Yiyiniz içiniz ancak israf etmeyiniz (Araf 31)
Banu Atabay'ın lezzetler.com yemek tarifleri sitesi
95,741 Yemek Tarifine 2,939,115,771 defa bakıldı


domates biber patlıcan önerileri


Önceki Aramalar
Günün Yemek Menüsü
Günün İkram Menüsü

Fotoğraflı Yemek Tarifleri

Ana Sayfa   
Video Yemek Tarifleri
Yemek Galerileri
Yemek Fotoğrafları
Ana Yemek Tarifleri
Tatlı Tuzlu İkram Tarifleri
Yöresel Yemek Tarifleri
Geleneksel Yemek Tarifleri
Etnik Yemek Tarifleri
Dünya Mutfaklarından Yemek Tarifleri
Diyet Yemek Tarifleri
Markalardan Yemek Tarifleri
Ustalardan Yemek Tarifleri
Bebek Yemek Tarifleri
Vejetaryen Yemek Tarifleri
Osmanlı Yemek Tarifleri
Sebze Yemek Tarifleri
Meyve Tarifleri
Kırmızı Et Yemek Tarifleri
Av ve Kümes Etleri Tarifleri
Balık ve Deniz Ürünleri Yemek Tarifleri
Sakatat Yemek Tarifleri
Çerez Tarifleri
Tahıl Yemek Tarifleri
Diğer Malzemelerden Yemek Tarifleri
Pişirme Yöntemlerine Göre Yemek Tarifleri
Tatlarına Göre Yemek Tarifleri
Kolay Tarifler
Alfabetik Yemek Tarifleri
En Yeni Yemek Tarifleri
Malzemeye Göre Arama
Diğer Konular
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitapları

Üye Girişi
Yeni Üye KaydıSayfa: « Önceki  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 91, 92, 93  Sonraki »
BESİNLERİ SAKLAMA TEKNİKLERİ


1 - Besinlerin konserve edilerek saklanması: Besinleri bozan biyolojik faktörleri teşkil eden küfler, mayalar ve bakteriler ve bunların meydana getirdikleri enzimler sıcağın etkisiyle öldüklerine göre besinleri gereken sıcaklığa göre ısıtmakla bu mikros* kobik canlıları ve onların meydana getirdikleri mikro organizma enzimlerini ve besinin kendi hücrelerinde bulunan ham madde enzimlerini öldürerek besini bir süre bozulmaktan korumak mümkündür. Ancak bu işlemi ağzı açık kaplarla yapmak doğru değildir. Çünkü besinler soğuyunca havadaki biyolojik faktörlerle bulaşır ve gereken ortamı bulunca hemen bozulurlar. Besinlerin bozulmalarını önleyebilmek için onları hava almayacak biçimde ağızları kapanabilen kaplar içinde (kavanoz, şişe, teneke kutu) ısıtmak gerektir. Besin maddelerinin cam kavanoz, teneke kutu cam şişe gibi kapların içinde konup bu kapların ağızları hava alamayacak biçimde kapatıldıktan sonra yüksek sıcaklık derecelerinde ısıtılması (sterilizasyon veya pastörizasyon ısılarında) ve uzun süre bozulmadan saklanması usulüne «konserve etmek» adını veriyoruz. Domates, domates suyu, meyveler ve meyve sularında bulunması muhtemel maya, küf ve bunların enzimleri 100 santigrat derecesinin altındaki bir ısıda öldüklerine göre yukarıda saydığımız besin maddeleri ağzı kapalı kaplarda 100 derece ısıtılırsa bunları uzun bir süre bozulmadan saklamak mümkündür. Ve bu usule «pastörizasyon» denmektedir. Sebzelerle etlerin bozulmasında rol oynayan bakterilerse daha yüksek ısıda öldüklerinden sebzelerle etler 100 santigrat derecesinin üzerinde ısıtılarak konserve edilirler ve bu usule «sterilizasyon» denmektedir.

2 - Besinlerin kurutularak saklanması: Bu usulün esası, besinlerde bulunan fazla suyun uçurularak besinleri bozan küçük canlıların faaliyet gosteremiyecekleri bir ortam yaratmak yani bu besinleri kurutmaktır. Kuruyan besinlerde şeker gibi maddeler varsa bu şeker oranı kurumayla çoğalır ve bu da o besinin bozulmadan uzun bir süre saklanmasını temin eder. Kurutulan besinlerdeki su oranı % 15'i aşınca bu besinlerin saklanması güçleşir. Bundan ötürü kuru fasulye, bakla, nohut, fındık, ceviz ve benzeri kuru sebze, bakliyat ve yemişleri rutubetsiz yerlerde saklamak gerekir.

3 - Besinlerin soğukta saklanması: Besinlerdeki küçük canlıların düşük ısılarda normal faaliyetlerini gösteremediklerini, uyuşup kaldıklarını evvelce görmüştük. İşte bu durumdan yararlanılmakta ve meyvelerle sebzeler düşük ısılarda yani buzdolabı gibi yerlerde uzun bir süre bozulmadan saklanılmaktadır. Böyle düşük ısılarda saklanılan meyvelerin donacakları düşünülürse de bu besinlerde bulunan şeker, onların donma derecelerini düşürdüğünden cetvelde gösterilen derecelerde donma olmadan bu besinlerin saklanması mümkündür.

4 - Besinlere şeker katarak mikropların yaşayamayacakları bir ortam meydana getirerek bunların saklanması: Takdir edileceği gibi et, sebze, balık gibi şeylere şeker katmak mümkün değildir. Şeker, daha çok meyvelere katılır ki bunlara da yapılışlarına göre reçel, marmelat veya meyve şıralarından jöle adı verilir. Bu şekerli besinlerin bozulmaması için katılan şeker oranının yüksek olması gerekmektedir. Bunun için reçellerde % 68, marmelatta % 65, jölede % 65 oranından az şeker olmaması gerekmektedir. Hem pişirilmiş, hem de şekerlenmiş olan bu besinlerin havayla temas etmemeleri için de uzun süre kullanılmayacak marmelat ve jölelerin ağızlarını 2 - 3 milimetre kalınlığında balmumu veya parafinle Örtmek gerekir (parafin veya balmumu kaynar bir durumda dökülür ve kabın ağzında soğutulursa her tarafına iyice yapışır ve hava girmesini önler). Reçel kavanozlarını ise parşömen kağıdıyla örttükten sonra ağzını kapatmak daha doğru olur. Ancak parşömen kâğıdı bulamayanlar jölede olduğu gibi parafinle de kapatabilirler.

5 - Besinlerin ihtimar ettirilerek saklanması: Üzüm ve elma gibi besinlerin suyundan elde edilen şıra, ihtimardan yararlanıldığı için meydana gelmektedir. Bilindiği gibi şıradaki şeker, mayaların etkisiyle alkole döner. Alkol ise bozulmayı önler.

6 - Besinlerin tuzlanarak ve ekşiliğini artırarak saklanması: Besinlerimizden meyvelerle sebzelerin ekşiliklerini artırarak uzun süre bozulmadan saklanmaları mümkündür. İşte turşular bu yolla elde edilirler. Turşuların bazıları (biber, patlıcan gibi) sirkeyle yapılırlar. Bazıları ise (hıyar, domates, lahana gibi) tuzlu su yani salamurayla yapılırlar. Ayrıca lahana kuru tuzlamayla da turşulaştırılır. Turşunun olgunlaşması sırasında süt asidi meydana gelir ki bu da o besinin bozulmasını bir süre önler. Salamurayla yapılacak turşularda süt asidi oranı % 1'in altına pek düşmemeli. Sirkeyle yapılacak turşularda ise kullanılacak sirkedeki asidin % 4'den aşağı olmaması gerekir.

7 - Besinlerin içine alkol katarak saklanması: Bilindiği gibi saf alkol mikropları öldürmede birebirdir. Nitekim bir yerimiz kanasa mikrop kapmaması için o yeri hemen alkolle sileriz. İşte bu nedenle alkolden meyve şıralarının saklanmasında yararlanılır.

8 - Besinlerin kimyasal maddelerin katılmasıyla saklanması: Benzoik asit, sodyum benzoat, karınca asidi, salisilik asit, kükürt dioksidi veya tuzları gibi kimyasal maddelerin azı insan vücudu için hemen hemen zararsızdır. Ama bunlar besinlerimizi bozan mikroplar için birer kuvvetli zehirdirler. İşte bu kimyasal maddeler domates salçalarına, domates sularına, meyve şıralarına katıldığından bunların bozulmadan uzun süre saklanmasına imkân verirler.

9 - Besinlerin isleme ve tütsülemeyle saklanması: Et, dil ve balık gibi besinler bir süre özel salamurada tutulduktan sonra haşlanır. Sonra da çam, mazı, ardıç, defne gibi kokulu ağaçların canlarına tutularak işlenir yani tütsülenirse bu besinler serin ve kuru yerlerde uzun süre bozulmadan saklanabilirler. Bazı çam, ardıç ve defne ağaçlarının dumanı içinde bulunan kreozot, asidi, formal gibi gazlar besinlerdeki bakteriler için kuvvetli birer zehirdirler.

10 - Besinlerin mikropların yaşayamayacağı koyuluğa getirilerek saklanması: Üzüm, dut, karpuz ve öbür meyvelerin şıraları ısıtılarak karışımındaki su azaltılır ve bu şıralar pekmez durumuna getirilir. Böylece hem bu besin maddelerindeki şeker oranı çoğalır ve dolayısıyla kolay bozulmaları önlenir, hem de içindeki besleyici maddelerin değeri çoğalır. Üstelik pekmezde su da yeteri kadar olmadığından mikropların kolaylıkla üremesi de önlenmiş olur.

