

US Evet, ama onlarından Malatyalı tanıdıkları olacak ya da Malatya yerel yemelerine merak edecek ki buraya gelecek. Dediğim gibi burayı ticarethane olarak görmüyorum, biz gönül işi, kültür işi yapıyoruz. Bugün küresel kültür yemeğe vakit ayırmıyor, hamburgere dayanıyor.

BA Çok doğru.

US Yemekler pişerken, hanımlar bir araya geliyorlar, imece usulü yardımlaşıyorlar, sohbet ederler, bir rehabilitasyon ortamı oluşur.

BA Dolayısıyla felsefesi olan yemekler ortaya çıkıyor.

US Aynen öyle, yemek hazırlanıp piştiği müddetçe sosyal bir ortam oluşuyor, insani ilişkiler gelişiyor, günümüzde insanlar birbirini bayramdan bayrama görebiliyor. Biz küresel mutfak kültürüne karşı yöresel kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Günümüzde 5 yaşında çocuklar bile hamburgeri biliyor ve seviyor.

BA Ondan sonra da obezite hastalığı.

US Aynen öyle. O hamburger etleri tartışılır, yağları tartışılır.

BA Malatya'da dışarıda yemek yemek revaçta mı?

US Bizim Malatyalı pratik zekaya sahiptir, açık ekmek fırınları çoktur, öğlen vakti bir alüminyum kap alır, hemen domates, biber, et hazırlanır fırına gönderilir.

BA O da bir tür fastfood oluyor.

US Ama sağlıklı. Sadece bizde değil tüm Türkiye'de dışarıda yemek yeme alışkanlığı artıyor. Günümüzün ekonomik şartlarını göz önünde tutuyoruz fiyatlarımız çok uygun.

BA Malatya'da çok şişman insan görmedim, Malatya'da obezite var mı?

US Var olmaz mı, Türkiye ortalamasının altı kadar Malatya'da da obezite var. Buranın insanının bahçesi var, hareket çok ediyor. Biz kentleşsek de bir ayağımız kırsal yaşamda, 3-5 kilometre dışarı çıkın inek sağanları ya da kayısı bahçelerini görürsünüz, buranın böyle bir avantajı var bahçesinde çalışan enerji yakıyor, Ankara'da öyle bir imkan bulamazsınız, oaalarda obezite daha fazladır.

BA Son olarak, işletmenizi ileride hangi noktaya ulaştırmak istersiniz?

US Orta vadede ki hedefimiz, kalitemizi koruyarak, kapasitemizi biraz daha arttırmak. Uzun vadede ise yerel yemeklerimize endüstriyel üretimle kalitesini bozmadan kapasitesini arttırmak ve bütün Türkiye'ye servis yapabilmek. Ankara gibi büyük şehirlere şubeler açmak olabilir.

BA İnşallah. Çok teşekkür ederiz bize söyleşi verdiğiniz için.

US Asıl ben teşekkür ederim.

Bilina Dolması (Çek Cumhuriyeti)


1/2 Su Bardağı Ceviz İçi
1/2 Su Bardağı Fındık İçi
1/2 Su Bardağı Fıstık İçi
3 Çorba Kaşığı Kavrulmuş Susam
4 Çorba Kaşığı Bal
1 Su Bardağı Kuru Kayısı
1 Su Bardağı Hurma
1/2 Su Bardağı Kuru Üzüm
200 gr. Kaymak
SOSU İÇİN:
1/2 Su Bardağı Pekmez
100 gr. Muşmula
1 Çay Bardağı Su
HAMURU İÇİN:
2 Su Bardağı Süt
1/2 Su Bardağı un
1 Çay Bardağı Şeker
2 adet Yumurta
6 Çorba Kaşığı Tereyağı

Dolma içi malzemelerinin tümünü mikserde püre haline getirin. Bilina malzemeleri olan süt, şeker, un ve yağı bir kaba koyup çırpma teli ile iyice karıştırın. Teflon tavayı hafifçe yağlayıp, orta büyüklükte bir kepçe yardımıyla içine karışımdan dökerek orta ateşte krep şeklinde pişirin. Hazırladığınız harcı içine sürüp dolma şeklinde sarın. Sosunu ilave ederek servis yapın.
SOSUN HAZIRLANIŞI VE SUNULUŞU Muşmula ve pekmezi ocağa koyup 15 dakika kaynatın ve süzdürün. Soğuttuktan sonra bilina dolmalarının üzerine ya da kenarına dökerek servis yapın.