11 - Besinlerin dondurularak saklanması: Bu usulün mazisi pek eski değildir. 1'nci Dünya Savaşı'ndan sonra besileri bu usulle saklamaya başlanışlardır. Besinleri evlerde de buzdolaplarının buzluklarında dondurmak mümkündür.

BESİNLERİN KURUTULARAK SAKLANMASI


Besinlerin kurutularak saklanması, besinlerde bulunan fazla suyun uçurularak, besinleri bozan küçük canlıların, faaliyet gösteremiyecekleri bir duruma getirilmesidir. Yurdumuzda sebze, meyve ve balık kurutulur. Bunlardan üzüm, fındık, incir, kayısı, ceviz, erik, elma, badem, vişne, dut, armut, nohut, börülce, bamya, fasulye, patlıcan, mercimek, biber, kabak ve benzerlerini saymak mümkündür. Başta uskumru olmak üzere bazı balıklar da yumurtalarını attıktan sonraki dönemlerinde «çiroz» adıyla tutularak kurutulurlar.

KURUTMANIN ÖNEMİ VE YARARLARI

Meyve, sebze ve öbür sulu besinler bünyelerindeki fazla sudan dolayı uzun süre saklanamazlar. Çünkü fazla su, besinleri bozan küçük canlıların üreyip yaşaması için elverişli bir ortamdır. Bu zararlı ortamın yok edilmesi, meyve, sebze ve diğer bazı besinlerin bileşimlerindeki fazla suyun uçurulmasıyla yani o besinlerin kurutulmasıyla mümkündür.
Kurutmanın öbür yararlarını şöyle sıralayabiliriz:
1) Kurutulan meyve ve sebzelerin hacimleri küçüleceği ve ağırlıkları azalacağı için ambalaj masrafları düşer, taşınmaları kolay olur.
2) Kuru meyve ve sebzelerin kullanılma alanı daha geniştir.
3) Kuru meyve ve sebzeler, konserve meyve ve sebzelerden daha ucuza mal olur.
4) Kuru meyve ve sebzelerin besin ve kalori değeri, aynı miktarlarda yenilen yaş meyve ve sebzelerinkilerden daha yüksektir.

KURUTMA USULLERİ
Kurutma iki şekilde yapılır: 1) Güneşte ve açık havada, 2) Kurutma fırınlarında veya cihazlarında. Her iki usulde de başlıca iki unsura ihtyiaç vardır: A — Sıcak hava, B — Hava akımı.
Kurutma, güneşte ve açık havada yapıldığı zaman, güneşin vermiş olduğu sıcaklıkla suyu uçan meyve ve sebzeler kururlar. Hava akımı ise, kurutmada ısı iletici ve nem taşıyıcı rolünü oynar.
Kurutmacılıkta çabukluk şarttır. Çünkü meyve ve sebzeler ne kadar çabuk kurutuluTİarsa, tat ve lezzetleri de o ölçüde iyi olur. Kurutmayı çabuklaştırmak için havanın sıcaklık derecesini yükseltmek ve hava akımını çoğaltmak gerekir. Bu iki iş, kurutma fırınlarında ve cihazlarında düzenli bir şekilde yapılabilir.

KURUTMAYA ELVERİŞLİ BESİNLER
Meyveler: Kayısı, badem, yarma şeftali, fındık, elma, ceviz, armut, incir, üzüm, erik, vişne, dut ve benzerleri.
Sebzeler: Bamya, bezelye, nohut, biber, mercimek, patlıcan, fasulye, soya fasulyesi, soğan, patates ve benzerleri.
Balıklar: Başta uskumru olmak üzere izmarit, istrongiloz ve benzerleri.

KURUTULACAK SEBZE VE MEYVELERİN HAZIRLANMASI
Kurutulacak meyveler iyice olgunlaştıktan sonra koparılmalı, sebzeler taze, körpe ve gevrek olmalıdır.
Sebzeler: Kurutulacak sebzeler yıkanıp ayıklandıktan sonra kaynar suda veya kaynar su buharında haşlanır. Haşlama, sebzelerdeki vitaminlerin ve madenî maddelerin kaybolmalarını önler. Yine haşlama sonucunda, sebzelerin dokularındaki hücreler gevşeyeceğinden kurutma işi kolaylaşır.
Meyveler: Kurutulmaya hazırlanan meyvelerden elma, armut ve şeftali, kararmamaları için 10 dakika süreyle tuzlu su eriyiğinde tutulur. Tuzlu su eriyiği, 3 çorba kaşığı tuz, 4 1/2 litre suda eritilmek suretiyle elde edilir. Ancak bu usul, bütün meyveler için elverişli ve kâfi değildir. Fındık, badem gibileriyse genellikle kabuklarıyla kurutulurlar.

MEYVELERİN KÜKÜRTLENMESİ
Şunu önceden belirtelim ki sebzeler hiçbir zaman kükürtlenmezler. Şeftali, kayısı, armut, elma ve erikler, aşağıdaki amaçlarla kükürtlenirler:
1) Meyvelerin tabii renklerini, tatlarını ve besin değerlerini korumak,
2) Meyvelerdeki A ve C vitaminlerinin kaybolmasını önlemek,
3) Meyvelerde küf, maya ve bakterilerin gelişmesine engel olmak,
4) Meyveleri kurutma sırasında zararlı böceklerden korumak,
5) Kurutmanın hızını artırmak.

KÜKÜRTLEME USULLERİ
1'inci usul kükürtleme:
a — Kurutulmaya hazır meyveler, ağaç kerevetlerin üzerine serilir.
b — Kerevetler, aralarında 4-5 santim boşluk kalacak şekilde üst üste konur.
c — Kerevetler, ağaçtan bir sandık veya kartondan bir kutu ile örtülür; sandıkta veya kutuda 2,5 cm X 15 cm. büyüklüğünde bir hava deliği bırakılır.
d — 5 kilo meyve için 1 çorba kaşığı olmak üzere, kükürt, bir kap içinde kerevetlerin ön tarafına konularak yakılır. Dumanlar çıkmaya başlayınca kerevetler sandık veya kutuyla örtülür.
e — Kaptaki kükürt iyice yanmalıdır. Kükürt tamamen yanınca, sandıktaki veya kutudaki, hava deliği kapatılır.
f — Meyveler, cinslerine göre kükürtleme odasında şu sürelerle kalmalıdır:
Dilimlenmiş şeftali 30 dakika
Dilimlenmiş elma 30 dakika
Dilimlenmiş armut 45 dakika
Yarıya bölünmüş kayısı 30—60 dakika
Yarıya bölünmüş erik 30 dakika
Bütün kiraz veya vişne 15 dakika
2'nci usul kükürtleme:
a — Meyveler, seyrek dokunmuş bir veya birkaç tülbentin içine konulduktan sonra, ağzı sımsıkı kapanabilen ve kükürt dumanı sızdırmayan bir fıçıya asılır.
b — Fıçının dibine, her 5 kilo meyve için 1 çorba kaşığı olmak üzere, lüzumu kadar kükürt yerleştirilir.
c — Kükürt yakıldıktan sonra, fıçının ağzı bir karton kapakla veya bir yağlı bezle örtülür.
d — Bu usulde kükürtleme süresi, 1'inci usuldekinin iki katı olmalıdır.
3'üncü usul kükürtleme:
Bu usulde meyveler, betondan yapılmış özel odalarda kükürtlenir.
3'üncü usul evler için elverişli değildir.

SEBZE VE MEYVELERİN KURUTULMASI
1) Güneşte veya açık havada kurutma: Meyveler ve domates, güneşte istenildiği gibi kurutulabilir Fakat sebzeleri, kurutma fırınlarında veya cihazlarında kurutmak daha doğru olur. Çünkü güneş sebzeyi bozar. Evlerde sebzeleri, kurutma fırınlarında ve cihazlarında kurutmak imkânı yoksa gölgede ve rüzgârlı bir yerde kurutmak mümkündür. Meyveler güneşte kurutulacaksa, güneye bakan çatı, dam ve balkonlara, kerevetler üzerinde yerleştirilir. Gölgede kurutulacak sebze ve meyve kerevetleri, evin güneş ve yağmur görmeyen, ama hava akımı alabilen bir yerine konur. Güneşte ve açık havada kurutma için kullanılan kerevetlerin camekânlı, tel kafesli ve mafsal ayaklı cinsleri vardır.
2) Kurutma fırınlarında veya cihazlarında kurutma: Meyve ve sebzelerin kurutulduğu fırınlar, ocak, kurutma yeri ve baca olmak üzere 3 bölümdür. Ocak kısmı, fırının altını tamamen kaplar. Burada düzenli olarak yakılan ateşin verdiği sıcaklık, kurutmayı sağlar. Kurutma yerini ocaktan bir saç levha ayırır. Bu saç levhanın üzeri iki parmak kumla örtülür. Kum tabakası, ocaktan gelen sıcaklığı ölçülü bir şekilde, kurutma yerindeki kerevetlere iletir. Baca, ocağın iyi yanmasını ve ayarlanmasını temin eder.
3) Kurutma kerevetleri: Fırında kurutulacak meyve ve sebzeler, kurutma sırasında bu kerevetlerin üzerine serilir. Kurutma kerevetleri, çırasız ağaç çıtalarından ve kargılardan yapılır. Kerevetin alt ve üst kısmında, ayarlanabilen hava delikleri vardır.
4) Kurutma fırınının kuşanılması: Meyve ve sebzeler hazırlanınca, kurutma fırınının ocağı yakılır. Kurutma yeri başlangıçta 55-60 santigrat derecesi sıcaklıkta olur, kurutma ilerledikçe sıcaklık 65-70 dereceye çıkarılır. Kurutma fırınlarında kurutma süresi, sebze ve meyvelerin büyüklük ve olgunluk derecelerine göre azalır veya çoğalır. Olgun ve küçük parçalar çabuk kururlar.
5) Evler için kurutma dolabı: Çeşitleri pek bol olan kurutma dolapları sayesinde evlerde, soba raya ocakların üzerinde kurutma yapılabilir. Ev kurutma dolabı, kurutma fırınının küçük bir örneğidir Genişliği 35 cm, derinliği 50 cm. yüksekliği de 50 cm olan bu cihaz, erlerde az miktarda sebze ve meyve kurutmaya yeterlidir. Dolabın kerevetleri 34 cm. genişlikte ve 45 cm. uzunlukta ve 4 tanedir. Bu kerevetler, 10 santimlik aralarla, iki yana karşılıklı çakılmış çıtaların üzerine yerleştirilir. Kerevetler yerleştirilirken, sırayla birinin ön kısmında 5 cm., öbürünün arka kısmında 5 cm. boşluk bırakılır. Dolabın tabanı saç levhayla döşenır Saç levhanın altına, ayak olarak 4 tane konserve kutusu konulabilir. Dolabın alt kenarında bir hava deliği bırakılır.

KURULUĞUN MUAYENESİ
Kuruluklarını muayene etmeden önce, sebze ve meyveleri 10 dakika soğutmalıdır.
Sebzeler fırında kuruyunca gevrekleşir ve çatır çatır ses çıkartırlar. Kurumuş meyveler ise, elle sıkıştırılınca, el üzerinde hiç rutubet izi bırakmazlar.

KURUTULMUŞ SEBZE VE MEYVELERİN SAKLANMASI
Meyve ve sebzeleri, kurur kurumaz. rutubetten ve zararlı böceklerden koruyabilmek için, deliksiz teneke kutulara, cam kavanozlara veya parafinle kaplanmış karton kutulara yerleştirmek gerekir. Bu kaplar, serin ve ışık almayan yerlerde saklanır. Güneşte kurutulmuş meyvelerle, gölgede kurutulmuş sebzeler, zararlı böceklerin yumurtalarından temizlenmek için, 10-15 dakika süreyle, 75-90 derece sıcaklıktaki fırınlarda ısıtıldıktan sonra ambalajlanıp yerlerine kaldırılmalıdır.

KURUTULMUŞ SEBZE VE MEYVELERİN PİŞİRİLMESİ
Kurutulmuş sebze ve meyveler yumuşayıncaya kadar haşlamak suretiyle pişirilir. Ancak bunlar, pişirilmeden önce yarım saat ılık suda bırakılmalıdır.

Besni Tava


Malzeme
1 kg. kuzu kuşbaşı
1,5 kg. patlıcan
1 kg. domates
250 g. yeşilbiber
1 fincan zeytinyağı
5 diş sarımsak
1 su bardağı su
1 yemek kaşığı tuz
1 yemek kaşığı pul biber
2 çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı
Öncelikle kuşbaşı et kavrulur. Sonra patlıcanlar zar şeklinde büyük bir tepsiye doğranır. Daha sonra biber doğranır. Domatesler ise kabukları soyularak doğranır. Tepsiye doğranan malzemelerin yarısı bir kaba alınır. Tepside kalan malzemelerin üstüne kavrulan kuşbaşı dökülür. Kuşbaşının üstüne de kaba ayrılan doğranmış malzeme eklenir. Son olarak yemeğin üstüne sarımsak rendelenir, baharat, yağ, tuz ve su koyulup fırına verilir. Lavaş ekmeği ile yemenizi öneririz.

Beşamel Soslu Kıymalı Patlıcan Oturtma


4 yemek kaşığı margarin
5 adet patlıcan
250 gr kıyma
1 adet soğan
1 adet domates
1 yemek kaşığı biber salça
2 adet yeşil biber
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kimyon
2 yemek kaşığı un
2 su bardağı süt
1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
2 su bardağı sıvı yağ (kızartmak için )
1 adet kırmızı biber
Tuz

Patlıcanları alacalı soyup, yuvarlak doğrayın tuzlu suda acısının çıkması için 20 dakika bekletin.
Suyunu iyice süzüp kuruladıktan sonra kızgın sıvı yağda kızartın.
Kağıt havluda fazla yağını alıp fırın kabına dizin.
2 yemek kaşığı sana margarinde rendelenmiş soğanı ve kıymayı kavurun.
Üzerine 1 adet rendelenmiş domatesi,biber salçasını, halka doğranmış biberleri,karabiberi ,tuzu ve kimyonu ilave ederek pişirin.
Kıymalı harcı patlıcanların üzerine yayın. Beşamel sos için 2 yemek kaşığı sana margarini eritin. Unu ekleyip kavurun. Karıştırırken yavaş yavaş sütü ilave edip kısık ateşte topaklanmadan muhallebiden daha sulu kıvamda bir sos elde edin. Tuz ile tatlandırın.
Patlıcanlı yemeğin üzerine beşamel sosu yayın.
En üste kaşar peyniri rendesi serpip kırmızı biber ile süsleyin.
Önceden 200 derece ısıtılmış fırında kaşar peyniri eriyip üzeri kızarıncaya kadar pişirin.

Beşamel Soslu Köfteli Halka Patlıcan


1 kg halka doğranmış patlıcan
500 gr kıyma
Yarım demet maydanoz
1 adet kuru soğan
2 dilim bayat ekmek içi
Tuz
Karabiber
Pulbiber
2 yemek kaşığı margarin
1 tepeleme yemek kaşığı un
2 su bardağı süt
1 su bardağı kaşar rendesi
2 adet domates

Patlıcanlar alaca soyulur ve parmak kalınlığında halka halka doğranır. Tuzlu suda 15 dk acısı çıkana kadar bekletilir. Suyu süzülüp yanmaz tavada az sıvıyağla arkalı önlü kızartılır. Köftenin hazırlanışı; kıymanın içine, ince doğranmış maydanoz, rende soğan, bayat ekmek içi, tuz ve baharatlar eklenir.İyice yoğrulur. Halka patlıcan büyüklüğünde köfteler hazırlanır, sıvıyağda kızartılır.
Beşamel sosun hazırlanışı; margarin eritilir, un ilave edilip kokusu çıkana kadar kavrulur. Üzerine soğuk süt ilave edilir. Muhallebi kıvamına gelince tuzda eklenir ve ocaktan alınır. Kızartılmış patlıcanlar tepsiye (tercihen borcam tepsi) dizilir. Üzerine köfteler dizilir. En üstede tekrar patlıcanlar dizilir. Hazırlamış olduğumuz beşamel sosu üzerine dökülür. Kaşar peynir rendeside serpilir. En üstede her birinin üzerine gelecek şekilde domates halkaları dizilir. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirilir.


Beşamel Soslu Patlıcan


Malzemeler:
1 kilo patlıcan
250 gram kıyma
1 adet soğan
2 adet domates
2 su bardağı süt
2 çorba kaşığı un
50 gram kaşar rendesi
Yeteri kadar tuz karabiber

Hazırlanışı:
Patlıcanları küp şeklinde doğrayıp kızartın. Bir tencerede soğan, kıyma, domates ve baharatları sırasıyla ilave ederek kavurun. Ateşten alıp patlıcanları ekleyin. Demlenmeye bırakın. Ayrı bir tencerede beşamel sosu hazırlayın. Fırın kabına önce bir kısım beşamel sosu yayın. Üzerine kıymalı, patlıcanlı harç koyun. Üzerine tekrar beşamel sos dökerek börek renginde pişirin.

Beşamel Soslu Tavuklu Patlıcan Katları


2 adet patlıcan
2 adet sivri biber
2 adet domates
1 tutam maydanoz
1 adet soğan
1 tutam kekik
250 gr. tavuk eti
2 çorba kaşığı un
2 su bardağı süt
2 çorba kaşığı margarin
2 yemek kaşığı sıvıyağ
1 çay kaşığı tuz karabiber
1 kase kaşar rendesi

Tavuk etlerini çok az sıvıyağda yarı kıvamda kızartın. Aynı tavada halka doğranmış patlıcanları yarı kıvamda kızartın. Diğer tarafta tencerede margarini eritin. üzerine unu ekleyin. Sararınca sütü, tuzu ve baharat ekleyin. Fırın kabına bir sıra tavuk üzerine domates halka kesilmiş soğan ve biber bir sıra patlıcan ve beşamel sos yerleştirin. Tüm malzemeyi kat kat koyun. En üstüne bolca kaşar peyniri rendesi serpin. Üzeri kızarana kadar yaklaşık 15 dakika pişirin.