Fotoğraf "yeni numara" tarafından gönderildi. 21.09.2015

Burma Kadayıf


10 kişilik
1 kg çiğ burma kadayıfı
600 gram eritilmiş
tereyağı
1 kg öğütülmüş fıstık içi
1 çorba kaşığı pekmez
Şerbet için:
6 su bardağı su
3 kg tozşeker

Kadayıf için 100 gram eritilmiş tereyağı ve pekmezi karıştırın. Tepsiye sürün. Çiğ burma kadayıfı düz bir zeminde açın. Ortasına boydan boya öğütülmüş fıstık içi serpin. Bir ucundan tutup, burarak sarın. Tepsiye yerleştirin. Üzerine kalan eritilmiş tereyağını dökün. Fazla yağı tepsiyi eğerek boşaltın. Önceden ısıtılmış 180 dereceli fırında kızarana dek pişirin. Sonra kadayıfı ters yüz edin. Bu yüzü de kızarana dek pişirin. Bu arada şekeri ve suyu bir tencerede karıştırın. Şurup kıvamına gelene dek kaynatın. Burma kadayıf ılındığında sıcak şerbeti üzerine gezdirin. Şerbeti iyice çektikten sonra servis yapın.


ML® Burma Kadayıf için tıklayın

Burma kadayıf


1 kg. çiğ burma kadayıf,
600 gr. eritilmiş tereyağı,
1 kg. öğütülmaş fıstıkiçi,
1 çorba kaşığı pekmez.
Şerbeti için
6 su bardağı su,
3 kg. tozşeker.

Kadayıf için 100 gr. eritilmiş tereyağını ve pekmezi karıştırın. Tepsiye sürün. Çiğ burma kadayıfı düz bir zeminde açın. Ortasına boydan boya fıstık içi serpin. Bir ucundan tutun. Burarak sarın. Tepsiye yerleştirin. Üzerine kalan erimiş tereyağını dökün, önceden 180 dereceye ayarlanmış fırında üstü kızarana dek pişirin. Sonra kadayıfı tersyüz edin. Bir yüzünü de kızarana dek pişirin. Bu arada şekeri ve suyu bir tencerede karıştırın. Şurup kıvamına gelene dek kaynatın. Burma kadayıf ılıdığında sıcak şerbeti üzerinde gezdirin. Şerbeti iyice çektikten sonra servis yapın.


ML® Cevizli Kadayıf için tıklayın

Burma kadayıf


2 paket tereyağı
1 çorba kaşığı pekmaz
1 kg. kadayıf
2 su bardağı fıstık içi
şurup için;
5 su bardağı su
6 su bardağı toz şeker
1 çorba kaşığı limon suyu

2 çorba kaşığı kadar eritilmiş tereyağı ve pekmez karıştırılır, tepsiye sürülür.
Kadayıf düz bir zeminde zçılır, ortasına boylamasına fıstık konur. Bir ucundan tutup burulur, tepsiye yerleştirilir. Kadayıp bitene kadar aynı şekilde işlemler tekrarlanır.
Üzerine kalan eritilmiş tereyağı gezdirilir, önceden ısıtılmış 190 derece fırına verilir, kızarana kadar pişirilir, sonra ters düz edilir, diğer yüzüde pişince fırından alınır.
Kadayıf biraz ılıyınca sıcak şerbet gezdirilir.


ML® Fıstıklı Antep Kadayıfı için tıklayın

Burma Kadayıf


1 kg çiğ burma kadayıf
60 gr margarin
1 kg öğütülmüş fıstık içi
1 çorba kaşığı pekmez
Şerbet için:
4 su bardağı su
3 su bardağı toz şeker

Şekeri ve suyu bir tencerede karıştırın. Şurup kıvamına gelene dek kaynatın. Kadayıf için 100 gr eritilmiş margarini ve 1 çorba kaşığı pekmezi karıştırın. Tepsinin dibine sürün. Çiğ burma kadayıfı düz bir zeminde açın. Ortasına boydan boya fıstık içi sepin. Sonra bir ucundan tutun burarak sarın. Tepsiye yerleştirin. Üzerine kalan eritilmiş margarini sürün. Fazla yağı tepsiyi eğerek dökün. Burma kadayıfı önceden ısıtılmış 180 dereceye ayarlanmış fırında 15 dak. pişirin. Aynı tepside ters yüz ederek 10 dak. da diğer yüzünü pişirin. Sıcak şerbeti üzerine dökün ve şerbetini çektikten sonra servis edin.

CEVİZLİ ÇITIR KADAYIF


500 gr Tel kadayıf
1 Çay bardağı sıvıyağ
1 Çorba kaşığı margarin
1 Çorba kasesi ceviz veya fındık (yeşil fıstık)
2 Çorba kaşığı üzüm pekmezi
Şerbeti için:
2 Su bardağı su
3 Su bardağı toz şeker
Yarım limon suyu