Beşamelli Patlıcan


Malzeme
- 4 adet patlıcan
- Kızartmak İçin:
- Ayçiçek yağı
- Beşameli:
- 4 yemek kaşığı Sana Crème Bonjour
- 2 yemek kaşığı un
- ½ l süt
- 3 diş sarımsak
- 2 adet domates
- 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
- Tuz ve karabiber

Hazırlanışı
1. Patlıcanları alacalı soyup, halka halka doğrayın. Patlıcanın acısını çıkarmak için tuzlu su da bekletin.
2. Yayvan bir tavada ayçiçek yağını iyice kızdırıp, suyunu sıktığınız patlıcanları kızartın. Kızaran patlıcanları havlu kağıt serdiğiniz bir tabağa çıkarıp, fazla yağını alın.
3. Sarımsakları ayıklayıp, kıyın. Domateslerin kabuklarını soyup, küp küp doğrayın.
4. Derin bir tencerede Sana Crème Bonjour kızdırıp içine sarımsakları ve doğranmış domatesleri ekleyip, domatesler yumuşayıncaya kadar pişirin. Daha sonra içine unu ilave edin. Unun kokusu çıkana kadar kavurun.
5. Un kavrulunca sütü, tuz ve karabiberi ekleyip, devamlı karıştırarak sos kıvamına gelene kadar orta ateşte pişirin.
6. Isıya dayanıklı cam bir kaba veya tepsiye bir kat kızarmış patlıcan dizin. Üzerine sosu gezdirip, rendelenmiş kaşar peyniri serpin. Peynirin üzerine tekrar kızarmış patlıcan dizin, sos döküp rendelenmiş peynir serpin.
7. Hazırladığınız beşamelli patlıcanı önceden 200C de ısıttığınız fırında peynirler kızartana kadar pişirip, sıcak olarak servis edin.

Beşamelli Patlıcan Beğendi


Malzemeler
3 adet bostan patlıcan
1 çay bardağı Bizim Mısır Yağı
150 gr. Bizim Mutfak Un
½ lt. İçim Süt
½ çay kaşığı Bizim Mutfak Lezzet Tuzu
100 gr. rendelenmiş İçim Kaşar Peyniri
1 adet domates
2 adet sivri biber
Bir tutam maydanoz
1 çay kaşığı şeker
200 gr. kuşbaşı tavuk eti
3 yemek kaşığı Bizim Margarin
1 bardak su
1 tatlı kaşığı salça
Bir tutam tuz

Hazırlanışı
Patlıcanlar ocakta közlenir. Bir tencerede mısır yağı ile un kavrulup, süt ilavesi ile beşamel sos yapılır. Sos, lezzet tuzu ile tatlandırılıp, içerisine kaşar ilave edilir. Közlenen patlıcanlar ayıklanıp, beşamele katılır ve şeker ilave edilir. Domates ve sivribiber ufak küp şeklinde doğrandıktan sonra bir tavada margarinle beraber tavuk, salça ve su ilavesiyle pişirilip, tuz ile tatlandırılır. Bir tabağa konan patlıcan beğendinin üzerine tavuklu karışım konularak, maydanozla süslenir ve servis yapılır.

Beşkonaklar Malatya Mutfağı


http://www.beskonaklarmalatyamutfagi.com.tr

BA Teşekkür ederiz görüşme talebimizi kabul ettiğiniz için, öncelikle sizi tanıyalım.

US Adım Umut Sözen, aslen maden mühendisiyim. Yaklaşık 3 yıldır, Malatya Mutfağı olarak, konuklarımıza Malatya yemeklerini tanıtıyoruz.

BA Böyle bir iletme açmak nereden aklınıza geldi?

US Bu bölgenin adı "Beş Konaklar" burası yıkılmaya yüz tutmuş 5 adet konaktan oluşuyor. Burası Malatya'nın en eski mahallesi, yıkılmaya yüz tutan bu konakları Kültür Bakanlığı restore etti, bu kültür mirasını Malatya'ya kazandırdı. Konaklardan birini de Malatya yöresel yemeklerinin gelen konuklara tattırılması için Malatya Mutfağı olacak diye bir şart vardı. Daha sonra konakların restorasyonu bitti, ihaleye çıkarıldı, beş konaktan, bu konak Malatya Mutfağı olacakmış. Bu konağın benim için çok büyük önemi var 1947'de babam bu konakta doğmuş, 1949'da da halam burada doğmuş.

BA Gerçekten çok enteresan.

US Bahçedeki şu dut ağacını rahmetli dedem dikmiş. Dolayısıyla bu eve ilgimiz çok fazla. Dedemgil o zamanlar burada kiracı olarak oturuyorlarmış. Konağın üst katında ağır ceza reisi Ali Rıza Bey oturuyormuş, alt katta da dedemgil oturmuşlar.

BA Bu konak kaç senelikmiş?

US Yaklaşık 150 senelikmiş. Kültür Bakanlığı, İl Kültür Müdürlüğü kanalıyla açık arttırma usulü ihale açtı. Zaten yemek işiyle iştigal ediyorduk, bir kaç yemekhane ve tabldot işletmemiz var, konağa da ilgimiz olduğu için hemen ihaleye girdik, kazandık. Önceleri çeşitli sorunlarla karşılaştık, Anıtlar Yüksek Kuruluna başvurmadan hiç bir şey yapamıyoruz, ama hepsini atlattık, 3 yıldır Malatya Mutfağı olarak faaliyetteyiz.

BA Burada ne yapıyorsunuz?

US Burada Malatya'nın unutulmaya yüz tutmuş tatlarını hem tanıtıyoruz, hem de yaşatıyoruz. Özellikle Malatya'ya sizin gibi dışarıdan gelenlere yemeklerimizi tanıtıyoruz.

BA Burada kaç kişi çalışıyor?

US 10 kişi çalışıyor.

BA Bu yemekler hanım elinden çıkmış gibi.

US Kesinlikle.

BA Erkekler o kadar sabırlı değil. Mesela "kiraz yaprağı dolması" çok küçük, küçük sarılıyor, onu da ancak hanımlar sarar.

US Buyurduğunuz gibi, çok zahmetli ve sabır işi, zaman alıyor, saatlerce sürüyor, her bir yaprağı azıcık yarma konuyor, akşama kadar sar, sar bitmiyor. Bunları 3 tane hanım yapıyor, üçü de anne.

BA Bildiğim kadarıyla Malatya mutfağının en gözde malzemesi bulgur.

US Kesinlikle.

BA Bulguru nerelerde kullanıyorsunuz?

US Dediğiniz gibi Malatya mutfağının temel malzemesi bulgurdur. Bulgurun kullanılmadı bir şey hemen hemen yok, tatlı bile yapılıyor.

BA İlginç, nasıl yapılıyor?

US Bulgurun unundan, pekmez ve ceviz karıştırılarak tatlı yapılıyor. Ama esas köfteler...

BA Yöresel ağızla "küfte"

US Evet küfte. Biz Malatya mutfağı araştırması yaptık ve 130 adet küfte tespit ettik.

BA Aslında küfte dediğiniz sarma/dolma değil mi?

US Evet sarmalar ve dolmalar, küfte ana başlığı altında toplanıyor. Çoğu belki yapılmıyor, unutulanlar da var ama 130 tane küfteyi bir ortaya çıkarttık. Tabi ki diğer yemeklerimiz de var, 130 sayısı sadece küfte için. Dolayısıyla Malatya mutfağı diğer mutfaklardan ciddi olarak ayrılıyor. Malatya mutfağını ayıran bir başka önemli faktör ise çoğu vejetaryen türü beslenmeye hitap ediyor. Yani bulgur köfterimiz hemen hemen etsizdir.

BA Sizin mercimek köftenizde meşhur.

US Evet, kara mercimekten yapılır.

BA Nohut büyüklüğünde köfteler, gerçekten oldukça zaman alıcı uğraş. Siz Malatya yemeklerini seviyor musunuz?

US Elbette. Biz burada bizim sevemeyeceğimiz, yiyemeyeceğimiz hiç bir şeyi burada servis etmeyiz, malzemenin en iyisini kullanırız, çocuklarımıza ne yediriyorsak müşterilerimize de onu yediririz, bu bizim yetiştiğimiz kültür.

BA Anladığım kadarıyla Malatyalı ekşi lezzetleri seviyor, doğru mu?

US Doğru, fakat son yıllarda salatalarda işin kolayına kaçılıyor, nar ekşisi kullanılır, nar ekşili sos hazır satılıyor. Aslı öğle değildir, Malatya mutfağının ekşisi erik ekşisidir, mesela kiraz yaprağı dolmasında erik ekşisi kullanılır. Bazı yemeklerde de sumak ekşisi kullanılır, nar ekşisi sonradan katılmıştır. Malatya'da her evde erik ekşisi ve sumak ekşisi bulunur.

BA Dikkatimi çekti içli köfteniz diğer illerde cevizli, fıstıklı oluyor, sizde bunlar yok.

US Öyle içli köftemizin birinci özelliği bu, yani soğan, baharat, kıyma, baharat biraz daha belirgin, biraz da maydanoz, bazı yöreler ceviz de koyuyor, ama orijinal Malatya tarifinde yok. Biz orijinali yaşatmaya çalışıyoruz. Bir de bolat köftemiz var.

BA O nasıl oluyor?

US İçli köftenin, biraz daha uzun ve yağlısı, bizim içli köftemiz haşlama olarak hazırlanır. Yumurtaya batırılarak kızartanda vardır ama orijinali haşlamadır. Biraz daha kalındır.

BA Bir de dış kabuğunda et var değil mi?

US Ever orta boy bulgurla hazırlanan dış kabuğuna da et katarız. Haşlarken dağılmamasını da sağlar bu kıyma biraz iri çekilmiştir.

BA Zırh gibi mi?

US O kadar iri değil ama normal kıymadan iri çekilir. Mesela Antep'in içi köftesinin dışı zar gibi ince olur, ama bizimkisi oldukça kalındır.

BA Bir de kâğıt kebabınız var, o da oldukça lezzetliydi, diyebilirim ki analı-kızlıdan sonra en lezzetli oydu. Kâğıt kebabını kuzudan mı yapıyorsunuz?