Tel kadayıfı önce didikleyip açıyoruz. Üzerine sıvıyağ koyup karıştırıyoruz. Fırın tepsisine margarin sürüp üzerine pekmezi sürüp kadayıfın yarısını tepsiye yayıyoruz. Üzerine çekilmiş cevizi serpiyoruz. Ayırdığımız kadayıfı üzerine seriyoruz. Tatlımızın üzerine bir tepsi yardımıyla baskı yapıp iyice sıkışmasını sağlıyoruz. Bu şekilde 1 saat kadar bekletiyoruz. Daha sonra önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında nar gibi kızarana kadar pişiriyoruz. Fırından çıkarınca tatlımızı başka bir tepsinin içine ters çeviriyoruz. Sonra yine aynı tepsiye alıyoruz. Bu şekilde kadayıfın kızarmış kısmı altta kalmış oluyor. Kadayıf tamamen soğuduktan sonra soğuk şerbetini ilave ediyoruz.
ŞERBETİN HAZIRLANIŞI:
Şerbeti bir tencereye toz şekeri, limonu, suyu koyup kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika kaynatıp soğuduktan sonra tatlımızla buluşturuyoruz. Şerbetini çektikten sonra dilim dilim kesip servis tabağına alıyoruz. Üzerine yeşil fıstık, dondurma veya kaymak koyabilirsiniz.


ML® Çıtır Burgu için tıklayın

ML® Çıtır Burgu (görsel)

Cevizli Pekmezli Helva


200 gr. bütün ceviz içi
0.5 kg, pekmez
3 bardak su
1 kaşık tereyağı
nişasta

Nişasta suda eritilir, içine pekmez koyularak ateş üzerinde pişirilir. Pişince içine cevizler bütün olarak atılır. Bir kaba dökülerek dondurulur. Şekilli kesilerek servis yapılır.


ML® Fıstıklı Cevizli Helva için tıklayın

ML® Yumurtalı Helva Videosu

Çökeliğin Oğlu Tokat Çöreği


BA Adınızı Öğrenebilir miyiz?

MÇ Bizim lakabımız Çökeliğin oğlu derler, adım Mahir Çelik, ama bu adla kimse tanımaz Çökelin oğlu deyin herkes bilir. Bu sanat bize ta dedemizden gelir, 20-25 sene dedem yapmış, 60 sene babam yaptı, 40 senedir de ben yapıyorum.

BA Maşallah.

MÇ Toplamda bizim ailede 125 seneyi buluyor bu sanat.

BA Sorduğumuz zaman bütün Tokat'ta hep sizi gösterdiler, sizin için 1 numara dediler.

MÇ Nohut mayasından yapılan bir çöreğimiz vardır, sevilerek yenir. Adına özel Tokat çöreği deriz ve Türkiye'nin hiç bir yerinde bulamazsınız.

BA Çöreğinizin özelliği nedir?

MÇ Doğal nohut mayası kullanırız.

BA Nohut mayasını nasıl elde ediyorsunuz?

MÇ 100 gram nohudu tartarız. Gündüz saat 12'de suya koyarız, gece saat 12'ye kadar o acı suyunu atar. İçeride kalan tatlı su oluyor. Yani bu su mayamız oluyor hamuru onunla kabartıyoruz.

BA Yani fabrikasyon hazır maya kullanmıyorsunuz, kendi mayanızı kendiniz yapıyorsunuz?

MÇ Bütün ürünlerimizde nohut mayası kullanırız.

BA Tokat çöreğinin içinde başka neler var, yumurta ya da başka bir şey?

MÇ Hayır sadece un, mayadan oluşur, bu sadesidir gerçek Tokat çöreği budur. Kimisi ceviz, badem, fıstık istiyor katıyoruz. Ama Tokat çöreğinin orijinali sadedir. Bu Tokat'ımıza has atalarımızdan gelen bir çörektir, biz de devam ettiriyoruz.

BA Şekil olarak nasıldır?

MÇ 800 gramlık hamuru yuvarlak şekilde açıyoruz pişiriyoruz. Özellikle Ramazan'lar da hep onu yaparız, zor yetiştiririz.

BA Tokatlılar iftarda pide yerine bunu mu tercih ediyor?

MÇ Doğru, başka şehirlerde pide geleneği vardır, Tokat'ta herkes bunu tercih eder. Yani bunu yemezse olmaz.

BA Üzeri çok kırmızı duruyor, yumurta mı var?

MÇ Üzerine sadece yumurta çalıyoruz.

BA Sarısı mı, bütün yumurta mı?

MÇ Sadece sarısını çalıyoruz. Kızarmayı o sağlıyor, gerçi sürmeseniz de kızarıyor ama yumurta sarısı çok güzel ve parlak oluyor.

BA Ben cevizli istesem onu nasıl hazırlıyorsunuz?

MÇ Cevizi çekiyoruz. Siparişe göre iri ceviz isterse elde, değilse robotta cevizi çekiyoruz, hamura katıyoruz. Bence çok lezzetli olsun derseniz cevizi çok çekip küçültmek lazım. Vatandaşa sorup isteğine göre hazırlıyoruz. Kimi iri olsun dişe gelsin diyor, aslında yanılıyor, çok ince çekince daha lezzetli oluyor.

BA Büyük olunca hamurla bütünleşmiyor ve dökülüyor?

MÇ Tabi, un gibi çekilince hamurla bütünleşiyor ve daha lezzetli oluyor.

BA Yani ceviz hamurun bünyesinde oluyor, iç olarak değil.

MÇ evet öyle.

BA Başka ürünleriniz neler?

MÇ Çörek, cevizli çörek ve ev ekmeğimiz var acı mayadan yapılıyor.

BA Nasıl hazırlanıyor?

MÇ Hamuru 2 gün önce yoğuruyoruz, bu sürede o hamur ekşime yapıyor, o ekşi hamuru maya olarak kullanıyoruz, Tokat'a özgü ev ekmeğini ondan yapıyoruz. Bir ekmek hemen hemen 2 kilo kadar geliyor.

BA Bu ekmek ne kadar dayanıyor?

MÇ 15-20 gün küflenmeden dayanıyor, bazen 1 ayı da buluyor. Fabrikasyon mayalı standart ekmeklerde küflenme çabuk olur, bunda kesinlikle olmaz.

BA Bu ev ekmeğinin fiyatını öğrenebilir miyiz?

MÇ 3 liraya satıyoruz.

BA Bu kadar dayanıklı bir ekmek için oldukça uygun bir fiyat. Bu acı mayanın tek özelliği hamurun bekletilmesi mi?

MÇ Evet bekleyince ekşime yapıyor.

BA O da bir maya çeşidi.

MÇ Tabi.

BA Ölçülendirebilir misiniz, bu ekşi hamur ne kadar katılıyor?

MÇ Tabi, mesela 10 kilo un için bekletilmiş, ekşitilmiş hamurdan yarım kilo katsanız yeterli. Beraberce yoğurup 2-3 saat dinlendirirseniz hamuru kabartır.

BA Üzümlü, cevizli nasıl bir çörek?

MÇ Aynı çörek hamurunun içine üzüm katıyoruz, ceviz katıyoruz, bazen fındık katıyoruz, oluyor üzümlü cevizli çörek, onu da isteyen müşterilerimiz oluyor. Bazısı özel istiyor malzemeyi çok bol katıyoruz, o da güzel oluyor. Mesela hanımlar gün yaparlar, günleri için küçük küçük yaptırırlar, cevizini daha bol koydururlar.

BA Normalde içine konulan cevizin standardı ne kadar?

MÇ Normalde 1 kilo hamura 100 gram ceviz katıyoruz.

BA Bunun dışında dışarıdan iç getirerek pişirme şansımız var mı?

MÇ Tabi.

BA Ama kıymalı pide ya da lahmacun gibi değil de hep çörek türevleri değil mi?

MÇ Tabi sadece çörek türü şeyler yapıyoruz. Her yere gönderiyoruz, mesela Ankara deyin adres verin gönderelim. Zaten çörek 4-5 gün dayanır, bu sürede yerini rahatça buluyor.

BA bir de "yağlı" var, o nedir?

MÇ Yağlı hamuru mermere vurarak ince olarak açıyoruz, tülbent gibi çok ince oluyor. Onu katlarken arasına yağ sürüp katlıyoruz, bohça haline getiriyoruz.

BA Milföy gibi mi?

MÇ Milföy gibi ama Antep’te yapılan gibi, dört köşe katlayıp arasına kaymak, çökelek ne isterlerse koyarlar, on daha çok benzer, biz de arasına yağ koyarız, çökelek koyarız.

BA Kıymalı yapmaz mısınız?

MÇ Arasında yağ olduğu için kıymalı ağır olur, pek tercih edilmez. Bu piştiği zaman çok güzel tel tel olur. Bu Tokat'tan başka yerde yok.

BA İşinizi seviyor musunuz?

MÇ Ben işimi çok seviyorum. Maya iyi olmadığı zaman, iş kötü çıktığı zaman çok kötü oluyorum, dükkanı terk ediyorum.

BA Kaç oğlunuz var?

MÇ 3 tane.

BA Allah bağışlasın. Siz emekli olduktan sonra onlar devam ederler.

MÇ İnşallah.

BA Kullandığınız yağ nedir?

MÇ Bu yağ piyasada bulunmaz. Balıkesir'de fabrika ile anlaştım 10 kiloluk paketler halinde gönderiyorlar. Piyasada tarihi geçmiş, ağır ve kalitesiz yağlar var, bunlar ucuza alınabiliyor ama biz yağımızın tazesini ve iyisini kullanırız, bizim yağımız piyasaya göre çok pahalıdır. Aynı şekilde piyasada ithal ucuz ceviz de var, bu kara ve acı ceviz yenmiyor. Bizimkisi taze ve pahalı ceviz.

BA Lezzetli bir ürün için kaliteli malzeme gerekiyor.