US Tabi kuzu etinden ama danadan da yapanlar var. Et çiğ şekilde kâğıtlara sarılıyor, en az 8 saat taş fırında fırınlanır, et ilik gibi olur. Kuyruk yağının, kâğıdın, fırında yavaş pişmesi gibi faktörlerle çok güzel bir lezzet kazanır.

BA İçinde patlıcan da var sonradan mı ilave ediyorsunuz?

US Onun birkaç pişirme usulü var, çoklu tüketim için büyük bakır kaplarda beraber hazırlanabilir, ama bireysel tüketim için porsiyon hesabı hazırlanıp fırınlanıyor, servis edileceği zaman açılıp, pilavı sebzesi yanına koyuluyor.

BA İç Pilav mı?

US Pilava badem çok güzel yakışır, biz buna neden kayısı çekirdeği kullanmayalım dedik ve denedik, gerçekten çok güzel oldu, tereyağımız da çok güzel yöresel tereyağı, zaten biz burada endüstriyel ürün kullanmayız, bulgurumuzu değirmenden alırız, yoğurdumuzu köyden getirtiriz, dolayısıyla yemeklerimiz çok lezzetlidir.

BA Katkı maddesi olmayan ürünler kullanıyorsunuz?

US Günümüzün kentleşmiş hayatında bu çok zor ama elimizden geldiğince dikkat ediyoruz.

BA Malatya değince kayısı akla geliyor, tatlılardan da kayısı tatlınız var gün kurusundan yapıyorsunuz, Malatya mutfağında kayısıdan başka neler yapılıyor, pilavda çekirdeği var...

US Aslında Malatya gün kurusu kayısısının et yemeklerinde kullanıldığı yerler de var.

BA Osmanlı'nın mutfağında vardı.

US Evet orta doğu mutfağında da halen geçerli.

BA Ette kayısı güzel olmuyor.

US Aslında alışmamışız, belki alışsak o da güzel gelecek. Mesela gün kurusu kayısının konduğu gerdan aşı var ayva da koyuyoruz, böyle yemeğimiz var ama hiç isteyen de olmaz yiyen de olmaz, belki biraz özel günlerde o kadar.

BA Mesela Kilis'in "ayva bastı" diye yemeği var, çok fazla kabul görmez.

US Bizim gibi işletmelere çok fazla masraf edersiniz getiriniz az olur, ama bir fastfood açsanız masrafınız kısa sürede döner. Bizim kisi emek işi, sabır işi, gönül işi. Mesela aynı şehrin içinde, aynı şehrin insanları kendi yemeklerini yemeğe niye buraya gelsinler ki?

BA Sizin müşterileriniz daha çok dışarıdan değil mi?

US Evet, ama onlarından Malatyalı tanıdıkları olacak ya da Malatya yerel yemelerine merak edecek ki buraya gelecek. Dediğim gibi burayı ticarethane olarak görmüyorum, biz gönül işi, kültür işi yapıyoruz. Bugün küresel kültür yemeğe vakit ayırmıyor, hamburgere dayanıyor.

BA Çok doğru.

US Yemekler pişerken, hanımlar bir araya geliyorlar, imece usulü yardımlaşıyorlar, sohbet ederler, bir rehabilitasyon ortamı oluşur.

BA Dolayısıyla felsefesi olan yemekler ortaya çıkıyor.

US Aynen öyle, yemek hazırlanıp piştiği müddetçe sosyal bir ortam oluşuyor, insani ilişkiler gelişiyor, günümüzde insanlar birbirini bayramdan bayrama görebiliyor. Biz küresel mutfak kültürüne karşı yöresel kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Günümüzde 5 yaşında çocuklar bile hamburgeri biliyor ve seviyor.

BA Ondan sonra da obezite hastalığı.

US Aynen öyle. O hamburger etleri tartışılır, yağları tartışılır.

BA Malatya'da dışarıda yemek yemek revaçta mı?

US Bizim Malatyalı pratik zekaya sahiptir, açık ekmek fırınları çoktur, öğlen vakti bir alüminyum kap alır, hemen domates, biber, et hazırlanır fırına gönderilir.

BA O da bir tür fastfood oluyor.

US Ama sağlıklı. Sadece bizde değil tüm Türkiye'de dışarıda yemek yeme alışkanlığı artıyor. Günümüzün ekonomik şartlarını göz önünde tutuyoruz fiyatlarımız çok uygun.

BA Malatya'da çok şişman insan görmedim, Malatya'da obezite var mı?

US Var olmaz mı, Türkiye ortalamasının altı kadar Malatya'da da obezite var. Buranın insanının bahçesi var, hareket çok ediyor. Biz kentleşsek de bir ayağımız kırsal yaşamda, 3-5 kilometre dışarı çıkın inek sağanları ya da kayısı bahçelerini görürsünüz, buranın böyle bir avantajı var bahçesinde çalışan enerji yakıyor, Ankara'da öyle bir imkan bulamazsınız, oaalarda obezite daha fazladır.

BA Son olarak, işletmenizi ileride hangi noktaya ulaştırmak istersiniz?

US Orta vadede ki hedefimiz, kalitemizi koruyarak, kapasitemizi biraz daha arttırmak. Uzun vadede ise yerel yemeklerimize endüstriyel üretimle kalitesini bozmadan kapasitesini arttırmak ve bütün Türkiye'ye servis yapabilmek. Ankara gibi büyük şehirlere şubeler açmak olabilir.

BA İnşallah. Çok teşekkür ederiz bize söyleşi verdiğiniz için.

US Asıl ben teşekkür ederim.

Betincan Makmuur


Nedim Atilla

(Mençe)
MALZEMELER:
3-4 adet kemer patlıcan
4-5 adet domates
2 su bardağı zeytinyağı
7-8 diş sarımsak
1 adet soğan
2 adet sivri biber
Tuz, karabiber, kırmızıbiber

HAZIRLANIŞI:
Kemer patlıcanları alacalı soyup uzunlamasına ikiye bölün. Her iki parçasını 2-3 cm uzunluğunda olacak şekilde doğrayın. Doğradığınız patlıcanları zeytinyağında kızartın. Yağı süzüp bir kaba alın. Soğan, biber ve domatesleri ince ince doğrayıp ayrı kaplara alm. Sarımsakları ikiye ya da dörde bölüp bir kaba koyun. Önce doğranmış soğanı zeytinyağında hafif saranncaya kadar kavurun. Ardından içine doğranmış sarımsakları atıp bir miktar çevirin. Sonra biber ve en son olarak da domatesleri ilave edin. Baharatını ekleyip yaklaşık 10-15 dakika kadar pişirdikten sonra kızartılmış patlıcanları üzerine ilave ederek bir-iki taşım kaynatıp altını kapatın. Üzerine doğranmış maydanoz ilave ederek servis edin.

BEYAZ PEYNİRLİ PATLICAN SALATASI


Kullanılacak malzeme:
1/2 kilo yağlı beyaz peynir,
1 kilo patlıcan,
1 demet maydanoz,
1/2 bardak zeytinyağı,
orta irilikle salatalık
2 domates,
dolmalık 2 biber,
1 limonun suyu.

Yapımı: Peyniri yıkayıp süzdükten sonra püre makinesinden geçirmeli ve porselen bir kâseye koymalı. Limon suyunun yarısıyla zeytinyağını da katarak çatalla çırparak bunları birbirlerine iyice yedirmeli. Beri yanda patlıcanları kabukları kavurulacak şekilde kömür ateşinde pişirmeli Saplarından tutarak bıçakla kabuklarım soyduktan sonra saplarını kesip atmalı Ayıklanmış patlıcanları kalan limon suyuyla ıslattıktan sonra ince ince doğramalı ve havanda ezerek macun durumuna getirmeli. Sonra,patlıcanı da peynirin içine dökmeli ve bir çatalla çırparak karışımı birbirine iyice yedirmeli.
Bu işlem tamamlanınca karışımı salata servis tabağına boşaltmalı; üstünü domates ve biber dilimleriyle süslemeli. Maydanozu da yaprak yaprak koparıp sağa-sola serpiştirdikten sonra tabağı sofraya götürmeli.

BEYAZ PEYNİRLİ PATLICAN SALATASI


500 gr. yağlı beyaz peynir
125 gr. zeytinyağı
1 limon
1 kg. patlıcan
200 gr. domates
100 gr. dolmalık biber
Bir demet maydanoz

Peynir yıkanır. Püre makinesinden geçirilir. Porselen bir kaseye konur. Limon ve zeytinyağı ilâve edilerek çatalla ıyice ezilir. Patlıcanlar, harlı ateşte pişirilir. Kabukları soyulur. Kıyılarak peynir ilâve edilir, iyice karıştırılır. Salata tabağına boşaltılır. Üzeri domates, biber ve maydanozla süslenir.

Beyinli Beykoz Kebabı


Haşlanmış dilimlenmiş koyun beyni beyni
Patlıcanı:
4 adet iri kemer patlıcanı
1 bardak rafine yağı
3 adet dolmalık biber
3 adet küçük domates
Eti:
1 çorba kaşığı tepeleme yağ
1 kilo kuzu eti (kol veya böbrek yatağı; 6 parça)
1 baş ince kıyılmış soğan
1/2 tatlı kaşığı salça
1/2 tatlı kaşığı un
1 tatlı kaşığı tuz
2 adet sivribiber
7 su bardağı su
2 adet orta boy domates

Patlıcanın hazırlanışı:
1) Patlıcanları dilimleyip kızartınız.
2) Biberlerin saplarını çıkarıp boyuna 2'ye yarıp kızgın yağa atıp çıkarınız.
3) 3 adet domatesin saplarını çıkarıp enine ortadan bölüp patlıcan ve biberle birlikte bir kenara ayırınız.
Etin pişirilişi:
1) Bir tencereye yağı koyup kızdırınız. Etleri ilâve edip 2'şer 3'er dakika alt ve üstünü kızartıp hemen etleri bir tabağa çıkartınız. Soğanı ilâve edip 1 dakika kavurunuz.
2) Salçayı ve unu ilâve edip 1 dakika daha kavurunuz.
3) Etleri, tuzu, sivribiberi ve suyu ilâve edip 1 saat 15 dakika veya 1,5 saat pişirip ateşten alınız.
4) Sonra patlıcanları etlere sarıp biber, domateslerini ve dilimlenmiş koyun beynini yerleştirip aynı şekilde pişirerek servis yapınız.