MÇ Mutlaka. Tokat'ın ve Niksar'ın yerli cevizi çok güzeldir, 500 kilo kabuklu ceviz aldım, stokladım, kırıp kırıp kullanıyoruz. Biraz kuzeye Karadeniz'e doğru gittiğiniz zaman rutubetten cevizler de etkileniyor, iyi olmuyor içleri siyah ve küflü oluyor.

BA Bu havada yetişen cevizi tercih ediyorsunuz.

MÇ Evet bizim cevizlerin içini aç bembeyaz. Ta Ramazan'ın hazırlığını şimdiden yaptık.

BA Zile pekmezi de ondan yapılıyor değil mi, beyaz?

MÇ Evet biz de simitte Zile pekmezi kullanıyoruz. Kimileri şekeri yakarak üzerine sürerler ama biz gerçek pekmez kullanırız. Şeker yanığı için kanserojen diyorlar, iyi değilmiş. Biz ilkokula giden küçücük çocuklarımızın ileride kanser olmasını istemeyiz. Bir avuç şekeri ateşin içini koyun, burada kaç kişi varsa kaçar gider, o kadar ağır kokar. Simdi böyle bir şey simidin üzerine sürülür mü, sonra bunu çoluk çocuğa yedir, maalesef bunu yapanlar da var.

BA Aslında geleceğimizle oynuyoruz.

MÇ Zile pekmezi dünyaca ünlüdür, ama artık şimdi onu da fabrikasyon yapıyorlar, vatandaş da bunu almıyor. Halbuki eski usul elde yapılsa daha çok satılacak.

BA Maalesef halk bilinçli olmayınca, günü kurtarmaya çalışan sahtekarlar her zaman oluyor.

MÇ Aynen öyle maalesef.

BA Efendim bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederim.

MÇ Ben de teşekkür ederim.


DİL PEYNİRLİ İRMİK HELVASI


100 ml. süt
100 ml. su
1 su bardağı toz şeker
50 gr. tereyağı
1 su bardağı irmik
2 çorba kaşığı dolmalık fıstık
1 çorba kaşığı Antep fıstığı
1 tatlı kaşığı tarçın
220 gr parça dil peyniri

Şerbeti için 100 ml. sütü, 100 ml. suyu ve 1 su bardağı toz şekeri bir tencereye alarak kaynatın. Tercihen pilav tenceresinde, 2 çorba kaşığı dolmalık fıstık ve 1 çorba kaşığı Antep fıstığını renkleri dönene kadar kavurun. Sonra içine küp doğranmış 50 gr tereyağını ilave edip, eriyince 1 su bardağı irmiği de ekleyerek kavurun. İrmiklerin rengi altın sarısından, kahverengiye dönmeye başladığı zaman olmuş demektir. Daha sonra kaynattığınız şerbeti ekleyin. 1-2 kez karıştırıp, 1 tatlı kaşığı tarçın ilave edin ve iyice şerbeti çekene kadar kısık ateşte pişirin. 1 parça ince dilimlere ayrılmış dil peynirini üzerine serin. Peynirlerin iyice erimesi için tencerenin kapağını kapatın. 1-2 dakika içerisinde dil peynileri eriyecekler, kapağı açıp tahta bir kaşıkla peynirlerin uzamasını sağlayacak şekilde karışırın. Son olarak helvayı fırın kabına alın, üzerini düzeltip, kalan dil peynirlerini ince bir tabaka halinde üzerini kaplayarak 200 derecelik fırının ızgarasında, peyniler eriyip, kızarana dek pişirin.

Not: Helvanızı yerken o sıcak sıcak hali üzerine biraz ısıttığınız pekmezi döküp yemenizi şiddetle tavsiye ederim. Lezzet uyumuna inanamayacaksınız. 

Dondurmalı Bulgur Helvası


1 bardak üzüm pekmezi
2 bardak su
4 yemek kaşığı ayçiçek yağı
2 yemek kaşığı çamfıstığı
4 yemek kaşığı zeytinyağı
2 su bardağı köftelik bulgur
2 yemek kaşığı tereyağı
1 paket vanilya
½ su bardağı toz şeker
1 su bardağı toz şeker
4 top vanilyalı dondurma
Servis Önerimiz:
Tarçın

Ayçiçek yağında çam fıstıklarını kavurun.
Üzerlerine bulguru ekleyerek çok kısık ateşte yaklaşık 15 dakika kavurmaya devam edin.
Tereyağını ve vanilyayı da ekleyip karıştırın. Ayrı bir kapta su ile üzüm pekmezini kaynatın.
Kavurduğunuz bulgurların üzerine dökün.
Bulgurlar suyunu hafif çekince toz şekerin yarısını, beş dakika sonra da kalanını ekleyin.
Bir iki sefer karıştırdıktan sonra tencerenizin kapağını ve ocağın altını kapatarak demlenmesi için 15 dakika bekletin.
Dondurma ile ılık olarak servis edin.


Dondurmalı Un Helvası


500 gr un
1 paket margarin
600 gr toz şeker
50 gr çam fıstığı (isteğe göre)
yarım litre su veya süt
10 çorba kaşığı vanilyalı dondurma
1 kase üzüm pekmezi (sunum yaparken)

Yağı, unu bir tencereye koyup kevgirle karıştırarak hafif ateşte sütü kahverengi oluncaya kadar kavurunuz. Sonra içerisine fıstığı atıp, fıstıklar da hafif pembeleşinceye kadar kavurmaya biraz daha devam ediniz. Fırstıklar pembeleşince yarım bardak suyu, üzerine serperek dökünüz. Bir tencereye 600 gram toz şekeri, yarım litre suyu veya sütü koyup bir taşım kaynatınız. Kaynayan şurubu, kavrulmuş unun üzerine birden döküp bir kere karıştırıp tencerenin ağzını kapatınız. Hafif ateşte kaynatarak suyu çektiriniz. Suyu çekince bir defa daha karıştırıp ateşten alınız. soğumasını bekleyiniz (çok az bir ılıklığı kalsın, tamamen soğumasın ama ılıklığın derecesi dondurmayı eritmesin). sonra hafif nemli bir jelatinin üzerine un helvasından 1 çorba kaşığı koyunuz ve üzerine tekrar jelatin koyup elinizle bastırınız. içine mümkünse maraş dondurması koyunuz ve istiridye gibi görünecek şekilde şekil veriniz. ben bu şekli verirken kalıp kullandım. siz de helvayı önce elinizle kapatıp, sonra yanlarından parmaklarınız yardımıyla şekil verebilirsiniz. Sunarken bir küçük kase üzüm pekmezi, çikolata sosu ya da reçel kullanabilirsiniz.

EKMEK KEKİ


1 tane ufalanmış bayat ekmek
1 su bardağı şeker
2 yumurta
1/2 çay kaşığı tarçın
1/2 çay kaşığı zencefil
Kabartma tozu
1 çay bardağı kuş üzümü
1 su bardağı un
1 su bardağı KOSKA Pekmez
125 gr. margarin
1 çay kaşığı marmelat

Ekmek içi ufalanır. Fırında 5 dakika kurutulur. Bir kaba 2 yumurta, şeker, kabartma tozu, kuş üzümü ve pekmez konup iyice karıştırılır. Eritilmiş margarin, tarçın, zencefil ve ekmekler de konup kek kıvamında bir hamur elde edilir. Karışım, margarinle yağlanmış kek kalıbına konur. Benmari usulü fırında pişirilir. Üstüne marmelat eklenir ya da krem şanti sürülüp mevsim meyvesi ve fıstıkla süslenir.


Eriten lezzet Dondurma


THY Skylife

Uzakdoğu’dan mı Ortadoğu’dan mı ortaya çıktığı bir muamma ama; dondurmanın yüzyıllardır 7’den 70’e hemen herkesin vazgeçilmez tadı olduğu bir gerçek...

Eskiden yazın en büyük müjdecilerindendi o. Seyyar satıcı kapılarımızdan geçtiyse ve biz çocuklar onun etrafında pervane olduysak, biliyorduk ki yaz gelmişti artık. Annelerimiz pencereden bağırırdı: “Oğlum/kızım ısırmadan, yavaş yavaş ye; hasta olursun yoksa”; “Bitirince üstüne su içmeyi sakın unutma!”... Şimdiyse çocuğundan yaşlısına ‘yaz-kış’ herkesin elinde o muhteşem lezzet topları; dondurma...

UZAKDOĞULU MU, ORTADOĞULU MU?
Hemen herkesin çocukluğundan beri müptela olduğu ve artık ‘dört mevsim’in gıdası haline gelen dondurmanın geçmişi, yüzyıllar öncesinde gizli... Gizli diyoruz, çünkü bu konuda pek çok rivayet var. Araştırmacılara göre dondurma, mahzenlerde muhafaza edilen kar ve buzun, çeşitli meyve ve pekmezle tatlandırılmasıyla elde edilen bir tatlı olarak doğdu.
Kimi kaynaklarda, ilk buz mahzenlerine Mezopotamya’da Fırat Nehri kıyıları yakınlarında rastlanıldığı belirtiliyor. Bu bölgede yaşayanlar, dağlardan getirilmiş taze karları, meyve ve balla karıştırarak yermiş. Belki de bu, günümüzde Fransız mutfağının zarif ikramlarından ‘sorbe’nin atasıydı. Zaten teknik olarak sorbe yapımı da dondurmaya benzer. Batılı kaynaklarda da sorbenin, Türklerin şerbetinden ilham alınarak geliştirildiğine işaret edilir. Zaten bilinir ki, şekerin ilk kullanımı Ortadoğu’da gerçekleşmiştir. Bundan, dondurma ile ilgili tüm doğal şartların aslında Ortadoğu’da şekillendiğini çıkarabiliriz. Fakat nedense kaynaklar, bu konuda yeterli bilgi sunmuyor. Batılı kimi kaynaklarda, Avrupa’da dondurma serüveninin başlaması ise, ünlü gezgin Marco Polo’ya dayandırılıyor. Bu kaynaklar, Çinlilerin 6. yüzyılda mahzenlerde kar sakladığını ve dondurmanın bu bölgede keşfedilmiş olabileceğini belirtiyor. Marco Polo da, Çin’e yaptığı gezide tanıştığı dondurmayı, seyahat dönüşünde İtalya’da tanıtmış.
Marco Polo’nun Çin’den getirdiği tarifler ise, Fransa Kralı II. Henri ile evlenen İtalyan Catherine de Medici’nin aşçıları tarafından Fransız Meclisi’ne sunulmuş...