Beyinli Beykoz Kebabı (Rumeli Usulü)


500 gr. kemiksiz kuzu eti
Patlıcan
1 kuru soğan
3 adet kuzu beyni
10 gr. tuz
10 gr. karabiber
4 dal maydanoz
2 domates
4 biber
50 gr. salça
10 gr. tereyağı

Kuru soğanı tereyağında sote edin. Daha sonra salça, domates, tuz, biber ve kemiksuyu ile pişirin. Kemer patlıcanı uzunlamasına kesin, kızartın. Orta boy bir kaseye patlıcanları çapraz yatırın ve içlerine, etler beyinlerle beraber sarın, tabağa ters çevirin, isterseniz üzerini beyinle süsleyip servis yapın.


ML® Piliç Beykoz için tıklayın


Beykoz Kebabı


Malzeme:
1 kg kuşbaşı kuzu eti
100 gr Teremyağ
2 çorba kaşığı Bizim Ayçiçek Yağı
2 adet soğan
2 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı salça
5 adet domates
5 adet iri kemer patlıcan
3 adet sivri biber
8 adet kültür mantarı
Tuz, karabiber
2 adet kesme şeker
4 dal taze kekik
4 dal taze biberiye
1 su bardağı Bizim Pilavlık Pirinç
1 tablet Bizim Mutfak Et Bulyon
su
Tuz

Soğanlar, 3 adet domates ve sarımsakları soyup zar şeklinde doğrayın. Teremyağ'ın yarısını orta boy bir tencerede eritip soğan ve sarımsakları kavurun. Etleri ilave ederek birkaç dakika daha kavurun. Doğranmış domatesler ile salçayı ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp orta ateşte arada bir karıştırarak etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Pirinç pilavı için pirinci sıcak suda bekletin. Bol suyla yıkayıp süzün. Kalan Teremyağ'ı eritip pirinci kavurun. 1,5 su bardağı sıcak suda eritilmiş et bulyonu ilave edin. Bir taşım kaynatıp ateşi kısın, pirinçler suyunu çekene dek pişirin. Ocaktan alın, demlenmeye bırakın. Patlıcanları uzunlamasına 6 eşit parçaya kestikten sonra tuzlayarak 15 dakika bekletin. Daha sonra bol suda yıkayın. Bir tavaya biraz sıvıyağ alıp kızdırın. Patlıcanların her iki tarafını kızartıp soğumaya bırakın. Soğuyan patlıcanları küçük bir kasenin içerisine yıldız şeklinde yerleştirin. Pişirmiş olduğunuz etli karışımı patlıcanların ortasına yerleştirip patlıcanların karşılıklı kenarlarını üst üste getirerek üzerini kapatın. Kapattığınız bölüm alta gelecek şekilde bir fırın tepsisine dizin. Üzerine dilimlenmiş kalan 2 adet domates, sivri biber ve bütün olarak mantarı yerleştirerek sabit durması için kürdanla tutturun. Etten kalan sosu tepsiye ilave ederek önceden ısıtılmış 180 derece fırında 15 dakika pişirin. Servis tabağına pirinç pilavını alıp üzerine Beykoz kebabını yerleştirin. Üzerine sosundan gezdirerek dökün. Sıcak servis yapın.

Beykoz Kebabı


Aldığı kadar taze çekilmiş karabiber
3 adet domates
Aldığı kadar tuz
1 yemek kaşığı un
15 gr sana yağı
6 su bardağı su
5 adet dana eti
1.5 su bardağı ayçiçek yağı
3 adet dolmalık biber
5 adet patlıcan
0.5 su bardağı salça

Ön hazırlık olarak patlıcanları 2 cm kalınlığında, uzunlamasına doğrayın. Üzerlerine tuz serpip, 20-30 dakika acı suyu çıktıktan sonra yıkayıp, kurulayın. Biberlerin sap ve çekirdeklerini temizleyip, uzunlamasına ikiye kesin. Domatesleri ikiye kesin. Bir tavada ayçiçek yağını kızdırın; patlıcanları ve biberleri patlıcanlar altın sarısı bir renk alıncaya kadar kızartın. Sana’yı bir tencerede orta ateşte eritin. Yağ kızınca etleri ilave edip sık sık alt üst ederek, her iki yanları da iyice kızarıncaya kadar, yaklaşık 3-4 dakika pişirip, tencereden alın. Aynı tencerede, soğanı birkaç dakika sote edin. Unu eleyerek tencereye katın. Bir tahta spatula ile sık sık karıştırarak, unu hafifçe pembeleştirin. Salçayı ilave edin. 1 dakika kadar da salçayı, yine karıştırmaya devam ederek, kavurun. Daha sonra etleri ilave edin. Suyunu sıcak olarak katın. Bir taşım kaynatın, tuzunu ve biberini koyun. Tencerenin kapağını kapatıp, etleri, ağır ateşte, iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Etleri tencereden çıkartın. Soğuyunca kızarmış patlıcanlara sarın. Kızarmış biberleri ve domates parçalarını kürdanla tutturun. Etleri ısıya dayanıklı derince bir kaba yerleştirin. Üzerlerine pişme suyunu gezdirin. Kabı önceden 180˚ C’ye getirilip ısıtılmış olan fırına sürüp 15 dakika da fırında pişirin. Pişme kabının içinde –gerçek bir Beykoz Kebabı için üzerine dilerseniz haşlanmış ½ kuzu beyni koyarak- ve yanında dilediğiniz garnitür ile sıcak olarak servis yapın.


Beykoz Kebabı


1 Yemek Kaşığı Sana Klasik
4 Adet patlıcan
3 Çorba Kaşığı rendelenmiş kaşar peynir
1 Tutam tuz
1 Adet soğan
1 Tutam karabiber
2 Adet Domates
1 Bardak sıvı yağ
350 gr kuşbaşı et

Ön hazırlık olarak patlıcanları alaca soyalım. Karın kısmını yarı yarıya keselim. 1 çorba kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı şeker ilave edilmiş suyu,geniş ve derin kaba alalım. Patlıcanları bu suya koyalım. 20 dk bekletelim. Eti tencereye aktaralım. Kendi yağı ve suyu ile birlikte kısık ateşte yumuşayana dek kavuralım. Et bıraktığı suyu iyice çektikten sonra bir yemek kaşığı margarin ekleyelim. Soğanı küçük küçük doğradıktan sonra etin üzerine ilave edelim. 2 dk kavuralım. Etin üzerine hafifçe çıkacak kadar sıcak su,tuz ve karabiber ekleyelim. Yumuşayana dek pişirelim. Patlıcanları yıkayıp, kurulayalım. Kızdırılmış sıvı yağda kızartalım. Küçük bir fırın tepsisine dizelim. Patlıcanların kestiğimiz yarıklarını bir kaşık yardımıyla genişletelim. Etli karışımı patlıcanların içine dolduralım.Püre için patatesleri henüz sıcakken rendeleyelim. 1 kahve fincanı sıcak sütü ve tuzu ilave edelim. İyice ezerek,püre kıvamına getirelim. Püreyi etli harcın üzerine yayalım. Üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpelim. Etleri pişirdiğimiz tencerede kalan sosa 1 su bardağı sıcak su ilave edelim. Tepsinin kenarından bu suyu dökelim. Peynir eriyene kadar fırında pişirerek servis yapalım.

BEYKOZ KEBABI


Patlıcanı:
4 adet iri kemer patlıcanı
1 bardak rafine yağı
3 adet dolmalık biber
3 adet küçük domates
Eti:
1 çorba kaşığı tepeleme yağ
1 kilo kuzu eti (kol veya böbrek yatağı; 6 parça)
1 baş ince kıyılmış soğan
1/2 tatlı kaşığı salça
1/2 tatlı kaşığı un
1 tatlı kaşığı tuz
2 adet sivribiber
7 su bardağı su
2 adet orta boy domates

Patlıcanın hazırlanışı:
1) Patlıcanları dilimleyip kızartınız.
2) Biberlerin saplarını çıkarıp boyuna 2'ye yarıp kızgın yağa atıp çıkarınız.
3) 3 adet domatesin saplarını çıkarıp enine ortadan bölüp patlıcan ve biberle birlikte bir kenara ayırınız.
Etin pişirilişi:
1) Bir tencereye yağı koyup kızdırınız. Etleri ilâve edip 2'şer 3'er dakika alt ve üstünü kızartıp hemen etleri bir tabağa çıkartınız. Soğanı ilâve edip 1 dakika kavurunuz.
2) Salçayı ve unu ilâve edip 1 dakika daha kavurunuz.
3) Etleri, tuzu, sivribiberi ve suyu ilâve edip 1 saat 15 dakika veya 1,5 saat pişirip ateşten alınız.
4) Sonra patlıcanları etlere sarıp biber ve domateslerini yerleştirip aynı şekilde pişirerek servis yapınız.