EŞİ BENZERİ YOK: MARAŞ DONDURMASI
Şimdi gelelim, dondurmanın Anadolu topraklarındaki geçmişine, Türklerin dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan özel dondurmalarına... Anadolu insanı, yüzyıllar önce kışın yağan karı dağ kovuklarında, üzerini çalı ile örtüp saklayarak erimesini engelliyordu. Yaz mevsimi gelince de, mahzenden çıkardıkları karı, komposto ya da hoşaf kasesine koyup, üzerine pekmez gezdirerek yiyorlardı. ‘Karsambaç’ adı verilen bu tatlı, dondurmanın atası sayılır. Şekerin günlük kullanıma girmesiyle beraber, meyve suları ile şerbetler de kışın tüketilmek üzere saklanıyordu. Bunlar da yine karın üstüne dökülerek afiyetle yeniyordu. Anadolu’daki kimi yörelerde, taze kar ile pekmezin hâlâ tüketilmekte olduğunu da atlamayalım... Türkiye’de dondurma denince akla gelen ilk şey, Kahramanmaraş’ın dövme dondurması. Sakız gibi uzayan, kolay erimeyen yapısıyla onun dünyada eşi benzeri yok;sadece Türkiye’ye özel... Kasap çengeline takılarak bıçakla kesilen Maraş dondurmasının 18. yüzyıldan bu yana yapıldığı tahmin ediliyor. Lezzetine lezzet katan, onu tüm dondurmalardan ayıran en önemli özelliği ise, Ahırdağı’nda yetişen yabani orkidelerin köklerindeki yumrulardan elde edilen ve değirmende çekilen ‘salep’. Kahramanmaraş ve Gaziantep’te yapılan dondurmalar, damakta buz yanması etkisi yapmaz. Ağızda ve boğazda sert etkiler oluşturmamaları da, bu yöredeki dondurmaların bir başka özelliği. Eskiden pekmezle yenen dondurmanın, şimdi bin bir çeşidi var. Çikolatalı, kaymaklı, karamelli, fıstıklı, vişneli, muzlu, frambuazlı; hatta kabaklı, profiterollü, kazandibili... Kapta, külahta, kâğıt helva içinde... Yine yıllar önce, dondurmayı sadece yaz aylarında kepenklerini açan, kışın ise bir turşucuya, bozacıya dönüşüveren dükkânlarda bulabiliyorduk. Devir değişti...
Dondurma, 7’den 70’e herkesin ‘dört mevsim’ damaklarını tatlandırıyor ve tatlandırmaya da devam edecek. İnsanlar yaşadıkça...

Etli Ayva Dolması


Malzeme:
2 adet Ayva
100 gram kuş başı et
1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
1 çay kaşığı biberiye
1 adet patates
20 gram pekmez
yeteri kadar Tuz
1 çorba kaşığı Teremyağ
1 tatlı kaşığı kuşüzümü
1 adet soğan
Kızartmak İçin :
Yeteri kadar Bizim Ayçiçek Yağı

Soğanı soyup yemeklik doğrayın. Kıyma ile birlikte soğanı kavurun. Fıstık, kuşüzümü, biberiye ve tuzu ilave ederek birkaç dakika kavurun. Ayvanın içini oyup, temizleyin. Ayvayı suda diri kalacak şekilde haşlayın. Hazırladığınız iç malzemenin suyunu süzün. Haşladığınız ayvanın içine iç malzemeyi doldurun. Patatesi soyun ve kibrit çöpü şeklinde doğrayın. Kızdırılmış sıvıyağda patatesi kızartın. Pekmez ve Teremyağ birlikte ocağa alın. Sos kıvamına gelince altını kapatın. Servis tabağına ayva dolmasını alıp etrafına patatesleri yerleştirin. Pekmez sosunu üzerine döktükten sonra servis yapın.

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi


http://migros.com.tr

500 gr. tuzsuz yerfıstığı
2 yemek kaşığı pekmez (ya da bal)
1 yemek kaşığı sıvıyağ
Tuz

1. Fıstıkların bordo renkli kabuklarını soyun.
2. Kabukları soyulan fıstıkları bir tavaya koyup kavurun.
3. İyice ısınan fıstıkları, robota koyun.
4. Sıcağın da etkisiyle kısa sürede püre kıvamına gelecektir.
5. Ardından içine diğer malzemeleri de ekleyip, biraz daha karıştırın.
6. Temiz bir kavanoza koyup, oda sıcaklığına gelince buzdolabına koyun.


Fırında Şeftali Tatlısı


4 şeftali
5 çorba kaşığı tozşeker
1 su bardağı süt
1 su bardağı su
2 çorba kaşığı nişasta
1 çorba kaşığı fıstık
8 kiraz
2 çorba kaşığı pekmez
2 çorba kaşığı gülsuyu

Şeftalileri ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın. Fırın poşetinin içine yerleştirip 4 çorba kaşığı şeker ve 1 bardak su ilave edin. Önceden ısıtılmış fırında 25 dakika pişirin. İyice soğuyunca düz bir tabağa dizin.
Su, süt, nişasta ve 1 çorba kaşığı şekeri orta ateşte pişirin. Düz bir kalıba döküp donması için bekletin ve kare kare kesin.
Şeftalilerin üstüne fıstık serpip kare kestiğiniz muhallebileri üzerlerine yerleştirin. Gülsuyu ve pekmez ilave ederek servis yapın.

Fıstık Ezmesi


500 gram tuzsuz yer fıstığı
3 yemek kaşığı pekmez
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1 tutam tuz
1 tatlı kaşığı vanilya özütü (varsa)

Fıstıkların kabuklarını soyun.
Soyduğunuz fıstıkları bir tavaya koyun ve 5-6 dakika kavurun.
Isınan fıstıkları robota koyun (Sıcaklığın etkisiyle püre kıvamına gelecekler).
Püre kıvamına gelen fıstıkların için diğer malzemeleri ekleyin ve karıştırın.
Hazırladığınız fıstık ezmesini temiz bir kavanoza koyup oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.


Fıstıklı Helva


3 su bardağı un
4 çorba kaşığı tereyağı
1 çay bardağı pekmez
1 çay bardağı ceviz
1 çay bardağı antepfıstığı
1 su bardağı su
1 su bardağı şeker

Büyük bir tavanın içinde unu ve yağı yaklaşık 10 dakika kadar kavurun. Daha sonra üzerine şekerini ve suyunu ekleyip kavurmaya devam edin. Şeker eriyince ve helva kaşığın etrafında toparlanmaya başlayınca 5 dakika daha kavurup ocaktan alın. Üzerine ceviz ve pekmezi döküp kaşıkla şekillendirin. Cam bir kabın içine kaşıkla bütün olarak yerleştirip üzerine de kıyılmış antepfıstığını döküp bastırın. Biraz daha pekmez ve cevizle süsleyip sunum yapın.

Fıstıklı Kadayıf


750 gram tel kadayıf
250 gram toz fıstık
300 gram tereyağı veya margarin
Pekmez
Şerbeti için
4 bardak toz şeker
4 bardak su
1 limon suyu

Kadayıfın şurubu için şeker ve suyu kaynatın. İnmesine yakın limon suyunu sıkın. Bir taşım kaynatıp, soğumaya bırakın. Yağı eritin. Tepsinin altına yağ ve pekmez sürün. Kalan yağı ikiye bölün. Kadayıfı bir tepside didikleyin. İkiye bölün. Yağın ilk yarısıyla kadayıfın yarısını karıştırın. Tepsinin altına elinizle bastırarak döşeyin. Üzerine toz fıstık serpiştirin. Üzerine tekrar yağa bulanmış kadayıfı yerleştirin. 200 dereceli fırında altı ve üstü kızarana dek pişirin. Fırından çıkar çıkmaz üzerine soğuk şerbeti dökün. Üzerine büyük bir tabak kapatın. Tatlı şerbeti çektiğinde servis yapın.

Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki »

lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Uyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Uyelik
Bölümler
Web Araçları
lezzetler.com Siteleri
lezzetler.com Turkce
lezzetler.com Mobil
lezzetler.com Blogları
en.lezzetler.net English
es.lezzetler.net Español
de.lezzetler.net Deutsch
it.lezzetler.net Italiano
fr.lezzetler.net Français
lezzetler.org International
Yemek Kitapları
Mutevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mutevazı Lezzetler® İkramlar
Mutevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mutevazı Lezzetler® Çorbalar
Mutevazı Lezzetler® Pilavlar
Mutevazı Lezzetler® Videoları
Mutevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mutevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mutevazı Lezzetler® Türkçe
Mutevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.mlrecipes.com
atabay.org
Youtube
Google+
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mutevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mutevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2017 Bütün Hakları Saklıdır
porno | porno izle | rokettube | anal porno | Ensest porno | porno izle