Beykoz Kebabı


200 gr kuzu eti
2 çorba kaşığı sıvı yağ
4 adet patlıcan
1 adet domates
1 adet dolmalık biber
sosu için:
1 çorba kaşığı margarin
1 adet orta boy soğan
1 çorba kaşığı un
yarım kahve fincanı salça
2 su bardağı su
biraz tuz,karabiber
kızartmak için sıvıyağ

Etleri bütün olarak 2 çorba kaşığı sıvı yağda kızartın.patlıcanları uzunlamasına kesip kızartın. Biberive domatesi dilimleyip kızartın.etleri patlıcanlara sarıp servis tabağına alın.domates ve biberleri kürdanla sardığınız etlerin üzerine tutturun.sosu hazırlamak için margarini eritip ince kıyılmış soğanı ekleyin. Unu katıp kavurun.ardından salçayı ilave edin.kavrulunca su,tuz ve karabiberi katıp kaynamaya bırakın.sos sıcakken yemeğin üzerine döküp servis yapın.

Beykoz Kebabı (İstanbul)


MALZEMELER
Karniyarıklık patlıcan:8ad
Kuşbaşı et:500gr (ufak ufak doğramış)
Soğan:200gr
tuz:15gr
karabiber:10gr
bolyon:10gr
kırmızı pul biber:10gr
maydonoz:40gr
beşamel sos
un:100gr
süt:100ml
su:100ml
tuz:15gr
yumurta:1ad
bulyon:10gr
kaşar 100gr
domates sos
salça:100gr
tuz:10gr
tereyağ:50gr

YAPILIŞ TARİFİ
Patlıcanları normal karnı yarık gibi yapalım kızartalım. Kusbasını kavurup sağanımızla iyice pişirelim,iç malzememizi hazırlayalım. Besamel sosumuzu yapıp hazırlayalım.
Domates sosumuzu hazırlayalım.Simdi su işlemlerimi yapalım, karnı yarıkları tepsimize dizelim ve iç malzemelerimizi dolduralım ve onun üstüne besamel koyalım besamelin ustüne kaşar ekleyip domates sosumuzla 20 dk fırınlayalım.

Beypazarı Güveci (Ankara)


Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi

1,5 kilogram domates
1 kilo patlıcan
1 kilo taze bamya
Yarım kilo kuru soğan
Yarım kilo sarımsak
400 gram sivri biber
3 kilo kuzu veya dana eti

Sebzeler ayıklanır doğranır. Domates hariç güvece konulur. Üzerine etler dizilir. Etin üzerine domatesler kuruş kuruş doğranarak döşenir. iki çorba kaşığı tuz, iki su bardağı su boca edilerek güvecin ağzı kapatılıp fırında pişene kadar fırında bekletilir.

Not: Taş ocaklar(fırın) iki katlı olup odun ateşi ile ısıtılmaktadır. Alt tarafta odun yakılmakta üst taraftaki taşın sıcaklığıyla güveç pişirilmektedir.

BEYPAZARI SARMASI (Ankara)


MALZEME LİSTESİ
2 su bardağı pirinç
2 yemek kaşığı dolmalık fıstık
2 yemek kaşığı kuş üzümü
1 su bardağı zeytinyağı
4-5 adet ortaboy kuru soğan
1 tatlı kaşığı yeni bahar
1 tatlı kaşığı toz beyaz biber
1 tatlı kaşığı tuz
1/2 demet taze nane
1/2 demet maydanoz
1 demet dereotu
2 su bardağı sicak su

YAPILISI
Pirinci ayıklayıp yarım saat kadar suda bekletin. Bol suyla birkaç kez yıkayıp süzün. Soğanları ayıklayıp incecik doğrayın. Kuşüzümlerini ılık suda bekletin.
Zeytinyağını orta boy bir tencerede hafifçe ısıtın. Dolmalık fıstıkları ilave edip 1 dakika kadar kavurun. Soğanları ekleyip karıştırarak yumuşayıncaya kadar, 8-10 dakika kavurun. Pirinci ilave edip 7-8 dakika daha kavurun.
Taze nane ve dereotunu incecik kıyın
Kuşüzümlerini süzüp yenibahar, beyaz biber, tuz ve sıcak suyla birlikte pirincin olduğu tencereye aktararak karıştırın.
Tencerenin kapağını kapatıp kaynayınca ya kadar pişirdikten sonra ocağın altını kısın ve 15 dakika daha pişirin.
Suyunu çeken harcı ocaktan alıp bir tepsiye boşaltarak soğumasını bekleyin.
İncecik kıydığınız taze nane ve dereotunu soğumuş harca ekleyip karıştırın.
Bu iç malzeme ile patlıcan, biber, domates doldurabilir; lahana ya da asma yaprağını sarabilirsiniz.

Beyti Köfte


500 gr kıyma
1+1/2 çay bardağı su
1/2 paket Knorr Köfte Harcı
1 adet patlıcan
1 adet domates
2 adet sivribiber
2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı
1. Kıymayı, Knorr Köfte Harcı’nı, suyu bir kap içerisinde yoğurun ve ceviz büyüklüğünde yuvarlak şekil verin.
2. Domatesleri ve patlıcanları halka şeklinde doğrayın.Isıya dayanıklı bir kap içerisine köfte, patlıcan, domates ve biberleri sırasıyla dizin.
3. Önceden 185 °C ısıtılmış fırında 10-12 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra üzerine zeytinyağı gezdirin.

Bezelyeli Domates Dolması


6 adet domates
7 adet mantar
1 adet kuru soğan
2 diş sarımsak
1 adet soğan
1 adet kırmızı biber
1 adet patates
2 adet patlıcan
3 dal dereotu
3 dal maydonoz
1 tutam fesleğen
1 çay bardağı zeytinyağ
1'er çay kaşığı tuz karabiber

Tavanın içine biraz zeytinyağı koyuyoruz. Üzerine doğranmış kırmızı biberi, mantarı, bezelyeyi ve rendelenmiş çiğ patatesi ilave edip soteliyoruz. Tuzunu, karabiberini koyup piştikten sonra ocağın altını kapatıyoruz. Biraz soğuduktan sonra dereotu ve maydanozu harcımıza ilave ediyoruz. Daha sonra bu harçla domateslerin içini dolduruyoruz. Üzerine rendelenmiş kaşar peyniri koyuyoruz. Fırın kabına alıyoruz. Kabın içine az su, az çiçek yağı döküyoruz ve 150 derece fırına gönderiyoruz. Oyduğumuz domateslerin iç kısmını ince doğradıktan sonra tavaya az zeytinyağı, ince doğranmış fesleğen, tuz, karabiber, az miktarda su koyup kaynatıyoruz. Üzerine domates dolmalarını koyuyoruz. Kenarlarına közlenmiş, parmak şeklinde kesilmiş patlıcanlar koyup dere otu ile süsleyip servis ediyoruz.

BİBER


Patlıcangillerden yurdumuzda bol yetişen, aynı adla anılıp körpeyken yeşil ve çoğu zaman acı meyveli olan yıllık bir bitkidir (capsicum annuum).

Yurdumuzda başlıca şu cinsleri yetişir:
«sivri biber» - sulak yerde yetişirse tatlı olur ama genellikle acıdır. Körpeyken yeşildir Fazla olgunlaşırsa yahut güneşte kurutulursa kızarır,
«çarliston biberi» - sivribiberden daha kalın, daha etlidir. Genellikle tatlıdır.
«Domates biberi» - tese benzer, yayvan yapılıdır. Acı değil, ama rengi kırmızıdır.
«Dolmalık biber» - yeşil ve sarı cinsleri vardır. Yeşil genellikle acıdır. Sarısı ise daha çok tatlı olur. Dolmalık biber de fazla olgunlaşınca ya da güneşte kurutulunca kızarır.
«Paprika» - yurdumuzda kırmızı biber, Avrupa' da Paprika diye anılan bu cins biber körpe iken de kırmızıdır ve genellikle çok acıdır. Macarların ünlü gulaş ve benzeri yemeklerinde kullandıkları, bu paprika'dır.
Bütün bu biberler kurutulup kırmızı bir renk aldıktan sonra toz durumuna getirilirler ki buna «kırmızı biber» adı verilir ve «çok acı», «acı», «az acı» ve «tatlı» diye ayrı ayrı satılır. Kırmızı renkli «domates biberi»nden ise «biber salçası» yapılır. Güney illerimizde biber salçası çok kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde kızarmış öbür tatlı biberlerden de birer salçası yapımında yararlanırlar.
Et, balık ve tavuk yemeklerine lezzet katar.

Biber Sos ile Körili Grisini


Malzeme:
100 gram Bizim Margarin
1/2 su bardağı krema
225 gram Bizim Mutfak Un
1,5 çay kaşığı köri
1,5 çay kaşığı Tuz
1 yumurtanın sarısı
Sosu İçin :
3 adet közlenmiş biber
1 kase közlenmiş patlıcan
3 diş ezilmiş sarımsak
1 kahve fincanı Altın Hasat Sızma Zeytinyağı
1 tatlı kaşığı kekik
1 tatlı kaşığı nane
1 tatlı kaşığı pul biber
1 çorba kaşığı sirke

Un ve margarini hamur yoğurma kabına aktarın. Parmak uçlarınızla birbirine yedirin. Tuz, köri ve kremayı ilave edip pürüzsüz bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamuru 15 dakika dinlendirin. Hamurdan küçük parçalar koparıp uzun bir çubuk elde edin ve isteğe göre uç kısmını gül şeklinde kıvırın. Hamur bitene dek aynı işlemi tekrar edin. Hamurları yağlı kağıt serili fırın tepsisine aralıklı olarak dizin. Üzerlerine yumurta sarısı sürün. Önceden ısıtılmış 180 dereceye ayarlı fırında altı ve üstü kızarıncaya kadar pişirin. Biberli sos için 2 çorba kaşığı kadar zeytinyağını tavada ısıtıp ezilmiş sarımsakları ve domatesleri kavurun. Közlenmiş sebzeleri çok ince doğrayıp tavanın içine ekleyin. Sürekli karıştırarak 5 dakika boyunca pişirin. Ocaktan alın, tuz ve baharat ile tatlandırın. Soğuyunca servis yapın.

BİBER VE PATLICAN DOLMASI (Mardin)


Taze veya kurutulmuş patlıcan ve biber
ufak doğranmış kuşbaşı et
her dolma için 1 tatlı kaşığı pirinç
sumak
maydanoz
kuru soğan
domates ve biber salça
ufak kuşbaşı doğranmış kuyruk yağı veya zeytinyağı
karabiber
pul biber
tuz

Kuru patlıcan ve biberler kaynar suda 10-15 dakika kaynatılır (taze ise oyulur).Tane sumak 2 saat önceden suya konarak bekletilir. Diğer malzemeler karıştırılır, sumak suyunun yarısı eklenir. Patlıcan ve biberlerin içi sıkıştırılmadan doldurulur. Tencereye düzgün bir şekilde yerleştirilir, üzerine kalan sumak suyu ve biraz yağ eklenerek ateşe konur. Kaynamaya başladıktan sonra orta ateşte yarım saat pişiriniz.

Not: Sağlıklı kişiler kuyruğu da ufak kuş başı doğrayarak dolmanın içine diğer malzeme ile katabilirler. Lezzet olarak çok güzel. Ama sağlık açısından önermiyorum tabi.

http://www.yetkinkavak.com/dolmalar.htm

Biberiyeli Balık


400 gr balık fileto (somon, sudak, mezgit, levrek vs.)
30 gr LUNA (2 çorba kaşığı)
1 adet domates
5-6 yaprak biberiye
2 yaprak defne
1 çorba kaşığı sirke
1 diş sarımsak
1 adet küçük soğan
1/2 demet ıspanak
1 tutam tozşeker

Domatesi küçük küçük doğrayıp bir kaşık Luna ile kavurun. Kıyılmış soğanı ilave edin. Biberiye, defne, sirke, kıyılmış sarmısağı da ekleyip kısık ateşte pişmeye bırakın. Ayrı bir tavayı iyice kızdırın. Yarım kaşık Luna ve yıkanıp iyice süzülerek hiç nemi kalmamış gerekirse kurulanmış ıspanak yapraklarını kızgın tavaya atın ve sadece 1 dakika kuvvetli ateşte tutup servis tabağına alın. Balıklara fırça ile Luna sürün. Bolca tiz ve karabiber serpin. Ispanakları çıkardığınız kızgın tavaya koyup kuvvetli ateşte her iki tarafını ikişer dakika pişirin. Domates sosunu ıspanakların üzerine dökün, balıkları üzerine koyup servis yapın.

Büyük bir balıktan fileto parçalar kullanılacağı zaman unutulmamalıdır ki, balığın orta kısmından kesilen parçalar en lezzetli olanlardır. Zira bu kısım baş taraftaki gibi kılçıklı değildir ve kuyruk kısmından daha yağlıdır. Balığın suyun içinde ilerlemesi için hep hareket halinde olan kuyruk kısmının eti biraz daha kuru, dolayısıyla lezzet açısından daha yavandır. Diğer bir adı da kuşdili olan biberiye, tıpkı adaçayı gibi çay olarak içildiğinde, özellikle sindirime yardımcı olur. Çorbalara, her tür et ve sebze yemeklerine ve haliklara değişik bir lezzet katar. Sağlık açısından yararlı bu bitkiyi az miktarlarla başlayarak yemeklere kalabilir, böylece çevremizdekileri özel tadına ahştıra-biliriz. Domatesli sos hazırlayacak vaktiniz olmadığında hazır domatesli sosu biberiye ile bir taşım kaynatarak kullanabilirsiniz. Patlıcan kızartması gibi domates soslu yemekler için hazırladığınız sosun miktarını biraz fazla tutup, bir kısmını ayırarak derin dondurucuda saklayabilir;gerektiğinde istediğiniz baharatları ekleyerek kullanabilirsiniz.


Biberiyeli Hünkâr Beğendi


Sahrap Soysal

1 kg iri parçalara ayrılmış dana ön kol ya da kuşbaşı dana eti
5 adet orta boy kemer patlıcan
1 yemek kaşığı domates salça
1 adet orta boy kuru soğan
6 yemek kaşığı sıvıyağ
2 tepeleme yemek kaşığı un
3 su bardağı soğuk süt
1 su bardağı dolusu rendelenmiş taze kaşar peyniri
6 yemek kaşığı sıvıyağ
1 çay kaşığı tuz,karabiber
1 yemek kaşığı incecik dilimlenmiş biberiye

Patlıcanları yıkayıp kurulayın. Çatalla birkaç yerlerinden delin. Ocağın üzerinde ya da 200 dereceye ayarladığınız fırının ızgara kısmında iyice yumuşayıncaya kadar çevirerek közleyin. Kabuklarını soyun ve beklerken kararmamaları için soğuk suda bekletin.
Diğer targtan, soğanı yemeklik incecik doğrayın. Tencereye 3 çorba kaşığı sıvıyağ alarak kızdırın ve etleri ekleyip sürekli karıştırarak 7-8 dakika kadar pişirin, Kuşbaşı doğradığınız soğanlan ilave edip sürekli karıştırarak 2 dakika kadar kavurun. Ardından salçayı ekleyerek bir iki kez karıştırın.
Varsa biberiyeyi ilave edip tuz ve karabiberi serpiştirin. Etlerin üzerini 5-6 santim geçecek şekilde sıcak su ilave edin ve orta ateşte etler iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık 1-1,5 saat, etlerin pişip pişmediğini kontrol ederek pişirin. (bu işlemi düdüklü tencerede daha kısa sürede yapabilirsiniz)
Beğendi için; bir başka tencereye ya da derin bir tavaya, kalan 3 yemek kaşığı sıvıyağ koyun. Yağ kızar kızmaz unu ilave ederek sürekli karıştırarak un köpük köpük olup hafifçe sararıncaya kadar, 1-2 dakika kavurun.
Önceden fırında közlenip kabuklarıni soyduğunuz patlıcanları tavla zarı formunda doğrayın. Ardından doğradığınız patlıcanları kavurduğunuz unun üzerine ilave ederek sürekli karıştırarak 1-2 dakika kadar kavurun.
Soğuk sütü de patlıcanların üzerine ekleyin ve çırparak ezerek karıştırmaya devam edin. Tuz ve karabiberi de ekledikten sonra rendelenmiş kaşan serpiştirin. Karıştırın ve tencerenin altını kapatın. İsterseniz beğendiyi el blenderi yardımıyla püre haline getirin.
Hazırladığınız beğendiyi servis tabağına yayın, üzerine etleri koyarak ve etlerin sosundan da en üste birkaç kaşık dökerek sıcak olarak seıvis ediniz.

Sayfa: « Önceki  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 91, 92, 93  Sonraki »


lezzetler.com
Site Hakkında
Kullanım Kuralları
Üyelik Kuralları
Gizlilik Bildirimi
Hediyeli Üyelik
Bölümler
Web Araçları
İletişim
lezzetler.com Siteleri
lezzetler.com Türkçe
lezzetler.com Mobil
lezzetler.com Blogları
en.lezzetler.net English
es.lezzetler.net Español
de.lezzetler.net Deutsch
it.lezzetler.net Italiano
fr.lezzetler.net Français
lezzetler.org International
Yemek Kitapları
Mütevazı Lezzetler® Yemek Kitabı
Mütevazı Lezzetler® İkramlar
Mütevazı Lezzetler® Kurabiyeler
Mütevazı Lezzetler® Çorbalar
Mütevazı Lezzetler® Pilavlar
Mütevazı Lezzetler® Videoları
Mütevazı Lezzetler® Fotoğrafları
Mütevazı Lezzetler®
Mütevazı Lezzetler® Sertifikaları
Mütevazı Lezzetler® Türkçe
Mütevazı Lezzetler® Azəricə
Mutevazi Lezzetler® English
Mutevazi Lezzetler® Español
Mutevazi Lezzetler® Deutsch
Mutevazi Lezzetler® Français
Mutevazi Lezzetler® Italiane
Скромные Вкусы® Русский
لذيذ المتواضع ®عربية
Video Sunucuları
video.lezzetler.com
video.mlrecipes.com
atabay.org
Youtube
Google+
Dailymotion
Facebook
İzlesene
Mynet
Sosyal Medya
lezzetler.com facebook uygulaması
lezzetler.com facebook sayfası
lezzetler.com twitter sayfası
Mütevazı Lezzetler® facebook sayfası
Mütevazı Lezzetler® twitter sayfası

© MMV Mütevazı Lezzetler® TR-06500 Beşevler-ÇANKAYA 2005-2015 Bütün Hakları Saklıdır


 ankara escort escort ankara ankara escortu çankaya escort anal escort balgat escort batıkent escort cebeci escort demetevler escort dikimevi escort dikmen escort eryaman escort esat escort fetiş escort keçiören escort kızılay escort kurtuluş escort ankara masöz ostim escort sınırsız escort swinger escort ucuz escort yenimahalle escort rokettube